www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Mladá Boleslav - nejen město automobilů - VIDEO

ČR: Mladá Boleslav - nejen město automobilů - VIDEO

Publikováno: 13.12.2011
Místo, které si každý správný Čech nespojí s ničím jiným než s automobilkou Škoda. Okřídlený šíp a stovky různobarevných aut, které právě sjely z výrobní linky, jsou vidět už z dálnice směrem na Liberec.

Mladá Boleslav a nejslavnější česká automobilka Škoda dohromady znamenají hlubokou tradici. Její základy kdysi položila továrna nesoucí jméno Laurin & Klement, když v Boleslavi začala s výrobou jízdních kol. Roku 1905 pružně zareagovala na požadavky moderní doby a šlapací kolo tak nahradil první automobil. Trochu zjednodušená historie fabriky, která dnes patří do významného koncernu Volkswagen.

Boleslav turistická - historická

Bylo by ale trochu omezené spojovat Mladou Boleslav výhradně s automobilovým průmyslem. Kromě muzea automobilů, které by v takovém městě chybět snad ani nemohlo a které je otevřeno sedm dní v týdnu, určitě stojí za zastavení také historické centrum města.

Mladá BoleslavMladá BoleslavMladá Boleslav

Mladá Boleslav

V jádru města, založeného Boleslavem II. už v 10. století, paradoxně moc aut nejezdí. Možná je to tím, že je víkend, možná ale také tím, že historické centrum Mladé Boleslavi obdivují spíš turisté než místní. V krámcích, které obklopují nově opravené Staroměstské náměstí, v sobotu po obědě nic nedostanete. Otevřeno má jen malá, ale příjemná cukrárna a několik hospůdek.

„Staromák“ po mladoboleslavsku

Po mladoboleslavském „Staromáku“ courá jen pár lidí. Před radnicí stojí obří vánoční strom a taky betlém. Koledy, které tiše zní do chladného, ale slunečného dne jen dokreslují příjemnou předvánoční atmosféru. Lední medvědi a kusy železa zformované do tvarů, které si říkají umění, se stali terčem malých dětí a slouží jim jako prolézačky. Jejich matky neúnavně cvakají spouští foťáků, aby pak většinu fotek večer vymazaly. Pro tento okamžik se to ale zdá být nevyhnutelné.  

Mladá BoleslavMladá BoleslavMladá Boleslav

Mladá Boleslav

Mladá BoleslavMladá BoleslavMladá Boleslav

To všechno se odehrává ve stínu staré renesanční radnice, kterou svírají dvě věže. Bohatě zdobená sgrafity stojí radnice v Mladé Boleslavi už od roku 1559. Z ochozu té vyšší z obou věží, měřící bezmála 32 metrů, je krásný výhled na město a okolí. Kromě pondělí je svým návštěvníkům přístupná každý den - za pakatel.  

Jen kousek od staré radniční budovy stojí nový magistrát. Věžičku má také, ale rozhodně ne tak vysokou jako její, asi o tři staletí mladší, renesanční sousedka. Nová radnice je vystavěná v novorománském slohu a od roku svého dokončení 1867 sloužila jako sídlo městských úředníků, několik desetiletí také jako divadlo, a škola.

Široké, otevřené náměstí lemují historické budovy a podloubí. Nechybí ani myší díra, která vás zavede k mladoboleslavskému Templu, městskému pozdně gotickému paláci. Třípatrová budova, jinak ale unikát vladislavsko-jagelonské gotiky, dnes slouží jako výstavní síň.

Mladá Boleslav

Mladá BoleslavMladá BoleslavMladá Boleslav

Součástí historického jádra a vlastně jeho významnou dominantou zůstává mladoboleslavský hrad, tyčící se na skále vysoko nad městem. Původně na tomto strategickém místě stálo dřevěné hradiště. Ve 14. století bylo pány z Michalovic přestavěno na gotický a o století později pozdně gotický hrad. Podobu renesančního zámku dostal v polovině 16. století. Pak přišla třicetiletá válka a období bídy, které neušetřilo ani mladoboleslavský zámeček. Až Josef II. nechal časem zchátralé sídlo upravit na kasárna a tenhle historický kout města vojáci obývali až do roku 1938, tedy do začátku druhé světové války.

Mladá BoleslavMladá BoleslavMladá Boleslav 

Mladá Boleslav

Dnes je na zámku mír. Možná až moc na sobotní odpoledne. Sídlí tam muzeum a okresní archiv. Nádvoří zeje prázdnotou, stejně tak i hospoda, kterou tam najdete. Rekonstrukce zámeckých budov podle všeho pokračuje. Jedno křídlo budovy je dodnes v dezolátním stavu. Dovnitř se nesmí. Přes polorozpadlé dveře, zamčené na zámek, ale můžete nahlédnout dovnitř a alespoň v představách zabloudit daleko do historie, kdy byl hrad či zámek ještě plný života. Taky pohled dolů na město vyvolává spíš, než pocit naplnění, jakési svírání v žaludku. Průmysl, zasadil jinak krásnému městu tvrdou ránu. Ale díky němu vlastně žije, tak co...

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nymburk: inspirace Bohumila Hrabala-VIDEO
Publikováno: 3.8.2010
Nymburk – okresní město středních Čech, je a zřejmě vždycky bude ve stínu nedalekých lázní Poděbrady. Nemá sice kolonádu ani léčivé prameny, míst, která ale člověk může obdivovat, má Nymburk dostatek. Třeba středověké hradby nebo Postřižinské pivo.

ČR, Poznejte Liberecký kraj – místo aktivní dovolené
Publikováno: 19.5.2019
Liberecký kraj leží na severu republiky, na hranici s Německem a Polskem. Krajským městem a současně přirozeným centrem kraje je město Liberec. Rozlohou je sice druhým nejmenším krajem, avšak v české historii sehrál velkou roli, a to zejména při vytváření obchodních cest.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky II
Publikováno: 17.5.2017
Minulý týden absolvovali výlet historií a památkami města Mladá Boleslav, dnes navštívíme hlavní turistický magnet, kde se více než sto let vyrábějí automobily. Asi už tušíte, že řeč bude o závodě a muzeu automobilky Škoda.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky I
Publikováno: 10.5.2017
Tentokrát se vydáme do statutárního města Mladá Boleslav, které se nachází ve Středočeském kraji. Město vzdálené necelých 50 kilometrů severovýchodně od Prahy je známé především sídlem světové automobilové značky.

Doksy: Řezbářské sympozium 2016
Publikováno: 6.9.2016
Město Doksy a Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě pořádají 31. ročník řezbářsko-sochařského sympozia ve dnech 7. až 10. září.

ČR, Mělník: památky historického jádra
Publikováno: 27.3.2016
Centrum Mělníka představuje náměstí Míru, odkud máte památky hezky dokola, jen pár kroků od sebe. V turistickém informačním středisku za rohem vám se vším ochotně poradí sedm dní v týdnu po celý rok. Zde je také vstup do podzemních prostor, kde se chodbou dostanete k nejširší studni v České republice.

ČR, Český ráj: od Hrubé Skály po Valdštejn III.
Publikováno: 14.4.2013
Třetí a zároveň i poslední zastavení v půvabném Hruboskalském kraji zakončíme, jak již z názvu vyplývá, na zámečku Valdštejn. Nebude to však zastavení jediné, jelikož míst, která stojí za návštěvu, zde rozhodně není málo.

ČR, Valečov: mystická zřícenina skalního hradu - VIDEO
Publikováno: 10.7.2012
Při vší úctě k Mnichovu Hradišti - tohle město příliš důvodů k návštěvě nenabízí. Zato jeho okolí je doslova poseto místy, které stojí za to vidět. Jedním z takových je i zřícenina skalního hradu Valečov, ležícího v obci Boseň, vzdálené od Mnichova Hradiště jen čtyři kilometry.

ČR, Mnichovo Hradiště – zámek: sídlo Valdštejnů - VIDEO
Publikováno: 3.7.2012
Kondice zámku v Mnichově Hradišti přesně odpovídá správě Národního památkového ústavu, jejíž cedule visí hned vedle hlavního vchodu. Areál je upravený a drží pohromadě, o zámeckém přepychu se ale hovořit dá jen těžko.

ČR, Zvířetice: magická hradní zřícenina  - VIDEO
Publikováno: 22.5.2012
Nevídaný nápor turistů zažily opuštěné trosky hradu Zvířetice, krátce poté, co začátkem května jedna z televizních stanic odvysílala film s názvem Máj. Atmosféra zbytků zdí a napůl rozbořené kulaté věže, trčící vysoko nad zemí, byly pro povedeně natočený a dobře natrikovaný snímek stěžejní.

Benátky nad Jizerou: inspirující? - VIDEO
Publikováno: 22.3.2011
Kdo by si nespojil známé italské Benátky s těmi českými Benátkami nad Jizerou? Každý, kdo tam nebyl. Jenže člověk, který Benátky nad Jizerou zná, má jasno. Ví o nich, že přestože tam stojí zámek, do Itálie mají daleko. Své kouzlo ale rozhodně mají.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Mladá Boleslav – pýcha automobilizmu
Pojďte spolu s námi nahlédnout do Mladá Boleslavi, která leží necelých 50 kilometrů severovýchodn...

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Městečko Kostelec nad Černými lesy se nachází ve Středočeském kraji, cca 30 km východně od Prahy....

ČR: Poděbrady – krátké zastavení
Město na Labi je známé zejména ze dvou pohledů – jako proslavené lázně a také typickou kulatou vě...

ČR: Veltrusy - městečko přímo zámecké
Veltrusy - město nedaleko Prahy, kterému dominuje veltruský zámek, jen těsně sousedí s Nelah...


Souvisejicí videa

ČR, Horky nad Jizerou: venkov se vším všudy
Horky nad Jizerou – středočeská obec ležící v mladoboleslavském okrese, kde žije asi 450 lidí. Do...

ČR, Valečov: mystická zřícenina skalního hradu
Valečov – zříceninu skalního hradu, jednoho z nejzachovalejších v Česku, najdete v obci Boseň ned...

ČR, Zvířetice: magická hradní zřícenina
Hrad, nebo to, co z něj zbylo, na tomtéž místě stojí už od 14. století, kdy ho založil Zdislav z ...

ČR: Mladá Boleslav - město aut
Mladá Boleslav je starobylé, ale zároveň moderní středočeské město, které víc než cokoli jin...

ČR: Mělník
Mělník, město proslavené vinnou révou a soutokem Labe s Vltavou. Leží jen 30 kilometrů od Pr...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 21. 11. 2019
svátek:Albert
dnes:
čtvrtek 21.11.
9 °C
zítra:
pátek 22.11.
8 °C