SR, Kysucké muzeum – strážce historie

Konkrétně navštívíme jednotlivé expozice Kysuckého muzea, které patří mezi nejmladší muzea na Slovensku. Navzdory snahám již během první Československé republiky muzeum spatřilo svět až v roce 1972. Začátky byly sice těžké, protože muzeum nedisponovalo vlastními prostorami, chyběli odborní pracovníci a ani muzejní sbírka nebyla dostatečná, ale postupem času se udály velké změny, které přinesly poutavou prezentaci historie života na Kysucích v pěti úžasných expozicích.
Kysucké muzeum v Čadci
Jako první bychom navštívili Kysucké muzeum v Čadci, které přináší pohled do historie regionu od prvních stop osídlení až po současnost. Dokumentuje přírodu, společnost, vědu, techniku, kulturu, jakož i umění. Muzeum sídlí na Moyzesově ulici v Čadci a nabízí k vidění expozici Historie Kysuc. Další stálou expozicí je Člověk na Měsíci, ta dokumentuje životní pouť amerického astronauta s kysuckým původem – Eugena Andrewa Cernanova. Muzeum nabízí také řadu dočasných výstav nebo každoročně konajících se doprovodných akcí, například masopustní průvod či vynášení Morany. Kysucké muzeum v Čadci je i dokumentačním centrem lesních železnic na Slovensku a také se věnuje ediční i osvětové činnosti.
Skanzen Vychylovka
Naší další zastávkou bude snad nejnavštěvovanější expozice muzea – skanzen Vychylovka – nedaleko Nové Bystrice. Jedná se o národopisnou expozici v přírodě, která se rozprostírá v údolí Chmúra a je součástí chráněné krajinné oblasti. Základní kámen byl položen již v roce 1974, kdy se přistoupilo k záchraně dobové lidové architektury z obcí Riečnica a Harvelka, které měly zaniknout z důvodu výstavby vodní nádrže Nová Bystrica. O necelých sedm let později byla zpřístupněna první část expozice a postupně přibývaly další objekty. V současnosti tato působivá prezentace lidového stavitelství dokumentuje způsob života a kultury lidu na Kysucích z druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. Kromě srubových domů a hospodářských staveb zde můžete vidět sýpku, hospodu, Raganův mlýn s pilou nebo zděnou kapli a hřbitov s kovovými kříži. Okolí staveb doplňují políčka či sezonní pastevecká obydlí, v jejich interiérech najdeme původní zařízení.
Muzeum v přírodě je otevřeno od května do října a během sezony pořádá množství tematických akcí a výstav, které návštěvníkům přibližují život na vesnici, jakož i místní folklor a zvyky.
Historická lesní úvraťová železnice
Nedílnou součástí skanzenu Vychylovka je Historická lesní úvraťová železnice, která je zachovanou a dodnes funkční železnicí bývalé Kysucko-oravské lesní železnice. Kdysi lesní železnice vedoucí Bystrickou dolinou přepravovala dřevo, avšak dnes je oblíbenou turistickou atrakcí, která vás odveze přes unikátní úvraťový systém (jeden ze dvou, které se do současnosti zachovaly v Evropě) z Vychylovky až k Tanečníku, který se nachází v katastru obce Oravská Lesná. Tímto způsobem tak navštívíte dva odlišné regiony během jedné jízdy. Svézt se můžete na historických parních a motorových lokomotivách.
Zámek Radola
Zajímavým výletním tipem je i renesanční zámek Radola ve stejnojmenné obci, který patří mezi nejstarší kulturní památky na Kysucích. Postaven byl v 16. století, přestavěn v druhé polovině 17. století a od roku 1983 slouží k výstavním účelům Kysuckého muzea. Kromě obdivuhodné architektury zde najdete i expozici Nejstarší dějiny Kysuc od mladšího paleolitu po středověk, v patře vás uvítá stálá výstava Měšťanské bydlení na Kysucích a nechybí ani expozice Odkaz cyrilometodějské tradice, zachycující průlomové okamžiky dějin a vývoje křesťanství na našem území. Za pozornost určitě stojí i výstava Svět alchymisty, která prezentuje život a práci alchymisty v jeho laboratoři. Ani zde nechybí celoroční sezonní výstavy a akce.
Vlastivědné muzeum v Krásně nad Kysucou
Naší poslední zastávkou bude Vlastivědné muzeum v Krásně nad Kysucou, kde je veřejnosti zpřístupněna stálá expozice představující výběr z archeologických, historických a etnografických sbírek Kysuckého muzea. Jedna z hlavních atrakcí je replika mamutí samice v životní velikosti či specializovaná přírodovědná učebna. Bohužel z technických příčin je až do odvolání muzeum zavřené, proto se předem informujte o aktuální situaci.
Dnes jsme si postupně představili všechny expozice Kysuckého muzea, které jsou ideálním místem poznávání i za nepříznivého počasí. Proto pokud plánujete dovolenou na Slovensku, určitě si nenechte ujít jeho jednotlivé pobočky či objekty a zažijte jejich jedinečnou atmosféru.
GPS: (Kysucké muzeum v Čadci) 49°26'23.2"N 18°47'22.2"E
Text: Oskár Mažgút
Zdroj a foto: Kysucké muzeum
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Lietava: Naše společné Vánoce

Žilina: Polsko-slovenské řemeslné dny v Budatíně

SR: Vychylovka II. – Lesní úvraťová železnice

SR: Vychylovka I. – Muzeum Kysucké dědiny

SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte

SR: Kysuce – Klokočovské skály

SR: Kysuce: Korňa – unikátní ropný pramen

SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimní radovánky na svahu

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici

SR: Region Kysuce – Veľká Rača

Slovensko: Kysucké Nové Město – historický komplex
Souvisejicí fotogalerie

SR, Kysuce - Snow Paradise Velká Rača

SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie

SR: Vychylovka – Muzeum kysucké dědiny

SR: Vychylovka - Lesní úvraťová železnice (Kysuce)

SR: Kysucké Beskydy – Veľká Rača

SR: Region Kysuce – obec Stará Bystrica
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Příroda – mezi snem a skutečností
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.
Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:
TIPY NA VÝLETY V ANDOŘE A VE VATIKÁNU:
Andorra – malá země v srdci velkých hor
Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán
Vatikán – katolická enkláva I.
Vatikán – katolická enkláva II.
Vatikán – katolická enkláva III.
Řím aneb procházka "Věčným městem"
FOTOGALERIE
Vše důležité, co byste o Andoře měli vědět, najdete zde a o Vatikánu zde.