Karlštejn

Publikováno: 21.4.2008
Tento gotický hrad založil v roce 1348 český král a římský císař Karel IV. původně proto, aby sem uložil říšské korunovační klenoty, královské poklady a svaté relikvie. Karlštejn patří k nejproslulejším a nejmalebnějším českým hradům a právem se stal symbolem české státnosti.

Karel IV. na hradě pobýval již od roku 1355, kdy zde dohlížel na dostavbu a výzdobu interiérů. Stavební práce byly dokončeny v roce 1365 a ve stejném roce byla ve Velké věži vysvěcena Kaple sv. Kříže.

Za dob husitských válek byly na Karlštejn z bezpečnostních důvodů dovezeny české korunovační klenoty, které zde s několika přestávkami zůstaly bezmála 200 let. Po roce 1480 byl hrad upraven pozdně goticky, ke konci 16. století prošel renesanční přestavbou a po poslední úpravě z konce 19. století získal dnešní podobu.

Ojedinělou zajímavostí hradu Karlštejn je původní nástěnná výzdoba Kaple sv. Kříže ze 14. století, kterou tvoří 129 deskových obrazů mistra Theodorika, portrétní galerie českých panovníků a nesmíme zapomenout ani na repliku korunovačního klenotu - Svatováclavské koruny.

Hrad Karlštejn se nachází v Chráněné krajinné oblasti Český kras a od Prahy je vzdálen přibližně 40 km. Nachází se v nádherné přírodě na kopci (jak už u hradů bývá zvykem), ve stejnojmenné obci na břehu řeky Berounky.

Pokud se sem vydáte autem, je pro vás připraveno poměrně velké parkoviště, kde za poplatek 50kč můžete zanechat své vozidlo. Máte-li zaparkováno, od prohlídky hradu vás dělí už jen zhruba 2 km dlouhý a poměrně strmý kopec. Nemusíte se ovšem obávat, že cestou absolvujete pouze nudný výstup do vrchu. Cestu vám zpříjemní spousta stánků se suvenýry, zmrzlinou, občerstvením či posezení v některé z restaurací. V případě, že ani prohlídka stánků vás neuspokojí, u parkoviště si můžete pronajmout povoz tažený dvěma chladnokrevnými koňmi a nechat se vyvézt téměř až k hradu.

 

Pokud budete mít chuť, před prohlídkou můžete navštívit ještě muzeum voskových figurín, které je otevřeno denně a je zde možno shlédnout 50 figurín důležitých postav z doby Karla IV.  

 

Další "velmi" zajímavou atrakcí, kterou je možno vidět cestou, je muž oblečený v dobovém kostýmu, kterému na ruce sedí dravý pták. Za fotografii vaší osoby s tímto opeřencem si účtuje tuším 30kč a běda, když ho vyfotí někdo, kdo nezaplatil, to si potom fotodokumentarista - neplatič vyslechne pěkných pár nadávek.

Když se po zdolání nepříjemného kopce konečně dostanete na hlavní nádvoří, pravděpodobně si budete chtít objednat prohlídku. Poté, co  tak učiníte a než se do hradu dostanete, budete mít jistě dost času projít se po hradbách a užít si skvostný pohled na dominanty hradu a výhled do okolí. Na Karlštejn totiž proudí davy turistů a předpoklad, že přijdete ke kase, zaplatíte vstupenku a rovnou vyrazíte na prohlídku, je téměř nulový.

Prohlídkové okruhy a otevírací dobu najdete ZDE.

 

Text/foto: Štěpánka Svobodová

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Česko-portugalské shody a neshody - VIDEO
Publikováno: 21.9.2010
Portugalsko se rozlohou a počtem obyvatel nápadně podobá Česku. Ani historie obou států si není tak úplně cizí. Populární město Sintra by se dalo přirovnat k českému Karlštejnu. Video ukazuje Sintru po setmění, odpočívající po horkém a rušném turistickém dni.

ČR, Svatý Jan pod Skalou: poutníci vítejte
Publikováno: 1.10.2013
Tak o tomto místečku, které zabírá jen čtyři čtverečné kilometry, mnozí zasvěcení mluví jako o nejkrásnějším ze středních Čech. Někteří mu nadřazují ještě proslavený Karlštejn nebo starobylý Tetín.

ČR, Dobřichovice: dokonalý soulad - VIDEO
Publikováno: 24.9.2013
Středočeské městečko Dobřichovice splňuje všechno, co ideální turistický cíl. Leží jen půl hodinky na západ od Prahy, navíc na trase železnice, takže cesta tam může být víc než odpočinková.

ČR: Kamýk nad Vltavou - předchůdce Karlštejna - VIDEO
Publikováno: 24.4.2012
Nedaleko od přehrady Orlík, na další významné české vodní nádrži Kamýk, můžete podniknout výpravu do středověku a navštívit zříceninu hradu Kamýk nad Vltavou – Vrškamýk nebo také Hunec.

Lomy Amerika
Publikováno: 26.10.2010
Lomy Amerika na Karlštejnsku jsou místem, které láká svou krásou, romantikou, ale i jistou dávkou nebezpečí. Na místo, kde se už od počátku minulého století dobýval kámen, je kvůli hrozícímu nebezpečí sesuvu skal vstup zakázán. Kolem však existuje celá řada vyhlídek, kde může zvědavé lidské oko nahlédnout do jeho tajů i mírného náznaku dřiny, kterou zde pracující lidé museli denně podstoupit.

ČR: Břestek - proleťte se v balónu za romantikou i dobrodružstvím
Publikováno: 3.8.2012
Máte chuť pokochat se pohledem na Chřiby, hrad Buchlov či zámek Buchlovice, Velehrad, řeku Moravy a Baťův kanál nebo na vrcholky Bílých Karpat z pořádné výšky? Svůj sen si můžete splnit, pokud se odhodláte podniknout vyhlídkový let balónem. V BalonCentru Břestek - a nejen tam - tuto možnost máte.

ČR: Jenštejn - černé ruiny hradní věže
Publikováno: 7.10.2011
Karlštejn, Landštejn a Jenštejn. Co mají tato tři místa, kromě koncovky štejn, společného? Kdo by tipoval, že je to hrad, nemýlil by se. Jen těžko by se ale dal Jenštejn srovnávat s dvěma prvně jmenovanými.

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikováno: 23.11.2010
Řeka Berounka není pro vodáky tolik zajímavá – říká se o ní, že by uspala i prince, co jde vysvobodit Šípkovou Růženku. Moc adrenalinu si na ní prostě neužijete. Ale krásná, krásná tedy je. Kroutí se v táhlých záhybech a je jen naprosto logickým vyústěním jejího tajuplného vlnění, že je přímo obsypána rybáři, kteří u ní čekají na svou šanci.

Koněpruské jeskyně: krása v podzemí
Publikováno: 15.10.2010
Při návštěvě města Berouna jistě stojí za prohlídku i nedaleko ležící Koněpruské jeskyně, které se nachází v chráněném území Českého krasu.

Víte, že? Nej železniční tunely
Publikováno: 3.10.2010
České země mají mnohá NEJ a jedním z nich je železniční síť, která se svou hustotou pokrytí řadí k nejvyspělejším na světě. V každé druhé vesnici najdete nádraží a zahlédnout projíždějící motorák v krajině, také patří ke kouzelným okamžikům výletu.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: cestou ze Srbska na Karlštejn
Jedny z posledních zimních dnů letoška. Proč se je neužít procházkou na Karlštejn? Dá se jít nudn...


Souvisejicí videa

ČR, zřícenina Kamýk: předchůdce Karlštejna
Nedaleko od přehrady Orlík, na další významné české vodní nádrži Kamýk, jsme podnikli výpravu do ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informační portál v rámci 11. ročníku soutěže o nejkrásnější město a obec Slovenska zveřejnil v těchto dnech výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 15. 11. 2019
svátek:Leopold
dnes:
pátek 15.11.
8 °C
zítra:
sobota 16.11.
5 °C