www.infoglobe.cz » Cestování

Cestování

Letecky

Jediná pravidelná vnitrostátní linka létá na trase Jaffna - Colombo. Zvolit si můžete mezi leteckými společnostmi Aerolinka a Expo Aviation, které tyto dvě města spojují.

Autobusem

Autobusové linky pokrývají cca 80% z celkových 90 000 km silnic ostrova. Jezdí tu dva druhy busů: státní Central Transport Board (CBT), které obvykle poznáte podle žluté barvy a ty soukromé - jsou klimatizované a lze je doporučit v případě delší cesty, ovšem počítejte s přibližně dvounásobnou cenou v porovnání s CBT. Například cesta mezi městy Colombo a Kataragama přijde s CBT na cca 146 rupií, soukromý „intercity“ vyjde na cca 280 rupií.

Autem a na motorce

Když už si budete chtít pronajmout auto, obvyklé je zaplatit si též za místního řidiče (zejména při delších pobytech), často jimi jsou řidiči taxíků. Ceny za půjčení auta s řidičem se pohybují mezi 2500 - 3000 Rs plus náklady na benzín. Motorka je vzhledem ke krátkým vzdálenostem na ostrově dobrou alternativou. Maximální povolená rychlost v zastavěných oblastech je 56 km/h a 72 km/h mimo tyto oblasti. Jezdi se vlevo.

Vlakem

Cesta vlakem se dá považovat za pohodlnější oproti jízdě autobusem, i když je o něco pomalejší. Rozlišují se tu 3 třídy: 3. třída je levná, přelidněná a špinavá; 2. třída už nabízí čalouněné sedačky a ventilátory; 1. třída je klimatizovaná a nabízí i separované salónky, kde si můžete objednat něco k snědku. Pro příklad - cesta z Kandy do Colomba vás 1. třídou vyjde na 250 rupií, 2. třídou na 125 rupií.  

Doklady

Cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje alespoň o dva měsíce platnost žádaného srílanského víza. Od cestujících přijíždějících na Srí Lanku z endemických oblastí žluté zimnice (zpravidla z Afriky) se vyžaduje mezinárodní očkovací průkaz s potvrzeným očkováním proti této chorobě.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Turistické vízum se českým občanům uděluje zdarma při příletu na Srí Lanku. Cestující musí prokázat zajištění pobytu (rezervace hotelu a dostatečné množství peněz nebo šeků v minimální výši 30 USD na osobu a den pobytu). Vízum je zpravidla vydáváno k jednomu vstupu na dobu pobytu 30 dní.
V případě cesty za jiným než turistickým účelem je nutno žádat o vízum na velvyslanectví Srí Lanky ve Vídni: Rainergasse 1/2/5, Vienna A-1040, tel: +43-1-5037988, fax: +43-1-5037993.
Prodloužení víza provádí po předchozí registraci u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo srílanský imigrační úřad Department of immigration and Emmigration, Galle Buck Road, Colombo, Tel.: 00-941-29851. K prodloužení víza je zpravidla potřeba prokázat účty útraty 30 USD na den.

V současné době je možné přijet na Srí Lanku pouze letecky.

Při příletu je třeba vyplnit Immigration Landing Card.

Do oblastí, jejichž hranice se pohybují spolu s vývojem bojové linie, je turistům zakázán vstup. V souvislosti s uklidněním situace v severní části ostrova došlo k otevření této oblasti, nicméně vstup reguluje policie a armáda.

Při pobytu nad 30 dní je z důvodu žádosti o prodloužení víza požadována registrace u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo.

Zdroj: MZV

 

zpět

Lokace:

Srí Lanka
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 11. 2019
svátek:
dnes:
úterý 19.11.
22 °C
zítra:
středa 20.11.
23 °C