www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Konopiště: sonda do života F. F. d´Este - VIDEO

ČR, Konopiště: sonda do života F. F. d´Este - VIDEO

Publikováno: 21.8.2012
Navštěvovanější je takový, který stojí blíž ku Praze. To platí o každém hradu a zámku. Konopiště je jedním z míst, po kterém Pražáci přímo prahnou. Nevěsty a ženichové tam říkají svá něžná ano jako na běžícím páse a prachobyčejný turista má problém udělat pořádnou fotku. Na Konopišti to prostě žije.

Na centrálním parkovišti, kde za parkovné necháte 80 korun, což je mimochodem víc než na pražském Václaváku, stojí auta, jejichž poznávací značky prozrazují o návštěvnících Konopiště mnohé. Itálie, Holandsko, Francie, Německo, Polsko a samozřejmě Slovensko. Nejen Pražákům je tohle místečko nedaleko Benešova sympatické.  

Za hotelem Nová Myslivna, vybudovaným zjevně v dobách hluboké totality, který ani za dvacet let po revoluci nezměnil svou podivně tvarovanou a dřevem obloženou podobu, se ozývá psí štěkot. A není náhoda, že za volantem nebo na sedadle spolujezdce nejednoho zaparkovaného auta, odpočívají další příslušníci smečky  - doslova výstavní kusy. Cedule s nápisem „výstava psů“ je pak dostatečným vysvětlením všeho dosud „záhadného“. Tahle sobota totiž patřila plemeni Jack Russel terier. Ani ne tak jim, jako jejich páníčkům, jak jsme brzy pochopili, hlavně díky tomu, že vstupné bylo dobrovolné.   

KonopištěKonopištěKonopiště

Konopiště

I cesta může být cíl…ale přece jen cíl je cíl

Od psího vytí do oázy klidu – k zámku Konopiště, turisty dovede příjemná značená cesta. Kdo jí mine, tomu běda. Po silnici, kde do toho řidiči šlapou jako by jeli rallye, není tahle procházka, ač krátká, příliš relaxační. Jen vláček, narvaný k prasknutí, který pravidelně vyjíždí z centrálního parkoviště, jede rychlostí odpovídající váze svého „živého - turistického“ nákladu.  

Místo, kam všichni míří, stojí pochopitelně na kopci, i když ne nijak velkém. Pro nenáročného turistu, který spíš než za kondičkou vyrazil za poznáváním a historií, je to tak akorát. Zámek Konopiště je vidět z velké dálky, když jste mu ale na dosah, schovává se před vámi za koruny košatých stromů. Minout ale nelze, už pro ty davy lidí, které na Konopiště proudí. Konopiště

KonopištěKonopištěKonopištěKonopiště

Medvědi na prázdninách a zámecký mumraj

Kousek od mostu, pod nímž bydlí medvědi, předvádějí dravci turistům své umění lovu. A medvědi? Ti, zatímco všichni míří na Konopiště, odjeli zřejmě nějak na prázdniny. Jejich výběh je prázdný, stejně tak i pohledy dětí, pro které jeden živý medvěd znamená víc než tisíc zámků – bez medvěda. Umění lovu tehdejších majitelů Konopiště, z nichž první byl zřejmě pražský biskup Tobiáš (1294 – tehdy ještě hradu) zase prezentuje bezpočet parohů na jednom z balkonků na nádvoří. Ze sbírky zakladatele tehdejší pevnosti se ale zcela určitě nezachovalo nic. O tom, že se ale ve středověku lovilo, snad pochyb není.

Biskup Tobiáš je sice zmiňován jako zakladatel Konopiště, jeho skutky ale ve skutečnosti předčil František Ferdinand d´Este, který je přece jen pro současníky mnohem hmatatelnější postavou. Zámek Konopiště koupil od Lobkoviců teprve v roce 1887, což je vlastně relativně nedávno.

KonopištěKonopištěKonopiště

Konopiště

Se zámkem naložil, jak se na arcivévodu patřilo – nechal ho přestavět a zámecké interiéry vyzdobil ve stylu zapáleného sběratele. Přírodu v jeho okolí zkrotil na krajinářský park – založil Růžovou zahradu se skleníky. 

Na vášnivého lovce, jehož trofeje čítají víc než 800 kusů, byl v Sarajevu roku 1914 spáchán atentát, který byl jedním z impulsů k začátku první světové války.

Konopiště

KonopištěKonopištěKonopiště

Jenže je víkend, takže kdo by se staral o „vousaté“ válečné konflikty. Nevěsta se ženichem se na témže nádvoří proplétá mezi turisty svačícími chleba se salámem. Nad tím vším mumrajem, ke kterému přispěl také fakt, že WC je bez poplatku, z „parohatého balkónu“ kapela přehrává Svatební pochod. Ve směsi svatebních, hudebních a turistických zvuků hraje nevěsta prim – právě rozbila svůj první novomanželský talíř. Následuje potlesk a skupinka turistů se odebírá se svým průvodcem na prohlídkový okruh - s číslem jedna, dvě, nejvíc však tři. Doplňkových okruhů je na Konopišti o jeden víc. Všechny ale prozradí mnohé o životě slavného rakouského císaře.

Konopiště

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikováno: 23.11.2010
Řeka Berounka není pro vodáky tolik zajímavá – říká se o ní, že by uspala i prince, co jde vysvobodit Šípkovou Růženku. Moc adrenalinu si na ní prostě neužijete. Ale krásná, krásná tedy je. Kroutí se v táhlých záhybech a je jen naprosto logickým vyústěním jejího tajuplného vlnění, že je přímo obsypána rybáři, kteří u ní čekají na svou šanci.

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy - VIDEO
Publikováno: 8.7.2014
Vítejte na hradě Český Šternberk, jednom z nejkrásnějších starobylých sídel ve středních Čechách. Už název samotný napovídá, s kým se pojí jeho historie.

ČR, Jemniště: pohádkový zámek Šternberků - VIDEO
Publikováno: 1.7.2014
Malá vesnička ležící asi 50 kilometrů od Prahy překvapí snad každého, kdo o ní předem nic neví. Na nevelkém území kouzelné krajiny kolem Benešova totiž stojí hned dva zámky – starý a nový.

ČR, Benešov: nejen dopravní uzel, ale i kus historie - VIDEO
Publikováno: 23.10.2012
Důležitá obchodní i dopravní křižovatka, moderní a dynamické město, ale také místo plné historie – takový je Benešov, vzdálený od Prahy necelých padesát kilometrů.

ČR, Říčany: výhodná adresa i místo pro turisty - VIDEO
Publikováno: 15.4.2014
Kdo nechce bydlet v Praze, ale přece jen se nechce vzdát předností hlavního města, pro toho mohou Říčany u Prahy být tou správnou volbou. Říčany nejsou jen synonymem ideální mimopražské adresy, také turistům umí nabídnout mnohé. Je to místo spojené s historií a tradicí.

ČR, Neveklov: malebná vesnička s trpkou minulostí - VIDEO
Publikováno: 30.10.2012
Krajina, známá z filmu Vesničko má středisková, ve kterém se Rudolf Hrušínský v roli doktora kochal pohádkovou zemí, je úchvatná. Skutečně. Taky vesničky, které do ní zapadají, dokážou svým zevnějškem okouzlit, ale i tím, jakým způsobem v nich lidé žijí. Jednou takovou vesničkou je Neveklov.

ČR: Kamýk nad Vltavou - předchůdce Karlštejna - VIDEO
Publikováno: 24.4.2012
Nedaleko od přehrady Orlík, na další významné české vodní nádrži Kamýk, můžete podniknout výpravu do středověku a navštívit zříceninu hradu Kamýk nad Vltavou – Vrškamýk nebo také Hunec.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Veltrusy - městečko přímo zámecké
Veltrusy - město nedaleko Prahy, kterému dominuje veltruský zámek, jen těsně sousedí s Nelah...

ČR: cestou ze Srbska na Karlštejn
Jedny z posledních zimních dnů letoška. Proč se je neužít procházkou na Karlštejn? Dá se jít nudn...


Souvisejicí videa

ČR, Kamenice: krajem barona Ringhoffera
Kamenice je obec ležící nedaleko Velkých Popovic v Hornopožáreckém polesí. Význam tomuto místu da...

ČR, Neveklov: malebné městečko s trpkou minulostí
Pojďte si s námi projít malebný Neveklov, obec, kterou Němci za války vysídlili, aby pak celé Nev...

ČR, Benešov: romantika kousek od Prahy
První písemná zmínka o městě pochází již z roku 1219, Jan Žižka zde vypálil klášter, sídlili zde ...

ČR, zámek Konopiště – poslední sídlo F. F. d´Este
Zámek Konopiště, proslavený hlavně coby poslední sídlo Františka Ferdinanda d´Este, leží asi dva ...

ČR: Hlásná a Zadní Třebaň
Video: Zuzana Dastychová


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 15. 8. 2022
svátek:Hana
dnes:
pondělí 15.8.
17 °C
zítra:
úterý 16.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X