www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Karlštejn: notoricky známý hrad - VIDEO

ČR, Karlštejn: notoricky známý hrad - VIDEO

Publikováno: 12.11.2013
Nevím, jestli není zbytečné zvát Vás na místo všem Čechům tak notoricky známé – na hrad Karlštejn.

Návštěva Karlštejna by se dala zařadit snad i do sbírky zákonů, řečeno samozřejmě s nadsázkou. I když je klidně možné, že s příští vládou některý z poslanců lobující za Středočechy prosadí i tuhle bizarnost. Mnoho lidí by to po uplynulých událostech spojených s našimi politiky asi ani nepřekvapilo.

Srp, kladivo a středověk

Povinně či nepovinně, návštěva Karlštejna – jednoho z nejoblíbenějších hradů v Česku prostě stojí za to. I když ti, kdo neholdují komerci, budou asi v bezprostředním okolí tohoto středověkého krasavce, stejně tak i celé stejnojmenné obci, trpět. Cesta nahoru k hradu připomíná jedno velké hokynářství. Obchod se vším možným, ale dost často i nemožným, se ale podle všeho vyplácí. Nápisy v ruštině, pak teprve v němčině a angličtině. Rusky se na Karlštejně mluví skoro tak často jako česky. A zboží s ruskými symboly, resp. symboly Svazu sovětských socialistických republik, jde doslova na dračku.

Karlštejn

Voní tu klobásy, staročeské trdlo, typicky česká kuchyně, ale i italské speciality. O restaurace a stánky s občerstvením není na Karlštejně nouze. Jde jen o to vybrat to správné místo, což je vždycky trochu alchymie. My jsme zrovna moc štěstí neměli, typicky česká svíčková chutnala poněkud uměle, ba ani obyčejný guláš zrovna neposloužil jako dobrý reprezentativní prvek. Ceny bohužel odpovídaly prvotřídní kuchyni. No nic, jsme na Karlštejně – v místě, kam proudí autobusy cizinců, kteří mají návštěvu českého venkova zpravidla ve výhodném balíčku. Peníze mají, tak co bychom se my Češi nepokusili, zase něco ošidit.  

Karlštejn

KarlštejnKarlštejnKarlštejn

Na skok do středověku

Když se ale člověk nenechá lapit třepotajícími se barevnými ozdobami zahrádek, odznaky či chlupatými čepicemi s rudou hvězdou, nenechá se rozptylovat povykem, vždycky způsobeným honbou za výdělkem, a jen tak stoupá kolem zurčícího potoka směrem k hradu, snadno se přenese do středověku. Vždyť je také v přítomnosti nejvýznamnější české památky, kterou nechal roku 1348 vystavět český král a římský císař Karel IV., aby v jejích útrobách ukryl královský poklad – korunovační klenoty a sbírky svatých relikvií. Karlštejn přesto nepatří k těm nejzachovalejším ze středověkých hradů. Víc jak pět set let se stavebně nezměnil hrad Kost.

Karlštejn

Pokladní, nad jejíž hlavou jezdí červeně psané informace o vstupném a dalších hradních akcích, není zrovna ve formě. Je horký den a před jejím okénkem stojí štrúdl turistů. S minimálním očním kontaktem prodává tikety, ve vteřině informuje o začátku prohlídky a mrštně inkasuje sto i tisíce koruny. Všechno jde jako na drátkách. Od hlavní brány se ozve: „English tour“ a skupinka anglicky hovořících se poslušně zvedne, aby v padesátiminutovém bloku informací a přesunů absorbovala aspoň něco ze slavné české minulosti. 

KarlštejnKarlštejnKarlštejn

Karlštejn

Frontám se dá předejít, protože Karlštejn jako jeden z mála hradů nabízí prodej lístků on-line. Návštěvníci se ani nemusí vázat na hlavní sezonu, bez pár výjimek má totiž Karlštejn otevřeno stále. Průvodci jsou proškoleni na tři prohlídkové okruhy – první z nich provede zájemce soukromými a reprezentačními prostory slavného panovníka, druhý ukazuje posvátné prostory hradu a také Kapli svatého kříže. Dalším ze zastavení s průvodcovským komentářem je vyhlídková Velká věž. Bez upovídaného doprovodu se lidé můžou pocourat jen prostory za 3. hradní branou.

Karlštejn

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, hrad Kost: středověký krasavec - VIDEO
Publikováno: 28.5.2013
Hrad Kost je jednou z důležitých zastávek Čechů v dlouhém seznamu památek, mimochodem jednoho z nejdelších na světě vůbec. Na Kost by si vzpomněl snad každý.

ČR, Nižbor: Barokní zámek a sklárna v srdci křivoklátských lesů – VIDEO
Publikováno: 8.4.2022
Křivoklátsko patří podle mě k jedněm z nejkrásnějších koutů naší země. Zdaleka však nejde jen o samotný hrad Křivoklát, největší kouzlo mají zdejší listnaté lesy, údolí Berounky a pamětihodnosti, které oblast ukrývá. Jedním z míst, které stojí za návštěvu, je díky zámku a okolí i obec Nižbor. Pojďme se do ní společně vypravit.

ČR, přírodní krásy země příběhů I
Publikováno: 22.5.2019
Dnes navštívíme krásná a tajuplná místa, která jsou obklopená lesy, jeskyněmi v podzemí i stezkami v korunách stromů.

ČR, Beroun: rozhledna Děd – cesta krajem, kde čerpal inspiraci Václav Talich
Publikováno: 20.9.2018
Rozhledna Děd se tyčí na zalesněném křemencovém vrchu v oblasti Křivoklátské vrchoviny, která byla od nepaměti cílem zájmu pěších turistů.

ČR: Tetín – poutní místo a hradiště nad Berounkou – VIDEO
Publikováno: 22.5.2018
Chcete spojit výlet do krásné přírody s výletem do české historie? Vyrazte do obce Tetín nedaleko Berouna. Nejenže tu podle pověsti sídlila Krokova dcera Teta, ale také tu ve zdejším hradišti zavraždili kněžnu sv. Ludmilu.

Firemní akce – na lodi Praha a pronájem vlaku nejen v Praze
Publikováno: 15.5.2017
Párty na parníku už jste asi zažili, ale víte, že si můžete pronajmout celý vlak? Hledáte originální prostředí pro svatbu? Chystáte firemní akci, párty, teambuilding nebo chcete zaujmout obchodní partnery netradiční prezentací? Pronajměte si parník, nebo rovnou vlak!

ČR: Zvíkov, královský hrad nad Orlickou přehradou
Publikováno: 23.6.2016
Hrad Zvíkov, jeden ze symbolů Jihočeského kraje, důstojně střeží soutok Otavy s Vltavou už od počátku 13. století. Tehdy hrad shlížel z vysokého skalního ostrohu na divokou řeku na dně hlubokého kaňonu. Posledních 60 let stojí trochu krotce na břehu Orlické přehrady.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá středověká nádhera
Publikováno: 12.3.2015
V dnešním článku se vydáme do středověku, konkrétně na hrad Buchlov, který se nachází na stejnojmenném kopci. Tento majestátný královský hrad je jen na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, známé hlavně díky baroknímu zámku Buchlovice s rozsáhlým parkem.

ČR, hrad Křivoklát: 900 let stará tradice - VIDEO
Publikováno: 16.9.2014
Křivoklát – další skoro povinná zastávka každého správného turisty. Hrad, který už pěknou řádku staletí zdobí chráněnou přírodní krajinnou oblast Křivoklátsko, nabízí svým návštěvníkům mnohé, a to prosím celoročně. Letos Křivoklát slaví 900 let od první písemné zmínky.

ČR, Mníšek pod Brdy: zámek pro všechny - VIDEO
Publikováno: 22.4.2014
Kdy jindy se vypravit na zámek než na jaře, když všechno kvete? Také státní zámek v Mníšku pod Brdy je na jaře výjimečný. Zvláště pak zámecký park.

Karlštejn: rekonstrukce hradu
Publikováno: 9.7.2019
Od letošního září je plánována rekonstrukce nejnavštěvovanější památky v Čechách. Hrad Karlštejn zůstane pro návštěvníky otevřen, lidé by ale měli počítat s krátkodobými uzavírkami. Práce potrvají do října 2022. Počítá se s obnovou Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknou i nové expozice a moderní návštěvnické centrum.


Souvisejicí videa

Nižbor: Barokní zámek a sklárna v srdci křivoklátských lesů
Dnes navštívíme Křivoklátsko, nezamíříme však na Křivoklát, ale nahlédneme do obce Nižbor. Doporu...

ČR, Křivoklát: 900 let stará tradice
Hrad Křivoklát patří k nejnavštěvovanějším českým památkám. Stojí ve stejnojmenném městysu v okre...

ČR, Mníšek pod Brdy: zámek pro všechny
Zámek v Mníšku pod Brdy nabízí návštěvníkům prostřednictvím dvou prohlídkových okruhů náhled do d...

ČR, Karlštejn: notoricky známý hrad
Hrad Karlštejn – kdo by ho neznal? Jde o bezkonkurenčně nejobdivovanější a zároveň také nejvýznam...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 8. 2022
svátek:Ludvík
dnes:
pátek 19.8.
19 °C
zítra:
sobota 20.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X