Evropa

Světadíl Evropa se rozkládá na severní polokouli v západní části Euroasie. Její plocha včetně ostrovů činí 10,5 milionu km2. V Evropě žije 720 milionů obyvatel, což je 12 % světové populace. Evropa je ze severu omývána Severním ledovým mořem, ze západu a jihu Atlantským oceánem a jeho moři. Od Asie je Evropa oddělena Dardanelami, Bosporem a Kerčským průlivem. Evropa je velice členitá. Třetinu její plochy tvoří poloostrovy a ostrovy. Z těch největších ostrovů můžeme jmenovat například Britské ostrovy, Novou zemi a Špicberky. Evropě také náleží ostrovy Island a Kypr. Za hory v severní části Evropy vděčíme především pevninskému ledovci, který se v těchto místech rozšířil v období čtvrtohor. Průměrné nadmořská výška Evropy činí 290 m. Více než polovinu světadílu totiž zaujímají nížiny. Nejnižším bodem Evropy je Kaspická proláklina. Tento bod se nachází 28 metrů pod mořskou hladinou. Nejvyšší oficiálně uznanou horou je Mont Blanc, který měří 4 810 m. Několik let se však vedou spory o tom, že nejvyšší horou je Elbrus, který měří 5 648 m. Problémem je to, že Elbrus má dva vrcholy. Ten vyšší leží v Evropě a ten nižší v Asii. Dá se tedy říci, že nejvyšší horou Evropy je Elbrus. Nejvíce činných sopek se nachází na Islandu a v jižní Evropě. Do Evropy se většina surovin jako ropa musí dovážet někdy až ze zámoří. Evropa na tyto suroviny není příliš bohatá. Těží se zde například mangan, olovo, zinek, cín, nikl, chrom, antimon, bauxit, rtuť a draselné soli. Podnebí v Evropě je převážně mírné. Mezi největší Evropské řeky patří Volha, Dunaj, Ural, Dněpr a Don.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Státy:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 28. 10. 2020
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)
dnes:
středa 28.10.
10 °C
zítra:
čtvrtek 29.10.
8 °C