www.infoglobe.cz » Cestování

Cestování

Letecky

Spojení mezi jednotlivými většími městy zajišťuje řada leteckých společností, ovšem je třeba říci, že vnitrostátní lety jsou ve Španělsku poměrně drahou záležitostí. Například jedna z nejlevnějších letenek z Madridu do Málagy přijde na cca 154 EUR. Nejfrekventovanější je spojení mezi Barcelonou a Madridem. Hlavními leteckými společnostmi tu jsou Iberia, Iberia Regional-Air Nostrum, Spanair a Air Europa.

Autobusem

Mezi velkými městy jezdí rychlé meziměstské spoje, do malých vesniček se dostanete obyčejnou autobusovou dopravou. Na delší trasy vyjde autobus levněji jak vlak. Ve vrcholné turistické sezóně je lepší si jízdenky zakoupit předem (např. na trase Madrid-Sevilla).

Vlakem

Vlaky na hlavních tratích Renfe (Red Nacional de los Ferrocarricles Espanoles) bývají spolehlivé, i když ne vždy nějak zázračně rychlé. Jsou sice pohodlnější než autobus, ale přijdou vás určitě dráž. Po španělských drahách jezdí různé typy vlaků. Větší města mají na kratší trasy vlastní síť, které se říká cercanías (ty pokrývají například celou oblast Comunidad de Madrid). Většina dálkových vlaků má 1. a 2. třídu, přičemž nejlevnější a nejpomalejší jsou regionales.

Autem a na motocyklu

Pokud se chystáte do Španělska vlastním vozidlem, nezapomeňte na potřebné doklady - mezinárodní řidičský průkaz, technický průkaz a pojištění (zelená karta). V obcích je maximální povolená rychlost 50 km / h. Na hlavních tazích 100 a na dálnicích 120 km / h. 

 

Doklady

Občan ČR může cestovat do Španělska na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu, který je vybaven strojově čitelnou zónou a který nemá oddělenou vyznačenou část (t.j. bez odstřiženého rohu). Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Španělska.

Občan mladší 15 let může opustit území ČR s vlastním cestovním pasem. Bez vlastního cestovního pasu může cestovat jen s rodičem, v jehož cestovním pase je zapsán. Upozorňujeme však, že od 1.9.2006 již nelze dítě mladší 15 let do cestovního pasu rodiče zapsat.

Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem mladším 15 let, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.

V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob), a to na základě čl. 18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že "každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států".

Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví.

Při cestách do Španělska předloží občan ČR platný cestovní doklad (cestovní pas ČR nebo občanský průkaz ČR), cestuje-li letadlem. Při cestě vlakem nebo automobilem předloží občan svůj cestovní doklad při vstupu do schengenského prostoru. Uvnitř schengenského prostoru již nejsou hraniční kontroly. Při cestě námořní dopravou do Španělska (např. lodí z Maroka) budou cestovní doklady kontrolovány v příslušném španělském přístavu.

Razítko o datu vstupu do schengenského prostoru se neuděluje.

Řidičské průkazy ČR jsou platné k řízení motorových vozidel ve Španělsku. Není třeba si obstarávat mezinárodní řidičský průkaz, ale je nezbytné mít tzv. zelenou kartu.

Převzato z MZV

 

zpět


Lokace:

Španělsko
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
21.5.2020
Právě vychází „tak trochu jiná kniha“ oblíbené české autorky Terezy Boučkové, Bhútán, má láska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 5. 2020
svátek:
dnes:
pondělí 25.5.
21 °C
zítra:
úterý 26.5.
21 °C