www.infoglobe.cz » Cestování

Cestování

Letecky

Jediná pravidelná vnitrostátní linka létá na trase Jaffna - Colombo. Zvolit si můžete mezi leteckými společnostmi Aerolinka a Expo Aviation, které tyto dvě města spojují.

Autobusem

Autobusové linky pokrývají cca 80% z celkových 90 000 km silnic ostrova. Jezdí tu dva druhy busů: státní Central Transport Board (CBT), které obvykle poznáte podle žluté barvy a ty soukromé - jsou klimatizované a lze je doporučit v případě delší cesty, ovšem počítejte s přibližně dvounásobnou cenou v porovnání s CBT. Například cesta mezi městy Colombo a Kataragama přijde s CBT na cca 146 rupií, soukromý „intercity“ vyjde na cca 280 rupií.

Autem a na motorce

Když už si budete chtít pronajmout auto, obvyklé je zaplatit si též za místního řidiče (zejména při delších pobytech), často jimi jsou řidiči taxíků. Ceny za půjčení auta s řidičem se pohybují mezi 2500 - 3000 Rs plus náklady na benzín. Motorka je vzhledem ke krátkým vzdálenostem na ostrově dobrou alternativou. Maximální povolená rychlost v zastavěných oblastech je 56 km/h a 72 km/h mimo tyto oblasti. Jezdi se vlevo.

Vlakem

Cesta vlakem se dá považovat za pohodlnější oproti jízdě autobusem, i když je o něco pomalejší. Rozlišují se tu 3 třídy: 3. třída je levná, přelidněná a špinavá; 2. třída už nabízí čalouněné sedačky a ventilátory; 1. třída je klimatizovaná a nabízí i separované salónky, kde si můžete objednat něco k snědku. Pro příklad - cesta z Kandy do Colomba vás 1. třídou vyjde na 250 rupií, 2. třídou na 125 rupií.  

Doklady

Cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje alespoň o dva měsíce platnost žádaného srílanského víza. Od cestujících přijíždějících na Srí Lanku z endemických oblastí žluté zimnice (zpravidla z Afriky) se vyžaduje mezinárodní očkovací průkaz s potvrzeným očkováním proti této chorobě.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Turistické vízum se českým občanům uděluje zdarma při příletu na Srí Lanku. Cestující musí prokázat zajištění pobytu (rezervace hotelu a dostatečné množství peněz nebo šeků v minimální výši 30 USD na osobu a den pobytu). Vízum je zpravidla vydáváno k jednomu vstupu na dobu pobytu 30 dní.
V případě cesty za jiným než turistickým účelem je nutno žádat o vízum na velvyslanectví Srí Lanky ve Vídni: Rainergasse 1/2/5, Vienna A-1040, tel: +43-1-5037988, fax: +43-1-5037993.
Prodloužení víza provádí po předchozí registraci u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo srílanský imigrační úřad Department of immigration and Emmigration, Galle Buck Road, Colombo, Tel.: 00-941-29851. K prodloužení víza je zpravidla potřeba prokázat účty útraty 30 USD na den.

V současné době je možné přijet na Srí Lanku pouze letecky.

Při příletu je třeba vyplnit Immigration Landing Card.

Do oblastí, jejichž hranice se pohybují spolu s vývojem bojové linie, je turistům zakázán vstup. V souvislosti s uklidněním situace v severní části ostrova došlo k otevření této oblasti, nicméně vstup reguluje policie a armáda.

Při pobytu nad 30 dní je z důvodu žádosti o prodloužení víza požadována registrace u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo.

Zdroj: MZV

 

zpět

Lokace:

Srí Lanka
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 6. 2019
svátek: