www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Kostelec nad Černými lesy – zámek: nejkrásnější památka regionu – VIDEO

ČR, Kostelec nad Černými lesy – zámek: nejkrásnější památka regionu – VIDEO

Publikováno: 10.12.2013
Zajímavé a půvabné městečko ležící na pomezí dvou okresů – Prahy východ a Kolína. Podle úřadů se dřív řadil ke Kolínu, je to ale pár let, co bylo rozhodnuto, že Kostelci nad Černými lesy to bude líp slušet blíž ku Praze. A tak byl s definitivní platností přiřknut k okresu Praha – východ.

Kostelec nad Černými lesy si pamatuju z dětství. Školní výlety pražských dětí měly holt vždycky co do sebe. Na náměstí točili výbornou zmrzlinu – černorybízovou. Dokonce se mi vryl do paměti i tvar podlouhlého náměstí, vysoký kostel uprostřed něho, ba i obrázek kouzelného zámku, do kterého se vchází přes krátký kamenný most. Vjem z časů krátce po revoluci jsem oprášila snadno. Všechno podstatné zůstalo při starém. Žádné radikální změny se v Kostelci neudály, snad kromě toho, že zámek po rekonstrukci vypadá podstatně lépe.

Život zámecký  

Černokostelecký zámek je tím největším lákadlem. Nejvíc ho milují nevěsty, které v kapli sv. Vojtěcha, která k zámku patří, pravidelně říkají svým vyvoleným svá ano. Naopak psí miláčkové, kterým je vstup do zámku i zámecké zahrady přísně zakázán, mají kostelecký klenot za nenáviděné místo. Navzdory psí averzi se o černokosteleckém zámku hovoří jako o jednom z nejkrásnějších památkových objektů ve středních Čechách.

Kostelec nad Černými lesyKostelec nad Černými lesyKostelec nad Černými lesy

Kostelec nad Černými lesy

Jak už jsme řekli, do zámku se vchází přes krátký kamenný most zdobený barokními vázami. Pod ním, a vlastně kolem celého zámku, se táhne hluboký příkop a val. Při pohledu z jeho vršku bude návštěvníkům připadat jako sladkost ukrytá v bezpečí dlaně. Kulaté, odborně však řečeno polygonální věže, zdobí každé jeho nároží, vstupní bránu pak zdobí sgrafity. Pro svatebčany je goticko-renesanční kaple sv. Vojtěcha tím nejdůležitějším místem. Právě tady se totiž odehrávají svatební obřady. Jejich nervozita stoupá při průchodu krytou chodbou, která spojuje zámek s kaplí.

Kostelec nad Černými lesy

Jak se na zámku hospodaří?

O zámek pečuje Česká zemědělská univerzita v Praze a v jeho útrobách sídlí školní lesní podnik. Z práce v okolních lesích, které obhospodařuje, získává finance na nákladnou rekonstrukci zámeckého objektu. Peníze získává také z pronájmu jeho prostor – ať už ke zmiňovaným svatebním veselicím, k jiným kulturně-společenským událostem, nebo jen k přenocování. Na zámku si místní mohou objednat také dříví nebo pronajmout kancelář – i z těchto peněz zámek žije.

Kostelec nad Černými lesyKostelec nad Černými lesyKostelec nad Černými lesy

Kostelec nad Černými lesy

Dávná historie místa v hustých černých lesích

Osada s kostelem a hradem stávala v místě obklopeném hustými – černými lesy už v roce 1325. Byla ve vlastnictví královské koruny, později spadla do rukou pánů z Náchoda a ještě později se mohla pyšnit statutem města. O podobě původního hradu se ví pramálo. Na lovecký zámek bylo původní sídlo přestavěno po požáru v roce 1549. O jeho dostavbu se zasloužil rod Smiřických ze Smiřic, který zámek koupil ještě jako rozestavěný. Smiřičtí, coby iniciátoři pražské defenestrace, ale nakonec o zámek přišli. Od roku 1626 do roku 1933 byl majetkem Lichtenštejnů.

Černokostelečtí byli odpradávna známí jako dobří hrnčíři a výrobci keramiky. Dnes je v Kostelci nad Černými lesy možné navštívit muzeum hrnčířství. Sídlí v bývalé radniční budově. Za návštěvu ale stojí také Černokostelecký pivovar, za vidění zase farní kostel sv. Andělů strážných nebo dům Marie Terezie kněžny Savojské, bývalý zámecký chudobinec, ze kterého je dnes ubytovna.

Kostelec nad Černými lesy

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Kolín historický, průmyslový i hudební - VIDEO
Publikováno: 4.5.2010
Upravené náměstí, uprostřed kašna, morový sloup a kolem je rozházeno pár stánků s ovocem, zeleninou a květinami. Jen málokdo někam spěchá.

ČR, hrad Zlenice – zřícenina nad říčními lázněmi
Publikováno: 15.3.2018
Hrad, kterému se dle dochované věže říká Hláska, trůní nad senohrabskou plovárnou. Jeho vznik se dle archeologického průzkumu datuje do konce 13. století. Byl sídlem významného posázavského rodu pánů ze Zlenic.

ČR: Dřevčice - zastavte se ve vsi plné historie!
Publikováno: 21.10.2011
Místní by řekli, je to ještě Praha, ti co bydlí v centrální části hlavního města, by Dřevčice považovali za vesnici. A měli by pravdu.

ČR, Říčany: výhodná adresa i místo pro turisty - VIDEO
Publikováno: 15.4.2014
Kdo nechce bydlet v Praze, ale přece jen se nechce vzdát předností hlavního města, pro toho mohou Říčany u Prahy být tou správnou volbou. Říčany nejsou jen synonymem ideální mimopražské adresy, také turistům umí nabídnout mnohé. Je to místo spojené s historií a tradicí.

ČR, Šestajovice: kouzlo plamene svíčky - VIDEO
Publikováno: 9.7.2013
Letos to s počasím nevypadá nijak valně, proto jsme se rozhodli dát Vám, milí čtenáři, také tip na zajímavou „zaštřešenou“ aktivitu, která se dá snadno propojit s tou venkovní, když se počasí umoudří.

ČR, Lošany: po válečných stopách - VIDEO
Publikováno: 31.12.2013
Kdo má rád historii a libuje si v bitvách, určitě bude znát Lošany – vesničku, v blízkosti které se odehrála bitva u Kolína.

ČR, Petrov: Hadí skála – sázavská vyhlídka
Publikováno: 23.3.2014
Na řeku Sázavu je ve Středočeském kraji mnoho krásných vyhlídek. Jedna z nich je ze skalnatého vrcholku Hadí skály do údolí, těsně před městysem Davle, kde se Sázava vlévá do Vltavy. Okružní trasa vede nenáročným, převážně lesním, terénem v délce 6 km. Výchozím bodem je obec Petrov, z které se vydáme po žluté.

ČR, Týnec nad Sázavou: zřícenina Zbořený Kostelec
Publikováno: 16.3.2014
Jak už sám název napovídá, jde o zbytky hradu, který se kdysi nazýval Kostelec nad Sázavou. Trosky stavby jsou k vidění na skalisku vrchu Hradečnice v přírodní rezervaci Čížov u Týnce nad Sázavou. Po 300 metrech výšlapu je i pěkný pohled do údolí na klikatící se řeku Sázavu.

ČR, Vyšehořovice: tvrz strážená "jezeďáky" - VIDEO
Publikováno: 22.1.2013
Jedna z nejlépe dochovaných středověkých tvrzí v Česku stojí v areálu bývalého JZD – na strategickém místě, ze kterého je vidět na celou Polabskou nížinu.

ČR: Jenštejn - černé ruiny hradní věže
Publikováno: 7.10.2011
Karlštejn, Landštejn a Jenštejn. Co mají tato tři místa, kromě koncovky štejn, společného? Kdo by tipoval, že je to hrad, nemýlil by se. Jen těžko by se ale dal Jenštejn srovnávat s dvěma prvně jmenovanými.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Městečko Kostelec nad Černými lesy se nachází ve Středočeském kraji, cca 30 km východně od Prahy....


Souvisejicí videa

ČR, Kostelec nad Černými lesy - život zámecký
O černokosteleckém zámku se hovoří jako o nejkrásnější památce ve středních Čechách. V Kostelci, ...

ČR, Zásmuky: rod Šternberků, Kmoch a Neruda
Zásmuky leží necelých dvacet kilometrů od Kolína. K turistům otevřená obec nabízí hned několik za...

ČR, Nehvizdy: místo, kde se lámaly válečné dějiny
Nehvizdy stojí za zastávku hned ze dvou důvodů. Jedním z nich je barokní kostelík sv. Václava a t...

ČR, Ctěnice: umění kovářských mistrů
Přichystali jsme pro vás krátký dokument o starém kovářském řemesle. V jezdeckém klubu Ctěnice sv...

ČR, Přerov nad Labem – skanzen: o staletí zpět
Asi 35 kilometrů na východ od Prahy leží nenápadná vesnice Přerov nad Labem. Hlavní turistickou a...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 1. 2021
svátek:Doubravka
dnes:
úterý 19.1.
1 °C
zítra:
středa 20.1.
5 °C