www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Brandýs n/L-zámek: chata významných panovníků - VIDEO

ČR, Brandýs n/L-zámek: chata významných panovníků - VIDEO

Publikováno: 25.2.2014
Zámek v Brandýse nad Labem měli v oblibě nejvýznamnější čeští panovníci. Vyšlechtili si ho tak, aby se na svém letním sídle nedaleko od Prahy cítili co možná nejlépe. Teď je výsledek jejich úsilí k dispozici nám – obyčejným lidem.

Na brandýském zámku se vystřídali všichni Habzburkové. Do mírné krajiny rozkládající se kolem labských břehů jezdíval na lov Karel IV. s celou svou družinou. Marie Terezie se v Brandýse dokonce zamilovala, když ještě jako malá holka poznala Františka Štěpána Lotrinského, svého pozdějšího manžela. Výčet historicky významných jmen těch, kteří na zámku ležícím na labském břehu pobývali či se tam třeba jen stavili, je pořádně dlouhý.

I dnes je brandýský zámek hojně navštěvovaným místem. Jen místo králů, hrabat a šlechtičen ho navštěvují turisté a průvody nebývají tak velkolepé. Zatímco prohlídka samotná – ta tedy zajímavá je. A navíc – brandýský zámek je otevřený celoročně! V zimním období o víkendech, v létě pak nonstop, kromě pondělka.

Brandýs nad Labem - zámekBrandýs nad Labem - zámekBrandýs nad Labem - zámek

Brandýs nad Labem - zámek

Zámek spravuje město Brandýs nad Labem. Pečuje jak o jeho zevnějšek, tak i interiér. Restaurované komnaty císařů spolu s průvodcovským výkladem probouzejí v návštěvnících fantazii a ti se prostřednictvím poutavých příběhů snadno přenesou do dob, kdy v Brandýse pobýval třeba Rudolf II., nebo poslední český král Karel I.

Zlaté časy císaře Rudolfa II.

Pestrobarevná hodinová věž jako by hlásala, že jde o mimořádné stavební dílo. Přestože se o brandýském zámku hovoří převážně jako o renesančním, je dokonalou přehlídkou všech stavebních slohů. Renesance v Brandýse ale poněkud převládá. Výrazným prvkem jsou sgrafita na zámeckých stěnách znázorňující biblická a lovecká témata. Nejlépe se zámku a jeho obyvatelům žilo za Rudolfa II. Z té doby pocházejí také nejvýraznější stavební prvky brandýského zámku. Císař si dával záležet na tom, aby mu jeho venkovské sídlo poskytovalo veškerý komfort.

Brandýs nad Labem - zámekBrandýs nad Labem - zámekBrandýs nad Labem - zámek

Brandýs nad Labem - zámek

Brandýs nad Labem - zámekBrandýs nad Labem - zámekBrandýs nad Labem - zámek

Také zámecká zahrada měla být jeho útočištěm, nebo spíš úkrytem před panovnickými povinnostmi, a místem, kde čerpal energii. Bohužel jeho dílo zničila třicetiletá válka, zámek byl v té době téměř zničen. Dnes už slavnou rudolfínskou etapu v zahradě připomíná jen balustráda a manýristická terasa.  Rudolf II. chodíval ze zámku do zahrady chodbou vedoucí nad hradním příkopem. Raději než politice se věnoval lovu a zval si návštěvy, a to velmi vzácné a velmi moudré. Mezi těmi, kdo Rudolfa II. v Brandýse nad Labem navštívili, byl třeba Tycho Brahe nebo Tadeáš Hájek z Hájku. Příběh návštěvy slavného hvězdáře je ale dobře známý z filmu Pekařův císař. Brandýs nad Labem - zámek

Není ale nad to, podívat se na „věc“, v tomto případě na zámek, pořádně zblízka. Projít se hradním příkopem, v zámecké zahradě načerpat energii a uvnitř zámku pak další vědomosti. V prvním patře, na chodbách a v prostorách, kde císař Rudolf II. přijímal návštěvy, nebo v komnatách Karla I. a císařovny Zity, je přichystána historická expozice. Návštěvníci brandýského zámku můžou nahlédnou také do pracovny vědce a cestovatele Ludvíka Salvátora Toskánského, zámecké knihovny či obrazárny.

Brandýs nad Labem - zámek

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Čelákovice – město králů - VIDEO
Publikováno: 11.5.2010
Město na Labi je od Prahy vzdálené necelých 20 kilometrů. Od pradávna se o Čelákovicích hovoří jako o královském městečku.

ČR: Krásy Česka z obýváku
Publikováno: 22.4.2020
Věděli jste, že se můžete vydat na poznávací cestu po Čechách i z pohodlí vašeho obývacího pokoje? Vydejte se prostřednictvím virtuálního světa k českým památkám, za kulturou, a dokonce přidáme i pár tipů na výlety „kolem světa“.

Milovice: ruská Amerika - VIDEO
Publikováno: 29.6.2010
Vítá Vás město Milovice – na ceduli stojící jen několik metrů od oficiální hranice města není nic divného. Na městu Milovice na první pohled také ne. Je tam kostel, hospoda, chátrající hotel Modrá hvězda, vlaková i autobusová zastávka a supermarket.

ČR, Dřevčice: Villa Dreucici – tvrz, kde se slaví - VIDEO
Publikováno: 5.8.2014
Pro Dřevčice, vesničku u Prahy, kudy vedla poslední cesta sv. Václava do Brandýsa, jsou typická stará stavení s klenutými portály. Po vsi, která už na první pohled dokáže zaujmout svou architekturou, stojí takových starých usedlostí spoustu. I když jsou skutečně kouzelné, nás víc než ony, bude zajímat středověká dřevčická tvrz, postaru zvaná Villa Dreucici.

ČR, zámek Ctěnice: umění kovářských mistrů - VIDEO
Publikováno: 25.12.2012
Do stájí jezdeckého klubu Ctěnice přijel kovář. Nic zvláštního to není, protože koňské kopyto potřebuje jeho péči jednou za dva měsíce. My jsme ale byli s kamerou u toho a připravili jsme pro Vás minidokument o starém dobrém kovářském řemesle. Pod ruce jsme se dívali kováři Jaroslavu Kaufnerovi.

ČR: Zámek Ctěnice - budoucnost? Nejistá - VIDEO
Publikováno: 24.1.2012
Není to tak dávno, co pražský magistrát investoval do rozsáhlé rekonstrukce zámku Ctěnice nemalou sumu. Dnes si v zámeckém areálu, který si lidé za krátkou dobu snadno zamilovali, není možné dát ani kafe.

Neratovice: daň zvaná chemický průmysl - VIDEO
Publikováno: 15.3.2011
Že by se o Neratovicích dalo říct, že je to místo bohaté na hluboké dojmy, tak to tedy zrovna ne. Město, které leží necelých dvacet kilometrů od Prahy, neproslavilo nic takového, kvůli čemu by jeho obyvatelé museli jásat a vychvalovat svoje rodiště do nebe. Řeč je totiž o gigantické chemičce Spolana, která se po konci druhé světové války stala dominantou města.

ČR, Mělník: památky historického jádra
Publikováno: 27.3.2016
Centrum Mělníka představuje náměstí Míru, odkud máte památky hezky dokola, jen pár kroků od sebe. V turistickém informačním středisku za rohem vám se vším ochotně poradí sedm dní v týdnu po celý rok. Zde je také vstup do podzemních prostor, kde se chodbou dostanete k nejširší studni v České republice.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Městečko Kostelec nad Černými lesy se nachází ve Středočeském kraji, cca 30 km východně od Prahy....

ČR: Jenštejn: zapomenutý hrad v jedné malé vsi
Jenštejn je nenápadná vesnička jen pár kilometrů od Prahy. Její dominantou je hradní zřícenina s ...

ČR: jaro v Čelákovicích
Malé město na Labi leží nedaleko Prahy. Díky tomu se sem za poslední léta stěhuje stále víc lidí....


Souvisejicí videa

ČR, Dřevčice - středověká tvrz
Pojďte se s námi podívat do krásné středověké tvrze, která se pro její romantickou atmosféru čast...

ČR, Nehvizdy: místo, kde se lámaly válečné dějiny
Nehvizdy stojí za zastávku hned ze dvou důvodů. Jedním z nich je barokní kostelík sv. Václava a t...

ČR, Přerov nad Labem: zámek bez majitele
O Přerově nad Labem se poslední dobou hovoří hlavně v souvislosti s místním zámkem. Ten donedávna...

ČR, Přerov nad Labem – skanzen: o staletí zpět
Asi 35 kilometrů na východ od Prahy leží nenápadná vesnice Přerov nad Labem. Hlavní turistickou a...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 11. 8. 2022
svátek:Zuzana
dnes:
čtvrtek 11.8.
14 °C
zítra:
pátek 12.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X