Evropa

Světadíl Evropa se rozkládá na severní polokouli v západní části Euroasie. Její plocha včetně ostrovů činí 10,5 milionu km2. V Evropě žije 720 milionů obyvatel, což je 12 % světové populace. Evropa je ze severu omývána Severním ledovým mořem, ze západu a jihu Atlantským oceánem a jeho moři. Od Asie je Evropa oddělena Dardanelami, Bosporem a Kerčským průlivem. Evropa je velice členitá. Třetinu její plochy tvoří poloostrovy a ostrovy. Z těch největších ostrovů můžeme jmenovat například Britské ostrovy, Novou zemi a Špicberky. Evropě také náleží ostrovy Island a Kypr. Za hory v severní části Evropy vděčíme především pevninskému ledovci, který se v těchto místech rozšířil v období čtvrtohor. Průměrné nadmořská výška Evropy činí 290 m. Více než polovinu světadílu totiž zaujímají nížiny. Nejnižším bodem Evropy je Kaspická proláklina. Tento bod se nachází 28 metrů pod mořskou hladinou. Nejvyšší oficiálně uznanou horou je Mont Blanc, který měří 4 810 m. Několik let se však vedou spory o tom, že nejvyšší horou je Elbrus, který měří 5 648 m. Problémem je to, že Elbrus má dva vrcholy. Ten vyšší leží v Evropě a ten nižší v Asii. Dá se tedy říci, že nejvyšší horou Evropy je Elbrus. Nejvíce činných sopek se nachází na Islandu a v jižní Evropě. Do Evropy se většina surovin jako ropa musí dovážet někdy až ze zámoří. Evropa na tyto suroviny není příliš bohatá. Těží se zde například mangan, olovo, zinek, cín, nikl, chrom, antimon, bauxit, rtuť a draselné soli. Podnebí v Evropě je převážně mírné. Mezi největší Evropské řeky patří Volha, Dunaj, Ural, Dněpr a Don.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Státy:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
22 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X