www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Slovinsko - obecné informace

Hlavní město: Lublaň (Ljubljana)

Rozloha: 20 256 km2

Počet obyvatel: 2 011 473 (r. 2004)

Růst HDP: + 3,9 % (2005)

Oficiální jazyk: Slovinština; v pohraničních oblastech s maďarskou a italskou menšinou také Maďarština resp. Italština

Hlavní náboženství: Římsko-katolické

 

Slovinsko (oficiálně Republika Slovinsko) je středomořský stát v jižní Evropě. Je to poměrně nový stát, vznikl 8. 10. 1991 po rozpadu Jugoslávie.

Politika

Slovinsko je stát s dvoukomorovým parlamentem. V čele státu stojí prezident. Je členem OSN, NATO a Evropské Unie.

Geografie

Na severu se vypínají nejvyšší výběžky Julských Alp, největší část Slovinska má ale charakter pahorkatiny, od úrodných oblastí v okolí řek přechází ke Středomoří (Terstský záliv). Země má kontinentální podnebí.

Příroda

Kolem poloviny Slovinska (10 124 km?) je pokryto lesními porosty (po Finsku a Švédsku třetí nejzalesněnější stát Evropy). Na některých oblastech se zachovaly původní lesy, největší v Kočevje. Zatravněné porosty pokrývají 5 593 km? země, pole a zahrady 2 471 km?, sady 363 km? a vinohrady 216 km?.

Zdraví

Zdravotní péče je na dobré úrovni, pomoc je poskytována dle předpisů EU, je třeba předložit Evropský průkaz zdravotního pojištění a cestovní pas či občanský průkaz. V RS není poskytována ze základního pojištění celá zdravotní péče zdarma, platí se spoluúčast. Proto je vhodné pro cestu do RS v ČR uzavřít komerční připojištění. Zdravotním rizikem ve slovinské přírodě jsou klíšťata přenášející virovou encefalitidu.

Doprava

Slovinsko má přibližně 1.100 km národních silnic, 4.700 km hlavních silnic a 501 km dálnic.

Základní dopravní předpisy: nejvyšší povolená rychlost osobních automobilů na dálnici 130 km/h, 100 km/h na silnicích první třídy, 90 km/h na ostatních státních a 50 km/h v obcích. Povolný obsah alkoholu v krvi řidiče amatéra 0,5, prom., profesionálové 0. Ve Slovinsku je povinné mít při jízdě po celý rok i ve dne rozsvícená světla, porušení tohoto předpisu se trestá blokovou pokutou 10.000,- SIT.

Slovinské silnice patří v letních měsících vzhledem k husté tranzitní dopravě k těm méně bezpečným v Evropě. K automobilovým nehodám našich občanů dochází z důvodu vyčerpání a snížené pozornosti, zejména při cestě do/z Chorvatska ?na noc?. Při cestě na chorvatskou Istrii a Dalmácii je výhodný směr Postojna-Ilirska Bistrica-Rijeka či Lublaň-Kočevje-Rijeka. Před místy výběru mýtného na dálnicích se v létě o víkendech mohou tvořit až několikakilometrové fronty.

Zatížení hraničních přechodů s Chorvatskem je značné zejména v době letní turistické sezóny. Je třeba počítat s tím, že na dříve poměrně snadno a rychle průjezdné slovinsko-chorvatské hranici je od 1.5.2004, kdy se tato hranice stala vnější hranicí EU, odbavení prováděno pečlivěji. V souvislosti s realizací projektu přípravy na vstup do Schengenského systému, se kterým se počítá v roce 2007, se hraniční policie přísněji zaměřila na kontrolu původu vozidel. V turistické sezóně roku 2005 došlo k řadě případů zabavení vozidla českých turistů na cestě do/z Chorvatska. Ve všech případech policie zjistila, že jde o vozidla kradená. Jde především o vozy značky VW a Audi, která byla koupena jako ojetá. Na menších mezinárodních hraničních přechodech, na kterých je při návratu do RS možné odbočit do odbavovacího pruhu pro občany EU až těsně před vlastním hraničním přechodem, je nutné v turistické sezóně a v době svátků počítat s možností vzniku kolon.

Dálniční poplatky (cestnina) je možné platit kromě slovinských tolarů také v následujících měnách EUR, HRK, USD, GBP a CHF. Při platbě v cizí měně je zbytek zpravidla vrácen ve slovinských tolarech. Nouzové telefony jsou na dálnicích každé 2 km. Aktuální informace o cenách mýtného lze zjistit na www.dars.si, nebo na www.amzs.si.

Při sebemenší nehodě s poškozením automobilu je nutné přivolat policii, která vydá ?potvrzení o poškození vozidla?, aby bylo poškozené vozidlo na zpáteční cestě do ČR propuštěno ze Slovinska. Řidič je předvolán týž den či den následující k přestupkovému soudci, k zajištění účasti u soudu může být zákonně (zákon o přestupcích) odebrán cestovní doklad. Případnou pokutu je třeba uhradit na místě. Při podezření ze zavinění těžší nehody je řidič zadržen a případ řeší vyšetřující soudce.

Zdroj: MZV a wikipedia.org


Lokace:

Slovinsko
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 1. 6. 2020
svátek:
dnes:
pondělí 1.6.
21 °C
zítra:
úterý 2.6.
21 °C