www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Kutná Hora – město stříbra - VIDEO

ČR: Kutná Hora – město stříbra - VIDEO

Publikováno: 25.5.2010
Procházka Kutnou Horou se promění ve sprint, budete-li chtít vidět všechny její památky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí snad ani víkend.

Kutná Hora dokáže překvapit na každém kroku. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe. Rychle se jít nedá. Z uliček starobylého města dýchá něco jako italská atmosféra. Okolí gotického chrámu svaté Barbory, možná díky architektuře syna Petra Parléře, zase trochu připomíná Prahu.

sochy lemující cestu ke sv. Barboře

   zdobený strop sv. Barbory   sv. Barbora  sv. Barbora 

Širokou přístupovou cestu k chrámu sv. Barbory z jedné strany pevně svírá jezuitská kolej a z druhé ji lemují sochy, podobně rozvržené jako na pražském Karlově mostě. Nic vás nenutí chvátat. Zdržujete se dlouhými pohledy na kutnohorskou krajinu nebo se očima snažíte vypátrat něco z běžného života místních lidí.

Chrám sv. Barbory vs. Sedlecký klášter

Pětilodní gotický chrám sv. Barbory se svými honosnými věžemi podobá pražské katedrále sv. Víta. Kutnohorská chlouba se začala stavět roku 1388 a měla být „konkurencí“ nedalekého Sedleckého kláštera. Měšťané se svou monumentální stavbou chtěli přesunout centrum duchovní samosprávy do Kutné Hory. Původní stavitelské plány prý proto počítaly až s dvojnásobnými rozměry současné sv. Barbory. Stavba chrámu byla dokončena roku 1905.

chrám Nanebevzetí Panny Marie

Kutná Hora byla ve středověku důležitým nalezištěm stříbra a stříbrných rud. Tehdy dokázala cenným kovem pokrýt až třetinu evropské produkce. Stříbrné denáry se v blízkém Malíně razily už od 10. století. Nálezy stříbra se pak odrážely i v rychlosti stavby katedrály. Když se dařilo, stavělo se. Když ne, prostě se pár let vyčkávalo.

 

Sedlecká Kostnice – místo k zamyšlení

Hřbitov a kaple patří od pradávna ke každému městu. Ke Kutné Hoře, kromě civilního a hřbitova pro domácí mazlíčky, neodmyslitelně patří sedlecká Kostnice. Kdysi běžné pohřebiště ve 13. století prý proměnil na místo naplněné zázrakem opat Heidenreich, když tam rozhodil hrst posvátné půdy dovezené z Jeruzaléma.

Křesťané pak uvěřili tomu, že nechají-li se v Sedlci pochovat, přiblíží se vzkříšení. A tak se nenápadný hřbitov plnil a plnil. Své pak s počtem pochovaných udělalo 30 tisíc obětí moru a také ti, co zahynuli v husitských válkách. První zmínky o „skladu“ kostí a lebek – Kostnici – se objevují v 17. století.

hřbitov obklopující Kostnici

Dnes na nenápadné Sedlecké ulici parkují patrové autobusy. Starší žena hrabe na zahradě trávu. Její zchátralý domek stojí hned vedle kavárny. Na kvanta turistů je zvyklá. Ruské výpravy, zdá se, mají tu výsadu, že nemusejí stát frontu. U pokladny přibrzdí jen jejich delegát. Kolem fronty čekajících Čechů se protáhnou dovnitř. Je jich několik desítek. Vyplatí se počkat.

Lustr z lidských kostí, lebek a lopatek. Podivný chlad a světlo svíček jen podtrhuje mystickou atmosféru sedlecké Kostnice. Jen málokdo mluví. Jen málokoho se sám sebe neptá, co stálo za vznikem něčeho tak podivného, tak trochu zvráceného. Člověk, který do Kostnice vkročí, by se prý měl zamyslet nad svým životem, mezi ostatky asi 40 tisíců lidí by si měl uvědomit, jak krátký život je a jak s ním naloží.

sedlecká Kostnice

chodník před Kostnicí Kostnice uvnitř Kostnice uvnitř Kostnice

Stačí vyjít ven, udělat pár kroků, minout několik hospod, prodavače se zmrzlinou a veřejné WC a před očima se objeví sedlecký klášter s chrámem na Nebevzetí Panny Marie – nejvýznamnější český církevní ústav počátku 14. století. Prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Hlavně zevnitř působí tak trochu nově. 

Historické jádro Kutné Hory – kostel sv. Barbory a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci jsou od roku 1995 na seznamu památek světového dědictví UNECSO.

Vstupné se platí buď samostatně, nebo si můžete koupit vstupenku, se kterou se dostanete do Kostnice, sedleckého kláštera i do chrámu sv. Barbory. Ve všech vnitřních prostorách se dá fotit i natáčet.

 

Text: Klára Svobodová

Foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (2)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Spišská Nová Ves: Výhled na Iglov a okolí
Publikováno: 10.1.2011
K typické siluetě historického města Spišská Nová Ves neodmyslitelně patří kostelní věž. Před několika roky znovu zpřístupnili její ochoz, proto – když to počasí jen trochu dovolí – se vyplatí spálit trochu kalorií a vystoupat několik desítek schodů na tuto jedinečnou vyhlídku.

ČR: Čáslav - odkaz Jana Žižky - VIDEO
Publikováno: 3.1.2012
Je rok 2012 a lidé v Česku se pomalu nadechují do nového roku a po svátcích se snaží vrátit do tempa, s kterým se na pár dní rozloučili před vánočními svátky.

ČR, Bečváry: domov punkera Kodyma - VIDEO
Publikováno: 21.1.2014
Jak jde dohromady punker Kodym a zámek Bečváry? Jednoduše. Koupil ho a vlastně zachránil. Kodymovo sídlo najdete jen patnáct kilometrů od Kolína.

ČR: Chlumec nad Cidlinou - místo, kde se zastavil čas - VIDEO
Publikováno: 28.6.2011
Chlumec nad Cidlinou – městečko, jemuž dominuje zámek Kinských, který se hrdě tyčí nad řekou Cidlinou, ale také místo, kde se zdá, zastavil se čas. Bohužel ale v době, na kterou nemá český národ příliš příjemné vzpomínky.

Kouřim: astronomický střed Evropy - VIDEO
Publikováno: 12.4.2011
Neobyčejné město s neobyčejnou historií, tak by se dala charakterizovat Kouřim – město ležící asi 40 kilometrů od Prahy, 18 kilásků od Kolína a 30 od Kutné Hory.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svatovítské katedrály – VIDEO
Publikováno: 20.11.2018
V Česku najdete jen málo katedrál, které mohou svou krásou konkurovat té pražské. Gotický chrám svaté Barbory je jedním z nich, okolnosti vzniku jsou navíc naprosto unikátní. Pojďme se do katedrály nyní ve videu i na fotkách společně podívat.

ČR: Pardubice - průmysl s chutí perníku a dostihů - VIDEO
Publikováno: 19.7.2011
Pardubice, krajské město ležící víc než sto kilometrů od Prahy. Je proslavené Velkou pardubickou steeplechase, pardubickým medovým perníkem, ale také rafinerií Paramo a pardubickou Synthesií.

ČR: Přelouč - nejstarší a přesto relativně nové - VIDEO
Publikováno: 16.8.2011
Když projíždíte okolo Přelouče a máte možnost vidět ho z dálky, zmocní se vás pocit, že tohle město stojí za zastávku.

ČR, Svojšice: zapomenutá vesnička – VIDEO
Publikováno: 22.7.2014
Stojí tam zámek, kostel a náves s pořádnou vesnickou hospodou. Svojšice u Kolína umí okouzlit svým naturelem. Jsou prostě takové, jaké jsou. Právě proto stojí za zastávku.

Kutná Hora: památky UNESCO ČR na jednom místě
Publikováno: 24.9.2016
V nepříznivém počasí máte jedinečnou možnost zhlédnout interaktivní expozici UNESCO v Dačického domě a seznámit se s organizací, její činností a památkami České republiky zapsané na její seznam.

ČR, Kutná Hora: rodný dům Mikuláše Dačického
Publikováno: 13.5.2017
Měšťanský dům z 15. století prošel v roce 2015 rozsáhlou rekonstrukcí. Od února 2016 slouží tato znovuobnovená kulturní památka jako vzdělávací a kulturní centrum. Historický dům je sice moderně vybaven, ale několik dochovaných prvků se podařilo zrestaurovat a citlivě začlenit.

Kutná Hora: Svatomartinské trhy
Publikováno: 2.11.2017
Palackého náměstí v Kutné Hoře bude v sobotu 4. listopadu patřit od 10 hodin svatomartinským oslavám. Ten, kdo plánuje navštívit kostnici nebo chrám sv. Barbory, bude příjemně překvapen. Zanotujete si při hudebním vystoupení a můžete si zakoupit mladé víno či regionální výrobky na řemeslných trzích.

ČR, Národní zemědělské muzeum: vstupy zdarma
Publikováno: 24.3.2018
Na Velký pátek zahájí Národní zemědělské muzeum novou sezonu ve svých objektech. To s sebou pro návštěvníky přináší i vstupy zdarma.

ČR, Kouřim: kostel sv. Štěpána – unikátní stavba
Publikováno: 13.1.2014
Kouřimský kostel byl vždy významnou církevní stavbou a v dřívějších dobách i sídlem nejvyššího duchovního hodnostáře. Byl vystavěn koncem středověku na místě původního kostela, jeho přesná historie ovšem nezůstala pro naší generaci v záznamech dochována.

Víte, že? Brno - Kostnice u sv. Jakuba
Publikováno: 29.7.2012
Moravská metropole má již více jak měsíc o jedno lákadlo navíc a rozhodně ne ledajaké. Tak trochu pozapomenutý odkaz historie v podobě desítek tisíc lidských ostatků byl doslova sestaven do podoby působivé expozice, která svým rozsahem nemá ve střední Evropě obdoby.

ČR: Heřmanův Městec - stopy židovství v Čechách - VIDEO
Publikováno: 26.7.2011
17 kilometrů od Pardubic a o sedm méně od Chrudimi leží pětitisícové městečko s poetickým názvem Heřmanův Městec, kdysi významná židovská obec.

ČR: Golčův Jeníkov
Publikováno: 18.2.2011
Kraj Vysočina skrývá nejedno město či zákoutí, které stojí za to objevit a poznat. Jedním z nich je malebná dvoutisícová obec Golčův Jeníkov...

Víte, že? Kutnohorská kostnice
Publikováno: 26.6.2011
Dnes navštívíme jedno z nejpozoruhodnějších míst, které lze v naší zemi najít - kutnohorskou kostnici. Místo, kde se mrtvý odkaz dávných časů setkává s živými z celého světa.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, zámek Kačina – empírové sídlo rodu Chotků
Reprezentativní zámecká stavba byla postavena počátkem 19. století Janem Rudolfem Chotkem a stala...


Souvisejicí videa

ČR, Kutná Hora – chrám svaté Barbory
V Čechách je jen málo katedrál, které mohou konkurovat té pražské, kutnohorská je však jednou z n...

ČR, Kutná Hora: město stříbra
Kutná Hora, jejíž historické jádro je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, pa...

ČR, Lošany: po válečných stopách
Chcete-li se vydat po stopách bitvy u Kolína, vesničku Lošany, kde žije jen hrstka obyvatel, nemů...

ČR: Pardubice – atmosféra východních Čech
Pardubice – téměř stotisícové město ležící na soutoku Labe a Chrudimky, které je proslavené hlavn...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.1.2021
Letecký tým fotografů a pilotů ze skupiny Slovensko z nebe připravuje dosud největší letecké snímkování Slovenska. Snímky plánují bezplatně zpřístupnit i veřejnosti.

25.1.2021
Momentální situace stále neumožňuje volně cestovat, zažívat dobrodružství či poznávat různé kouty naší planety. A proto je ideálním řešením posadit se v pohodlí domova k počítači a prohlédnout si on-line cestovatelské besedy v podání úžasných přednášejících.
22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 27. 1. 2021
svátek:Ingrid
dnes:
středa 27.1.
-2 °C
zítra:
čtvrtek 28.1.
2 °C