www.infoglobe.cz » SR, Víglaš: pohádkový zámek - VIDEO

SR, Víglaš: pohádkový zámek - VIDEO

Publikováno: 15.9.2015
V údolí řeky Slatiny, přibližně 14 kilometrů od Zvolena, se nachází vesnička Víglaš, nad kterou se hrdě tyčí Víglašský zámek. A právě ten jsme se rozhodli při našich toulkách Slovenskem navštívit.

Víglaš má výhodnou polohu mezi poměrně velkými městy, jako jsou Zvolen nebo Dětva, a tak není žádný problém se sem dostat. My jsme jeli autem, ale určitě stojí za zvážení i jízda vlakem, která poskytuje nevídané pohledy na malebný region Podpolaní.
hotel The Grand Víglaš ****

Cestou k Víglašskému zámku jsme si procházeli jeho historii, která je více než zajímavá. Dozvěděli jsme se, že počátky obydlení skalního bradla sahají již do raného středověku, kdy se zde nacházelo slovanské hradiště. Později zde vznikl klášterní objekt. První písemné zmínky o budování samotného zámku sahají do dob Ludvíka I. Postupem času tento historický monument dokončil uherský král, římsko-německý císař i český král Zikmund Lucemburský, který ho přestavěl na lovecký zámek. Spolu s manželkou Barbarou Celjskou zde založil Řád draka a zámek se stal místem setkávání jeho přívrženců. V průběhu dějin se stal Víglašský zámek místem oddechu, o čemž svědčí dokumenty pocházející z dob vlády krále Matyáše Korvína. V druhé polovině 16. století sehrál zámek významnou roli v protitureckých bojích, což se projevilo i v dostavbě opevnění se čtyřmi nárožními věžemi. Zámku se zmocnili i povstalci, spravovaly ho feudální rodiny a na jistý čas patřil k panství Csákyových nebo Esterházyových, kteří ho přestavěli na hradní zámeček. Pokud nahlédneme do novodobé historie, tak největší ránu zámek utrpěl během osvobozovacích bojů druhé světové války. Od roku 1945 byl víceméně ruinou. Roku 2009 jej od obce odkoupila soukromá společnost, která ho zrekonstruovala do dnešní úchvatné podoby.hotel The Grand Víglaš ****

zámek Víglaš - původní stav       hotel The Grand Víglaš ****

Obnova zámku byla pod dohledem odborníků z památkového úřadu, a také proto si zachoval statut národní kulturní památky. Hned po příjezdu jsme konstatovali, že přeměna historického zámku na kongresový hotel The Grand Vígľaš**** s poskytováním wellness služeb je unikátem. Ptáte se proč? Důvodů je více. Ty nejzákladnější pro nás byly, že se zachránila památka, oživila se její historie a široká veřejnost dostala možnost proniknout do míst, která by jinak dnes už neexistovala.
hotel The Grand Víglaš ****

Po našem příjezdu jsme zamířili na recepci. Z nabídky ubytování, která obsahovala pokoje Classic, Superior a Deluxe, jsme si vybrali tu, která nám nejvíce vyhovovala. V nabídce byly i luxusní apartmány. Cestou jsme vyhládli, a tak jsme se po ubytování přesunuli do restaurace Anjou Court, která nás hned při vstupu ohromila grandiózní výzdobou a krbem s reliéfní řezbou římsko-německého císaře Zikmunda Lucemburského. Vybrali jsme si jednu z nabízených královských specialit a alespoň na chvilku se ocitli v období „světlého“ středověku. Po dobrém obědě jsme si odskočili na kávičku do hradní kavárny krále Ludvíka I. a v pohádkovém prostoru rozjímali o našich výletech.

hotel The Grand Víglaš **** - kavárna hotel The Grand Víglaš **** - ubytování

hotel The Grand Víglaš **** - restaurace

hotel The Grand Víglaš **** - ubytováníhotel The Grand Víglaš **** - ubytování

Přiznáme se, že kromě kávy jsme si dali i koláček a postupně se přesunuli na nádvoří. Tam nás ohromil suvenýrový obchůdek s galerií, historické dělo a informace o možnosti prohlídky zámku. Měli jsme štěstí, protože jsme vystihli určený čas prohlídky. Ty se organizují vždy v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin. Co všechno jsme viděli a dozvěděli se, prozrazovat nebudeme, ale pokud se na zámek dostanete, prohlídku určitě nevynechejte.

Hotel The Grand Víglaš **** - akce

Hotel nám nabízel bohaté možnosti využití volného času. Od jízdy na koních přes adrenalinové sporty až po výlety do přírody. Během roku se zde koná i mnoho zajímavých akcí. Ale my jsme tentokrát dali přednost odpočinku a zamířili jsme do wellness královny Barbary. Zaplavali jsme si v 10metrovém bazénu s protiproudem, zbavili se stresu ve vířivce a načerpali síly z masáží a saun. Cítili jsme se jako v ráji.
hotel The Grand Víglaš **** - wellness

Po všech procedurách jsme byli příjemně unaveni a zralí do postele. Výlet na Víglašský zámek jsme si užili. Byl pro nás spojením poznávání, obdivu a relaxace, což při našich toulkách Slovenskem nenacházíme často. Cenově nás to nezruinovalo a alespoň na chvilku jsme se cítili jako králové. Pokud budete mít možnost nebo pojedete kolem Víglaše, určitě se v zámeckém hotelu The Grand Víglaš**** zastavte. Uvidíte, že neprohloupíte.

GPS: 48°33'19.2"N 19°17'57.9"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: The Grand Vígľaš****, grandviglas.com

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rimavská Sobota: výstava Havrani a jejich příbuzní
Publikováno: 8.9.2019
V úterý 10. září se v 15 hodin v prostorách Gemersko-malohontského muzea uskuteční vernisáž výstavy „Havrani a jejich příbuzní“, která představí krkavcovité ptáky žijící na území Slovenska, jejich život, inteligenci, místo v přírodě, vztah s člověkem a mýty i legendy, které je obklopují.

SR, Rimavská Sobota: Gemersko-malohontské muzeum
Publikováno: 22.10.2017
Tentokrát se vydáme do města Rimavská Sobota, kde navštívíme páté nejstarší muzeum na Slovensku: Gemersko-malohontské muzeum. Prohlédneme si jeho stálé expozice, které nás zavedou do fascinujícího světa historie.

SR, Pohroní: Zvolen – město na soutoku Hronu a Slatiny
Publikováno: 27.6.2013
Dnes budou naše kroky směřovat na střední Slovensko. Navštívíme zajímavé město Zvolen, které je důležitým administrativním a společenským centrem celého regionu. Toto město, ležící na jihu Zvolenské kotliny, ukrývá řadu významných kulturních a historických památek, které rozhodně stojí za to vidět.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

Hriňová: Zimní formanská soutěž
Publikováno: 10.1.2016
V sobotu 30. ledna 2016 se v rázovité obci Hriňová uskuteční v pořadí již 13. ročník Zimní formanské soutěže tažných koní.

Revištské Podzámčí : nový Zvěropark
Publikováno: 6.4.2016
Okres Žarnovica má novou atrakci nejen pro dospělé, ale hlavně pro děti. Je jí nový Zvěropark v Revištském Podzámčí.

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.

SR, ČR: Na silvestra je nejlépe v lázních
Publikováno: 23.11.2015
Jeden aforismus říká: „Kdo by nechtěl být bohatý a zdravý, vždyť co už má chudý člověk z toho, že onemocní?“ Udělat něco pro své zdraví a cítit se při tom jako bohatý může každý, kdo stráví závěr roku v lázních.

Banská Štiavnica – stříbrné město
Publikováno: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – město zapsané na seznamu UNESCO, ležící v centru Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvatel (2007) 10 640. Jedno z nejkrásnějších a zároveň i nejstarší slovenské město. Zcela právem patří od roku 1993 do světového dědictví UNESCO.

SR, Bzovík – ideální tip na výlet
Publikováno: 12.6.2014
V malebném okrese Krupina se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. My jsme si tentokrát za cíl našeho výletu stanovili obec Bzovík. Tato nevelká obec je známá především bývalým klášterem cisterciáckého opatství, ale tím naše putování zdaleka končit nebude.

SR: Bzovík – klášterní pevnost
Publikováno: 23.6.2011
Bzovík – opevněný klášter nebo protiturecká pevnost? Kde leží, jak se k němu dostat, ale také kdy a proč vznikl – o tom se dočtete v dnešním článku.

SR, region Novohrad: Filakovo město na Slovensko-maďarském pomezí
Publikováno: 20.4.2014
Dnes se společně vydáme do regionu Novohrad. Navštívíme nejzajímavější zákoutí nevelkého města Filakovo a samozřejmě neobejdeme ani krásnou zříceninu středověkého Filakovského hradu.

Slovensko: Motyčky - místo pro aktivní relaxaci
Publikováno: 12.1.2012
Obec se zhruba 120 obyvateli jste určitě minuli, pokud jste někdy projížděli horským přechodem přes Donovaly mezi Ružomberkem a Banskou Bystricí.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Turecká – tradiční závody takzvaných Krňaček
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme na tradiční závody Krňaček, které se každor...

SR, Štiavnické vrchy – zimní pohádka
Štiavnické vrchy jsou známé především svou bohatou hornickou historií a tradicí těžby nerostných ...

SR, Bzovík – klášterní pevnost
V malebné Krupinské planině leží obec Bzovík a u ní stejnojmenná protiturecká pevnost, nebo býval...

SR, obec Hrušov – Hontianská paráda
Netradiční festival tradiční lidové kultury, i tak by se dal popsat jedinečný folklórní festival ...

SR: Malý Zvolen – turisty zapomenutý ráj
Malý Zvolen, mohutný vrch mezi malebnou vesničkou Liptovské Revúce a lyžařským rájem Donovaly, po...

SR: Banská Štiavnica – Město světového dědictví
Nádherné historické banské město Banská Štiavnica je situované v kalderu vyhaslého štiavnick...

Štiavnické vrchy na podzim
Štiavnické vrchy jsou největší sopečné pohoří Západních Karpat, a za chráněnou krajinnou oblast b...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
9.12.2019
Přijďte si vychutnat zvláštní kouzlo Vánoc na nejstarší tržiště v Trnavě. Náměstí sv. Mikuláše bude od 13. do 15. prosince hostit stará středověká řemesla i živý adventní kalendář.
8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 10. 12. 2019
svátek:Julie
dnes:
úterý 10.12.
0 °C
zítra:
středa 11.12.
-1 °C