www.infoglobe.cz » SR, Banskobystrický kraj – významný hornický region III

SR, Banskobystrický kraj – významný hornický region III

Publikováno: 11.4.2021
Náš výlet v Banskobystrickém kraji dnes završíme návštěvou malebných obcí a měst. Také vás provedeme po přírodních zákoutích, technických památkách, a dokonce se zastavíme i na místě symbolického středu Evropy.

Ideálním místem pro trávení aktivního odpočinku v Banskobystrickém kraji je dozajista středoslovenská horská obec Donovaly. Vesničku v horském sedle na rozhraní Nízkých Tater, Starohorských vrchů a Velké Fatry znají všichni vyznavači zimních sportů, protože se zde nachází jedno z nejvýznamnějších slovenských lyžařských středisek. Avšak za návštěvu stojí v každém ročním období.

Donovaly

Donovaly jsou ideálním výchozím bodem turistických vycházek či cyklovýletů. Na návštěvníky zde kromě nádherné přírody čeká i nespočet atrakcí. Například pohádkový svět Habakuky, jehož chaloupky jsou vytvořeny z přírodních materiálů a vycházejí z pohádek Pavla Dobšinského, malé dětské městečko Donovalkovo nebo bobová dráha, která zvedne adrenalin v krvi nejen dětem. Děti se pak ještě mohou vyřádit na trampolínách, otestovat si své lezecké schopnosti na umělé lezecké stěně i v lanovém centru. Pokud nemáte strach z výšek, můžete zde absolvovat tandemový let i celý kurz paraglidingu.

Habakuky

Věděli jste, že také na Slovensku najdete symbolický střed Evropy? Záleží jen na úhlu pohledu a definici, podle které ho hledáte. Ten slovenský najdete v Kremnických vrších severně od historického města Kremnica.

symbolický střed Evropy, Kremnické Bane

Jen na skok od obce Kremnické Bane byl ve 13. století uprostřed luk a polí postaven gotický kostel svatého Jana Křtitele. Střed Evropy symbolizuje žulový balvan umístěný u zdi tohoto kostela. Najdete tu také informační tabuli připomínající významné historické mezníky Slovenska.

Čiernohorská železnice

Jinou úžasnou atrakcí kraje, kterou ocení celá rodina, je proslulá Černohorská železnice. Její hlavní nádraží se nachází v obci Černý Balog. Technická památka už léta láká mnoho turistů do údolí Černého Hronu zažít časy minulé při jízdě otevřeným vlakem v krásné přírodě.

Slovenské muzeum map

Pro milovníky muzeí doporučujeme návštěvu Slovenského muzea map v obci Kynceľová u Banské Bystrice. Seznámíte se tu nejen s bohatou minulostí a výjimečnou současností kartografie na slovenském území, ale i s tradičními a moderními postupy a technologiemi, kterými se mapy vytvářejí.

kostel, Svätý Anton

Doporučujeme i návštěvu obce Svätý Anton, spojované již od nepaměti s myslivostí, která se nachází jen pár kilometrů od Banské Štiavnice. V místním barokně klasicistním zámku sídlí Lesnické, dřevařské a lovecké muzeum, které disponuje pozoruhodnými sbírkami.

Malachov

Pokud rádi objevujete tajuplná zákoutí, určitě si výlet naplánujte do obce Malachov, která je jakousi vstupní branou do Kremnických vrchů. Najdete zde střípky hornické minulosti, tradičního bydlení i nevšední naučnou stezku. Neméně atraktivní je i vesnička Bacúch s tradiční kulturou Horehroní i s přírodní rezervací Bacúšské olšiny.

Bacúch

Turisticky přitažlivých míst je v Banskobystrickém kraji samozřejmě mnohem více, až pominou protipandemická opatření, neváhejte a vydejte se je poznávat.

GPS: 48°44'37.0"N 18°54'49.6"E (Kremnické Bane)

 

Text: redakce

Foto: Mgr. Anna Nociarová, archiv vydavatelství CBS, Roman Tvarožka, Oľga MaňákováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Donovaly – ideální místo na trávení aktivní dovolené I.
Publikováno: 30.6.2011
Středoslovenskou horskou obec Donovaly zná asi každý. Mnohým se však Donovaly pojí jen se vzpomínkami na perfektní lyžování nebo každoroční závody psích spřežení. Tento krásný kout Slovenska se však rozhodně vyplatí navštívit v každém ročním období, nejen v hlavní zimní sezóně.

SR: Kremnické Bane - Geografický střed Evropy
Publikováno: 26.1.2012
Symbolický střed Evropy najdeme nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech Starého kontinentu. Záleží jen na úhlu pohledu a definici, podle níž ho hledáme.

SR, Svätý Anton – nejen myslivecká obec
Publikováno: 11.12.2016
V malebné oblasti Štiavnických vrchů (jen pár kilometrů od Banské Štiavnice, zapsané na seznam UNESCO) se nachází obec Svätý Anton, která je už od nepaměti spojována s myslivostí. My ji dnes navštívíme a poodhalíme něco z její historie a zajímavých míst.

SR, Malachov – ideální místo na turistiku I.
Publikováno: 11.4.2018
Okolí Banské Bystrice nabízí návštěvníkům zajímavá zákoutí, která stojí za poznání. Jedním z nich je obec Malachov, kam se dnes vydáme.

SR, Bacúch – vesnička v lůně přírody nabízí i sportovní vyžití
Publikováno: 7.10.2018
Půjdete-li nahoru po toku řeky Hron, objevíte množství vesniček s tradiční kulturou Horehroní (Horehronie). Jedním z těchto malebných zákoutí je i vesnička Bacúch. Ačkoliv neleží přímo na toku Hronu či u hlavní silnice, určitě se vám vyplatí sem zajet. Přikrčená pod kopci Nízkých Tater totiž nabízí unikátní tradice i krásy přírody.

SR, Bacúch – pramen Boženy Němcové a zaniklý tajch
Publikováno: 14.10.2018
Ke krásám přírody, které nabízí Horehroní (Horehronie), patří i prameny svěží vody. Jejich návštěva může být příjemným zpestřením vašich výletů po tomto regionu. Dnes se tedy vydáme k prameni vody, který navštěvovala i známá česká spisovatelka. A budeme pokračovat v poznávání dalších úchvatných míst v okolí vesničky Bacúch.

SR: Malachov - ideální místo na relax v lůně přírody
Publikováno: 24.11.2011
Na první pohled byste mohli středoslovenskou obec Malachov považovat za jednu z místních částí Banské Bystrice. Zdání však v tomto případě klame.

SR, Kremnica – město humoru a mincí
Publikováno: 28.9.2016
Vydejte se spolu s námi na střední Slovensko, přesněji do okresu Žiar nad Hronom, kde navštívíme královské důlní město – Kremnici. Město, kde se kdysi těžilo zlato i stříbro a kde dodnes existuje mincovna, která se řadí mezi nejstarší neustále fungující podniky na světě.

SR, Kremnica – turistika jak se patří
Publikováno: 5.10.2016
Poté co jsme si minulý týden představili město Kremnica, se vydáme i na poznávání jeho okolí. Možností je hned několik. Můžete se vydat na Kremnický štít, do obce Ihráč, Žiar nebo do nedalekých Kremnických dolů. Ale my jsme si za svůj cíl vybrali Tři kříže, Skalku, obec Krahule a v neposlední řadě i návštěvu poměrně nové rozhledny.

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody – VIDEO
Publikováno: 27.6.2017
Vydejte se prostřednictvím našeho dnešního videočlánku do štiavnického regionu, jehož pomyslným kulturním, historickým a společenským centrem je Banská Štiavnica.

SR, Banská Bystrica – Slovenské muzeum map
Publikováno: 6.9.2020
Vstupte do tajů tvorby a vzniku map ve Slovenském muzeu map, které můžete navštívit nejen osobně, ale i prostřednictvím virtuální prohlídky.

SR, Čierny Balog: Čiernohorská železnice I. – výlet do minulosti – VIDEO
Publikováno: 3.11.2020
Malí i velcí milovníci vláčků, vlaků a všeho spojeného se železnicí nemohou tuto železnici minout. Ta už léta láká párou syčící z lokomotivy mnoho turistů do údolí Čierného Hronu. Neodolali jsme ani my, dnes vás zavedeme přímo do stanice v Čierném Balogu.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Čierny Balog: Za krásami Čiernohorské železnice
Zažijte prostřednictvím následujících fotografií krátký návrat do minulosti. Vychutnejte si pohle...

SR, Banská Štiavnica – městečko uprostřed vulkánu
Starobylá Banská Štiavnica se rozprostírá uvnitř propadlého jádra Štiavnického stratovulkánu, kte...

SR: Symbolický střed Evropy
Symbolický střed Evropy najdete nejen na Slovensku, ale i v mnoha okolních státech. Záleží jen na...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.5.2021
Už od tohoto měsíce vás Oravská galerie zve na vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě spojenou s prohlídkou expozic tradičního lidového umění na Slanickém ostrově. Loď OGSLANICA s kapacitou 90 míst vás přepraví k jednomu z nejnavštěvovanějších kulturních míst Oravy.
10.5.2021
Dobré zprávy pro lyžaře přicházejí z rakouských Korutan. Lyžařské středisko Mölltaler Gletscher opět otevírá své brány. Na sjezdovkách čekají na lyžaře více než 3 metry sněhu.
7.5.2021
Dnes vám představíme přírodní i kulturní památky, které se dostaly na předběžný seznam UNESCO.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v České republice:

Česká republika

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Praha – procházka centrem města

Brno – hlavní město Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech

Kutná Hora: skvost středních Čech

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 5. 2021
svátek:Žofie
dnes:
sobota 15.5.
16 °C
zítra:
neděle 16.5.
14 °C