Beroun je z Prahy a Plzně jednoduše dostupným místem, a tak v době, kdy je moderní bydlet spíš mimo velkoměsto, se Beroun stává i novým bydlištěm Pražáků. Od Prahy leží asi 30 kilometrů a je s ní dobře propojen – jak dálnicí, tak železnicí. Do Plzně je to z Berouna asi 75 kilometrů.
Oproti Praze má Beroun jednu obrovskou výhodu. Je tam klid. Na nedostatek kultury nebo sportu si také nemůžete stěžovat a do přírody to máte kousek. Beroun je tedy ideálním místem k žití, především ale k výletům a poznávání. Vždyť historické jádro města platí za památkovou zónu.
Kromě toho, že leží na spojnici Plzně a Prahy, dvou klíčových měst republiky, leží také na soutoku dvou řek – Berounky a Litavky. Ta známější, pochopitelně první jmenovaná, je ideální pro každého vodáka začátečníka. Ti pokročilí jsou z Berounky, té neuvěřitelně líné řeky, spíš v koncích. Krásy okolní přírody i vesniček, které Berounku lemují, se ale nedají přehlédnout a jsou tak snad dostatečnou satisfakcí pro obě skupiny milovníků vodáckého sportu.
Okolí Berouna není zajímavé jen pro vodáky. Na své si tam přijdou i bikeři, milovníci lezení a turisty snad netřeba ani zmiňovat. Zrovna těm by se nejvíc mohlo zamlouvat právě město samotné.
Ani dnes není pochyb, že město bylo v minulosti perfektně opevněno. Na zbytky hradeb člověk narazí jen kousek od Plzeňské brány, která byla spolu s branou Pražskou součástí fortifikace (opevnění) města vystavena v polovině 14. století. Ta Plzeňská vypadá honosněji, je také vyšší, má hodiny i prostor pro pohled shora. Ta Pražská je zas krásná svou jednoduchostí.
O jednoduchosti by se dalo hovořit i v případě budovy hned vedle radnice, která na svém „štítu“ nese název Máj. Šedivá, komunisty vystavěná budova stojící hned vedle radnice do charakteru náměstí jaksi nezapadá, na hlavní fotce městského webu ji fotograf takticky ukryl za strom. Stejně jako několik jí podobných, ale svým zjevem vypovídá o historii českého národa, ne příliš dávné. Jinak je ale centrum Berouna krásné, to je bez debat. Dominantou náměstí je gotický farní kostel sv. Jakuba.
Nejen z krás je ale město Beroun živo. V 19. století to byla těžba vápence, která odstartovala rozvoj textilního a železářského průmyslu. Za komunistického režimu pak vznikaly další závody – železárny, válcovny a cementárna. Kromě těch také panelová sídliště nebo třeba berounské nádraží. Takový rozvoj si ale jako daň vzal mnohé památky, které musely ustoupit nekompromisnímu tempu tehdejší doby. Bohužel.
Lomy Amerika na Karlštejnsku jsou místem, které láká svou krásou, romantikou, ale i jistou dávkou nebezpečí. Na místo, kde se už od počátku minulého století dobýval kámen, je kvůli hrozícímu nebezpečí sesuvu skal vstup zakázán. Kolem však existuje celá řada vyhlídek, kde může zvědavé lidské oko nahlédnout do jeho tajů i mírného náznaku dřiny, kterou zde pracující lidé museli denně podstoupit.
Křivoklát – další skoro povinná zastávka každého správného turisty. Hrad, který už pěknou řádku staletí zdobí chráněnou přírodní krajinnou oblast Křivoklátsko, nabízí svým návštěvníkům mnohé, a to prosím celoročně. Letos Křivoklát slaví 900 let od první písemné zmínky.
Do Zbiroha, kouzelného místečka zasazeného do pomezí mezi Brdskými lesy a nádherné křivoklátské přírody, se jezdí především na zámek. A na zbirožský zámek vás zveme také my.
Středočeské městečko Dobřichovice splňuje všechno, co ideální turistický cíl. Leží jen půl hodinky na západ od Prahy, navíc na trase železnice, takže cesta tam může být víc než odpočinková.
Od letošního září je plánována rekonstrukce nejnavštěvovanější památky v Čechách. Hrad Karlštejn zůstane pro návštěvníky otevřen, lidé by ale měli počítat s krátkodobými uzavírkami. Práce potrvají do října 2022. Počítá se s obnovou Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknou i nové expozice a moderní návštěvnické centrum.
Středočeské Hořovice se přímo nabízí jako povinná zastávka při putování mikroregionem Hořovicko. Jsou známé také díky kvalitně obsazeným parkurovým závodům.
Minulý týden jsme Vás seznámili s městem ležícím na pomezí kokořínských lesů a Českého krasu, se středočeskými Hořovicemi. Dnes vás pozveme na hořovický zámek, hlavní turistické lákadlo.
Zbečno je malá obec ležící na meandru středního toku Berounky v okrese Rakovník. Leží na železniční trati Beroun–Rakovník, proto je vlakové spojení jeden ze způsobů dopravy. Berounka je také řeka vodáků, proto si můžete ve Zbečně udělat zastávku nejen v kiosku na břehu, ale i zaběhnout na prohlídku statku.
Chcete spojit výlet do krásné přírody s výletem do české historie? Vyrazte do obce Tetín nedaleko Berouna. Nejenže tu podle pověsti sídlila Krokova dcera Teta, ale také tu ve zdejším hradišti zavraždili kněžnu sv. Ludmilu.
S historickou stavbou nemá hrad sice nic společného, přesto se těší početné návštěvnosti. Pár kilometrů západně od Prahy vyrostla r. 2002 stavba v podobě hradu, kde najdete hned několik stavebních slohů vedle sebe. Přilehlá zahrada s venkovskými objekty je příjemným zpestřením.
Naopak historickou stavbou je zdejší klášter Hájek z počátku 17. století.
Dnes navštívíme místo, které mnohým výletníkům i cestovatelům zůstalo až doposud skryto, a to především proto, že se nachází hezkých pár metrů pod zemí. Ač kousek od Prahy, jen málokdo někdy slyšel o jednom z nejzajímavějších hornických skanzenů nedaleko Berouna.
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.