www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Kersko aneb příliš hlučná samota - VIDEO

Kersko aneb příliš hlučná samota - VIDEO

Publikováno: 20.4.2010
Chcete být na dosah přírodě? Máte rádi vůni a zvuky lesa? Vydejte se do Kerska. Místa, které miloval spisovatel Bohumil Hrabal.

Při procházce lesním městečkem se vám do mysli vkrádají scény slavného filmu Jiřího Menzela Slavnosti sněženek. Stromy kerského lesa významněji ustoupily jen rovné široké a dlouhé silnici zvané "betonka". Kromě té, ještě několika málo zpevněným cestám. A samozřejmě také domům. Zahrádkáři "v" Kersku tak proto místo ředkviček a jahodníků musí opečovávat statné jehličnany.

 

slavna Hrabalova Hajenka

kersky rybnik

 

Život v lese se vším všudy

Je ráno a vlhkým lesem prosakuje jarní sluníčko, aby rozpustilo poslední letošní sníh. Datel dělá svou práci a můžou to potrvdit všichni slyšící obyvatelé Kerska. Dominuje mezi svými okřídlenými kamarády. Zvuk silného datlího zobáku, zřejmě dychtící po nějaké chutné housence, občas přehluší motorová pila. Všechno dohromady ale dotváří neuvěřitelnou atmosféru kerského lesa. Starší pán v čepici, která se nápadně podobá té, kterou nosil Hrabalův autor Slabikáře, jede na kole k prameni pro vodu. Pomalu a rozvážně. Několik pet lahví, které veze na nosiči, neposedně naráží jedna o druhou. Mizí z obzoru, je u cíle. Kdyby jel o kousek dál pohodlně by dorazil až k Hájence, kde se filmoví "pseudolovci" hádali o to, na jaký způsob si vychutnají zkoleného kance. V nostalgické hospodě, kde točí Postřižinské pivo, je po ránu ale stejně zavřeno. Na jídelním lístku Hájenky, která neztratila nic ze svého filmového půvabu, nechybí kerský divočák - se šípkovou a se zelím.

...ukryti v lese

u kerskeho prameneHajenkakersky pramen

 

Rezavá voda Kerka

Rezavý mok tedy musí nahradit rezavá voda. Pro místní je to zvyk. Z pramene svatého Josefa Kerka, bohatého na jód a lihtinum, proudí už od roku 1934. O kyselce se také uvádí, že je slabě radioaktivní. Jaký to má na lidi, co jí pijí vliv, se dá jen těžko odhadovat. Možná ale stačí shlédnout Hrabalovy filmy.  

 

Klasik v kerském lese

Dřevěná lavička a za plotem štěká pes. Ptáci zvýšili svou intenzitu zpěvu a les se už probudil k normálnímu dennímu životu. "Betonkou" projíždí autobus - kromě auta a kola, jediný spoj s okolím. Staví, aby odvezl pár kerských někam za prací. Zastávka s lavičkou, se jmenuje nápaditě "U lavičky". Jen o pár kroků dál měl chatu spisovatel Bohumil Hrabal. Vzikla tam známá díla - Slavnosti sněženek, nebo Obsluhoval jsem anglického krále. Kdysi nejspíš moderní bílou nepravidelnou kostku lemuje zelené zábradlí. Snaha nahlédnout do okna je ale marná. Minulost halí záclony. Možnost nahlédnout do Hrabalových osobních věcí ale nabízí Nymburské muzeum, nebo tématické výstavy v kerském Ateliéru Kuba.

Hrabalova chata 

Hrabalova chataHrabalova chataHrabalova chata

 

Trocha historie

Kersko, kdysi bývalá tvrz Kří, byla od roku 1376 v majetku Elišky z Lichtenburka, babičky pozdějšího krále Jiřího z Poděbrad. Tvrz pak zničilo Zikmundovo vojsko a na jejím místě vznikl rybník - největší z celého pozdějšího Poděbradského panství. Rybník se časem proměnil na les, který pak koupil statkář ze sousední Sadské Josef Hyross. Les rozparceloval na jednotlivé aleje, podle vzoru newyorského Manhattanu také očísloval. Třeba "betonka" má číslo pět, stejně jako New Yorská avenue.   

 

Text: Klára Svobodová

Foto/video: Klára Svobodová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nymburk: inspirace Bohumila Hrabala-VIDEO
Publikováno: 3.8.2010
Nymburk – okresní město středních Čech, je a zřejmě vždycky bude ve stínu nedalekých lázní Poděbrady. Nemá sice kolonádu ani léčivé prameny, míst, která ale člověk může obdivovat, má Nymburk dostatek. Třeba středověké hradby nebo Postřižinské pivo.

ČR: ZOO Chleby – tip na výlet s dětmi
Publikováno: 18.8.2013
Malou zoologickou zahradu Chleby najdeme ve stejnojmenné obci nedaleko města Nymburk ve Středočeském kraji. Z Prahy a okolních obcí je dobře dostupná především autem díky nedaleko ležící dálnici D11.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Nymburk - Hrabalovo město
Foto: Klára Svobodová


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 10. 2020
svátek:Beáta
dnes:
neděle 25.10.
12 °C
zítra:
pondělí 26.10.
11 °C