www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Kouřim: kostel sv. Štěpána – unikátní stavba

ČR, Kouřim: kostel sv. Štěpána – unikátní stavba

Publikováno: 13.1.2014
Kouřimský kostel byl vždy významnou církevní stavbou a v dřívějších dobách i sídlem nejvyššího duchovního hodnostáře. Byl vystavěn koncem středověku na místě původního kostela, jeho přesná historie ovšem nezůstala pro naší generaci v záznamech dochována.

Kostel sv. Štěpána + zvonice, Kouřim

Kostel sv. Štěpána, KouřimKostel sv. Štěpána, KouřimKostel sv. Štěpána, Kouřim

Za svojí existenci prošla stavba mnoha architektonickými proměnami. Byla několikrát opravována, přistavována (boční kaple), nebo obnovována. Změnami prošly i prvky výzdoby spolu s výmalbou, bohužel mnoho cenných uměleckých děl bylo zničeno. Stopy minulosti od středověku přes dobu husitskou a třicetiletou válku, několik požárů a další nepokoje se podepsaly na těchto proměnách. Dnešní podoba pochází z 19. stol.

Popis staveb je dále dělen do třech částí, s obsahově nejdůležitějším významem:

Kostel z 12. století původně v románském slohu, ze kterého se zachovala pouze jedna arkáda byl přebudován spolu s ostatními prvky a arkádami do gotického slohu, taktéž okna byla zvětšena. Hlavní oltář pochází z roku 1905 a je dřevěný, umělecky zpracovaný. Po obou stranách jsou umístěny lavice pro nevídaně velký počet kněžích, což dokladuje hojnou účast při církevních obřadech a tím i v historii důležitost stavby.

Kostel sv. Štěpána, Kouřim

Kaple sv. Kateřiny byla postavena v suterénních prostorách koncem 13. století. V roce 1994 při náhodném zatékání do kaple byly objeveny původní malby, které zůstaly po léta skryty pod 12 nátěry. Odborné odkrývání a restaurování trvalo do roku 2007. Zajímavostí samotné klenby je středový sloup (nazývaný strom života), do kterého se sbíhají hlavní žebra z ostatních kleneb, které se dají přirovnat ke krajkovým, i když ony samotné vznikly až později. Tyto prvky činí stavbu unikátní. Stropní malby znázorňují anděly s tehdy existujícími hudebními nástroji, různé biblické a historické výjevy v čele s ukřižováním Krista. Kaple byla zbudována jako hrobka pro církevní hodnostáře. Je opatřena dvěma vchody – pro lepší průchodnost při uctívání zesnulých. Malá okna zůstala v původním románském slohu, původní je i ozdoba kleneb. Tato část je považována za nejcennější.

Kostel sv. Štěpána, Kouřim, Kaple sv. Kateřiny

Zvonice se nachází ve vysoké věži z počátku 16. stol. v těsném sousedství kostela, v níž z původních čtyřech zvonů zůstaly v nejvyšším podlaží dva: Štěpán a Marie (z r. 1671). I zde najdete další unikát, neboť oba zvony jsou zavěšeny srdcem nahoru a ukotveny v dubových trámech. Rozhýbání těchto zvonů pomocí šlapání není vůbec jednoduché, v dřívějších dobách bylo i životu nebezpečné, neboť dát do pohybu takovýto kolos v tak těsném prostoru a poté ho navíc zastavit v poloze proti přírodním zákonům, tzn. srdcem vzhůru, vyžaduje skutečnou zručnost a zkušenost. Dnes se zvony uvádějí do pohybu pouze při významné příležitosti.

Zvonice, Kouřim

Prohlídku kostela a zvonice s výkladem průvodce zajišťuje Muzeum Kouřimska, které najdete na náměstí, nedaleko této kulturní památky. Přístupný také bývá na Mezinárodní den muzeí, na Dny evropského dědictví nebo Noc kostelů. Prohlídka trvá přibližně 1,5 hodiny.

Zvonice, KouřimZvonice, Kouřim 

Text: Monika Babická

Foto: Monika Babická, Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Kolín historický, průmyslový i hudební - VIDEO
Publikováno: 4.5.2010
Upravené náměstí, uprostřed kašna, morový sloup a kolem je rozházeno pár stánků s ovocem, zeleninou a květinami. Jen málokdo někam spěchá.

Noc kostelů 2018
Publikováno: 22.5.2018
Chcete spojit výlet do krásné přírody s výletem do české historie? Vyrazte do obce Tetín nedaleko Berouna. Nejenže tu podle pověsti sídlila Krokova dcera Teta, ale také tu ve zdejším hradišti zavraždili kněžnu sv. Ludmilu.

ČR, Týnec nad Sázavou: zřícenina Zbořený Kostelec
Publikováno: 16.3.2014
Jak už sám název napovídá, jde o zbytky hradu, který se kdysi nazýval Kostelec nad Sázavou. Trosky stavby jsou k vidění na skalisku vrchu Hradečnice v přírodní rezervaci Čížov u Týnce nad Sázavou. Po 300 metrech výšlapu je i pěkný pohled do údolí na klikatící se řeku Sázavu.

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Publikováno: 10.9.2011
Kostelec nad Černými lesy se nachází ve Středočeském kraji, cca 30 km východně od Prahy. Město má v současnosti necelých 3500 obyvatel.

Kouřim: astronomický střed Evropy - VIDEO
Publikováno: 12.4.2011
Neobyčejné město s neobyčejnou historií, tak by se dala charakterizovat Kouřim – město ležící asi 40 kilometrů od Prahy, 18 kilásků od Kolína a 30 od Kutné Hory.

ČR: Kutná Hora – město stříbra - VIDEO
Publikováno: 25.5.2010
Procházka Kutnou Horou se promění ve sprint, budete-li chtít vidět všechny její památky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí snad ani víkend.


Souvisejicí videa

ČR, Kouřim – skanzen: o staletí zpět
Pojďte se s námi podívat do skanzenu v Kouřimi, městečku ležícím v astronomickém středu Evro...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 8. 2022
svátek:Bernard
dnes:
sobota 20.8.
19 °C
zítra:
neděle 21.8.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X