ČR: Káraný - jak to, že Jizera proudí Prahou? - VIDEO

Káraný je vesnička, nebo správně řečeno obec, kterou byste bez povšimnutí projeli, nebýt ovšem toho, že tohle místo končí slepou ulicí.
Káraný se totiž rozkládá těsně před soutokem dvou řek – Labe a Jizery. A dál po labském proudu se dá jít jen pěšky nebo na kole. Na druhou stranu, do Lázní Toušeň, o kterých už byla také řeč, totiž vede nová lávka.
Objížďka v Brandýse aneb jak silničáři opět pochybili
Pro řidiče je zvlášť teď, v době, kdy se v Brandýse nad Labem opravuje most, cesta do Káraného nebo kamkoliv přes řeku doslova očistec. Značení objížďky v Brandýse, rozkopanými ulicemi už pověstným, se ukázalo jako velmi nedostatečné a zavádějící, a to až o několik kilometrů.
Po chvilkách pochybností, jestli se skutečně vyplatí podstoupit martyrium v labyrintu brandýských ulic, se ale nakonec i nám daří najít správnou cestu. Rozhodně jsme nebyli jediní, kdo se tam poztrácel.
Pak už to následuje v rychlém sledu – Stará Boleslav, Vestec a Káraný. Tahle tři místa spojuje jedno a to jsou vysoké borovice a mezi nimi poházené domky. Při teplotě mínus deset vysoké jehličnany bohužel nevoní tak jako v létě, kdy je Káraný a jeho okolí vyhledávanou rekreační lokalitou.
Letos v únoru, kdy mráz snad musel zešílet, byste v Káraném rekreanta hledali jen hodně těžko. Přesto, anebo možná proto byla procházka podél labského břehu velmi příjemná. Černý Orel, chráněné území rozkládající se v cípu obou říčních toků, v těchto chladných dnech patří hlavně přírodě a ptactvu, které překvapivě pěje, jako kdyby bylo jaro. Pár odvážných místních se ale na vycházku vypravilo.
Informační tabule o Pojizeří stojí u labského břehu, což svědčí o faktu, jak nesnadný je místopis na jednom malém poloostrově. Všechny stojí navíc pěkně u sebe, a tak vás touha po vědění, nežene nikam daleko. Kdyby několik z nich nevypadalo spíš jako popsaná školní tabule, nedaleko úpravny vody by to mohlo být celkem pěkné počteníčko.
Sláva káranské vodárny
Kdyby někdo tvrdil, že Jizera neprotéká Prahou, mýlil by se. Jizera do Prahy proudí už od roku 1914. Prostředníkem odchylky tohoto vodního toku je vodárna v Káraném. O její stavbě rozhodla Praha už roku 1899. Spletitý systém potrubí, šachet, studní a odvzdušňovacích věží se ukázal jako klíčový v období 1. světové války, kdy obyvatele Prahy svou čistou vodou uchránil od tyfových epidemií.
Adolf Theim dohlížel na stavbu vodárny do své smrti (1908), pak ho vystřídal Emil Prinz. Vodovod začal fungovat už roku 1912, tedy dva roky předtím, než se vody z Káraného napili první Pražané. Víc než rok totiž trvalo, než se provedlo pročistit stávající potrubí plné nečistot z Vltavy a k vybudování nového vodovodního řadu.
V Praze teď stojí dva vodojemy čerpající vodu z Káraného. První byste našli na Floře, druhý dřív stával na Karlově, dnes stejný účel plní vodojem na Ládví.
Text/foto/video: Klára Svobodová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Brandýs n/L. - sv. Václav nebo Habsburkové? - VIDEO

ČR, Čelákovice – město králů - VIDEO

ČR: Lázně Toušeň - tam, kde se léčí špičkoví sportovci - VIDEO

Bwindi Orphans aneb jak Česko pomáhá v Ugandě - VIDEO

ČR, Horky nad Jizerou: venkov se vším všudy - VIDEO
Souvisejicí fotogalerie

ČR: Kostelec nad Černými lesy

ČR: Jenštejn: zapomenutý hrad v jedné malé vsi

ČR: jaro v Čelákovicích
Souvisejicí videa

ČR, Horky nad Jizerou: venkov se vším všudy

ČR, Vyšehořovice: tvrz strážená "jezeďáky"

ČR: Káraný aneb jak se Jizera do Prahy dostala

ČR: Benátky nad Jizerou

ČR: Mělník
Lokace:
