www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Dvojí osudová siréna města Kralupy - VIDEO

Dvojí osudová siréna města Kralupy - VIDEO

Publikováno: 16.11.2010
Kralupy nad Vltavou - před 2. světovou válkou něco jako středobod českého průmyslu, krátce před jejím koncem pak jen ruiny kdysi prosperujícího města. V poledne 22. března 1945 vytrhl kralupské z jarního rozjímání pronikavý zvuk sirény. Krátce poté pak Američané shodili na město víc než 12 set bomb a přisoudili tak Kralupům jedno smutné prvenství - válkou nejvíc poničené české město.

Terčem americké armády měla být rafinérka Kralupol, která byla začátkem války začleněna do německého koncernu Benzin-Benzol-Verband-Bochum. Od roku 1943 byla ale výroba benzínu zastavena. I přesto ji Američané zničili. Spolu s ní taky nádraží a asi desetinu města. O život tenkrát přišlo 248 lidí, z toho 145 Čechů.

Jaroslav Seifert Kralupům

Mezi doutnajícími troskami zůstal ve městě stát jen pseudogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava. Cedulka s nápisem na jeho boční stěně dodnes připomíná asi nejsmutnější událost kralupské historie. Možná i díky hustému dýmu, který se tehdy ze zasažené továrny valil, zůstaly neporušené i dva mosty, které tehdy spojovaly oba vltavské břehy.

Obnova města se příliš nezdařila…chybí náměstí i radnice

Obnova vybombardovaného města šla pak ruku v ruce s poválečně nastoleným komunistickým režimem. V Kralupech vyrostlo hned několik panelových sídlišť, nové nádraží anebo třeba kulturák. Všechno v uniformním stylu, který byl tehdejším soudruhům tolik blízký.  

sídliště Cukrovarkulturní střediskonádražní budova

sídliště Cukrovar

Radnici, tu většinou honosnou budovu, která je symbolem každého města byste ale v Kralupech nenašli. A co hlavně - nenašli byste ani náměstí, kde obyčejně stává, v místě dobře viditelném ze všech stran. Radnice a náměstí prostě v Kralupech chybí. Ideální rozhled na celé město se nabízí z rozhledny Hostibejk, která stojí na skále vysoko nad městem. „Politici slibují, že nám tady náměstí postaví. Prý už během několika let,“ těší se mladá žena, která fakt, že náměstí nemají, považuje za raritu.

sídlo kralupského zastupitelstva

Masarykův mostlávka pro pěšíVltava

Jakési „pseudonáměstí“ byste s notnou dávkou fantazie vymysleli v prostoru kousek od nádraží. Jeho dominantou je opuštěný hotel, který se podle místních chystá koupit město a udělat si z něj svojí vlastní kralupskou radnici. Do té doby se ale městští zastupitelé budou muset scházet v pronajatých prostorách Hotelu Sport. „Hned vedle mají ubytovnu Ukrajinci,“ popisuje místní poměry mladá kralupská rodačka. „Ale naše nádraží, je myslím, super,“ pokračuje dál v povídání o jejím rodném městě. „Je tam dokonce i společenský sál,“ dodává. A má pravdu. Nádraží v Kralupech nad Vltavou může bez ostudy konkurovat pražskému „Hlaváku“. Ještě před rekonstrukcí hlavní pražské železniční stanice by z imaginární soutěže “o nádraží krásnější“ – Kralupy vyšly líp. Ve srovnání s jinými moderními nádražími v Evropě ale mají obě co dohánět.

Siréna, která se ozvala roku 2002…

…probudila celé město. Zněla možná stejně tak naléhavě jako ta na jaře roku 1945. Všichni tušili, co se může dít. Jen málokdo ale předpokládal tak hrozivý scénář. Stoletá povodeň spláchla v Kralupech téměř vše, co měla v dosahu. „Škola byla zatopená až do prvního patra. Ještě dlouho potom jsme sháněli prostory, kde by se dalo vyučovat,“ popisuje hrůznou atmosféru kralupská rodačka. „My jsme měli štěstí, voda zůstala jen ve sklepě. Z domu ale tu noc museli všichni.“ Kromě Vltavy pomohl zatopit větší část města taky Zákolanský potok, který vede přesně jeho středem.

Zákolanský potok

stezka podél Zákolenského potokaDům dětí a mládežeVltava

Sídliště Cukrovar a Vltavu odděluje, kromě nenápadné cestičky pro pěší a cyklisty, mnohem výraznější - zeleně natřené potrubí. Nedá se přehlédnout snad z žádného úhlu pohledu. Podle jednoho z místních jím proudí teplá voda právě do bytů sídliště Cukrovar. Druhý vltavský břeh si „šéfují“ kachny a labutě. Lidí se nebojí. Naopak. Jdou jim naproti pokaždé, když se někdo přiblíží. Na zimu neodlétají, nemají důvod. Dostanou, co chtějí. Místní si je prostě ochočili, dokonale.

místní zvířecí obyvateléMasarykův mostVltava

Kralupy romantické

Kralupy inspirující

Možná o něco víc než prostá drůbež a určitě naprosto jiným způsobem miloval Kralupy taky laureát Nobelovy ceny Jaroslav Seifert. Narodila se zde jeho matka a on sám tam strávil hodně času. Kralupům věnoval dokonce i několik básnických sbírek. Na kralupském hřbitově je také pochován. V muzeu pak najdete jeho pamětní síň, ve které je vystavena Nobelova cena Jaroslava Seiferta.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kralupy nad Vltavou
Publikováno: 8.10.2007
V okrese Mělník, 30 km od Prahy po proudu řeky Vltavy, s 18 000 obyvateli, leží Kralupy nad Vltavou. První písemná zmínka o městě ve středočeském kraji pochází z roku 1253. V roce 1881 byla ves povýšena na městečko a byl jí potvrzen městský znak. Kralupy nad Vltavou vznikly v roce 1902, kdy se z městečka stalo město a byla k němu připojena sousední Lobeč.

ČR, Mělník: památky historického jádra
Publikováno: 27.3.2016
Centrum Mělníka představuje náměstí Míru, odkud máte památky hezky dokola, jen pár kroků od sebe. V turistickém informačním středisku za rohem vám se vším ochotně poradí sedm dní v týdnu po celý rok. Zde je také vstup do podzemních prostor, kde se chodbou dostanete k nejširší studni v České republice.

ČR, Praha: Drahaňské údolí – VIDEO
Publikováno: 12.8.2014
Draháňské údolí spojuje městskou část Prahy 8 Dolní Chabry s pravým vltavským břehem. Pěším nabízí kouzelnou procházku plnou míst k pokochání, bikerům záludnou a poměrně náročnou trasu.

ČR, Povodně 2013: den po dni - VIDEO
Publikováno: 11.6.2013
Apokalypsa v Česku – možná tak by se daly souhrnně nazvat události uplynulých dní. Českem se po letech prohnala velká voda, svou silou srovnatelná s rokem 2002, kdy se hladiny toků vyšplhaly na úroveň stoleté vody. Česko ale bylo lépe připraveno než před lety, voda i přesto napáchala v zemi obrovské škody.

ČR, Hořín: zapomenutý zámek - VIDEO
Publikováno: 30.4.2013
Hořín je místem, kde se zastaví každý, kdo jím projíždí. Takovou magickou silou disponují všechna města a vesnice, kterými protéká nějaká řeka nebo v tomto případě plavební kanál. Hořín je ale výjimečný také obrovským zámeckým komplexem. Tedy abychom byli přesní, jeho ruin - vcelku zachovalých.

Roztoky u Prahy: útočiště Pražáků nepražáků
Publikováno: 5.4.2011
Kdo byl v Roztokách u Prahy před několika lety, dnes by zřejmě stejné místo, ležící na levém vltavském břehu, těžko poznával. Kromě zámečku, který si po staletí drží svou původní podobu, se totiž Roztoky neobvykle rozrostly.

Neratovice: daň zvaná chemický průmysl - VIDEO
Publikováno: 15.3.2011
Že by se o Neratovicích dalo říct, že je to místo bohaté na hluboké dojmy, tak to tedy zrovna ne. Město, které leží necelých dvacet kilometrů od Prahy, neproslavilo nic takového, kvůli čemu by jeho obyvatelé museli jásat a vychvalovat svoje rodiště do nebe. Řeč je totiž o gigantické chemičce Spolana, která se po konci druhé světové války stala dominantou města.

Nelahozeves – tak trochu snobská obec
Publikováno: 18.5.2010
Vesnička, která se pyšní asi nejkrásnějším renesančním zámkem je zároveň místem, kde vyrostl fenomenální hudební skladatel Antonín Dvořák.

ČR, Roztoky u Prahy: Místo pro život i dovolenou
Jen co řeka Vltava na severu opustí hranici hlavního města, obtéká zprava zámek a malé městečko, půvabně zasazené v zeleném a skalnatém kaňonu – Roztoky. Snadná dostupnost historického centra Prahy a zároveň poloha v krásné chráněné přírodní oblasti dělají z Roztok ideální místo jak pro život, tak pro dovolenou.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Vinařice: Důl Mayrau
V Hornickém skanzenu Mayrau se dozvíte o historii těžby černého uhlí na Kladensku a projdete tras...


Souvisejicí videa

ČR: Neratovice
Neratovice – nevelké, ale zato průmyslově významné město leží necelých dvacet kilometrů od Prahy....

ČR: Kralupy - město bez náměstí a radnice
Dvacetitisícové město nedaleko od Prahy má smutnou historii. Největší újmu utrpělo koncem 2. svět...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.8.2019
Košice vás zvou 24. srpna na workshop Svět modře, jehož prostřednictvím odhalíte tajemství modrotisku.
17.8.2019
Do konce září bude v pražských ulicích kampaň zaměřená na pravidla, která musí turisté v hlavním městě dodržovat. Soustředí se na chování turistů noční Prahy v problematických lokalitách.
16.8.2019
Německo vás zve oslavit léto! Během horkých dnů ožívají ulice německých měst tancem, kinem pod širým nebem, koncerty i velkolepou atmosférou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 18. 8. 2019
svátek:Helena
dnes:
neděle 18.8.
30 °C
zítra:
pondělí 19.8.
22 °C