www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Hrusice: Ladova pohádková vesnička - VIDEO

ČR, Hrusice: Ladova pohádková vesnička - VIDEO

Publikováno: 6.11.2012
Kdybyste si vzali do ruky některý ze slavných Ladových obrázků a udělali si procházku po Hrusicích, rozpoznávali byste ji podle něj už jen v náznacích. I když je realita všedních dnů poněkud odlišná od upravených a precizních kreseb, Ladova citlivá a pohádková duše v Hrusicích žije doteď. O tom není pochyb.

Vždyť jeho dílo proslavilo tuhle malou vesničku po celém světě. Už jen samotný název obce Hrusice, dokáže v mnohých z nás vykouzlit úsměv. Právě ve své rodné vísce, v Hrusicích, a jejím okolí totiž slavný malíř a spisovatel Josef Lada čerpal inspiraci ke svým kresbám a příběhům. Prožil tam kus života, dolní Posázaví poznal dokonale a měl tak plné právo na to, aby svého slavného kocoura Mikeše protáhl všemi možnými kouty Hrusic, aby ho posílal na výlety do blízkých Mirošovic, nedalekých Mnichovic nebo třeba až do Říčan.

Vezmeme-li v úvahu, že tohle všechno musel oběhat kocour, i když v botách, a k tomu zařizovat spoustu věcí, tak klobouk dolů před tímhle černým chlupatým chytrákem, ale hlavně před Ladovou fantazií a uměním ji tak dokonale ztvárnit. Kocour v botách je světově druhou nejznámější českou knihou. Podobně a také s velkým úspěchem naložil s chytrou kmotrou liškou. Celosvětově známé jsou i ilustrace děl jeho velkého kamaráda Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka.   

Hrusice

Hrusicemi po stopách Josefa Lady

Nejvýraznější pohádkovou, ale i reálnou stavbou v Hrusicích je pozdně románský kostel sv. Václava ze začátku 13. století, s dochovaným původním portálem. Před budovou fary z roku 1914, také známou z Ladových obrázků, stojí památná lípa. U kostela, kromě památníku obětem 1. světové války, stojí taky tabule s popisem všech domečků zapracovaných do Ladových pohádek. Z ní se dozvíte, jaké stavení bylo zbořeno, které dostalo novou podobu, a které z nich stále stojí.

Hrusice

Hrusice  fara a kostel  Hrusice

Vysoká věž kostela ukazuje všem jasně, kde je náves a tedy všechno důležité, kde by se mohlo něco pohnout. Tuhle hospodu proslavil Lada obrazem Tancovačka a později dílem Rvačka v hospodě. Podle počtu zaparkovaných aut, je i dnes hospoda místem důležitějším než kostel. V případě Hrusic jde o hospodu u Sejků, dneska vkusně pomalovanou v Ladovském stylu, rozdělenou do dvou budov stojících přes silnici proti sobě. Dřív, když nejezdilo tolik aut, bylo tohle rozdělení určitě praktičtější než dnes, ale i přesto si uchovalo svůj půvab a atmosféru.

I dneska určitě stojí za to, nejdřív zkontrolovat, jestli je uvnitř mír, a když ano, tak do hospůdky, která pečlivě dbá na to, aby všechno bylo stylové, vejít a chvilku tam posedět. Dá se skoro garantovat, že stejně nejspíš neodoláte, i kdybyste chtěli jejím svodům vzdorovat, protože vůně, které se linou ven, vám prostě nedovolí odejít.  

Hrusice

Lada, Lada, Lada

Hrusice zasvětily svému slavnému rodákovi vlastně skoro všechno. Před obecním úřadem stojí jeho památník. Celá vesnička je prošpikována nejrůznějšími cedulemi a popiskami, připomínající Ladovo dílo. Nejvíc se ale návštěvníci o Josefu Ladovi dozvědí, pokud navštíví Památník, věnovaný jak samotnému umělci, tak i jeho dceři Aleně. Stojí na kraji obce, v Ladově letní vile.  

Hrusice

památník Josefa Lady  Hrusice  Hrusice

Unikátnost děl velkých umělců

Podobně jako Bedřich Smetana, který ač byl hluchý, dokázal dobýt svět svými hudebními počiny, i Josef Lada se navzdory zrakovému hendikepu, svým originálním stylem vyhoupl vysoko nad ostatní umělce. V tomto duchu by byl Lada jakýmsi Smetanovým pokračovatelem, protože se narodil tři roky poté, co Smetana zemřel. Oba se věnovali umění, i když každý v jiné oblasti, oba se potýkali s hendikepem smyslu, který byl pro ně dominantní, a oba byli zcela výjimeční.

Abychom byli konkrétní, Josef Lada, coby půl roční dítko, vypadl z kolébky a nešťastnou náhodou si vypíchl oko, což pozměnilo jeho prostorové vnímání a později výrazně ovlivnilo i celé jeho dílo. Český malíř, ilustrátor a spisovatel se narodil v Hrusicích roku 1887 a zemřel v Praze roku 1957.

Hrusice

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Benešov: nejen dopravní uzel, ale i kus historie - VIDEO
Publikováno: 23.10.2012
Důležitá obchodní i dopravní křižovatka, moderní a dynamické město, ale také místo plné historie – takový je Benešov, vzdálený od Prahy necelých padesát kilometrů.

ČR, Hrusice – vesnička jako z pohádky
Publikováno: 18.8.2019
Dnes vás zavedeme do pohádkového kraje obklopeného malebnou přírodou. Přesněji do vesničky, kde žijí vodníci, strašidla a všelijaká zvířátka, která dokonce mluví. Naším cílem bude obec Hrusice, nacházející se necelých 40 kilometrů od historického centra Prahy.

ČR, Ladův kraj – pohádkový region
Publikováno: 11.8.2019
Nejbližší týdny vás provedeme po mikroregionu rozkládajícím se mezi Prahou a řekou Sázava. Dohromady 24 obcí se v roce 2000 spojilo a vytvořilo tak pohádkovou oblast, jejíž pojmenování nese jméno po jedné z největších osobností české kultury – po malíři a spisovateli Josefu Ladovi.

ČR, hrad Zlenice – zřícenina nad říčními lázněmi
Publikováno: 15.3.2018
Hrad, kterému se dle dochované věže říká Hláska, trůní nad senohrabskou plovárnou. Jeho vznik se dle archeologického průzkumu datuje do konce 13. století. Byl sídlem významného posázavského rodu pánů ze Zlenic.

ČR, Sázava – Centrum sklářského umění, Huť František
Publikováno: 2.4.2020
Město ležící na obou březích řeky Sázavy známe díky turistickým stezkám romantickou přírodou, z nichž nejznámější je ta Posázavská. Romantičnost krajiny umocňují svahy nad korytem řeky a na jednom z kopců tyčící se klenot Sázavský klášter. Sázavská oblast se stala také místem pro mnoho skláren, neboť se zde těžil krystalický vápenec. Jednou ze znovuvzkříšených skláren je Huť František.

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar
Publikováno: 1.9.2019
Minulý týden jsme navštívili krásné městečko Velké Popovice, vzdálené jen pár kilometrů jihovýchodně od Prahy, kde jsme poznávali nejen historii, ale i zdejší památky a přírodní scenerie. Nicméně jednu pamětihodnost, která je neoddělitelně spjata s městečkem, jsme záměrně vynechali. Snad už tušíte, že řeč je o místním proslulém pivovaru, jehož prohlídku s námi můžete teď absolvovat.

ČR, Kamenice: krajem barona Ringhoffera - VIDEO
Publikováno: 29.7.2014
Do středočeské Kamenice, resp. její části, jsme už jednou zavítali, když jsme navštívili zámek Štiřín. V Kamenici ale stojí zámky dva. Ten druhý z nich se jmenuje stejně jako obec sama – Kamenice.

ČR, Říčany: výhodná adresa i místo pro turisty - VIDEO
Publikováno: 15.4.2014
Kdo nechce bydlet v Praze, ale přece jen se nechce vzdát předností hlavního města, pro toho mohou Říčany u Prahy být tou správnou volbou. Říčany nejsou jen synonymem ideální mimopražské adresy, také turistům umí nabídnout mnohé. Je to místo spojené s historií a tradicí.

ČR, Neveklov: malebná vesnička s trpkou minulostí - VIDEO
Publikováno: 30.10.2012
Krajina, známá z filmu Vesničko má středisková, ve kterém se Rudolf Hrušínský v roli doktora kochal pohádkovou zemí, je úchvatná. Skutečně. Taky vesničky, které do ní zapadají, dokážou svým zevnějškem okouzlit, ale i tím, jakým způsobem v nich lidé žijí. Jednou takovou vesničkou je Neveklov.

ČR, Vidovice – zámek Berchtold
Publikováno: 19.5.2016
HOTEL zámek BERCHTOLD leží v malebném Ladově kraji nedaleko Prahy a své jméno dostal po šlechtickém rodu Berchtoldů. Ti vlastnili zámek zkraje 20. století. Celý zámek (včetně okolí) prošel od roku 2005 celkovou revitalizací a rekonstrukcí, která přeměnila celý areál na místo, kde se pořádají různé zajímavé akce pro rodiny s dětmi, které si zámek oblíbily pro svou rodinnou atmosféru a dobré jídlo.

ČR, Pyšely: naučná stezka kolem golfu
Publikováno: 16.7.2015
Jižní okraj města Pyšel obklopuje porost smíšených lesů s názvem Obora. Zde byla zbudována krátká naučná stezka, která byla lidmi v krajině Posázaví už beztak prošlapána.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Velké Popovice – pivovarnické městečko
Jihovýchodně od centra Prahy se nacházejí Velké Popovice, které jsou proslulé především pivovarem...

ČR, Soběhrdy – rodinný Farmapark
Pokud máte rádi přírodu a zvířata, určitě navštivte vesničku Soběhrdy v okrese Benešov, kde „vyro...

ČR, Pohádkové Hrusice
Přijměte pozvání na malou procházku po jedné středočeské obci, která je neodmyslitelně spojena se...

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Městečko Kostelec nad Černými lesy se nachází ve Středočeském kraji, cca 30 km východně od Prahy....

ČR: cestou ze Srbska na Karlštejn
Jedny z posledních zimních dnů letoška. Proč se je neužít procházkou na Karlštejn? Dá se jít nudn...


Souvisejicí videa

ČR, Říčany: výhodná adresa i místo pro turisty
Říčany leží asi 20 kilometrů na východ od centra Prahy. V sympatickém městečku dnes žije bezmála ...

ČR, Hrusice: Ladova pohádková vesnička
Pojďte se s námi vypravit do pohádky, respektive do vesnice, jejíž název je synonymem pohádek a u...

Po stopách kocoura Mikeše 2011
Na tradiční pochod s názvem „Po stopách kocoura Mikeše“ se letos vydaly stovky turistů, cyklistů,...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2022
Po dvouleté a místy až tříleté pauze znovu ožívají kulturní akce na severovýchodě Slovenska. Region okresů Bardějov a Svidník je známý především osobitostmi rusínské kultury, nebo až do středověku sahající tradice Bardějovského jarmarku.
21.5.2022
Aktuální číslo časopisu Krásy Slovenska vycházejícíhoí od roku 1921 přináší zajímavý rozhovor se slovenským reprezentantem v dráhové i silniční paracyklistice Jozefem Metelkou, pozve vás na toulky přírodou, dozvíte se o našich sousedech – Ukrajině v kostce a budete pozvaní na celoslovenské setkání čtenářů časopisu.
11.5.2022
Zveme vás na 57. setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska, které se uskuteční od 27. do 29. května 2022 v nádherném prostředí rekreačního střediska Malinô Brdo a bude věnované ke stému výročí časopisu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 5. 2022
svátek:Jana
dnes:
úterý 24.5.
16 °C
zítra:
středa 25.5.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X