www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Oficiální název : Spojené arabské emiráty
Hlavní město: Abu Dhabi
Rozloha: 83 600 km2
Počet obyvatel: 2 624 453 (poslední sčítání k 31.12.1997)
Hustota zalidnění: 46 ob. / km²

Oficiální jazyk: Arabština
Státní zřízení: Emirát
Hlavní náboženství: státním náboženstvím je Islám
Nejvyšší bod: Džabal Jibir (1527 m n. m.)

Čas: SEČ +3

 

Geografie
SAE jsou federací sedmi emirátů:  

Hlavní město je Abu Dhabi (cca 1 mil. obyvatel), další větší města jsou Dubaj, Sharjah, Al Ain, Fujairah.

 

Spolek emirátů se rozkládá na území 83 600 km2 Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Na východě sousedí s Ománem, ale zbytek tvoří pouze západní hranice se Saudskou Arábií. Na severu se pak nachází bohatý poloostrov Katar, který však není přímo sousedícím státem. Od Íránu je země území emirátů odděleno Hormuzským průlivem, který se nachází na rozhraní Ománského a Perského zálivu.  Více jak dvě třetiny území pokrývá poušť Rub al-Chálí. Pobřežní sníženiny u Perského zálivu jsou zaplněny solnými pánvemi. Na východě se při hranici s Ománem zvedá pohoří Al-Hajar, jehož vrcholy na území emirátů dosahují až 1500m. Nejvyšším bodem SAE je Džabal Jibir s výškou 1527 m n. m.

Podnebí

Podnebí je tropické a suché. Teploty v horkých a suchých letních měsících dosahují až 50 stupňů C. Ideální je cestovat do této destinace od října do poloviny května, kdy zde panují příjemně slunné dny, ale večery a noci jsou již velice příjemně osvěživé. Občasný déšť přináší občasné zimní bouřky.  Bouřky se zde vyskytují velice hojně i v letních měsících, ale mají podobu písčitých větrných smrští. Průměrné roční úhrn srážek je asi 100 mm. Emirát Ra´s al-Chajman, pobřežní nížina al-Fužajry a oázy jsou úrodné, ale většina území je pustá, což však neplatí pro velmi úrodné ropné podloží, které je od roku 1962 hlavním zdrojem neskutečného bohatství emirátů, které do té doby obchodovali pouze s kořením, perlami a otroky. Nejbohatší ropné zdroje má největší z emirátů Abú Dhabí.

 

 

Historie a státní zřízení

Spojené arabské emiráty vznikly roce 1971 po odchodu britských vojsk. Šejku Zayedovi, vládci Abu Dhabi, se podařilo spojit všech šest emirátů do federace, přičemž příští rok se k nim přidal sedmý emirát Ras al-Khaimah.Vzniklo tedy sedm autonomních emirátů. Zbývající dva emiráty, Bahrajn a Katar, se k SAE nepřidaly a vyhlásily svůj vlastní samostatný stát. SAE udržuje úzké obchodní vztahy s Brity, se svými sousedy pak udržují pevné mírové dohody. SAE stály na straně spojenců při operaci Pouštní bouře v roce 1990. Všechny emiráty tvořící SAE jsou absolutistické monarchie a pouze emirát hlavního města Abú Dhábí má ústavu. Vládci svých emirátů jsou členy Nejvyšší rady. Emírové volí prezidenta a viceprezidenta federace a jmenují čtyřčlenný poradní orgán. Prezidentem je v současnoti Chalífa bin Sajíd Al , předsedou vlády je Nahaján Muhammad bin Rašíd Al Maktúm.

Kultura
Na území dnešních Spojených arabských emirátů kdysi žily jen nomádské kmeny, jejich život byl převážně kočovný, ale i tak vzniklo při pobřeží několik osad. Tyto centra onchodního života sloužily převážně jako základny rybářů, ale ukrývali se zde také piráti. V 16. století se území stalo předmětem zájmu Persie, Turecka i Ománu. V 18. století zde vzniklo několik menších emirátů, později se k vládě nad touto oblastí dostala Velká Británie. Do 50.let dvacátého století žila pobřežní města především z obchodu s kořením. Ropný BOOM na začátku 70.let vedl k masivnímu rozvoji rafinérií a celkově petrochemickému průmyslu, malé přístavy se staly moderními přístavy tankerů a cementárny a železárny byly základem dynamického stavitelství, které se v poledních letech přesunulo i na hladinu moře, kde vznikají unikátní písečné ostrovy nejrůznějších tvarů. Vznikla síť nemocnic, škol a univerzit využívajících nejmodernější technologie. Obyvatelé emirátů sami sebe považují za elitu, na příslušníky svého vyznání ze států Afriky považují převážně za spodinu, výjimku tvoří kolegové z Kuvajtu, který je ještě bohatší než společenství emirátů. Obyvatelé přístavních měst se živý i rybářstvím, jelikož vody zálivu jsou bohaté na garnáty, makrely, sardinky a tuňáky. Dnes emiráty pokryjí více než z 25% spotřeby potravin ze svých zdrojů. Mezi oblíbené sportovní vyžití mladých Arabů patří především automobilový sport, ve kterém mohou prezentovat své silné stroje. Důkazem toho je i doslova žhavá trať v Bahrajnu, která hostí jeden ze seriálů Formule 1. Záliba v motorismu a zakázkové stroje šejků vyžadují i kvalitní síť silnic a dálnici spojující hlavní centra emirátů – Dubaj a Abú Dhabí. Tradičním sportem však zůstávají velbloudí dostihy, sokolnictví a klasické koňské dostihy, které se staly populárními zejména pod vlivem britské kultury, která sem přinesla i stále populárnější fotbal. Arabský národ si oblíbil i trochu exotickou zábavy jako je bruslení a lyžování v uměle vytvořeném lyžařském Ski Dubai resortu…

Spojené arabské emiráty nelákají zahraniční klientelu na historické památky, ale na unikátní , nově vznikající svět přepychu, luxusu, celoročního koupání i neskutečných architektonických památek 21.století. Populární činností turistů je zde i nakupování, ke kterému vybízí hned několik shoping mall center. Některá omezení přicházejí až ve chvíli, kdy se ke slovu přihlásí pevná islámská víra. Ta pro mnohé cestovatele představuje výrazná omezení např. v oblasti konzumace alkoholu, nemluvě o sexuální a drogové turistice. Důrazně tedy není doporučeno pokoušet trpělivost Alláha ani místních ochránců zákona a víry.

Více o pravidlech islámu v našem cestovatelském průvodci , kde naleznete 5 článků o cestování po islámských zamích

Současná ekonomická situace (dle údajů MZV ČR)

 

Podíl hlavních sektorů na tvorbě HDP:

2,9% - zemědělství

50,6% - průmyslová výroba

          26,6% - těžba ropy a zemního plynu

          13,4% - výroba

            8,3% - stavebnictví

46,5% - služby

Sektorem číslo jedna je těžba ropy a zemního plynu a na ně navazující petrochemický průmysl. Podle údajů Oil and Gas Journal tvoří odhadované zásoby ropy 98 mld barelů téměř 8% světových zásob. Současná těžba se pohybuje na hranici 2,6 mil bpd, což je i maximální výrobní kapacita, intenzivně se ale pracuje na zvýšení těžby na hranici 2,75 mil bpd. Většina zásob (až 94%) se nachází na území nebo pobřežních vodách emirátu Abu Dhabi. Dalším vývozním artiklem SAE je zemní plyn, jehož zásoby jsou odhadovány na 212 bilionů kubických stop (tcf), tedy 5. největší na světě po Rusku, Íránu, Kataru a Saudské Arábii. Toto množství by i při stoupající spotřebě mělo vystačit na 150-170 let. Zemní plyn se nyní využívá především jako palivo v tepelných elektrárnách a desalinačních jednotkách a část se zkapalňuje. Těžba ropy a zemního plynu se podílí cca 26,6% na tvorbě HDP a loňské zvýšení cen přispělo k masivnímu ekonomickému růstu v letech 2005 a 2006. Export emirátské ropy má jedno slabé místo a tím je Hormuzský průliv. Obří tankery touto úžinou přepravují kromě emirátské ropy denně celkem 16-17 mil bpd, což je zhruba 20% celosvětových dodávek. Jakékoliv komplikace v tomto citlivém místě, např. iránská námořní blokáda, by znamenaly vážný problém pro světovou ekonomiku. Země GCC proto dlouhodobě zvažují výstavbu ropovodu, který by se vyhnul jak Hormuzskému průlivu, tak Rudému moři. Na poslední konferenci ropných ministrů zemí GCC byla ale předložena a schválena studie, která konstatuje technickou neproveditelnost takového plánu. Hlavním důvodem je politická nestabilita regionu a vzájemné vztahy zemí, přes které by ropovod nutně musel procházet. Státy Perského zálivu proto nadále budou spoléhat na silnou vojenskou přítomnost USA a dalších zemí v mezinárodních vodách v blízkosti průlivu, která by měla zajistit okamžitý zásah a obnovení volného pohybu tankerů v případě jakéhokoliv problému.      

Podle odhadů renomovaných zahraničních agentur rostla ekonomika SAE měřená reálnou hodnotou HDP v roce 2006 tempem 8,9%. HDP se zvýšil na 163,1 mld USD, hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele tak dosáhl hodnoty 33 285,- USD, což řadí SAE k nejvyspělejším zemím světa. Hospodářský rozvoj pokračuje letos v prudkém tempu, které je podporováno vysokou cenou ropy – tzn. suroviny, na které bylo hospodářství založeno. SAE tak dosahují stabilního ekonomického růstu (8,2 % v roce 2005, 8,9 % v roce 2006, letošní odhad 8,2 %).

Petrochemický sektor se podílí 27 % na tvorbě HDP, těžba ropy se pohybuje na současných maximálních výrobních možnostech cca 2,6 mil bpd. Podíl průmyslové výroby se udržel na hodnotě 13%, což je kvitováno jako úspěšné pokračování makroekonomické politiky vlády. Z celkového počtu 4,9 mil obyvatel je 2,9 mil (59 %) ekonomicky činných, soukromý sektor jich nejvíce zaměstnává ve stavebnictví (20,3 %), obchodě a službách (19,5 %%


Lokace:

Spojené arabské emiráty
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
21.5.2020
Právě vychází „tak trochu jiná kniha“ oblíbené české autorky Terezy Boučkové, Bhútán, má láska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 5. 2020
svátek:
dnes:
pondělí 25.5.
38 °C
zítra:
úterý 26.5.
32 °C