www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Mnichovo Hradiště – zámek: sídlo Valdštejnů - VIDEO

ČR, Mnichovo Hradiště – zámek: sídlo Valdštejnů - VIDEO

Publikováno: 3.7.2012
Kondice zámku v Mnichově Hradišti přesně odpovídá správě Národního památkového ústavu, jejíž cedule visí hned vedle hlavního vchodu. Areál je upravený a drží pohromadě, o zámeckém přepychu se ale hovořit dá jen těžko.

Přesto i ve všední, předprázdninový den, oranžovo – bílá obrovská budova hradišťského zámku dokázala přilákat desítky návštěvníků. Procházejí se po zámecké zahradě nebo šmejdí po zatuchlých místnostech a pídí se po střípcích historie. Učitelka vytáhla svou třídu ven – právě do zámecké zahrady, to aby dětem zpříjemnila poslední školní dny. Ve městě podivně zamotaném, jakým je Mnichovo Hradiště, zůstává místní zámek jedním z nejpříjemnějších míst vhodných k relaxaci, navíc provoněným kulturou a bohatou historií.

zámek Mnichovo Hradištězámek Mnichovo Hradištězámek Mnichovo Hradiště

zámek Mnichovo Hradiště

Zámecké zákazy

Spoustu zajímavých restrikcí s sebou nesou pravidla, která stanovila zámecká správa. To, že tam volně nesmí pobíhat psi, asi nikoho nezarazí. Absurdní je ale zákaz žvýkání žvýkaček nebo pití v interiéru, mluvení při výkladu průvodce nebo jen pouhé vzdálení se od jeho osoby, může prý být důvodem k vykázání ze zámku. Lepší je asi zůstat venku, kde se člověk přece jen cítí trochu svobodnější. Tam je zakázáno jen táboření, vylepování plakátů a plašení zvěře. Nutno podotknout, že o zvěři nemůže být řeč. Z ptáků jsme ale zahlédli datla. Vypadal spokojeně, nikoli poplašeně. V zahradě tedy snad všechno klape podle daných pravidel.

zámek Mnichovo Hradiště

Celkem jednoduchá historie – Valdštejn a Valdštejn

Bíle natřené lavičky, rozkvetlé růže, posekaný trávník a spousta lidí, kteří se o zahradu starají. Kmitají s hadicemi sem a tam, aby v horkých dnech udrželi zeleň zelenou, a oranžovo – bílá fasáda barokního šlechtického sídla tak mohla dostatečně vyniknout.

Původní renesanční stavbu získal roku 1623 Albrecht z Valdštejna. Byl to vojevůdce, navíc s přívlastkem slavný, a tak to neprovedl jinak než konfiskací. Násilně zabavený majetek pak rodu Valdštejnů patřil řadu dalších staletí. Když holt přijde ke slovu armáda, prostor pro diplomacii se povážlivě zužuje.

zámek Mnichovo Hradištězámek Mnichovo Hradištězámek Mnichovo Hradiště

zámek Mnichovo Hradiště

O roku 1696 historici mluví jako o nové epoše tohoto architektonického díla. Tehdy do Mnichova Hradiště přišel další z rodu Valdštejnů - Arnošt Josef a na zámku nad městem začal s rozsáhlou přestavbou. Za neuvěřitelných 30 let stavebních prací vyhnal budovu o "štok", nechal přistavět další část, ke které patřila, a vlastně dodnes patří, hodinová věž v průčelí zámku. Nechal postavit maštale, oranžérii, a sala terrenu (pozn. red. otevřená architektonická stavba). V prvním patře, v rozích budovy najdete to, co byste tam asi nehledali - zámecké divadlo a přijímací sál.

zámek Mnichovo Hradiště

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Mladá Boleslav - nejen město automobilů - VIDEO
Publikováno: 13.12.2011
Místo, které si každý správný Čech nespojí s ničím jiným než s automobilkou Škoda. Okřídlený šíp a stovky různobarevných aut, které právě sjely z výrobní linky, jsou vidět už z dálnice směrem na Liberec.

ČR, Valečov: mystická zřícenina skalního hradu - VIDEO
Publikováno: 10.7.2012
Při vší úctě k Mnichovu Hradišti - tohle město příliš důvodů k návštěvě nenabízí. Zato jeho okolí je doslova poseto místy, které stojí za to vidět. Jedním z takových je i zřícenina skalního hradu Valečov, ležícího v obci Boseň, vzdálené od Mnichova Hradiště jen čtyři kilometry.

ČR, Český ráj: od Hrubé Skály po Valdštejn III.
Publikováno: 14.4.2013
Třetí a zároveň i poslední zastavení v půvabném Hruboskalském kraji zakončíme, jak již z názvu vyplývá, na zámečku Valdštejn. Nebude to však zastavení jediné, jelikož míst, která stojí za návštěvu, zde rozhodně není málo.

ČR: Česko vybírá nejlepší destinaci pro rok 2016
Publikováno: 6.8.2016
Agentura CzechTourism vyhlašuje čtvrtý ročník soutěže o nejlepší turistické atraktivity DestinaCZe 2016. I letos se hlasuje v pěti kategoriích, zastoupeny jsou všechny turistické regiony ČR.

ČR, Velký Rečkov – zimní procházka národní přírodní památkou Klokočka
Publikováno: 28.2.2019
Na tento výlet můžete vyrazit v každém ročním období, limitující není ani sníh. Z dálnice D10 sjíždíme na Bakov nad Jizerou a pokračujeme až na konec vesnice Malá Bělá. Ihned za vesnicí se nachází osada Velký Rečkov, zde parkujeme a vydáváme se na krátkou procházku národní přírodní památkou jménem Klokočka. Území je chráněno od roku 1956 z důvodu zdejšího výskytu vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.


Souvisejicí videa

ČR, Valečov: mystická zřícenina skalního hradu
Valečov – zříceninu skalního hradu, jednoho z nejzachovalejších v Česku, najdete v obci Boseň ned...

ČR, Mnichovo Hradiště – zámek: sídlo Valdštejnů
Mnichovo Hradiště je vstupní branou do Českého ráje. Tohle, na první pohled nenápadné městečko, s...

ČR, Zvířetice: magická hradní zřícenina
Hrad, nebo to, co z něj zbylo, na tomtéž místě stojí už od 14. století, kdy ho založil Zdislav z ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 15. 1. 2021
svátek:Alice
dnes:
pátek 15.1.
-3 °C
zítra:
sobota 16.1.
-5 °C