www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Čáslav - odkaz Jana Žižky - VIDEO

ČR: Čáslav - odkaz Jana Žižky - VIDEO

Publikováno: 3.1.2012
Je rok 2012 a lidé v Česku se pomalu nadechují do nového roku a po svátcích se snaží vrátit do tempa, s kterým se na pár dní rozloučili před vánočními svátky.

My jsme se do Čáslavi vypravili těsně po Vánocích a tak jsme město zastihli v příjemně lenivé náladě. Je běžný pracovní den, sváteční atmosféra ale v Čáslavi žije dál. Nejen tady, ale všude jinde na světě, tedy kromě míst, kde se slaví pravoslavné Vánoce, ve dnech mezi Vánocemi a oslavami Nového roku se lidé spíš věnují odpočinku a možná taky bilancování nad rychle se krátícím letoškem. 

Čáslav smutní

Morový sloup je obsypán svíčkami, některé hoří, většina z nich už ale vyhasla. Obrázek prezidenta Václava Havla hovoří za vše. Zpráva o jeho smrti obletěla celý svět, Česko se na tři dny zahalilo do smutku. Plačtivé dny, které u mnohých provázelo hluboké zamyšlení nad filozofií tohoto velkého státníka, jsou pryč. Přesto jako by se něco změnilo. Lidé se k sobě chovají nějak líp a kvůli Vánocům to letos není.

Čáslav

V zajetí městských hradeb

No, ale zpátky k městu Čáslavi, jeho skoro až nekonečně otevřenému náměstí, kde za hodinu parkování zaplatíte pětikorunu, k překrásnému kostelu s věží tyčící se skoro až k oblakům, k soše hrdiny Jana Žižky z Trocnova, po kterém se jmenuje náměstí, nebo k jeho nablýskané radnici. V Čáslavi, kde žije přes deset tisíc lidí, je tento den poloprázdno. Všichni ti, co vyrazili na procházku na kafe nebo do cukrárny si užívají pomalé vánoční pohody.

Čáslav

ČáslavČáslavČáslav

Město je po zbytek roku plné života. Lidé se tam setkávají při nejrůznějších příležitostech, které většinou organizují čáslavští radní. V listopadu lidé dohromady přivítali svatého Martina na bílém koni, společně se sešli u vánočního stromku a společně také zapalovali svíčky na památku zesnulého prezidenta Václava Havla.

Ve stínu chrámu sv. Petra a Pavla, jehož součástí je nejstarší městská památka – kostel sv. Michala z 11. století, lidé žijí pospolitě. Chrám stojí těsně vedle budovy radnice a člověk tak může bleskově porovnávat kumšt tehdejších stavitelů. Je k nepřehlédnutí a člověka, který je v Čáslavi poprvé si dokáže omotat kolem prstu s děsivou samozřejmostí. Dává na odiv svou krásu a stáří, a člověk se jeho starobylého zdiva nemůže nedotknout. Se zájmem si prohlíží staletí stará malá okna, dvířka nebo kamenné klenby.

Za ním se tiše ukrývá další z čáslavských skvostů – románský kostelík sv. Michala, který dnes tvoří sakristii kostela. Při regotizaci kostela  byly v útrobách podvěžní kaple roku 1908 nalezeny ostatky Jana Žižky z Trocnova a tak se dá snadno vysvětlit, proč na čáslavském náměstí, které nese jeho jméno, stojí i jeho socha.

ČáslavČáslavČáslav 

Čáslav

Celé starobylé město, které dnes tvoří městskou památkovou zónu, bylo kdysi chráněno hradbami. Ty se dochovaly jen z jedné třetiny. Od zbytku Čáslavi je navíc z jedné strany odděleno hlubokým příkopem. Místo kolem hradeb, náměstí a pěší zóna, která k němu přiléhá, jsou těmi nejlepšími k příjemným relaxačním procházkám. Do města se kdysi dalo dostat čtyřmi branami, dnes můžete vidět pouze jednu její součást, bránu však ani jednu. Tmavá válcová Otakarova věž stávala při Brodské bráně. Dnes z ní do strany trčí český lev na modrém pozadí, který je znakem Čáslavi, a centrem města pokojně korzují lidé, ti místní, ale i ti, kteří se vypravili poznat něco nového – město Čáslav. 

Čáslav

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Kolín historický, průmyslový i hudební - VIDEO
Publikováno: 4.5.2010
Upravené náměstí, uprostřed kašna, morový sloup a kolem je rozházeno pár stánků s ovocem, zeleninou a květinami. Jen málokdo někam spěchá.

ČR, Národní zemědělské muzeum: vstupy zdarma
Publikováno: 24.3.2018
Na Velký pátek zahájí Národní zemědělské muzeum novou sezonu ve svých objektech. To s sebou pro návštěvníky přináší i vstupy zdarma.

ČR, Kutná Hora: rodný dům Mikuláše Dačického
Publikováno: 13.5.2017
Měšťanský dům z 15. století prošel v roce 2015 rozsáhlou rekonstrukcí. Od února 2016 slouží tato znovuobnovená kulturní památka jako vzdělávací a kulturní centrum. Historický dům je sice moderně vybaven, ale několik dochovaných prvků se podařilo zrestaurovat a citlivě začlenit.

Kutná Hora: památky UNESCO ČR na jednom místě
Publikováno: 24.9.2016
V nepříznivém počasí máte jedinečnou možnost zhlédnout interaktivní expozici UNESCO v Dačického domě a seznámit se s organizací, její činností a památkami České republiky zapsané na její seznam.

ČR: Golčův Jeníkov – střed Česka – VIDEO
Publikováno: 10.1.2012
Něco málo přes dva a půl tisíce lidí žije ve městě s názvem Golčův Jeníkov. Na životě města to ale není znát, je poloprázdné.

ČR: Přelouč - nejstarší a přesto relativně nové - VIDEO
Publikováno: 16.8.2011
Když projíždíte okolo Přelouče a máte možnost vidět ho z dálky, zmocní se vás pocit, že tohle město stojí za zastávku.

ČR: Kutná Hora – město stříbra - VIDEO
Publikováno: 25.5.2010
Procházka Kutnou Horou se promění ve sprint, budete-li chtít vidět všechny její památky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí snad ani víkend.

ČR: Golčův Jeníkov
Publikováno: 18.2.2011
Kraj Vysočina skrývá nejedno město či zákoutí, které stojí za to objevit a poznat. Jedním z nich je malebná dvoutisícová obec Golčův Jeníkov...


Souvisejicí fotogalerie

ČR, zámek Kačina – empírové sídlo rodu Chotků
Reprezentativní zámecká stavba byla postavena počátkem 19. století Janem Rudolfem Chotkem a stala...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
1.7.2020
Teprve nedávno byla spuštěna online platforma Běhej s rozumem, kde si může kdokoliv stáhnout zajímavou trať na Slovensku a jít si ji zaběhnout, případně ji využít jako příjemnou procházku v přírodě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 7. 7. 2020
svátek:Bohuslava
dnes:
úterý 7.7.
20 °C
zítra:
středa 8.7.
17 °C