www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Dobříš - místo pod rakouskou nadvládou - VIDEO

ČR: Dobříš - místo pod rakouskou nadvládou - VIDEO

Publikováno: 13.9.2011
Ta Dobříš, ne ten Dobříš, jak se mnozí mylně domnívají, je město bezmála 50 kilometrů vzdálené od Prahy. V Dobříši se lidé stavují hlavně, aby viděli místní Chateau.

Dobříš je druhé největší město příbramského okresu, kde žije přes osm a půl tisíce lidí. Centrem dění jejich života je náměstí - Mírové náměstí - trochu nevkusně řešené.

Z jedné strany vypadá jako běžná ulice, a to navíc velmi rušná, kterou denně projíždí tisíce aut hlavně směrem k Praze, kam spoustu místních dojíždí za prací. Na druhé straně náměstí stojí autobusové nádraží, jehož nástupiště plní většinu prostoru.

Dobříš

DobříšDobříšDobříš

Historie ukrytá do stínu paneláků

Zastrčené vzadu se pak krčí domy, které kdyby uměly mluvit, řekly by leccos o pradávné historii tohoto městečka. Nad tím vším nepřehlédnutelné paneláky, které bohužel vždycky zastíní to pěkné, co tu z minulosti zůstalo. Ve většině měst naštěstí tvoří jen jednu nebo několik částí a historického jádra se nedotýkají. V Dobříši ale stojí jen kousíček od náměstí. Taky obchodní dům zrovna nepřidává na kráse centra města. Dobříš

Na náměstí stojí taky, kromě všeho zmiňovaného, místní radnice. Tuhle nenápadnou, ale přitom velmi pěknou budovu byste možná snadno přehlédli. Je nízká a ani prostor kolem jejího vchodu není zrovna širokou planinou. Jen věžička s hodinami na její střeše ukazuje ostatním domům v okolí něco jako: „To jsem já, já to tady vedu.“

Na jejím místě od roku 1666 stávala radnice dřevěná. Byla zdobená podloubím a kolem jejího prvního patra se táhla pavlač. Kdyby si jí dobříšští roku 1820 nerozhodli zbourat a nahradit radnicí zděnou, zajisté by vyhořela. A kdyby ne, byla by zřejmě jednou z výjimek, protože významné stavby hořely v minulosti skoro pořád. Zvlášť pak ty dřevěné. Záhadou tedy zůstává, proč se požár, který zachvátil roku 1720 skoro celé město, dřevěné radnici vyhnul. Radnici možná, zámku ale ne.

DobříšDobříšDobříš

Dobříš

Kus Rakouska v zemi České

Zámek Dobříš je totiž tím pravým důvodem, proč do Dobříše jezdí taky turisté. Chateau Dobříš už podle názvu dává tušit, kdo že je jeho pánem. Rozhodně to není Čech, ba dokonce ani stát český. Bývalý „Domov československých spisovatelů“ od roku 1998 vlastní Rakušák.

DobříšDobříšDobříš

Dobříš

Pomineme – li část historie tradičního scénáře s už zmiňovaným požárem, kde nebudeme popisovat, jak místní běhali pro vodu a požárníci měli na cestě nehodu, proto se k ohni na střeše dostavili pozdě a zámek tak vyhořel do základů, bude naše vyprávění o historii zámku takové obyčejné. Kromě několika mezníků.

Ten první a nejdůležitější, bez kterého by žádné další mezníky ani být nemohly, přišel roku 1676. Tehdy totiž nechal František Maxmilián Mannsfeld původní tvrz přestavět na něco honosnějšího. Zámek vyhořel ani ne půl století potom, ať už příčina požáru byla jakákoliv.

Nová epocha zámku pak přišla s rozsáhlým projektem roku 1745, který si nechala vypracovat vdova po Karlu Františku Adamu Mannsfeldovi Eleonora, po letech zjevně znuděná pobýváním v provizorních příbytcích.

Dobříš

O další mezník se postarali Němci roku 1942. Tehdy se stal zámek majetkem Německé říše. Němce pak ještě poslední válečný rok 1945 celkem svižně vystřídali komunisté a ze zámku se pak stal „Domov československých spisovatelů“. Až rok 1998 definitivně rozhodl o navrácení majetku soukromým vlastníkům.

Dneska je zámek velmi příjemným, byť trochu konzervativním místem, kde číšník neváhá ani vteřinu, aby dámě zapálit cigaretu, a v zápětí naservíroval ne zas tak vydařené jídlo. Ale taky místem, kde vás vrátný v budce se závorou nevybíravým způsobem žádá o zaplacení 25 korun, chcete - li projít francouzským parkem.

Text/foto/video: Klára Svobodová

  Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Mělník: místo patriotů - VIDEO
Publikováno: 1.2.2011
Mělník. Kdo by neznal město, alespoň podle názvu, proslulé vinařstvím a soutokem dvou nejdůležitějších českých řek – Labe a Vltavy.

ČR, okolí Dobříše – po stopách Karla Čapka i těžby zlata
Publikováno: 18.6.2020
Dobříš je sice zajímavá sama o sobě, ale my doporučujeme výlet i do okolí. Mezi nejoblíbenější místa patří Památník Karla Čapka na okraji nedaleké Staré Huti a Nový Knín spojený s těžbou zlata.

ČR: Drbákov – Albertovy skály, výlet pro zdatné turisty
Publikováno: 29.3.2018
Dnes vás zveme na výlet, který není pro každého. Úzká pěšina na úbočí skal je velmi obtížně schůdná, některá místa překonáte jen za pomoci řetězového zábradlí, neustále stoupáte, pak klesáte o desítky metrů, abyste vzápětí znovu šplhali do kopce. Cesta je dlouhá asi 6,5 km a nelze ji nijak zkrátit, navíc cestou nejsou ani stánky s občerstvením, natož hospoda. Tak co? Ještě si troufáte? Výborně! Čeká vás adrenalinový výlet s nádherným výhledem na vltavský meandr a okolní divočinu.

ČR: Svatojánské proudy – krásný podzimní výlet kousek od Prahy
Publikováno: 19.10.2017
Jelikož se počasí v Čechách na nás ještě na posledních pár dní usmálo, nehodlali jsme tuto příležitost promarnit a rozhodli se vyrazit na příjemný výlet. Ze Smíchovského nádraží v Praze jsme vyrazili autobusem číslo 390 do Štěchovic, které lze využít jako startovní místo pro přibližně 10kilometrovou naučnou stezku Svatojánské proudy.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

ČR, Chotilsko: Drtinova rozhledna na Besedné
Publikováno: 15.6.2015
Česko se stalo během několika posledních let doslova rozhlednovou velmocí. Jen za rok 2014 jich bylo nově otevřeno 24 a horečná výstavba zdaleka neustává.

ČR, Mníšek pod Brdy: město na Zlaté stezce - VIDEO
Publikováno: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležící na úpatí Brdského hřebene se nabízí turistům jako ideální výchozí bod po nádherném okolí Brd. Zajímavé je i město samotné.

ČR: Kamýk nad Vltavou - předchůdce Karlštejna - VIDEO
Publikováno: 24.4.2012
Nedaleko od přehrady Orlík, na další významné české vodní nádrži Kamýk, můžete podniknout výpravu do středověku a navštívit zříceninu hradu Kamýk nad Vltavou – Vrškamýk nebo také Hunec.

ČR: Vlašim - život na zámku a v podzámčí - VIDEO
Publikováno: 20.12.2011
Historické centrum Vlašimi kouzlí všemi možnými způsoby. Jeho půvab jen podtrhuje kopcovité podloží, na kterém se rozkládá.

ČR: Maková hora – poutní místo uprostřed nádherné přírody
Publikováno: 10.5.2018
Poutní kostel na Makové nad Smolotely je krajinnou dominantou, která se právem pyšní přezdívkou barokní perla středního Povltaví, ale také oázou klidu obklopenou překrásnou přírodou.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Stará Huť – naučná stezka Karla Čapka
Zvolte si podle délky jednu ze tří tras a vydejte se na okružní stezku Karla Čapka. Od parkoviště...

ČR: Nymburk - Hrabalovo město
Foto: Klára Svobodová


Souvisejicí videa

ČR: zámek Dobříš - kus Rakouska v zemi české
Dobříš je město asi 50 kilometrů vzdálené od Prahy. Důvodem návštěvy Dobříše zůstává pro většinu ...

ČR: Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou – asi sedmitisícové středočeské město nedaleko od Prahy, které proslavil dáns...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 11. 8. 2020
svátek:Zuzana
dnes:
úterý 11.8.
27 °C
zítra:
středa 12.8.
27 °C