www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Lošany: po válečných stopách - VIDEO

ČR, Lošany: po válečných stopách - VIDEO

Publikováno: 31.12.2013
Kdo má rád historii a libuje si v bitvách, určitě bude znát Lošany – vesničku, v blízkosti které se odehrála bitva u Kolína.

Malá nenápadná obec Lošany, ležící asi sedm kilometrů od Kolína, si dovede získat sympatie projíždějících celkem snadno. Proč? Disponuje totiž řadou zajímavých zastavení spojených s klíčovými momenty české historie. A jak známo, historie se opakuje a ten kdo jí nezná, jen těžko se zorientuje v budoucnosti. Proto by Lošany, obec s hrstkou obyvatel, měly patřit k zastávkám, kde člověk čerpá vědomosti – třeba o už zmíněné slavné bitvě u Kolína, o rodákovi generálu Josefu Mašínovi nebo o místní tvrzi.

Bojovalo se na mnoha místech okolo Kolína

Číst o dávných bitvách, nebo si snad hrát na vojáky? Není nic jednoduššího, než se na místo, kde proběhla bitva u Kolína vypravit osobně a nasát tak atmosféru bitevní vřavy, kdy se mísí horká vojenská krev s úrodnou půdou rovinatého Polabí.

Tam, kde kdysi padaly hlavy, a stál polní lazaret, se dnes kolem kostela svatého Jiří ve stínu statných listnáčů schovávají hroby padlých. Na místě, kde teď hned vedle hřbitova stojí dům, býval lazaret.

LošanyLošany LošanyLošany

Bitva samotná se ale pochopitelně odehrála na mnohem větším území, než je místo v Lošanech, které boje připomíná dnes. Pomník bitvy u Kolína najdete třeba také nedaleko vísky Křečhoř, kde probíhaly nejprudší boje, nebo na vrchu Bedřichov. Památníčky ale najdete prakticky v celém okolí Kolína.

Bitva u Kolína – nejvýznamnější v sedmileté válce

Mezi lety 1756 a 1763 zuřila sedmiletá válka, nebo chcete-li třetí válka slezská. Tehdy se tu utkalo neuvěřitelných 54 tisíc mužů na straně císařsko-královské s 36 tisíci pruskými vojáky. Asi nebude složité spočítat, čí vojska měla převahu. Jestli početnější rakouské vojsko vedené polním maršálem Leopoldem Daunem, jehož povolala Marie Terezie, nebo „Prušáci“ krále Fridricha II.

Lošany

No, a o co vlastně v bitvě šlo? Především tedy o život, protože mrtvých nebo zraněných bylo dohromady víc než 60 procent. Z dlouhodobého hlediska šlo ale o nejvýznamnější bitvu sedmileté války, protože její výhra vrátila monarchii ztracené sebevědomí a čest a oživila také naději v dalších bojích o nadvládu nad Slezskem. Fridrich navíc vzdal obléhání Prahy. Den vítězné bitvy, 18. června 1757, byl označen jako „den zrození monarchie“.

Lošany   

Jak v době bitvy vypadaly Lošany? Byly jedním z nejsmutnějších míst, protože právě tady byl lazaret a také zmiňované hromadné hroby, kde místní pochovali víc než 1200 vojáků. Lošanští se také podíleli na péči o raněné a svážení padlých z okolních bojišť.

Mašín bydlel vedle lošanské tvrze

Kromě zcela zásadních událostí spojených s bitvou u Kolína, jsou Lošany zajímavé také tvrzí, která tu stojí. Nebýt ale 17 metrů vysoké kamenné věže, člověk by památku z druhé poloviny 14. století snadno přehlédl. Tehdejší sídlo vladyků z Lošan bylo postaveno z domácího lámaného kamene, a k obývání sloužilo druhé, třetí a čtvrté patro. Tvrz dnes patří soukromému majiteli.

Lošany

LošanyLošanyLošany

Jen pár kroků od tvrze je další ze zajímavých zastavení Lošan, a to rodný dům prvorepublikového podplukovníka Josefa Mašína, neúnavného vojenského rebela, který měl kvůli svému temperamentu problémy všude tam, kam vkročil. Osudným se mu stalo napojení na odbojovou skupinu Tři králové, která za druhé světové války vysílala tajně depeše do Londýna. Při jedné akci ho zatklo gestapo a roky mučilo a vyslýchalo. Mašín byl jedním z mála, který se bránil rukama i po svém zatčení. Své spojence nikdy neprozradil. Zemřel po atentátu na Heydricha v roce 1942 zastřelením na pražské Kobyliské střelnici. Za hrdinství byl Mašín in memoriam povýšen do hodnosti generálmajora v roce 1995.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Kolín historický, průmyslový i hudební - VIDEO
Publikováno: 4.5.2010
Upravené náměstí, uprostřed kašna, morový sloup a kolem je rozházeno pár stánků s ovocem, zeleninou a květinami. Jen málokdo někam spěchá.

ČR: Kostelec nad Labem - vzpomínky na budoucnost - VIDEO
Publikováno: 31.1.2012
Kostelců byste v Česku našli asi dvacet, na východ od Prahy pak hned Kostelce dva – jeden nad Černými Lesy a ten druhý se jmenuje Kostelec nad Labem. Zdá se, že v tomhle městě se zastavil čas. Píše se sice rok 2012, ale Kostelec nad Labem se ne a ne přizpůsobit.

ČR, Kostelec nad Černými lesy – zámek: nejkrásnější památka regionu – VIDEO
Publikováno: 10.12.2013
Zajímavé a půvabné městečko ležící na pomezí dvou okresů – Prahy východ a Kolína. Podle úřadů se dřív řadil ke Kolínu, je to ale pár let, co bylo rozhodnuto, že Kostelci nad Černými lesy to bude líp slušet blíž ku Praze. A tak byl s definitivní platností přiřknut k okresu Praha – východ.

ČR: Kmínové chutě i přístavní slavnost
Publikováno: 2.8.2022
Léto je v plném proudu a my vás zveme na zajímavý gastrofestival Kmínové (Rascové) chutě Vysočiny, který bude probíhat 6. srpna od 10-té na zámku Žďár nad Sázavou.

Nymburk: inspirace Bohumila Hrabala-VIDEO
Publikováno: 3.8.2010
Nymburk – okresní město středních Čech, je a zřejmě vždycky bude ve stínu nedalekých lázní Poděbrady. Nemá sice kolonádu ani léčivé prameny, míst, která ale člověk může obdivovat, má Nymburk dostatek. Třeba středověké hradby nebo Postřižinské pivo.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Městečko Kostelec nad Černými lesy se nachází ve Středočeském kraji, cca 30 km východně od Prahy....


Souvisejicí videa

ČR, Kostelec nad Černými lesy - život zámecký
O černokosteleckém zámku se hovoří jako o nejkrásnější památce ve středních Čechách. V Kostelci, ...

ČR, Poděbrady: hydroelektrárna vlastně filmová
Hydroelektrárna na Labi v lázeňském městě Poděbrady začala fungovat roku 1919. Spolu s pohyblivým...

ČR, soutok Labe s Cidlinou-magie spojení dvou řek
Nedaleko od historického centra Poděbrad, ale stále ještě na jeho území se stéká Labe s Cidlinou....

ČR:  Lysá nad Labem - město výstav
Středočeské město Lysá nad Labem, proslavené výstavištěm a dostihovou dráhou, leží v okrese Nymbu...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 8. 2022
svátek:Petra
dnes:
středa 17.8.
18 °C
zítra:
čtvrtek 18.8.
22 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X