Hořovice

Publikováno: 18.11.2007
Na dnešním území města Hořovic byly nalezeny archeologické nálezy, které dokládají osídlení této oblasti už v 10. století. Na přelomu 12. a 13. století zde byla vystavena gotická tvrz a tím osídlení podstatně vzrostlo. Z roku 1233 jsou první zmínky o pánech z Hořovic.

Nový zámek     Už v roce 1322 se stala osada Hořovice městem. V 16. století byly Hořovice rozděleny na město a na ves Velká Víska. Opět byly spojeny až v roce 1919. Koncem 15. století byla tvrz přestavena na gotický hrad, ten byl v polovině 17. století vypálen a poté přestaven v barokním stylu. Počátkem 18. století byl postaven nový zámek a hrad se stal obydlím úředníků. Majiteli zámku byl slavný rod panů ze Žirotína, páni z Gymnázium Václava HraběteŘíčan a od roku 1390 i král Václav IV. Erb města také tvoří polovina žerotínské orlice a tři břevna- stříbrné, modré a stříbrné (barvy Lucemburků). Dnes je zámek majetkem státu.

     Zakládací listina města i ostatní písemnosti se nedochovaly, shořely pravděpodobně při velkém požáru v roce 1540. Dlouholetou tradici má v Hořovicích zpracování kovu Vlakové nádražía především výroba hřebíků a cvočků.

     Ve městě je několik pamětihodností, na Palackého náměstí je bývalý  klášter Františkánů, Loreta, Mariánský sloup, kostel Nejsvětější Trojice, budova radnice, dále pak jsou v Hořovicích k vidění- synagoga, Sloup odsouzenců, bývalý učitelský ústav, Farská brána, kašna se sochou Obětovaného, kostel sv. Jiří, socha sv. Rocha, socha sv. Jana Nepomuckého a především zámek.

 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikipedia.org, Xendl02, č.2, č.3, Honza Groh  

             

      

   

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
11.11.2019
Vánoce jsou časem milých překvapení a malých zázraků. Krásné chvíle s rodinou a tu pravou sváteční atmosféru si můžete vychutnat i v malebném zámeckém komplexu Schloss Hof, který má právě v tento čas neopakovatelné kouzlo.
10.11.2019
Slovenské národní muzeum – Historické muzeum připravuje od 15. listopadu vzpomínkovou výstavu k 30. výročí sametové revoluce, která přiblíží návštěvníkům pohled na svobodu v kontextu dějin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 12. 11. 2019
svátek:Benedikt
dnes:
úterý 12.11.
3 °C
zítra:
středa 13.11.
3 °C