www.infoglobe.cz » Cestování

Cestování

Letecky

Jediná pravidelná vnitrostátní linka létá na trase Jaffna - Colombo. Zvolit si můžete mezi leteckými společnostmi Aerolinka a Expo Aviation, které tyto dvě města spojují.

Autobusem

Autobusové linky pokrývají cca 80% z celkových 90 000 km silnic ostrova. Jezdí tu dva druhy busů: státní Central Transport Board (CBT), které obvykle poznáte podle žluté barvy a ty soukromé - jsou klimatizované a lze je doporučit v případě delší cesty, ovšem počítejte s přibližně dvounásobnou cenou v porovnání s CBT. Například cesta mezi městy Colombo a Kataragama přijde s CBT na cca 146 rupií, soukromý „intercity“ vyjde na cca 280 rupií.

Autem a na motorce

Když už si budete chtít pronajmout auto, obvyklé je zaplatit si též za místního řidiče (zejména při delších pobytech), často jimi jsou řidiči taxíků. Ceny za půjčení auta s řidičem se pohybují mezi 2500 - 3000 Rs plus náklady na benzín. Motorka je vzhledem ke krátkým vzdálenostem na ostrově dobrou alternativou. Maximální povolená rychlost v zastavěných oblastech je 56 km/h a 72 km/h mimo tyto oblasti. Jezdi se vlevo.

Vlakem

Cesta vlakem se dá považovat za pohodlnější oproti jízdě autobusem, i když je o něco pomalejší. Rozlišují se tu 3 třídy: 3. třída je levná, přelidněná a špinavá; 2. třída už nabízí čalouněné sedačky a ventilátory; 1. třída je klimatizovaná a nabízí i separované salónky, kde si můžete objednat něco k snědku. Pro příklad - cesta z Kandy do Colomba vás 1. třídou vyjde na 250 rupií, 2. třídou na 125 rupií.  

Doklady

Cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje alespoň o dva měsíce platnost žádaného srílanského víza. Od cestujících přijíždějících na Srí Lanku z endemických oblastí žluté zimnice (zpravidla z Afriky) se vyžaduje mezinárodní očkovací průkaz s potvrzeným očkováním proti této chorobě.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Turistické vízum se českým občanům uděluje zdarma při příletu na Srí Lanku. Cestující musí prokázat zajištění pobytu (rezervace hotelu a dostatečné množství peněz nebo šeků v minimální výši 30 USD na osobu a den pobytu). Vízum je zpravidla vydáváno k jednomu vstupu na dobu pobytu 30 dní.
V případě cesty za jiným než turistickým účelem je nutno žádat o vízum na velvyslanectví Srí Lanky ve Vídni: Rainergasse 1/2/5, Vienna A-1040, tel: +43-1-5037988, fax: +43-1-5037993.
Prodloužení víza provádí po předchozí registraci u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo srílanský imigrační úřad Department of immigration and Emmigration, Galle Buck Road, Colombo, Tel.: 00-941-29851. K prodloužení víza je zpravidla potřeba prokázat účty útraty 30 USD na den.

V současné době je možné přijet na Srí Lanku pouze letecky.

Při příletu je třeba vyplnit Immigration Landing Card.

Do oblastí, jejichž hranice se pohybují spolu s vývojem bojové linie, je turistům zakázán vstup. V souvislosti s uklidněním situace v severní části ostrova došlo k otevření této oblasti, nicméně vstup reguluje policie a armáda.

Při pobytu nad 30 dní je z důvodu žádosti o prodloužení víza požadována registrace u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo.

Zdroj: MZV

 

zpět


Lokace:

Srí Lanka
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 27. 5. 2020
svátek:
dnes:
středa 27.5.
23 °C
zítra:
čtvrtek 28.5.
23 °C