ČR, Neveklov: malebná vesnička s trpkou minulostí - VIDEO

Němci a vysídlení
Málokdo by dnes řekl, že Neveklov, stejně jako 30 dalších vesnic na Neveklovsku, Benešovsku a Sedlčansku, byl jedním z míst, které na pár let zcela ovládli Němci. Za druhé světové války si totiž lokalitu zasazenou mezi dvě řeky – Vltavu a Sázavu, příslušníci německého SS vybrali jako svoje cvičiště, a jako takové muselo být vystěhováno. Příslib finančního odškodnění měl zkraje zklidnit davovou psychózu, pak už ale Češi byli vystěhováváni násilně, bez slibů, bez vizí.
Žádná velká revolta ze strany Čechů se nekonala. Hitlerovi muži byli příliš striktní, každou neposlušnost trestali tou nejsnadnější cestou. A tak se lidé se za války upnuli k myšlenkám, že až to nesmyslné běsnění jednou skončí, oni se vrátí domů znovu se věnovat svým malým rodinným hospodářstvím.
Úleva z konce války, která se rozlila snad po celém světě, se ale ve středních Čechách rychle rozplynula hned po návratu vyhnaných Čechů domů. Realita v podobě rozbořených obydlí, otrávených studní, stopy po neurvalém chování německých oddílů SS, které plánovaly oblast zdevastovat a někdy v budoucnu možná s kompletní přestavbou ve stylu válečných vítězů. Po německé smršti pak přišla další rána v podobě zestátnění soukromých hospodářství. Všechny sny o návratu ke spokojenému životu, jaký vedli lidé před válkou, definitivně smazala kolektivizace.
Uhlazený dnešek
Těžko říct, jak se lidem v Neveklově žije dnes, na co si stěžují nebo co naopak kvitují a jaké šrámy na duši jim nechala tak tíživá minulost. Co ale vidět je? Krásná, upravená vesnička, zasazená do malebné krajiny. Nic, co by ukazovalo na nějaké šarvátky. Takový je Neveklov dneška. Na náměstí Jana Heřmana s dominantou radniční budovy, anglickým trávníkem, kde i teď na podzim kvetou sedmikrásky a na kterém se vyjímají morový sloup, křížek a další památky Neveklova, nenajdete neopravený dům.
Možná jen kostel sv. Havla si za čas o nějakou tu správku nejspíš řekne. Vstupním bránám ve stylu baroka opadala omítka, ale možná právě jejich nedokonalost se zdá v kontrastu s barvami podzimního listí naprosto perfektní. Kostel sv. Havla prý stál v Neveklově už ve 13. století, později na sebe vzal barokní podobu a ještě později, roku 1790, vyhořela jeho věž. Naproti kostelu za silnicí stojí fara.
Kapličku stojící uprostřed křížení silnic nelze přehlédnout. Kolem kouzelné stavby, vystavěné roku 1700, jezdí ve všední dny auta jedno za druhým. Působí jako záchytný bod, který vás alespoň v představách přenáší do jiné doby. Stejně jako skoro všechno v Neveklově, i tahle kaplička je opravená. Naopak na svou rekonstrukci čeká stará židovská synagoga, která za války sloužila jako sklad obilí.
Text/foto/video: Klára Svobodová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

ČR, Konopiště: sonda do života F. F. d´Este - VIDEO

ČR, Kamenice: krajem barona Ringhoffera - VIDEO

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy - VIDEO

ČR, Jemniště: pohádkový zámek Šternberků - VIDEO

ČR, Chotilsko: Drtinova rozhledna na Besedné

ČR, Hrusice: Ladova pohádková vesnička - VIDEO

ČR, Benešov: nejen dopravní uzel, ale i kus historie - VIDEO

ČR, Říčany: výhodná adresa i místo pro turisty - VIDEO

ČR, Štiřín - zámek: kolébka českého golfu - VIDEO
Souvisejicí videa

ČR, Kamenice: krajem barona Ringhoffera

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy

ČR, Říčany: výhodná adresa i místo pro turisty

ČR, Hrusice: Ladova pohádková vesnička

ČR, Neveklov: malebné městečko s trpkou minulostí

ČR, Benešov: romantika kousek od Prahy

ČR, Přerov nad Labem – skanzen: o staletí zpět

ČR: Lysá nad Labem - město výstav
Lokace:
