www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Lysá nad Labem - podivnosti výstavního města - VIDEO

ČR: Lysá nad Labem - podivnosti výstavního města - VIDEO

Publikováno: 17.1.2012
Další ze středočeských měst, které zřejmě vyroste do krásy. Momentálně to ale spíš vypadá, jako kdyby tam vybuchla bomba.

Na náměstí Bedřicha Hrozného, otevřeném bulváru, které zdobí hlavně kostel sv. Jana Křtitele, nezůstal kámen na kameni. Radní úpravu svého města vzali vážně. Šetřit se nebude. Ani v městském rozpočtu ani na obyvatelích města, kterých tam žije skoro devět tisíc.

Věčné tahanice o peníze

Ve všední den, navíc výjimečně slunný a na leden velmi teplý, se ale nikdo z místních o politiku příliš nestará. Mračna kolem dění na radnici se většinou stahují v době, kdy radní zasednou, aby schválili tu či onu investici. Poslední taková demonstrace proběhla v prosinci. Shromážděním, zapálenými loučemi a hesly se lidé domáhali rezignace lyského starosty, jeho tajemníka a stejně tak i celé rady města.

Lysá nad Labem 

 Lysá nad LabemLysá nad LabemLysá nad Labem

Rekonstrukce městské památkové zóny se prodraží a zřejmě také protáhne, a tak rozhořčení místních bylo zřejmě na místě.

Nakonec, je tomu tak odpradávna. Páni rozhodují a řadový občan se bouří. Nic, co by se snad mělo příčit dějinám lidstva.

My jsme se ale do Lysé nad Labem nevypravili abychom vám ukázali rozbořené město, ale právě naopak. Mnozí si tohle město spojují s výstavištěm – Zemí živitelkou nebo výstavou koní, která patří mezi asi největší akce roku. A je pravda, že v tu dobu Lysá praská ve švech, není kde zaparkovat, kde se najíst a na všechno člověk musí čekat v dlouhých frontách. Pro obchodníky ale právě takovéhle výstavy představují pravé žně.

Lysá nad Labem  Lysá nad LabemLysá nad Labem 

Lysá nad Labem

V zimě město žije jen tak, jak musí. Ulice se plní v časech, kdy děti míří do školy a pak z ní domů a dospělí přirozeně za prací, pak na nákup a obtěžkáni igelitkami a starostmi za dětmi nebo svými blízkými. Mnozí ale stejně větší část dne tráví v Praze, kde se líp placená práce dá sehnat mnohem snadněji.

Turistické cíle – veřejnosti uzavřené

Podle všeho to tedy vypadá, že nejlíp se tu mají místní senioři, kteří přímo bydlí na zámku, i když není pochyb, že by se doma u svých cítili líp. Na kopci, který trochu podrývá teorii o polabské rovině, stojí barokní zámek asi od přelomu 16. a 17. století. V té době se vlády nad městem ujal generál Špork, a místní zámek byl i jeho sídlem.

Lysá nad Labem

Lysá nad Labem Lysá nad LabemLysá nad Labem  

Do zámecké zahrady se v zimě nesmí, v létě to ale možné je. Zámek není bohužel přístupný nikdy. Kdyby byl, mohla by se Lysá nad Labem stát oblíbeným turistickým cílem a v místní kase by bylo dostatek na opravu památkové zóny a lidé by se nemuseli bouřit. Škoda. Vedle zámku stojí Státní okresní archiv, který sídlí v budově bývalého kapucínského kláštera. Tam se přirozeně také nesmí.

Kromě místního výstaviště, je to také dostihové závodiště, které Lysou nad Labem proslavilo. Alespoň mezi těmi, kteří propadli vášni, které se říká dostihy. 

Lysá nad Labem 

Text/foto/video: Klára Svobodová

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Poděbrady - polabská srdeční záležitost - VIDEO
Publikováno: 23.3.2010
Nevelké lázeňské město, kde se nevyplácí startovat auto, je zpestřením jinak monotónní polabské krajiny. Když ale projíždíte, stojí za to se tam zastavit.

ČR, Mělník: památky historického jádra
Publikováno: 27.3.2016
Centrum Mělníka představuje náměstí Míru, odkud máte památky hezky dokola, jen pár kroků od sebe. V turistickém informačním středisku za rohem vám se vším ochotně poradí sedm dní v týdnu po celý rok. Zde je také vstup do podzemních prostor, kde se chodbou dostanete k nejširší studni v České republice.

ČR: Blatná - důvěrné partnerství - člověk a kůň - VIDEO
Publikováno: 17.4.2012
Vypravili jsme se do Blatné, tentokrát ne proto, abychom vám ukázali krásy města, ale proto, že Miloslav Simandl tam předváděl téměř dokonalou práci se svými koňmi. Posuďte sami!

ČR: Zámek Loučeň - místo, kde to žije - VIDEO
Publikováno: 8.11.2011
Nádherný zámek v ještě krásnějším parku. Labyrintárium s jedenácti bludišti, kde vám a vašim dětem uteče odpoledne ani nebudete vědět jak. A bude-li pršet, můžete se na zámecké prohlídce dozvědět, podle čeho se jmenuje Taxisův příkop a co má společného s taxislužbou.

Nymburk: inspirace Bohumila Hrabala-VIDEO
Publikováno: 3.8.2010
Nymburk – okresní město středních Čech, je a zřejmě vždycky bude ve stínu nedalekých lázní Poděbrady. Nemá sice kolonádu ani léčivé prameny, míst, která ale člověk může obdivovat, má Nymburk dostatek. Třeba středověké hradby nebo Postřižinské pivo.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Městečko Kostelec nad Černými lesy se nachází ve Středočeském kraji, cca 30 km východně od Prahy....

ČR: Poděbrady – krátké zastavení
Město na Labi je známé zejména ze dvou pohledů – jako proslavené lázně a také typickou kulatou vě...

ČR: jaro v Čelákovicích
Malé město na Labi leží nedaleko Prahy. Díky tomu se sem za poslední léta stěhuje stále víc lidí....

ČR: Nymburk - Hrabalovo město
Foto: Klára Svobodová


Souvisejicí videa

ČR: Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou – asi sedmitisícové středočeské město nedaleko od Prahy, které proslavil dáns...

ČR: Mělník
Mělník, město proslavené vinnou révou a soutokem Labe s Vltavou. Leží jen 30 kilometrů od Pr...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 10. 7. 2020
svátek:Libuše, Amálie
dnes:
pátek 10.7.
29 °C
zítra:
sobota 11.7.
18 °C