www.infoglobe.cz » SR, Kysucké muzeum – strážce historie

SR, Kysucké muzeum – strážce historie

Publikováno: 19.7.2017
Léto je ideálním ročním obdobím pro rodinné výlety. My vás dnes zavedeme na severozápadní Slovensko, kde se rozprostírá malebný region Kysuc, který lemují nádherné hory, protínají životodárné řeky a zkrášlují nevšední městečka, vesničky nebo svérázné osady.

Konkrétně navštívíme jednotlivé expozice Kysuckého muzea, které patří mezi nejmladší muzea na Slovensku. Navzdory snahám již během první Československé republiky muzeum spatřilo svět až v roce 1972. Začátky byly sice těžké, protože muzeum nedisponovalo vlastními prostorami, chyběli odborní pracovníci a ani muzejní sbírka nebyla dostatečná, ale postupem času se udály velké změny, které přinesly poutavou prezentaci historie života na Kysucích v pěti úžasných expozicích.

Kysucké muzeum v Čadci – dobová fotografie

Kysucké muzeum v Čadci

Jako první bychom navštívili Kysucké muzeum v Čadci, které přináší pohled do historie regionu od prvních stop osídlení až po současnost. Dokumentuje přírodu, společnost, vědu, techniku, kulturu, jakož i umění. Muzeum sídlí na Moyzesově ulici v Čadci a nabízí k vidění expozici Historie Kysuc. Další stálou expozicí je Člověk na Měsíci, ta dokumentuje životní pouť amerického astronauta s kysuckým původem – Eugena Andrewa Cernanova. Muzeum nabízí také řadu dočasných výstav nebo každoročně konajících se doprovodných akcí, například masopustní průvod či vynášení Morany. Kysucké muzeum v Čadci je i dokumentačním centrem lesních železnic na Slovensku a také se věnuje ediční i osvětové činnosti.

Kysucké muzeum v Čadci

Skanzen Vychylovka

Naší další zastávkou bude snad nejnavštěvovanější expozice muzea – skanzen Vychylovka – nedaleko Nové Bystrice. Jedná se o národopisnou expozici v přírodě, která se rozprostírá v údolí Chmúra a je součástí chráněné krajinné oblasti. Základní kámen byl položen již v roce 1974, kdy se přistoupilo k záchraně dobové lidové architektury z obcí Riečnica a Harvelka, které měly zaniknout z důvodu výstavby vodní nádrže Nová Bystrica. O necelých sedm let později byla zpřístupněna první část expozice a postupně přibývaly další objekty. V současnosti tato působivá prezentace lidového stavitelství dokumentuje způsob života a kultury lidu na Kysucích z druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. Kromě srubových domů a hospodářských staveb zde můžete vidět sýpku, hospodu, Raganův mlýn s pilou nebo zděnou kapli a hřbitov s kovovými kříži. Okolí staveb doplňují políčka či sezonní pastevecká obydlí, v jejich interiérech najdeme původní zařízení.

skanzen Vychylovka

skanzen Vychylovka   skanzen Vychylovka

Muzeum v přírodě je otevřeno od května do října a během sezony pořádá množství tematických akcí a výstav, které návštěvníkům přibližují život na vesnici, jakož i místní folklor a zvyky.

Historická lesní úvraťová železnice

Nedílnou součástí skanzenu Vychylovka je Historická lesní úvraťová železnice, která je zachovanou a dodnes funkční železnicí bývalé Kysucko-oravské lesní železnice. Kdysi lesní železnice vedoucí Bystrickou dolinou přepravovala dřevo, avšak dnes je oblíbenou turistickou atrakcí, která vás odveze přes unikátní úvraťový systém (jeden ze dvou, které se do současnosti zachovaly v Evropě) z Vychylovky až k Tanečníku, který se nachází v katastru obce Oravská Lesná. Tímto způsobem tak navštívíte dva odlišné regiony během jedné jízdy. Svézt se můžete na historických parních a motorových lokomotivách.

Historická lesní úvraťová železnice

Zámek Radola

Zajímavým výletním tipem je i renesanční zámek Radola ve stejnojmenné obci, který patří mezi nejstarší kulturní památky na Kysucích. Postaven byl v 16. století, přestavěn v druhé polovině 17. století a od roku 1983 slouží k výstavním účelům Kysuckého muzea. Kromě obdivuhodné architektury zde najdete i expozici Nejstarší dějiny Kysuc od mladšího paleolitu po středověk, v patře vás uvítá stálá výstava Měšťanské bydlení na Kysucích a nechybí ani expozice Odkaz cyrilometodějské tradice, zachycující průlomové okamžiky dějin a vývoje křesťanství na našem území. Za pozornost určitě stojí i výstava Svět alchymisty, která prezentuje život a práci alchymisty v jeho laboratoři. Ani zde nechybí celoroční sezonní výstavy a akce.

zámek Radola

Vlastivědné muzeum v Krásně nad Kysucou

Naší poslední zastávkou bude Vlastivědné muzeum v Krásně nad Kysucou, kde je veřejnosti zpřístupněna stálá expozice představující výběr z archeologických, historických a etnografických sbírek Kysuckého muzea. Jedna z hlavních atrakcí je replika mamutí samice v životní velikosti či specializovaná přírodovědná učebna. Bohužel z technických příčin je až do odvolání muzeum zavřené, proto se předem informujte o aktuální situaci.

Vlastivědné muzeum v Krásné nad Kysucou

Dnes jsme si postupně představili všechny expozice Kysuckého muzea, které jsou ideálním místem poznávání i za nepříznivého počasí. Proto pokud plánujete dovolenou na Slovensku, určitě si nenechte ujít jeho jednotlivé pobočky či objekty a zažijte jejich jedinečnou atmosféru.

GPS: (Kysucké muzeum v Čadci) 49°26'23.2"N 18°47'22.2"E 

Text: Oskár Mažgút

Zdroj a foto: Kysucké muzeum

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: SNM vás zve na výstavy
Publikováno: 3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.

Žilina: Polsko-slovenské řemeslné dny v Budatíně
Publikováno: 17.10.2018
V parku Budatínskeho hradu budou 20. a 21. října probíhat Polsko-slovenské řemeslné dny, které odprezentují tradice tohoto pohraničního regionu.

SR, ČR: Noc muzeí a galerií 2020 – změna termínu!
Publikováno: 3.5.2020
Celoevropská akce Noc muzeí a galerií, která je realizovaná pod patronací Rady Evropy s cílem v co největší míře prezentovat kulturní dědictví a šířit informace o kulturní rozmanitosti jednotlivých zemí, se uskuteční v listopadu 2020.

SR: Muzea se otevírají
Publikováno: 22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.

SR: Region Kysuce – Veľká Rača
Publikováno: 20.10.2011
Dnes si spolu opět vyjdeme navštívit rázovitý a mezi slovenskými, ale i zahraničními turisty mimořádně vyhledávaný region Kysuce. Dnes to však nebude jen turistická vycházka plná krásných výhledů, ale také moře skvělé zábavy v lůně krásné přírody.

SR: Vychylovka II. – Lesní úvraťová železnice
Publikováno: 10.11.2011
Muzeum Kysucké vesnice spolu s historickou lesní úvraťovou železnicí patří k nejkrásnějším a nejrozsáhlejším expozicím ve volné přírodě v rámci Slovenska.

SR: Vychylovka I. – Muzeum Kysucké dědiny
Publikováno: 27.10.2011
Krásné Slovensko se i díky geografickým podmínkám nebo složitému historickému vývoji vyznačuje nejenom nepřeberným množstvím přírodního bohatství, ale také mnoha kulturními i historickými památkami. Především ty mají přímo magnetizující schopnost přilákat sem návštěvníky nejen ze širokého okolí, ale i ze zahraničí.

SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte
Publikováno: 12.4.2012
Region Kysuce nás už nejednou mile překvapil. Ať už svou nádhernou přírodou, zachovalou lidovou architekturou, unikátními památkami, nebo také překrásnými túrami, během nichž se nám mnohokrát odkryly zajímavé výhledy, nejednou i za hranice Slovenské republiky.

SR: Kysuce – Klokočovské skály
Publikováno: 5.4.2012
Dnes spolu opět zavítáme na střední Slovensko. Tentokrát budou naše kroky směřovat do nádherného severoslovenského regionu Kysuce, který ukrývá mnoho krásných obcí a měst, historických či sakrálních památek, ale hlavně nádhernou přírodu. Nachází se zde několik zajímavostí, které nelze vidět jen tak kdekoliv. Jednou z nich je i unikátní přírodní morfologický útvar Klokočovské skály.

SR: Kysuce: Korňa – unikátní ropný pramen
Publikováno: 19.4.2012
Cestou z Klokočova, kde jsme kromě nenáročné procházky k zajímavým kamenným koulím strávili i příjemný oddechový půlden v nádherném prostředí Sudoparku, jsme se zastavili ještě na jednom unikátním místě. Nevšední přírodní památku, kterou jen tak leckde nenajdete, jsme vypátrali hned ve vedlejší kysucké obci Korňa.

SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimní radovánky na svahu
Publikováno: 20.2.2014
I když letošní zima nepatří k těm nejštědřejším, co se týče sněhové přikrývky, stále je dost lyžařských středisek, které disponují umělým zasněžováním, a tak si milovníci zimních sportů přesto přijdou na své.

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici
Publikováno: 7.9.2011
K nejhezčím a turisticky nejzajímavějším koutům Slovenska rozhodně patří region Kysuce. Kromě krásné horské přírody, protkané turistickými a cykloturistickými stezkami, nebo bohaté historie, která na vás dýchne skutečně v každé vesnici, tam stále více turistů přiláká i největší dřevěné sousoší na Slovensku – Slovenský orloj ve Staré Bystrici.

Slovensko: Kysucké Nové Město – historický komplex
Publikováno: 13.10.2011
Malé a přece velké. Rušné, ale i tiché. Takové je Kysucké Nové Město, ležící v severozápadní části regionu Kysuc, okolo něhož protéká řeka Kysuca.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Kysuce - Snow Paradise Velká Rača
V Kysuckých Beskydech se nad obcí Oščadnica nachází jedno z nejrychleji se rozvíjejících lyžařský...

SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie
V nejsevernějších částech Slovenska se rozprostírají dva rázovité regiony Orava a Kysuce. Díky ko...

SR: Vychylovka – Muzeum kysucké dědiny
V obklopení krásné přírody chráněné krajinné oblasti Kysuce se rozprostírá Muzeum kysucké dědiny....

SR: Vychylovka - Lesní úvraťová železnice (Kysuce)
Vychylovku, část obce Nová Bystrica, najdete ve východní části regionu Kysuce. Známá je hlavně dí...

SR: Kysucké Beskydy – Veľká Rača
Región Kysuce má své kouzlo v každém ročním období. Dnes se zastavíme na nejvyšším vrchu pohoří K...

SR: Region Kysuce – obec Stará Bystrica
Nádherná kysucká obec Stará Bystrica leží v Žilinském kraji v okrese Čadca. Pojďte se s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.7.2020
Hlavním centrem letošních Dnů lidové architektury Středočeského kraje bude Muzeum lidových staveb v Kouřimi. Slavnostní zahájení víkendové akce se uskuteční v sobotu 18. července od 11 hodin, doprovodný program je plánován do neděle 19. července do 18 hodin.

13.7.2020
Jeden z nejatraktivnějších objektů válečné historie na Dukle – vyhlídková věž – je v současnosti otevřena pouze v expoziční části v přízemí. Ve vyhlídkové části věže probíhají rekonstrukční práce a veřejnosti by měla být jako celek zpřístupněna od 1. srpna 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 15. 7. 2020
svátek:Jindřich
dnes:
středa 15.7.
21 °C
zítra:
čtvrtek 16.7.
18 °C