www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Hrad Žebrák - dávné sídlo Lucemburků - VIDEO

ČR: Hrad Žebrák - dávné sídlo Lucemburků - VIDEO

Publikováno: 27.3.2012
Na úpatí křivoklátských lesů, ve vlnící se krajině, stojí zbytky jednoho z nejstarších hradů v Česku – zřícenina Žebrák. Na stejném hřebeni jen o kousek výš se sluní hrad Točník, mladší ze dvou neoddělitelných spojenců.

Žebrák žebrákem

Žebrák je v porovnání s Točníkem skutečným žebrákem, takový chudý příbuzný. Ale už z dálky na sebe upozorňuje širokou okrouhlou věží, kterou by laik označil asi jako komín. Mezi stromy se pak schovává ještě jedna taková, ale ne už tak vysoká. Mezi nimi kdysi stával palác – vysoko nad městem a mlýnským potokem.

Březen se pomalu dostal za svou polovinu, ale slunce hřeje už jako v létě, takže je na Žebráku veselo. Za cíl si ho totiž vybraly desítky turistů. Všichni přešli lávku, pokochali se romantickým pohledem na ovce pasoucí se v podhradí a vyšlápli do prudšího kopce, aby okoukli, kdeže to nejslavnější český panovník Karel IV. pobýval.

Žebrák

ŽebrákŽebrákŽebrák

Zlaté časy a krach

Pokladna zůstala zavřená, a tak si historii propletence zbytků kamenných zdí, různých lávek a přechodů, snad i padacího mostu a dvou širokých komínů stojících na úzkém skalním hřebenu, vykládají po svém. Dlouhé minuty zírají do kraje a nikdo asi nepřemýšlí o tom, že právě tohle místo, které pro svou strategickou polohu na důležité obchodní cestě do Norinberka a Porýní milovali Lucemburkové, bylo za jejich vlády nejskvostnější rezidencí v zemi.

Žebrák nechal v druhé polovině 13. století vystavět rod Zajíců. Zanedlouho se ale stěhovali za lepším  - do Budyně nad Ohří a hrad Žebrák prodali Lucemburkům. Za jejich vlády se Žebrák stal královským hradem. Nejdřív na něm hospodařil mladší ze synů Jana Lucemburského, Jindřich. Hned po něm pozdější král Karel IV., kterému ale na Žebráku zemřel syn a on se tam od těch dob příliš nezdržoval.

ŽebrákŽebrák ŽebrákŽebrák

Zato jeho syn Václav IV., posedlý loveckou vášní, našel v krajině nedaleko Berouna zalíbení a proto nechal hrad přestavět tak, aby se tam cítil pohodlněji. Pak ale někdo neobratně škrtl sirkou a hrad vyhořel. Václav vzdal jeho opětovnou rekonstrukci a rozhodl se vystavět komfortní hrad Točník. Žebrák byl sice opraven a dokonce odolal i husitským válkám, ale pravý panský život se do něj nevrátil už nikdy. Později fungoval jako předhradí Točníku, v jeho spodní části byl dokonce zřízen pivovar.   

Žebrák

I dnes je Žebrák spíš takovým doplňkem Točníku, jehož návštěvu si turisti mnohdy odpustí, bohužel. Je totiž zajímavé vidět, jaký obr se dá zbudovat na kousku nepohodlně úzkého hřebene, nahlédnout do černé hladomorny nebo se z věže podívat na Točník, kam vás, milí čtenáři, zavedeme přesně za týden.    

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikováno: 23.11.2010
Řeka Berounka není pro vodáky tolik zajímavá – říká se o ní, že by uspala i prince, co jde vysvobodit Šípkovou Růženku. Moc adrenalinu si na ní prostě neužijete. Ale krásná, krásná tedy je. Kroutí se v táhlých záhybech a je jen naprosto logickým vyústěním jejího tajuplného vlnění, že je přímo obsypána rybáři, kteří u ní čekají na svou šanci.

ČR, hrad Křivoklát: 900 let stará tradice - VIDEO
Publikováno: 16.9.2014
Křivoklát – další skoro povinná zastávka každého správného turisty. Hrad, který už pěknou řádku staletí zdobí chráněnou přírodní krajinnou oblast Křivoklátsko, nabízí svým návštěvníkům mnohé, a to prosím celoročně. Letos Křivoklát slaví 900 let od první písemné zmínky.

ČR, Zbiroh: zámek tří císařů - VIDEO
Publikováno: 5.11.2013
Do Zbiroha, kouzelného místečka zasazeného do pomezí mezi Brdskými lesy a nádherné křivoklátské přírody, se jezdí především na zámek. A na zbirožský zámek vás zveme také my.

ČR, Dobřichovice: dokonalý soulad - VIDEO
Publikováno: 24.9.2013
Středočeské městečko Dobřichovice splňuje všechno, co ideální turistický cíl. Leží jen půl hodinky na západ od Prahy, navíc na trase železnice, takže cesta tam může být víc než odpočinková.

ČR: Hrad Točník – komfort a bezpečí Václava IV.
Publikováno: 3.4.2012
Minule jsme vás zavedli na zříceninu hradu Žebrák, dnes se posuneme o pár set metrů dál – na hrad Točník, podstatně atraktivnější část nejzachovalejšího souhradí v Česku.

ČR: Budyně nad Ohří - zpátky do pohádky - VIDEO
Publikováno: 28.2.2012
Teploměr ukazuje šest stupňů a ve vzduchu je cítit jaro. Na podrážky se lepí všudypřítomné bahno. Jenže bláto spojené s koncem zimy lidé přijímají mnohem líp, než bláto coby symbol podzimu.

ČR, Zbečno – Hamousův statek: Nahlédnutí do časů minulých
Publikováno: 16.8.2018
Zbečno je malá obec ležící na meandru středního toku Berounky v okrese Rakovník. Leží na železniční trati Beroun–Rakovník, proto je vlakové spojení jeden ze způsobů dopravy. Berounka je také řeka vodáků, proto si můžete ve Zbečně udělat zastávku nejen v kiosku na břehu, ale i zaběhnout na prohlídku statku.

ČR: Tetín – poutní místo a hradiště nad Berounkou – VIDEO
Publikováno: 22.5.2018
Chcete spojit výlet do krásné přírody s výletem do české historie? Vyrazte do obce Tetín nedaleko Berouna. Nejenže tu podle pověsti sídlila Krokova dcera Teta, ale také tu ve zdejším hradišti zavraždili kněžnu sv. Ludmilu.

ČR: Česko vybírá nejlepší destinaci pro rok 2016
Publikováno: 6.8.2016
Agentura CzechTourism vyhlašuje čtvrtý ročník soutěže o nejlepší turistické atraktivity DestinaCZe 2016. I letos se hlasuje v pěti kategoriích, zastoupeny jsou všechny turistické regiony ČR.

ČR, Skryje: zřícenina hradu Týřov
Publikováno: 2.4.2015
Máte rádi dobrodružství, českou historii a nádhernou až omamnou přírodu? Pak vás chci pozvat do hustých křivoklátských lesů v okolí řeky Berounky, kde kdysi stával významný královský hrad Týřov. Krajina tu splňuje mou představu o nebeském ráji, a to v kterémkoliv ročním období.

ČR, Nižbor: Barokní zámek a sklárna v srdci křivoklátských lesů – VIDEO
Publikováno: 14.5.2019
Křivoklátsko patří podle mě k jedněm z nejkrásnějších koutů naší země. Zdaleka však nejde jen o samotný hrad Křivoklát, největší kouzlo mají zdejší listnaté lesy, údolí Berounky a pamětihodnosti, které oblast ukrývá. Jedním z míst, které stojí za návštěvu, je díky zámku a okolí i obec Nižbor. Pojďme se do ní společně vypravit.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Nižbor – zámek plný Keltů
Zámek s hospodářskými objekty a zahradou tvoří celistvý komplex, ve kterém bylo v roce 2004 vybud...

ČR: cestou ze Srbska na Karlštejn
Jedny z posledních zimních dnů letoška. Proč se je neužít procházkou na Karlštejn? Dá se jít nudn...


Souvisejicí videa

Nižbor: Barokní zámek a sklárna v srdci křivoklátských lesů
Dnes navštívíme Křivoklátsko, nezamíříme však na Křivoklát, ale nahlédneme do obce Nižbor. Doporu...

ČR: Točník - komfort pro Karla IV.
Ve středních Čechách v berounském okrese, na úpatí křivoklátkých lesů, najdete hrad Točník, který...

ČR: Hrad Žebrák - dávné sídlo Lucemburků
Na úpatí křivoklátských lesů, ve vlnící se krajině, stojí zbytky jednoho z nejstarších hradů v Če...

ČR: Budyně nad Ohří - zpátky do pohádky
Pohádkové místo ležící nedaleko od Ohře - Budyně nad Ohří. Leží v Ústeckém kraji a litoměřickém o...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.10.2020
Vysoké Tatry momentálně zejí prázdnotou a dostat se do nich je vlivem aktuálních opatření víceméně nemožné. Avšak díky 360° technologii virtuální reality tam můžete jít i hned.
28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 31. 10. 2020
svátek:Štěpánka
dnes:
sobota 31.10.
13 °C
zítra:
neděle 1.11.
12 °C