www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Budeč: živoucí kořeny češství - VIDEO

ČR, Budeč: živoucí kořeny češství - VIDEO

Publikováno: 20.11.2012
Kdybyste se ptali, kde najít vůbec nejstarší stavbu České republiky, pak naše odpověď zní - Budeč. Tohle místo pevně a neodmyslitelně spojené s historií národa českého leží v obci Zákolany – Kováry, několik kilometrů od Kladna.

V mlze, do které se ten den potopilo Kladensko, se z cesty nahoru ke kostelu svatého Petra a Pavla, značené červenou turistickou značkou, stala bojovka. Ze stromů, pod tíhou vysrážené vody, padaly do vlasů pavučiny jejich promrzlých obyvatel, sluníčko si zatím marně snažilo prorazit cestu "hustým mlíkem". Nikde ani živáčka. Jen zvuky v okolí signalizovaly nějaký život. V dálce se zatím nerýsuje nic, všechno se odkrývá jen do vzdálenosti několika metrů. Ostatní zatím zůstává záhadou.

Archeologie vs. legendy

Stejně tak i místo, ke kterému kráčíme hustou mlhou, je i přes četné archeologické průzkumy jakousi záhadou. Už v 10. století tam totiž prokazatelně žili naši předkové. Jakým způsobem, o tom se můžeme dnes jen dohadovat. Na základě nálezů si můžeme dát do souvislostí různé věci a vytvořit příběh, který by se k tomuto místu mohl vázat a dál ho potom vyprávět dětem, aby ho pak ony mohly zas povídat svým potomkům a obohatit tak něco, čemu se říká legenda. Budeč

Budeč  Budeč  Budeč  Budeč

Podle legendy se na Budči učil pozdější kníže Václav, podle legendy je Budeč spojována s bájnými postavami Kroka a jeho dcer. Na základě faktů se ale s určitostí dá říct, že kostel, který na Budči stojí, pochází z 11. století. Na základě faktů můžeme také tvrdit, že dokonce už v 10. století patřila Budeč k významným sídlům rodu Přemyslovců, kde kníže s pohádkovým jménem - Spytihněv I. založil kolem roku 900 rotundu svatého Petra.

Budeč  

A jak je to na Budči dnes?

Zvuk železné konve, která se nešetrně dotkla mramoru, je známý. Hřbitov. Rychlostí naší chůze se v mlze a mezi stromy neurčitě rýsuje špička věže kostela a pomalu také kónický tvar rotundy. Vrzla masivní železná branka a dvě ženy si hned po ránu splnily první úkol – zašly na hřbitov. Teď ale spěchají do práce, a tak je tohle mystické místo zalité do bílé mlhy jen naše.

Stojím na kopci, ze kterého není vidět nic z toho co je pod ním, ale přesto se mě zmocňuje fantastický pocit. Stojím totiž na místě pevně spojeném s historií „češství“ a spíš než telefonovat mobilem nebo psát emaily, bych chtěla nakouknout do časů o jedenáct nebo deset století mladších. Přemýšlím, jestli i naši předci řešili podobné nesmysly jako my dnes, malichernosti, které se mění v nafouknuté bubliny a pak se vznáší nad všemi z nás. Ne. Oni řešili to, co Milan Kundera nazval „nesnesitelnou lehkostí bytí“. I když jeho dílo pojednává o něčem jiném a jiné době, název sedí právě na výše popsané pocity.  

Budeč

BudečBudečBudeč

S kamerou a obdivem obcházím nejstarší dochovanou funkční stavbu v naší zemi kolem dokola. O obranných valech v jejím okolí jsem četla, a tak se je snažím rozpoznat v terénu. Kruhová stavba, která má 8 metrů v průměru je z velké části původní, tzn. založená kolem roku 900. Vysoká věž k ní byla přistavena v polovině 12. století. 

Interiér rotundy si lidé mohou prohlédnout ale jen v letní sezoně, kdy kladenské muzeum o víkendech zajišťuje průvodce. Na pouť se dá na Budeč vyrazit ve svátek Petra a Pavla, patronů kostela, a na svatého Václava.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Říp – nepříliš uctívaná svátost Česka - VIDEO
Publikováno: 6.4.2010
Pro Čechy posvátná hora, která je z mírně vlnící se krajiny vidět na kilometry daleko. Dostat se na vrchol je možné bez zvláštních fyzických nároků. Na kole je to pak bez zastavení už trochu problém.

Královské město Slaný - VIDEO
Publikováno: 14.12.2010
Slaný není jediným městem, které si do přívlastku přidalo slovíčko "královské". Slaný se tím ale pyšní na každé ceduli. Fakt, že se chystáte navštívit město králů, si uvědomíte hned u jeho samotné hranice – Vítá Vás královské město Slaný.

Kladno: Muzeum věžáků otevře expozici
Publikováno: 7.3.2020
Kladenské věžáky jsou pro svoji výjimečnost památkově chráněny. První muzeum sídlištního celku v Čechách poprvé otevře 14. března. Uvidíte vzorový byt, expozici o výstavbě, kryt civilní obrany a střešní terasu.

Okoř: smutná historie, radostná budoucnost
Publikováno: 6.7.2010
„Na Okoř je cesta jako žádná ze sta“…..Autor lidové písničky napsal její text tak šikovně, že se perfektně hodí i na dnešní dobu. Zvlášť pak, když se někdo na zříceninu nedaleko Prahy vydá autem po jižní spojce. Jakmile dorazí na místo a zamíří k hradním troskám cestou roubenou stromama, musí se pousmát.

ČR, Kladno: průmysl převálcovaný hokejem - VIDEO
Publikováno: 27.11.2012
Kladno – když většina lidí slyší název tohoto města, skoro automaticky si vybaví jadrného čtyřicátníka, který si získal svět hokejkou v ruce a hlavně uměním ji používat. My jsme Kladno navštívili v čase, kdy NHL měla výluku, tedy v době, kdy za Kladno hraje i Jaromír Jágr. Tohle město proto zcela logicky žilo hokejem.

ČR, Lidice – památník lidské tragédie
Publikováno: 3.9.2015
Ticho, klid a pokora… jen vánek si pohrává s korunami stromů v aleji. Místo se zvláštní energií, kterou očekává každý, kdo se sem rozhodne vypravit. Jen pár kilometrů od Prahy směrem na Kladno.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Vinařice: Důl Mayrau
V Hornickém skanzenu Mayrau se dozvíte o historii těžby černého uhlí na Kladensku a projdete tras...


Souvisejicí videa

ČR, Kladno: Průmysl převálcovaný hokejem
Přijměte naše pozvání na krátkou prohlídku historického jádra Kladna a místního zámku. Pojďte se ...

ČR, Budeč: živoucí kořeny češství
Pojďte s námi okouknout nejstarší kostel v Česku – Budeč. Jeho jádro bylo vystavěno už v 11....

ČR: Kočí – kostel jako z pohádky
Kočí je malinká vesnička nedaleko Chrudimi. Byla by nenápadná až nezajímavá, nebýt ovšem dřevěnéh...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 1. 12. 2020
svátek:Iva
dnes:
úterý 1.12.
-1 °C
zítra:
středa 2.12.
-3 °C