www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Neveklov: malebná vesnička s trpkou minulostí - VIDEO

ČR, Neveklov: malebná vesnička s trpkou minulostí - VIDEO

Publikováno: 30.10.2012
Krajina, známá z filmu Vesničko má středisková, ve kterém se Rudolf Hrušínský v roli doktora kochal pohádkovou zemí, je úchvatná. Skutečně. Taky vesničky, které do ní zapadají, dokážou svým zevnějškem okouzlit, ale i tím, jakým způsobem v nich lidé žijí. Jednou takovou vesničkou je Neveklov.

Němci a vysídlení

Málokdo by dnes řekl, že Neveklov, stejně jako 30 dalších vesnic na Neveklovsku, Benešovsku a Sedlčansku, byl jedním z míst, které na pár let zcela ovládli Němci. Za druhé světové války si totiž lokalitu zasazenou mezi dvě řeky – Vltavu a Sázavu, příslušníci německého SS vybrali jako svoje cvičiště, a jako takové muselo být vystěhováno. Příslib finančního odškodnění měl zkraje zklidnit davovou psychózu, pak už ale Češi byli vystěhováváni násilně, bez slibů, bez vizí.

Žádná velká revolta ze strany Čechů se nekonala. Hitlerovi muži byli příliš striktní, každou neposlušnost trestali tou nejsnadnější cestou. A tak se lidé se za války upnuli k myšlenkám, že až to nesmyslné běsnění jednou skončí, oni se vrátí domů znovu se věnovat svým malým rodinným hospodářstvím.  

NeveklovNeveklovNeveklov

Neveklov

Úleva z konce války, která se rozlila snad po celém světě, se ale ve středních Čechách rychle rozplynula hned po návratu vyhnaných Čechů domů. Realita v podobě rozbořených obydlí, otrávených studní, stopy po neurvalém chování německých oddílů SS, které plánovaly oblast zdevastovat a někdy v budoucnu možná s kompletní přestavbou ve stylu válečných vítězů. Po německé smršti pak přišla další rána v podobě zestátnění soukromých hospodářství. Všechny sny o návratu ke spokojenému životu, jaký vedli lidé před válkou, definitivně smazala kolektivizace.

Neveklov

Uhlazený dnešek

Těžko říct, jak se lidem v Neveklově žije dnes, na co si stěžují nebo co naopak kvitují a jaké šrámy na duši jim nechala tak tíživá minulost. Co ale vidět je? Krásná, upravená vesnička, zasazená do malebné krajiny. Nic, co by ukazovalo na nějaké šarvátky. Takový je Neveklov dneška. Na náměstí Jana Heřmana s dominantou radniční budovy, anglickým trávníkem, kde i teď na podzim kvetou sedmikrásky a na kterém se vyjímají morový sloup, křížek a další památky Neveklova, nenajdete neopravený dům.

NeveklovNeveklovNeveklovNeveklovNeveklov

NeveklovNeveklovNeveklov

Možná jen kostel sv. Havla si za čas o nějakou tu správku nejspíš řekne. Vstupním bránám ve stylu baroka opadala omítka, ale možná právě jejich nedokonalost se zdá v kontrastu s barvami podzimního listí naprosto perfektní. Kostel sv. Havla prý stál v Neveklově už ve 13. století, později na sebe vzal barokní podobu a ještě později, roku 1790, vyhořela jeho věž. Naproti kostelu za silnicí stojí fara.

Kapličku stojící uprostřed křížení silnic nelze přehlédnout. Kolem kouzelné stavby, vystavěné roku 1700, jezdí ve všední dny auta jedno za druhým. Působí jako záchytný bod, který vás alespoň v představách přenáší do jiné doby. Stejně jako skoro všechno v Neveklově, i tahle kaplička je opravená. Naopak na svou rekonstrukci čeká stará židovská synagoga, která za války sloužila jako sklad obilí.

NeveklovNeveklovNeveklov

Neveklov

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Konopiště: sonda do života F. F. d´Este - VIDEO
Publikováno: 21.8.2012
Navštěvovanější je takový, který stojí blíž ku Praze. To platí o každém hradu a zámku. Konopiště je jedním z míst, po kterém Pražáci přímo prahnou. Nevěsty a ženichové tam říkají svá něžná ano jako na běžícím páse a prachobyčejný turista má problém udělat pořádnou fotku. Na Konopišti to prostě žije.

ČR, Kamenice: krajem barona Ringhoffera - VIDEO
Publikováno: 29.7.2014
Do středočeské Kamenice, resp. její části, jsme už jednou zavítali, když jsme navštívili zámek Štiřín. V Kamenici ale stojí zámky dva. Ten druhý z nich se jmenuje stejně jako obec sama – Kamenice.

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy - VIDEO
Publikováno: 8.7.2014
Vítejte na hradě Český Šternberk, jednom z nejkrásnějších starobylých sídel ve středních Čechách. Už název samotný napovídá, s kým se pojí jeho historie.

ČR, Jemniště: pohádkový zámek Šternberků - VIDEO
Publikováno: 1.7.2014
Malá vesnička ležící asi 50 kilometrů od Prahy překvapí snad každého, kdo o ní předem nic neví. Na nevelkém území kouzelné krajiny kolem Benešova totiž stojí hned dva zámky – starý a nový.

ČR, Chotilsko: Drtinova rozhledna na Besedné
Publikováno: 15.6.2015
Česko se stalo během několika posledních let doslova rozhlednovou velmocí. Jen za rok 2014 jich bylo nově otevřeno 24 a horečná výstavba zdaleka neustává.

ČR, Hrusice: Ladova pohádková vesnička - VIDEO
Publikováno: 6.11.2012
Kdybyste si vzali do ruky některý ze slavných Ladových obrázků a udělali si procházku po Hrusicích, rozpoznávali byste ji podle něj už jen v náznacích. I když je realita všedních dnů poněkud odlišná od upravených a precizních kreseb, Ladova citlivá a pohádková duše v Hrusicích žije doteď. O tom není pochyb.

ČR, Benešov: nejen dopravní uzel, ale i kus historie - VIDEO
Publikováno: 23.10.2012
Důležitá obchodní i dopravní křižovatka, moderní a dynamické město, ale také místo plné historie – takový je Benešov, vzdálený od Prahy necelých padesát kilometrů.

ČR, Říčany: výhodná adresa i místo pro turisty - VIDEO
Publikováno: 15.4.2014
Kdo nechce bydlet v Praze, ale přece jen se nechce vzdát předností hlavního města, pro toho mohou Říčany u Prahy být tou správnou volbou. Říčany nejsou jen synonymem ideální mimopražské adresy, také turistům umí nabídnout mnohé. Je to místo spojené s historií a tradicí.

ČR, Štiřín - zámek: kolébka českého golfu - VIDEO
Publikováno: 13.11.2012
Štiřín, součást Kamenice, je vesnička ležící v těsné blízkosti podstatně známějších Velkých Popovic, proslavených svým Velkopopovickým Kozlem. Jenže i ve Štiříně se dá zajít na kvalitní místní pivo. Sládci v rodinné atmosféře Štiřínské stodoly nedávno začali s produkcí vlastního piva Magnát.


Souvisejicí videa

ČR, Kamenice: krajem barona Ringhoffera
Kamenice je obec ležící nedaleko Velkých Popovic v Hornopožáreckém polesí. Význam tomuto místu da...

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy
Gotický hrad Český Šternberk stojí ve stejnojmenné vesnici na řece Sázavě. Procházkou v jeho okol...

ČR, Říčany: výhodná adresa i místo pro turisty
Říčany leží asi 20 kilometrů na východ od centra Prahy. V sympatickém městečku dnes žije bezmála ...

ČR, Hrusice: Ladova pohádková vesnička
Pojďte se s námi vypravit do pohádky, respektive do vesnice, jejíž název je synonymem pohádek a u...

ČR, Neveklov: malebné městečko s trpkou minulostí
Pojďte si s námi projít malebný Neveklov, obec, kterou Němci za války vysídlili, aby pak celé Nev...

ČR, Benešov: romantika kousek od Prahy
První písemná zmínka o městě pochází již z roku 1219, Jan Žižka zde vypálil klášter, sídlili zde ...

ČR, Přerov nad Labem – skanzen: o staletí zpět
Asi 35 kilometrů na východ od Prahy leží nenápadná vesnice Přerov nad Labem. Hlavní turistickou a...

ČR:  Lysá nad Labem - město výstav
Středočeské město Lysá nad Labem, proslavené výstavištěm a dostihovou dráhou, leží v okrese Nymbu...

ČR: Hlásná a Zadní Třebaň
Video: Zuzana Dastychová


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
18 °C
zítra:
středa 17.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X