www.infoglobe.cz » SR: Vysoké Tatry – Procházka po lázeňském chodníku

SR: Vysoké Tatry – Procházka po lázeňském chodníku

Publikováno: 23.11.2023
Podzim je jako stvořený na procházky v přírodě. Dnes se vydáme po veřejnosti méně známém, naučném lázeňském chodníku, který jsme náhodně objevili ve Vysokých Tatrách, konkrétně v osadě Starý Smokovec.

Článek vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Jednoho pěkného slunného podzimního dne, když jsme neměli co na práci, jsme se rozhodli absolvovat krátkou a nenáročnou vycházku pod tatranskými štíty. Místní obyvatelé nám již dříve zmiňovali, že ideální a nenáročná procházka vede naučným lázeňským chodníkem. A tak jsme se rozhodli vyzkoušet si ho.

Naučný lázeňský chodník

Cestu jsme začali u dolní stanice pozemní lanovky na Hrebienok. Po kamením vysypané cestě jsme se mírným stoupáním vydali směrem k Slavkovskému štítu. Asi po pěti minutách jsme narazili na rozcestník, označující vstup do Tatranského národního parku a směřovaný na modrou turistickou značku k Slavkovskému štítu.

Kontrastní červené plody jeřabiny s nebesky modrou oblohou a barevným listím

Hned vedle rozcestníku byla postavena i naučná tabule, z níž jsme se dozvěděli něco o historii sáňkování v Tatrách. Zajímavým poznáním pro nás byl fakt, že vozovka mezi Smokovci a Popradem byla v roce 1904 využívána jako sáňkařská dráha, o rok později převzala tuto funkci cesta na Hrebienok, kde se v roce 1907 odehrály první závody na sáňkách a bobech. Na informačních tabulích byl text doplněn i zajímavými dobovými fotografiemi, které nám poskytly věrný obraz toho, jak v minulosti tyto malé slovenské velehory vypadaly. Po krátké zastávce jsme se vydali dál.

Naučná tabule

Čistý vzduch, červené plody jeřabiny v kontrastu s blankytně modrou oblohou a barevným listím nám zpříjemňovaly podzimní procházku. Najednou jsme na levé straně chodníku spatřili jakousi odbočku. Ani na chvíli jsme neváhali a odbočili jsme. Dobře jsme udělali, protože po minutce chůze se před námi objevila scenérie jako z filmu.

Vstup do TANAPu

Krásné jezírko pokryté nánosy listí, kolem břízy a smrky. Kolem jezírka stály lavičky, dokonce i nový dřevěný přístřešek a kolem něj smetí. Bylo sice v igelitu, ale ten byl roztržen a tím pádem bylo všude. Zde jsme opět viděli absenci zdravého rozumu a ne jen toho, ale i odpadkového koše, který jaksi k turistickému odpočívadlu patří. Smetí jsme samozřejmě posbírali zpět do pytle a vzali s sebou. Zakrátko jsme se opět napojili na naučnou stezku, která se rozdvojuje. Vpravo vedla cesta k Rainerově chatě po nově vybudované Rainerově naučné stezce a vlevo pokračoval "náš" lázeňský chodník. Cestou jsme míjeli další naučnou tabuli, která informovala o lese a rostlinách v jeho blízkosti.

Dřevěný prístřešek  Lavičky

Informační tabule Rainerova naučného chodníku  Jezírko

Mírný kopec prověřil naši kondičku, když jsme najednou ucítili dost pronikavý sirný zápach. Věděli jsme, že další naučná zastávka se blíží. A bylo to tak! Jak jsme se z tabule dozvěděli, zápach je způsoben geologickou činností hluboko pod zemským povrchem. Plyn, který se prostřednictvím tektonických poruch, lidově řečeno zlomů, dostává na povrch, je bohatý na sírany.

Blowdec - univerzálne technologické zariadenie

Díky tomu je v oblasti Tater hned několik minerálních léčivých pramenů. Právě jeden takový jsme pár metrů od tabule i navštívili. Voda "bublala" a byla studená. Po shlédnutí nevšedního přírodního úkazu jsme pokračovali dál, až jsme dorazili na prostornou zatravněnou mýtinu. I zde byla naučná tabule, tentokrát na téma Voda a les. Kousek od ní byla lavička, odkud se naskytl nádherný pohled na podtatranskou kotlinu.

Zatravněná mýtina

Sirný pramen Cesta k prameni

Pomalu jsme začali sestupovat. Okolí bylo značně podmáčené, skoro jako v bažinách. Mezi stromy jsme uviděli konstrukci lanovky. To byl neklamný znak toho, že se nacházíme na Jakubkově louce. Zde jsme naučnou stezku definitivně ztratili. Až v závěru sjezdovky, u bílé budovy, jsme objevili zarostlou tabuli s poslední naučnou zastávkou. Ta informovala o tatranské architektuře.

Jakubkova louka - pohled na Slavkovský štít

Jakubkova louka - pohled na Podtatranskou kotlinu Stožár lanovky

Jelikož jsme byli stále plni sil, rozhodli jsme se absolvovat ještě výlet na Kalvárii na Pěknou vyhlídku, kterou zhotovili profesionální umělci - sochaři z obou stran Tater - Slovenska a Polska jako poctu našim velehorám. Cesta na vyhlídku vede buď od asfaltové silnice na Hrebienok, nebo jak jsme ji prošli my, od pramene smokovské kyselky.

Pěkná vyhlídka

Pěkná vyhlídka Pěkná vyhlídka

Každopádně, výlet nám netrval ani dvě hodinky, byl stoupáním nenáročný, ale pohledy na tatranskou přírodu neskutečné. Proto vám takovou nevšední procházku vřele doporučujeme.

 

GPS: 49°08'35.4"N 20°13'08.9"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Vysoké Tatry – vyhlídka Monte Móry
Publikováno: 6.10.2019
Tentokrát navštívíme naše milované Tatry, přesněji osadu Štrbské Pleso, která je součástí obce Štrba. Od zastávky Tatranské elektrické železnice – Štrbské Pleso se skrz koleje vydáváme k nedávno obnovené národní kulturní památce – k rozhledně Monte Móry.

SR: Vysoké Tatry – zimní turistika v Mengusovské dolině
Publikováno: 5.2.2022
Mengusovskou dolinu ve Vysokých Tatrách už navštívil snad každý milovník vysokohorské turistiky. Její krásu a majestátnost můžeme plně obdivovat hlavně během letní turistické sezony. V tomto článku si blíže představíme možnosti turistiky v této kouzelné tatranské dolině během zimního období.

SR: Tatranský národní park – strážce štítů
Publikováno: 8.5.2014
Slovensko je bohatá země nejen na historické, ale i na přírodní krásy. Lesy pokrývají přes 40 procent jeho území a žije v nich množství chráněných a výjimečných druhů rostlin a živočichů, pro které byly vytvořeny různo-charakterová chráněná území. Dnes se vydáme na procházku jedním z nich.

SR, Vysoké Tatry: zimní výstupy ve Velké Studené dolině
Publikováno: 5.5.2014
Ten, kdo má rád dobrodružství a je tomu přiměřeně fyzicky zdatný, bezesporu nepohrdne několika málo tipy na snadné zimní výstupy ve Velké Studené dolině, nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Celoročně otevřená Zbojnická chata (1960 m n. m.), která na nás v této dolině čeká, nabízí kromě vlídného prostředí pro odpočinek a občerstvení také útulné ubytování. Můžeme tu proto strávit hned několik dní, aniž bychom se vymanili ze sevření tatranských štítů. Pamatujme ale, že pohyb v zimních Tatrách mimo značené cesty je omezen návštěvním řádem TANAPu!

SR: Začíná léto v horách i ve vodních parcích I.
Publikováno: 29.6.2023
Horská střediska ve Vysokých Tatrách a v Jasné vstoupili do denního provozu se všemi lanovkami určenými pro letní režim. Tatralandia oslavuje 20.let a spolu s Vodním parkem Bešeňová připravili množství akcí i zábavy.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikováno: 14.3.2013
Naše putování po tatranských chatách nás tentokrát dovede na snad každému známý Hrebienok, kde se nachází horský hotel, horní stanice lanovky, výchozí bod pro vysokohorskou turistiku, nebo kdysi slavné lyžařské středisko, které čas od času ožije i v současnosti.

SR, Tatry – turistický průvodce plný zajímavostí
Publikováno: 19.6.2019
I tento týden zavítáme do Tater. Nicméně jejich poznávání již nebude dětskýma očima, ale spíše faktografickým způsobem. Zaměříme se na jejich historii, památky, přírodu či turistiku, a to prostřednictvím nového a bohatě ilustrovaného turistického průvodce – Tatry – z rodinného vydavatelství Dajama.

SR: Vysoké Tatry – túra na vrch Východná Vysoká
Publikováno: 12.8.2018
Během letní turistické sezony můžeme ve Vysokých Tatrách podniknout výstupy na několik významných vrchů. Jedním z turisticky přístupných tatranských vrchů je také Východná Vysoká – masivní pyramidová hora, která nabízí panoramatické výhledy.

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou
Publikováno: 13.8.2017
Vysoké Tatry patří nepochybně k top lokalitám cestovního ruchu na Slovensku. Zejména během letní sezony sem proudí množství domácích a zahraničních rekreantů a turistů, kteří si sem přijíždějí vychutnat kouzlo velehor, načerpat energii nebo se aktivně věnovat turistice. Jedním z populárních cílů nenáročné vysokohorské turistiky je i Sedlo pod Ostrvou.

SR: Vysoké Tatry – túra na Jehněčí štít
Publikováno: 23.11.2016
Vysoké Tatry jsou bezpochyby jedním z top přírodních klenotů Slovenska. Tyto velehory lákají návštěvníky svou majestátností, mohutností, ale i nepopsatelnou krásou hlubokých dolin a ostrých štítů vypínajících se k oblakům. Jehněčí štít (2 230 m n. m.) je jedním ze zpřístupněných vrchů Vysokých Tater. Výstup je skutečně hodnotným a krásným turistickým zážitkem.

SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata
Publikováno: 21.3.2013
V dnešní část,i v rámci série článků o tatranských chatách, se vydáme za poznáním historie nejstarší a nejmenší chaty ve Vysokých Tatrách – Rainerovy chaty. Zkráceně se nazývá také "Rainerka". Řekneme si o jejím zakladateli, osudu v průběhu let a nevynecháme ani současnost.

SR, Vysoké Tatry: Chata pod Soliskem
Publikováno: 11.4.2013
Vysoké Tatry ve svých překrásných zákoutích ukrývají mnoho chat. Dnes se společně vydáme na tu nejmladší vysokohorskou chatu, která již celá desetiletí z výšky dohlíží na Štrbské pleso i okolní majestátní štíty.

SR, Vysoké Tatry – výstup na Furkotský štít
Publikováno: 27.4.2016
Jednoho pěkného dne jsme se rozhodli zdolat některý z dalších tatranských štítů. Zamířili jsme tedy do Vysokých Tater, konkrétně do obce Štrbské Pleso, odkud jsme vyrazili k lanovce směřující k vrchu Solisko.

SR, Vysoké Tatry – Chata u Zeleného plesa II.
Publikováno: 14.2.2013
Milí naši čtenáři, dnes se opět vrátíme na Chatu u Zeleného plesa. V předchozím článku jsme si popovídali o její předchůdkyni - Egidově chatě, o její výstavbě, přestavbě a jiných útrapách. Dnes se zaměříme na zajímavý osud samotné chaty, která až do současnosti zůstala jakousi strážkyní Zeleného plesa.

Slovensko: Bezpečně na hory II. – Vysoké Tatry
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství I.
Publikováno: 19.5.2011
Ještě koncem minulého roku jsem se s kamarádem dohodla, že na letošního Valentýna přichystáme našim polovičkám neopakovatelný zážitek v podobě prodlouženého víkendu ve Vysokých Tatrách. Neměl to však být obyčejný pobyt v horách, plný namáhavé turistiky a propoceného prádla, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásné výhledy a se závanem dobrodružství.

SR, Vysoké Tatry: Historie a současnost Smokovců
Publikováno: 20.9.2012
Město Vysoké Tatry je z hlediska katastrálního území největším městem na Slovensku. Je tvořeno čtrnácti osadami, z nichž snad nejznámější a turisticky nejvyhledávanější jsou Smokovce. Ty tvoří čtyři samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna ze vstupních bran do Tater, Nový Smokovec - známý lázněmi, Horní a Dolní Smokovec - osady penzionů a rekreace.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Vysoké Tatry – monumentální Tatranský ledový dóm
Prostřednictvím následujících fotografií se přeneseme k nejnavštěvovanější atraikci Hrebienku, kt...

Podzim vašima očima I.
Právě probíhá nejbarevnější období v roce. Podzim  sebou přináší nejen přírodu odětou do pestrých...

SR, Vysoké Tatry – Kriváňské zlato a partyzáni
Dnes vás zveme na vysokotatranský výlet k majestátnímu štítu Kriváň, který je již desetiletí symb...

SR: Vysoké Tatry – túra na vrchol Předního Soliska
Přední Solisko je jeden z mála vrchů v Tatranském národním parku, který je pro turisty přístupný ...

SR: Vysoké Tatry – v chladném objetí Velké Studené doliny
Ideální lokalitou pro zimní turistiku ve Vysokých Tatrách je i Velká Studená dolina. Je snadno do...

SR: Vysoké Tatry – túra přes Mlynickou a Furkotskou dolinu
Díky své kráse i náročnosti jednotlivých túr splňují Vysoké Tatry požadavky a očekávání i těch ne...

SR, Vysoké Tatry – ledová krása
Od prosince 2013 do března 2014 měli návštěvníci Vysokých Tater možnost zhlédnout krásná umělecké...

SR: Vysoké Tatry - výlet na Chatu na Zeleném plese
Jednoho pěkného zimního dne jsme se vydali na výlet do Vysokých Tater. Za cíl jsme si stanovili C...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Zveme vás na procházku Novým a Starým Smokovcem, které katastrálně spadají pod největší město Slo...

SR: Vysoké Tatry - zimní šat
Slovenské malé velehory nabízejí nevšední vizuální zážitek po celý rok, ale snad nejzajímavější p...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) byl dlouho považován za nejvyšší ze všech tatranských štítů. Dnes vš...

SK: Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bylo pro česko-slovenské vzduchoplavce zdolání Vysokých Tater. Po tříleté příp...


Souvisejicí videa

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X