ČR, Benešov: nejen dopravní uzel, ale i kus historie - VIDEO
Publikováno: 23.10.2012
Důležitá obchodní i dopravní křižovatka, moderní a dynamické město, ale také místo plné historie – takový je Benešov, vzdálený od Prahy necelých padesát kilometrů.
Benešov, resp. benešovské nádraží, musí znát každý pořádný turista, který kdy jel vlakem směrem na jih země. Málokdo ví, že zdejší nádražní budova patří mezi skvosty. Na svůj spoj tam ve speciálním salonku čekával třeba František Ferdinand d´Este nebo císař František Josef I. Dnes tam korzují davy lidí – většinou těch, kteří využívají výhodného a zhruba čtyřiceti minut dlouhého spojení Benešova s hlavním městem. Benešov zná i každý, kdo kdy navštívil zámek Konopiště, stojící vlastně ještě na území města.
Karlov – tam, kde památky drží pospolu
Kvůli Konopišti se tak trochu neprávem zapomíná na neméně zajímavé jádro města. Kouzelná je část města zvaná Karlov v podzimním ranním sluníčku. Stejný název nese i vrch, na kterém stojí kostel sv. Mikuláše, fara, dvě zvonice, hřbitov a aktuálně také mateřská škola, která, chce nechce, dává tomuto místu život. Tady se taky kolem roku 1219 začala psát historie města Benešov, tehdy ještě osady rozrůstající se okolo panského dvora s kostelem.
Na školních pozemcích je možné spatřit ledacos. Zbytky kláštera ale najdete jen v Benešově. Právě před benešovskou základkou, bývalou dívčí měšťankou, totiž tak trochu nepřirozeně trčí torzo minoritského kláštera, další nepřehlédnutelné stopy života našich předků, konkrétně pražského biskupa Tobiáše z Benešova, který nechal klášter vystavět. Kolem místa, jež roku 1420 nakonec vypálil Jan Žižka z Trocnova, když táhnul na Prahu, je dnes mír – zmíněná škola, galerie, park, restaurace a sportovní centrum.
Zvonice, která stojí jen pár metrů od kláštera, může mást svým relativně nudným zevnějškem, i když je pečlivě opravená. Jednoduchý tvar v sobě ale ukrývá druhý nejstarší zvon v Česku. Zvonař Rudger ho vyrobil roku 1322. Po bezmála století byl objeven při výkopových pracích v sutinách vypáleného kláštera.
Život ve městě Benešově
Na Masarykovo náměstí, hlavní benešovský bulvár, se vjíždí, mimo jiné, branou zdobenou osmicípou zlatou hvězdou zasazenou v modrém kulatém poli, která vrhá svůj stín na fasádu sousední budovy. Původní znak rodu Šternberků město jednoduše přijalo za svůj, takže je dnes jakýmsi jeho pokračovatelem.
Ve všední den je Benešov, jako každé správné město, plný života. Nejvýraznější dominantou náměstí je kostel sv. Anny, jehož římsy nad hlavním vchodem bezstarostně okupují holubi, i přes evidentní snahu radnice se jich zbavit. K chrámu nalepená piaristická kolej však stála dřív než kostel samotný.
Kdo by neznal Krtečka? Tato animovaná postavička slaví úspěchy po celém světě. Jeho autorem je Zdeněk Miler, který se narodil v největším městě Středočeského kraje, v Kladně. Tento výtvarník, režisér animovaných filmů a ilustrátor dětských knížek stvořil snad nejznámější českou pohádkovou postavičku.
Dnes se vydáme k řece Sázava, která je považována za Zlatou řeku. K tomuto pojmenování přispěla nejen barva vody, ale i fakt související s dolováním zlata v Jílovém u Prahy.
Hrad, kterému se dle dochované věže říká Hláska, trůní nad senohrabskou plovárnou. Jeho vznik se dle archeologického průzkumu datuje do konce 13. století. Byl sídlem významného posázavského rodu pánů ze Zlenic.
Obec nedaleko Vlašimi se dostala do povědomí lidí díky tomu, že sousedí se známou obcí Jankov, kde se odehrála důležitá bitva evropského významu. Osudy obcí se prolínají nejen v historii. Dnes je propojují dvě naučné stezky, které vám přiblíží období bitvy u Jankova. Z návsi Ratměřic vede okružní stezka dlouhá 3 km s komiksovým příběhem místního sedláka Oneše a my se vydáme po jeho stopách.
Nejbližší týdny vás provedeme po mikroregionu rozkládajícím se mezi Prahou a řekou Sázava. Dohromady 24 obcí se v roce 2000 spojilo a vytvořilo tak pohádkovou oblast, jejíž pojmenování nese jméno po jedné z největších osobností české kultury – po malíři a spisovateli Josefu Ladovi.
Dnes vás zavedeme do pohádkového kraje obklopeného malebnou přírodou. Přesněji do vesničky, kde žijí vodníci, strašidla a všelijaká zvířátka, která dokonce mluví. Naším cílem bude obec Hrusice, nacházející se necelých 40 kilometrů od historického centra Prahy.
Do středočeské Kamenice, resp. její části, jsme už jednou zavítali, když jsme navštívili zámek Štiřín. V Kamenici ale stojí zámky dva. Ten druhý z nich se jmenuje stejně jako obec sama – Kamenice.
Minulý týden jsme navštívili krásné městečko Velké Popovice, vzdálené jen pár kilometrů jihovýchodně od Prahy, kde jsme poznávali nejen historii, ale i zdejší památky a přírodní scenerie. Nicméně jednu pamětihodnost, která je neoddělitelně spjata s městečkem, jsme záměrně vynechali. Snad už tušíte, že řeč je o místním proslulém pivovaru, jehož prohlídku s námi můžete teď absolvovat.
Vítejte na hradě Český Šternberk, jednom z nejkrásnějších starobylých sídel ve středních Čechách. Už název samotný napovídá, s kým se pojí jeho historie.
Malá vesnička ležící asi 50 kilometrů od Prahy překvapí snad každého, kdo o ní předem nic neví. Na nevelkém území kouzelné krajiny kolem Benešova totiž stojí hned dva zámky – starý a nový.
Navštěvovanější je takový, který stojí blíž ku Praze. To platí o každém hradu a zámku. Konopiště je jedním z míst, po kterém Pražáci přímo prahnou. Nevěsty a ženichové tam říkají svá něžná ano jako na běžícím páse a prachobyčejný turista má problém udělat pořádnou fotku. Na Konopišti to prostě žije.
Krajina, známá z filmu Vesničko má středisková, ve kterém se Rudolf Hrušínský v roli doktora kochal pohádkovou zemí, je úchvatná. Skutečně. Taky vesničky, které do ní zapadají, dokážou svým zevnějškem okouzlit, ale i tím, jakým způsobem v nich lidé žijí. Jednou takovou vesničkou je Neveklov.
Kdybyste si vzali do ruky některý ze slavných Ladových obrázků a udělali si procházku po Hrusicích, rozpoznávali byste ji podle něj už jen v náznacích. I když je realita všedních dnů poněkud odlišná od upravených a precizních kreseb, Ladova citlivá a pohádková duše v Hrusicích žije doteď. O tom není pochyb.
Štiřín, součást Kamenice, je vesnička ležící v těsné blízkosti podstatně známějších Velkých Popovic, proslavených svým Velkopopovickým Kozlem. Jenže i ve Štiříně se dá zajít na kvalitní místní pivo. Sládci v rodinné atmosféře Štiřínské stodoly nedávno začali s produkcí vlastního piva Magnát.
Středočeský kraj oplývá množstvím zajímavých a krásných míst. Jedním z nich je i obec Soběhrdy, kde vyrostl unikátní rodinný park se zvířecími obyvateli a atrakcemi.
Kdo nechce bydlet v Praze, ale přece jen se nechce vzdát předností hlavního města, pro toho mohou Říčany u Prahy být tou správnou volbou. Říčany nejsou jen synonymem ideální mimopražské adresy, také turistům umí nabídnout mnohé. Je to místo spojené s historií a tradicí.
Součástí Ladova kraje je i městečko Velké Popovice. Najdete zde idylickou krajinu plnou krásné architektury, rybníků, lesů, květeny, zručných mistrů a v neposlední řadě zajímavé historie.
V okolí Jílového se nachází jedna z nejmladších ze tří zpřístupněných štol. Vede pod stejnojmenným kopcem a její nejhezčí úsek z období středověku vás čeká až na konci.
Do Středočeského kraje na Benešovsku letos přibyla nová rozhledna v podobě dřevěné špulky na nitě, podle níž dostala i svůj název. Špulka je také synonymem pro vzájemné propojení 21 obcí sdružených v mikroregion CHOPOS, který se stal hlavním aktérem výstavby. Cestou k rozhledně se pomocí informačních panelů dozvíte něco málo o ptačí říši.
Jak už sám název napovídá, jde o zbytky hradu, který se kdysi nazýval Kostelec nad Sázavou. Trosky stavby jsou k vidění na skalisku vrchu Hradečnice v přírodní rezervaci Čížov u Týnce nad Sázavou. Po 300 metrech výšlapu je i pěkný pohled do údolí na klikatící se řeku Sázavu.
Město, umístěné na levém i pravém břehu řeky Sázavy, s řadou jezů a starých mlýnů, vzdálené 35 km od hlavního města Prahy a 10 km od okresního města Benešov. Samotný název Týnec vznikl od slova „zatýněná“ = opevněná. Díky bohaté historii a okolní lesnaté krajině byl a stále je místem vyhledávaným turisty, zejména pak vodáky.
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.