www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Dobřichovice: dokonalý soulad - VIDEO

ČR, Dobřichovice: dokonalý soulad - VIDEO

Publikováno: 24.9.2013
Středočeské městečko Dobřichovice splňuje všechno, co ideální turistický cíl. Leží jen půl hodinky na západ od Prahy, navíc na trase železnice, takže cesta tam může být víc než odpočinková.

Na první pohled se Dobřichovice jeví jako sympatické místo a každý kdo ho navštívil, může zodpovědně říct, že skutečně je. Leží na březích řeky Berounky a tak snad tento samotný fakt poskytuje turistům určité garance. To, že kolem Berounky je krásně, je totiž známá věc. Je to kousek na zatopené lomy Amerika, bájný Karlštejn i zříceninu hradu Karlík, známý z filmu Noc na Karlštejně. Konec ale pohádkovému snění – pojďme se podívat na Dobřichovice dneška.

Dobřichovice

Dobřichovická idylka

Sluníčko se opírá do střech dobřichovického zámečku a na hladině Berounky se odráží tak, že je těžké zaostřit na rybáře po pás ponořených do říčního proudu. Na břehu porostlém svěží trávou se na ručníku povaluje mladík v plavkách a kolem něj se prohánějí psi. Naprostá idylka. Zámek Dobřichovice a jeho bezprostřední okolí jsou k relaxu stvořené. Tomu také odpovídá nálada lidí – pomalejších než kdy jindy, klidných, v tichosti si užívajících téhle dokonalé symbiózy – krásného zámku, šumící řeky a energii dodávajícího sluníčka. 

zámek Dobřichovice

Ideální start pro toulky po okolí

Tohle místo, vzdálené od nejznámějšího českého hradu jen deset kilometrů, je ideálním výchozím bodem do krásné přírody Českého krasu, na jehož okraji leží. Pejskaři, a to dokonce i ti pražští, Dobřichovice milují. Jejich čtyřnozí miláčci se tam v proudu řeky můžou vyřádit do sytosti. Pohodlnou vlakojízdou a příjemnou procházkou se dá dojít z nádraží až k zámku. Ale nejen Pražákům se Dobřichovice líbí, lidí, kteří si tohle místo oblíbili je mnoho. Dobřichovičtí dokonce říkají, že při návštěvě Dobřichovic si turisté mohou udělat i výlet do Prahy.

Pro výlety jsou Dobřichovice stvořené. Pěší turisté se většinou vypraví do blízkého, ale kouzelného Kralického údolí nebo na Karlštejn, cyklisté můžou třeba do Černošic. Cyklostezek a turistických tras je v okolí víc než dost, takže je z čeho vybírat. Ať už se vydáte kamkoli v údolí řeky Berounky, nemůžete se zklamat.

zámek Dobřichovicezámek Dobřichovicezámek Dobřichovice

zámek Dobřichovice

Dobřichovický zámek

Už jsme se zmínili o zámku, který v Dobřichovicích stojí. Pojďme se tedy na tento skvost podívat detailněji. Renesanční zámeček nechal vystavět Hynek Berka z Dubé. Před tím na tomtéž místě stávala tvrz. Dnešní podoba zámku ale odpovídá pozdnímu baroku.  Přístupné veřejnosti jsou jen dva sály, kde se zpravidla pořádají svatební hostiny a stylová restaurace Zámecký had. Západní křídlo tvoří kaple sv. Judy Tadeáše. Prostor před zámkem zdobí socha sv. Václava a socha sv. Jana Nepomuckého.

zámek Dobřichovice

Ale nejsou to jen svatby, kterými dobřichovický zámek žije. Každým rokem se tam pořádají středověké slavnosti spojené se známou královskou výpravou z Prahy na Karlštejn. Lidé se baví také Dobřichovickými divadelními slavnostmi, vinařskými slavnostmi, známé jsou také díky sochařskému sympoziu Cesta mramoru.    

Dobřichovice jsou díky pohodlnému spojení s Prahou také zajímavou rezidenční lokalitou. Tohle místo ale mají rádi také chataři a chalupáři, a tak je hlavně o víkendech a v průběhu celé letní sezony v Dobřichovicích veselo.

zámek Dobřichovice

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikováno: 23.11.2010
Řeka Berounka není pro vodáky tolik zajímavá – říká se o ní, že by uspala i prince, co jde vysvobodit Šípkovou Růženku. Moc adrenalinu si na ní prostě neužijete. Ale krásná, krásná tedy je. Kroutí se v táhlých záhybech a je jen naprosto logickým vyústěním jejího tajuplného vlnění, že je přímo obsypána rybáři, kteří u ní čekají na svou šanci.

ČR, Beroun: historický, průmyslový - VIDEO
Publikováno: 4.12.2012
Beroun je z Prahy a Plzně jednoduše dostupným místem, a tak v době, kdy je moderní bydlet spíš mimo velkoměsto, se Beroun stává i novým bydlištěm Pražáků. Od Prahy leží asi 30 kilometrů a je s ní dobře propojen – jak dálnicí, tak železnicí. Do Plzně je to z Berouna asi 75 kilometrů.

ČR: Hrad Žebrák - dávné sídlo Lucemburků - VIDEO
Publikováno: 27.3.2012
Na úpatí křivoklátských lesů, ve vlnící se krajině, stojí zbytky jednoho z nejstarších hradů v Česku – zřícenina Žebrák. Na stejném hřebeni jen o kousek výš se sluní hrad Točník, mladší ze dvou neoddělitelných spojenců.

ČR: Hrad Točník – komfort a bezpečí Václava IV.
Publikováno: 3.4.2012
Minule jsme vás zavedli na zříceninu hradu Žebrák, dnes se posuneme o pár set metrů dál – na hrad Točník, podstatně atraktivnější část nejzachovalejšího souhradí v Česku.

ČR, Mníšek pod Brdy: zámek pro všechny - VIDEO
Publikováno: 22.4.2014
Kdy jindy se vypravit na zámek než na jaře, když všechno kvete? Také státní zámek v Mníšku pod Brdy je na jaře výjimečný. Zvláště pak zámecký park.

ČR, Červený Újezd: hrad a klášter Hájek
Publikováno: 22.6.2015
S historickou stavbou nemá hrad sice nic společného, přesto se těší početné návštěvnosti. Pár kilometrů západně od Prahy vyrostla r. 2002 stavba v podobě hradu, kde najdete hned několik stavebních slohů vedle sebe. Přilehlá zahrada s venkovskými objekty je příjemným zpestřením. Naopak historickou stavbou je zdejší klášter Hájek z počátku 17. století.

ČR, Pyšely: naučná stezka kolem golfu
Publikováno: 16.7.2015
Jižní okraj města Pyšel obklopuje porost smíšených lesů s názvem Obora. Zde byla zbudována krátká naučná stezka, která byla lidmi v krajině Posázaví už beztak prošlapána.

Karlštejn
Publikováno: 21.4.2008
Tento gotický hrad založil v roce 1348 český král a římský císař Karel IV. původně proto, aby sem uložil říšské korunovační klenoty, královské poklady a svaté relikvie. Karlštejn patří k nejproslulejším a nejmalebnějším českým hradům a právem se stal symbolem české státnosti.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Městečko Kostelec nad Černými lesy se nachází ve Středočeském kraji, cca 30 km východně od Prahy....

ČR: cestou ze Srbska na Karlštejn
Jedny z posledních zimních dnů letoška. Proč se je neužít procházkou na Karlštejn? Dá se jít nudn...


Souvisejicí videa

ČR, Mníšek pod Brdy: město na Zlaté stezce
Mníšek pod Brdy je půvabné městečko zasazené do krajiny na úpatí Brdského hřebene, kde byly kdysi...

ČR: Točník - komfort pro Karla IV.
Ve středních Čechách v berounském okrese, na úpatí křivoklátkých lesů, najdete hrad Točník, který...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 8. 2022
svátek:Ludvík
dnes:
pátek 19.8.
19 °C
zítra:
sobota 20.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X