www.infoglobe.cz » SR, Malinovo – procházka kolem zámku

SR, Malinovo – procházka kolem zámku

Publikováno: 28.10.2020
Minulý týden jsme navštívili vesničku Zálesie, jejímž hlavním turistickým lákadlem je dřevěná promenáda na Malém Dunaji. Dnes se přesuneme do obce Malinovo (historicky Eberhard), kde máme naplánovanou procházku po místním parku.

zámek

Ideální výchozí místo je u Střední odborné školy zahradnické, kde je možnost bezplatného parkování. Hned za budovou školy se ocitnete v překrásném parku s majestátními stromy, prostornými loukami i se spletí chodníčků. Ty vás dovedou k zarostlé kulturní památce, zámku Malinovo. Objekt je obklopen relativně dobře viditelným příkopem.

zámek Malinovo

zámek Malinovo   zámek Malinovo

Čtyřkřídlá budova v centrální části rozlehlého anglického parku má dvě podlaží. Postavena je na základech bývalého vodního hradu Eberhard. Jeho vznik se datuje mezi lety 1344 až 1385 a účelem středověké stavby byla ochrana přechodu přes Malý Dunaj na Žitný ostrov. Mezi nejslavnější majitele hradu patřili hrabě Prokop, Bazini a Szentgyörgy. V roce 1626 panství získává rod Pálffyů a Balassa a později rod Illésházyovců. V 17. století přechází zámeček do rukou uherského arcibiskupa Juraje Szelepcsényho, který ho nechal přestavět na pozdně renesanční zámeček. V 19. století se novými majiteli stává jedna z největších a nejvlivnějších hraběcích rodin v Uhersku – Apponyiové. Byli to právě oni, kteří zámeček přestavěli do neoklasicistního stylu a vytvořili z něj příjemné venkovské sídlo obklopené přírodou. Krásu tohoto místa obdivoval jako host i americký prezident Teodor Roosevelt (1910). Samotní dědicové ho využívali do roku 1923.

zámek Malinovo – letecký pohled

Po tomto roce byly majetky hraběcího rodu rozparcelované a připadly do rukou tehdejšího státu. Zámeček se tak stal sídlem zahradnické školy, čemuž byly přizpůsobeny i vnitřní prostory. Ze zámečku se škola odstěhovala v roce 2010 a od té doby jen pustnul. Zajímavostí je, že v roce 2014 zámeček na chvilku ožil, a to díky filmařům, kteří zde natáčeli později velmi populární seriál Tajné životy. Jen nedávno dostala památka novou střechu, ale vlivem zchátralých stěn nepůsobí nejmalebněji, což se snad časem změní. Veřejnost sem až na pár výjimek zatím nesmí.

Malinovo – anglický park (dětské hřiště)

Malinovo – anglický park (dětské hřiště)   Malinovo – anglický park

Stavba zámku vás upoutá vstupní branou, která je ozdobena trojúhelníkovým tympanonem a terasou podepřenou čtyřmi sloupy. Pokud se dostanete dovnitř, uvidíte i ústřední nádvoří s výjimečnou akustikou, několik historických fragmentů v podobě erbu arcibiskupa Szelepcsényho nebo raně barokní výzdoby. Součástí východního křídla zámku je kaple z roku 1677, která do roku 1953 sloužila jako kostel pro zdejší věřící.

Malinovo – anglický park

Nedílnou součástí zámku je krajinný park plný mohutných dubů, platanů a dalších více než 200 druhů domácích i cizokrajných dřevin. Vznik tohoto úchvatného přírodního kolosu se datuje asi do 18. století. Při procházce parkem natrefíte i na příjemné dětské hřiště. Celkovou estetiku tohoto místa dotvářejí příležitostná umělecká vyobrazení připevněná na stromech. Pozor, park má oficiální otevírací dobu od 8 do 21 v letním a od 10 do 19 hodin v zimním období.

Malinovo – anglický park

Zámeček s anglickým parkem nejsou jediné pozoruhodnosti této obce. Nachází se zde řada dalších pamětihodností i turisty vyhledávaná naučná stezka s bobřím hradem či rozhlednou Hnízdo.

 

GPS: 48°09'11.4"N 17°17'50.9"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút, (c) Wikipedia.org: Bratislavská župa

Překlad:  Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, cyklovýlet: přírodní rezervace Šúr – Bratislava
Publikováno: 9.9.2015
Minulý týden jsme naše povídání skončili na začátku nové cyklostezky Jurava, v jejíž bezprostřední blízkosti se nachází národní přírodní rezervace Šúr, nazývaná také jako Jurský Šúr. Nedalo nám neodbočit z naší trasy a alespoň na chvíli se pokochat nevšední mokřadní lokalitou.

SR: Výlet na Bílý Kámen
Publikováno: 11.1.2017
Nad starobylým městečkem Svatý Jur se nacházejí lesy Malých Karpat, které ukrývají jeden středověký klenot – zříceninu hradu Bílý Kámen. Při dnešním poznávání památek Slovenska ho navštívíme a povíme vám jeho příběh.

SR, Zálesie – vesnička u Malého Dunaje
Publikováno: 21.10.2020
Vyrazte spolu s námi na výlet. Vydáme se kousek za Bratislavu, přesněji do obce Zálesie (historicky Gessayov), která nabízí zajímavé dějiny, ale hlavně přírodní atrakci lákající tisíce návštěvníků.

SR, Orechová Potôň – kouzelný Malkia Park
Publikováno: 14.7.2019
Nedaleko Dunajské Stredy (u známého motoristického okruhu Slovakiaring) se nachází královské útočiště nejen kočkovitých šelem – Malkia Park. V dnešním článku vás pozveme na procházku tímto unikátním parkem, který je především záchrannou stanicí pro zvířata, která byla umístěna v nevhodných podmínkách.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika I.
Publikováno: 26.8.2015
Také letos jsme během letních dnů vyhledali příjemné osvěžení v sedle našeho dvoukolového oře. Jelikož bydlíme v Petržalce, tak i naším výchozím bodem pro cyklovýlety je toto největší slovenské sídliště.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika II.
Publikováno: 2.9.2015
Poté, co jsme se vydali na kolech z Petržalky přes Přístavní most, podél Malého Dunaje a přes Vrakunský lesopark, jsme se ocitli u letiště, odkud budeme dnes pokračovat dál k našemu prvnímu cíli, a to k Památníku M. R. Štefánika.

Plovoucí mlýn v Kolárově
Publikováno: 30.12.2010
Na okraji městečka Kolárovo, u ramene řeky Váh, zakotvila unikátní technická památka – poslední z plovoucích mlýnů. Z městečka k němu vede další zajímavost – pravděpodobně nejdelší krytý dřevěný most ve střední Evropě.

SR, Jelka - Vodní kolový mlýn
Publikováno: 13.6.2013
Dnes se spolu vydáme navštívit mimořádně zajímavou technickou památku, vodní kolový mlýn v Jelce, který se nachází v jihozápadní části Slovenska, v lůně překrásné přírody na břehu Malého Dunaje.

SR: Dunajský Klátov – Cséfalvayův vodní mlýn se spodním náhonem
Publikováno: 5.9.2013
Dnes spolu navštívíme další mimořádně zajímavou technickou památku - Cséfalvayův vodní mlýn v Dunajském Klátově. Kde se nachází a proč se sem vyplatí vydat na výlet? To se dočtete už v následujících řádcích.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Procházka Korzem Zálesie a parkem Malinovo
Dnes vás zveme na malebnou procházku po relativně nové atrakci, dřevěné promenádě na Malém Dunaji...

SR, Petržalka: Na kole Starohájským ostrovem
Dnes vás zavedeme na největší sídliště Slovenska – do bratislavské Petržalky. Pokud si ale myslít...

SR: Malkia Park – královské útočiště zvířat
Před pár lety (2016) otevřel své brány Malkia Park v Orechové Potôni (část Lúky), který vytvořil ...

Rakousko: Dunajské luhy a hrad Röthelstein
Nedaleko hranic Slovenska se nachází národní park Dunajské luhy (Donau-Auen). Při procházce tímto...

SR: Dunaj – splav největšího evropského veletoku
Parta kamarádů nás s manželem zlákala vyzkoušet si víkendový splav Dunaje. I přesto, že před vodo...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 29. 11. 2020
svátek:Zina
dnes:
neděle 29.11.
2 °C
zítra:
pondělí 30.11.
0 °C