www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Liblice: zámek - perla baroka - VIDEO

ČR, Liblice: zámek - perla baroka - VIDEO

Publikováno: 16.4.2013
Jak překvapivě různorodá a zajímavá může být krajina kolem Neratovic, tolik nechvalně známého místa, které je trnem v oku všem ekologům. Byla by pošetilost tenhle kousek země odsoudit jen proto, že tam stojí Spolana. Snad všechny váhavé přesvědčíme naší pozvánkou do Liblice, obce ležící nedaleko od něj ale zároveň už na prahu Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

Život v místě vzdáleném od Prahy necelých 40 kilometrů zdá se naprosto odlišný - klidný a učesaný. I přes letošní aprílové počasí jsou pole perfektně přichystána na další sezonu a lidé v Liblici se usmívají. Liblice je od pradávna se zemědělstvím pevně spjata.

Dva místní pánové debatují u malého traktoru stejně energicky, jako se svírají mračna nad jejich hlavami. Jaro se letos probouzí jen velmi opatrně. Prudký déšť střídá na několik minut sluníčko, aby se zase brzy schovalo za rychle rostoucí mraky.

Liblický zámek jede nonstop

Nic z meteorologických jevů ale nemá vliv na chod zámku, největší dominanty obce Liblice. Život na zdejším zámku totiž jede nonstop – sezona, nesezona. V roce 2007 dostal nový kabát a funguje jako konferenční a kulturně vzdělávací centrum, ale také hotel, wellness nebo restaurace. Od roku 1952 ho spravuje Akademie věd ČR.

Liblice

LibliceLibliceLiblice

Do zámecké zahrady se dostanete zadarmo každý den. Věřte, že pár chvil strávených v kouzelné kulise nejucelenější památky českého baroka umí nabít zimou vyčerpanou duši na několik dní dopředu. Přilehlá obora je pak vhodná spíš na projížďku na kole. Vyšlápnout si ale můžete samozřejmě mnohem dál.

LibliceLibliceLiblice

Liblice

LibliceLibliceLiblice

Naučná stezka návštěvníky provede kolem zámku a vrátí je zpátky do upravené zámecké zahrady. Několik informačních tabulí prozradí o obci Liblice mnohé. Třeba to, že liblický zámek je nazýván barokní perlou a do originálního tvaru písmene U, které tvoří zámek a dvě jeho křídla, ho nechal v letech 1699 -1706 postavit Arnošt Josef Pachta z Rájova. Na práci najal italského architekta Alliprandiho. Jeho dílo se jako první v Česku později stalo vzorem pro stavby podobného charakteru. Z následovníků jsme navštívili Veltrusy a Chlumec nad Cidlinou. Je to ale třeba také špitál v Duchcově nebo lovecký zámek Karlov.

Liblice

Originalita v minulosti i dnes

Vstup do zámku hlavní branou je díky dvěma postranním křídlům skutečně velkolepý. Každé z nich má čtyři vchody značené písmeny A – D. V pravém, při pohledu od brány, najdete wellness, vinárnu a restauraci. Interiéry zámku se návštěvníkům otevírají každou neděli vždy ve 12.00 a 15.00. Jiný termín je možné dohodnout, avšak až pro skupinky minimálně deseti lidí.

LibliceLibliceLiblice

Liblice

LibliceLibliceLiblice

Liblice se o své klienty starají, ba je dokonce hýčkají a rozmazlují. Není náhoda, že se v okolí zámku chovají koně. A protože zrovna nemají co na práci, povalují se klidně v bahně a odpočívají. Až se počasí umoudří i oni se zapojí do zámeckého života. Klienti se ve volných chvílích mohou učit jízdě na koni nebo vyrazit na projížďku oborou v kočáře, ti odvážnější v sedle. To ale není zdaleka všechno, co Liblice nabízí. Zaplatit se dá i let helikoptérou s přistáním přímo v zámecké zahradě, lety balonem nebo jízda na obřím traktoru nebo čtyřkolkách.

Liblice

V Liblicích to ale není jen zámek, který stojí za vidění. Zajímavý je také kostel sv. Václava postavený roku 1384 nebo socha sv. Jana Nepomuckého stojící hned před ním. O pozornost si ale říká také kaple sv. Panny Marie u rušné silnice na Mělník.

Liblice

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Neratovice: daň zvaná chemický průmysl - VIDEO
Publikováno: 15.3.2011
Že by se o Neratovicích dalo říct, že je to místo bohaté na hluboké dojmy, tak to tedy zrovna ne. Město, které leží necelých dvacet kilometrů od Prahy, neproslavilo nic takového, kvůli čemu by jeho obyvatelé museli jásat a vychvalovat svoje rodiště do nebe. Řeč je totiž o gigantické chemičce Spolana, která se po konci druhé světové války stala dominantou města.

ČR: Veltrusy - výlet do "nedotčena" - VIDEO
Publikováno: 31.5.2011
Snad každý, kdo kdy o Veltrusech slyšel, si toto středočeské maloměsto spojí s tamním zámkem. Nebýt totiž jeho, moc důvodů k návštěvě Veltrus by nebylo. Jenže je.

ČR: Chlumec nad Cidlinou - místo, kde se zastavil čas - VIDEO
Publikováno: 28.6.2011
Chlumec nad Cidlinou – městečko, jemuž dominuje zámek Kinských, který se hrdě tyčí nad řekou Cidlinou, ale také místo, kde se zdá, zastavil se čas. Bohužel ale v době, na kterou nemá český národ příliš příjemné vzpomínky.

ČR: Liběchov - v polozbořeninách ukryté bohatství - VIDEO
Publikováno: 20.3.2012
Dlouho se nám nepodařilo narazit na takhle kompletně rozbořené město jako je Liběchov, stojící na levém labském břehu nedaleko Mělníka.

ČR, Želízy: Čertovy hlavy - poklady kokořínských lesů - VIDEO
Publikováno: 29.5.2012
Na okraji kokořínských lesů, kousek od Liběchova, kde stojí rozpadající se zámek a kvůli opravě silnice věčně taky kolony aut, najdete vesničku Žělízy - nenápadnou, malou a nakonec i velmi milou.

ČR, Obříství: ves, která okouzlí - VIDEO
Publikováno: 9.4.2013
Tak, takový plac se jen tan nevidí! Náves v Obříství je prostě jedinečná, nejen svou rozlohou, ale také tím, jak je situována. V Obříství to má atmosféru, i přestože památky, které se v obci nachází, nejsou zrovna v nejlepší kondici. První pohled vás možná neokouzlí, ale podrobnější průzkum obce rozhodně stojí za to.

ČR, Měšice: zapomenutý zámek rodu Nosticů - VIDEO
Publikováno: 27.5.2014
Obec Měšice je nenápadné místo, na mapě ležící severovýchodně od Prahy. Mnohé proto překvapí, že právě tady stojí poměrně rozsáhlý zámecký komplex. Zámecká budova si v sedmdesátých letech zahrála také ve filmu podle námětu Jiřího Dietla Pět mužů a jedno srdce.

ČR: Ve znamení Merkura
Publikováno: 30.4.2020
Národní památkový ústav vydal nepřehlédnutelnou knihu s názvem Ve znamení Merkura s podtitulem Šlechta českých zemí v evropské diplomacii. Knižní novinka se zabývá světovou i evropskou diplomacií v různých souvislostech.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Městečko Kostelec nad Černými lesy se nachází ve Středočeském kraji, cca 30 km východně od Prahy....

ČR: Jenštejn: zapomenutý hrad v jedné malé vsi
Jenštejn je nenápadná vesnička jen pár kilometrů od Prahy. Její dominantou je hradní zřícenina s ...


Souvisejicí videa

ČR, Měšice: zapomenutý zámek rodu Nosticů
Měšice jsou malá obec nedaleko Prahy, významná díky rozsáhlému zámeckému komplexu. S Měšicemi byl...

ČR, Zásmuky: rod Šternberků, Kmoch a Neruda
Zásmuky leží necelých dvacet kilometrů od Kolína. K turistům otevřená obec nabízí hned několik za...

ČR, Liblice: perla baroka
Jen několik minut od Mělníka leží středočeská obec Liblice, známá především svým zámeckým komplex...

ČR, Obříství: ves, která okouzlí
Obříství – obec ležící nedaleko Neratovic. Je kouzelná a přitahuje pozornost neobvykle disponovan...

ČR: Libochovice - pohádkové středohoří
Libochovice leží v litoměřickém okrese na pravém břehu řeky Ohře. Krásné a neprávem trochu opomíj...

ČR: Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou – asi sedmitisícové středočeské město nedaleko od Prahy, které proslavil dáns...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
1.7.2020
Teprve nedávno byla spuštěna online platforma Běhej s rozumem, kde si může kdokoliv stáhnout zajímavou trať na Slovensku a jít si ji zaběhnout, případně ji využít jako příjemnou procházku v přírodě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 7. 7. 2020
svátek:Bohuslava
dnes:
úterý 7.7.
20 °C
zítra:
středa 8.7.
17 °C