www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Poděbrady: hydroelektrárna jako z filmu - VIDEO

ČR, Poděbrady: hydroelektrárna jako z filmu - VIDEO

Publikováno: 28.8.2012
Poděbrady se vrací ke své zašlé slávě z dob první republiky. Alespoň tomu všechno nasvědčuje. Oproti minulým rokům tohle město výrazně ožilo. Je plné lidí, plné zábavy a míst, kam je možné se vypravit. Nutno říct, že mu to opravdu sluší. Ve městě takovém už jsme ale byli, tentokrát vás zavedeme na místo, které je nejen příjemné, ale také užitečné – k hydroelektrárně Poděbrady.

Tahle budova, zdobená několika věžemi, které ale samozřejmě mají svou funkci, si „zahrála“ ve filmu z roku 1934 - Hrdinný kapitán Korkorán s Vlastou Burianem. Tehdy se ještě Labe v Poděbradech využívalo ke koupání. Na pravém břehu dokonce stály skokanské můstky a všechno, co v horkých dnech lidem a hlavně pak lázeňským hostům zajišťovalo komfort. 

Vlasta Burian a jeho film story

Dneska je všechno jinak. V místech, kde bývala plovárna a kde se Vlasta Burian, v roli potrhlého pedanta a na čas a „vrchního slunečníka“, v pruhovaných plavkách na kšandy dvořil jedné lázeňačce, stojí, jen dál od břehu, golfové hřiště. Sportovní střelnice v témže místě přestala plnit svůj účel asi před dvaceti lety. Teď tam najdete hospodu nostalgicky pojmenovanou „Na střelnici“. Pár set metrů po proudu, na řece nikoli na jejím břehu, taky poděbradskou hydroelektrárnu.

hydroelektrárna Poděbrady

Poděbradyhydroelektrárna Poděbradyhydroelektrárna Poděbrady

Stop remorkérům, zelená zábavě

Není to tak dávno, co se městem projížděly remorkéry. Ke štěstí všech obyvatel města, ale nevoli loďařů, už tomu tak několik let není. Na tomhle labském úseku mají zelenou všechna malá plavidla – motorové čluny, menší jachty atp. Fungují tu nevelká přístaviště a taky nové hospůdky, nalepené na břehu.

Hydroelektrárna - její vznik a podoba

To kvůli lodní dopravě – resp. jejímu zkvalitnění a zároveň zlevnění, poděbradská hydroelektrárna ještě spolu s pohyblivým jezem na Labi vznikla. Součinnost obojího pak mělo chránit město před poměrně častými povodněmi. Celý kolotoč kolem stavby poděbradské hydroelektrárny se rozjel roku 1906 v rakouské Vídni, kde tehdy sídlilo Ředitelství vodních cest. Na zvědy byl vyslán inženýr Zimmler, jemuž se ve stínu poděbradského zámku zrodil v hlavě projekt, který začal realizovat o osm let později. Roku 1916 byl hotov pohyblivý jez, vodní elektrárna pak o tři roky později. Na plno se oba mechanismy rozjely roku 1919. Díky tomu se mohla roku 1924 dostavět i plavební komora.

hydroelektrárna Poděbradyhydroelektrárna Poděbradyhydroelektrárna Poděbrady

hydroelektrárna Poděbrady

O podobu díla se zasloužil architekt Antonín Engel, mj. poděbradský rodák, kterého proslavil návrh podolské vodárny v Praze, přestavba Rudolfina nebo úspěšně realizovaný návrh části pražských Dejvic – Vítězného náměstí, známého jako „kulaťák“, několik budov ČVUT nebo třeba budovy Generálního štábu.

Před uměním architektů, kteří dovedou spojit krásu s funkčností, je třeba smeknout. Poděbradská vodní elektrárna se skutečně povedla. Kromě výše zmiňovaných funkcí slouží taky jako spojnice s místním koupalištěm „Jezero“, a pro mnohé i jako velmi příjemná zastávka s dokonalým výhledem na obě strany řeky, hlavně na poděbradský zámek, dominantu celého města.

zámek Poděbrady

městský ostrov - Poděbradyměstský ostrov - Poděbradyhydroelektrárna Poděbrady

Tak trochu „jiný“ pohled na zámek nabízí loni otevřený městský ostrov. Nápad radních otevřít i tenhle roky zapovězený „revír“ byl prostě geniální. Svůj koutek v podobě přírodního fitness centra tam mají senioři. V naprostém klidu a s dokonalým výhledem na řeku a vodní elektrárnu tam můžou jemně potrápit svoje tělo. Děti, ale i mnozí dospělí se zas zamilovali do zvířat z mini farmy. Dvě ovce a kozy, světe div se, dokážou zázraky. Kdyby tam časem vyrostla nějaká hospůdka – prostě paráda.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Poděbrady - polabská srdeční záležitost - VIDEO
Publikováno: 23.3.2010
Nevelké lázeňské město, kde se nevyplácí startovat auto, je zpestřením jinak monotónní polabské krajiny. Když ale projíždíte, stojí za to se tam zastavit.

ČR: Kolín historický, průmyslový i hudební - VIDEO
Publikováno: 4.5.2010
Upravené náměstí, uprostřed kašna, morový sloup a kolem je rozházeno pár stánků s ovocem, zeleninou a květinami. Jen málokdo někam spěchá.

Nymburk: inspirace Bohumila Hrabala-VIDEO
Publikováno: 3.8.2010
Nymburk – okresní město středních Čech, je a zřejmě vždycky bude ve stínu nedalekých lázní Poděbrady. Nemá sice kolonádu ani léčivé prameny, míst, která ale člověk může obdivovat, má Nymburk dostatek. Třeba středověké hradby nebo Postřižinské pivo.

ČR, Nehvizdy: tam, kde se lámaly válečné dějiny - VIDEO
Publikováno: 8.1.2013
V Nehvizdech, městečku, oficiálně městysu, se zimnímu slunci nastavuje kostelík barokně stavěný. Zasvěcený byl svatému Václavu a doslova si říká o to, aby si ho člověk všiml. A místo samotné je zase zajímavé tím, co se tam událo za 2. světové války. V Nehvizdech totiž neoficiálně začala Heydrichiáda.

ČR: ZOO Chleby – tip na výlet s dětmi
Publikováno: 18.8.2013
Malou zoologickou zahradu Chleby najdeme ve stejnojmenné obci nedaleko města Nymburk ve Středočeském kraji. Z Prahy a okolních obcí je dobře dostupná především autem díky nedaleko ležící dálnici D11.

ČR, soutok Labe s Cidlinou: magie spojení dvou řek - VIDEO
Publikováno: 17.7.2012
Tentokrát vás vytáhneme ven z města, ale zas ne příliš daleko od něj. Vezmeme vás k soutoku dvou řek – Labe a Cidliny, ale hlavně na místo, které má, bůh ví proč, své neodolatelné kouzlo.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Poděbrady – krátké zastavení
Město na Labi je známé zejména ze dvou pohledů – jako proslavené lázně a také typickou kulatou vě...

ČR: Nymburk - Hrabalovo město
Foto: Klára Svobodová


Souvisejicí videa

ČR, Poděbrady: sláva železitých lázniček
Slavné prvorepublikové lázně Poděbrady, specializující se na choroby srdce a oběhového ústrojí, o...

ČR, Přerov nad Labem – skanzen: o staletí zpět
Asi 35 kilometrů na východ od Prahy leží nenápadná vesnice Přerov nad Labem. Hlavní turistickou a...

ČR:  Lysá nad Labem - město výstav
Středočeské město Lysá nad Labem, proslavené výstavištěm a dostihovou dráhou, leží v okrese Nymbu...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
14 °C
zítra:
středa 10.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X