www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Královské město Slaný - VIDEO

Královské město Slaný - VIDEO

Publikováno: 14.12.2010
Slaný není jediným městem, které si do přívlastku přidalo slovíčko "královské". Slaný se tím ale pyšní na každé ceduli. Fakt, že se chystáte navštívit město králů, si uvědomíte hned u jeho samotné hranice – Vítá Vás královské město Slaný.

Kdysi hradbami opevněné město si oblíbil Václav II., který někdy kolem roku 1300 Slaný povýšil na královské město. Proč se ale Slaný jmenuje Slaný, to je záhadou dodnes. Podle legendy, jejíž autorem je Václav Hájek z Libočan, se u Slaného nalézal pramen slané chuti. Se zprávou o jeho nálezu měl údajně přispěchat sluha Holot, který pracoval ve službách knížete Nezamysla. Voda, která se nemusela solit, rozmařilého pána nadchla natolik, že v místě, kde pramen vyvěral, nechal vybudovat město. Pohádkový příběh o vzniku názvu Slaný sice vyvracejí geologické průzkumy, kdo ale chce, ať tomu věří.

Modletický dům

Sen o hornickém městě

Jaká je tedy realita? Město Slaný funguje jako důležitý dopravní uzel. Zácpy na silnici směrem na Prahu jsou na denním pořádku. Komunistické sny z konce 70. let minulého století o Slaném, coby hornickém městě, se rozplynuly po roce 2001. Obří budovy a důlní šachty byly nakonec zlikvidovány, aniž by vydaly jediný gram uhlí. Co se holt nestihlo splnit v první pětiletce, nemělo šanci na přežití. Místní přišli o práci a taky o vidinu zajištěné prosperity města. Mnozí slánští teď musí jezdit za prací do Prahy.

kostel sv. GothardaModletický důmkostel sv. Gotharda

kostel sv. Gotharda

Náladu ale neztrácí. V ulicích je slyšet smích. Lidé se zastavují a povídají si mezi sebou. Sněhová nadílka zůstává na slánských ulicích tématem číslo jedna. O upravených chodnících se totiž dá hovořit jen s nadsázkou. Místní překračují hromady sněhu a horečnatě komentují to, čím se musí brodit. Pravdou je, že to nemají jednoduché. Z chodníku na silnici se dá suchou nohou vkročit jen málokde. V místech, kde to jde, se právě zastavují ti, kteří se tam náhodou setkali. Zácpy se tedy tvoří i na slánských chodnících. Z místních je ale cítit jakási soudržnost. 

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném

radnice ve SlanémVlastivědné muzeumVelvarská brána

Zasněženému náměstí dominuje radnice. Svoje kouzlo má ale každý dům, který ho obklopuje. Mezi nimi samozřejmě budova Vlastivědného muzea nebo Velvarská brána, která je dnes spolu s Černou baštou jediným pozůstatkem fortifikace města ještě z předhusitské doby. Zmíněné Vlastivědné muzeum, stojící v rohu náměstí, kdysi sloužilo jako kolej piaristů. Dnes je uvnitř knihovna a výstavní prostory. Pár set metrů od něj nepřehlédnete renesanční Modletický dům a kostel sv. Gotharda. Na opačné straně města stojí za návštěvu Klášter bosých karmelitánů.

Slaný

Slánské nahoru a dolů

O důležitosti města rozhodla jeho strategická poloha. Slaný stojí přímo v cestě vedoucí od německých hranic směrem na Prahu. Ze Slaného je to pak do hlavního města jen 25 kilometrů. Není tedy divu, že královské město muselo v minulosti dělat zásadní rozhodnutí. A tehdejší páni je také dělali, ohni ale neporučili. Plamenná apokalypsa se do Slaného přihnala roku 1371. Tehdy vyhořelo celé město a v ohni zemřely tisíce lidí. O obnovu požárem zdevastovaného města se zasloužil Karel IV., který dal Slanému jisté výsady a hlavně nějaké ty peníze.

Později, za husitských válek, se město Slaný názorově přiklonilo k Praze. Dobyli ho Táborité, kteří nakonec bitvu s Pražany prohráli. Slaný se pak spolu s Louny a Žatcem poddalo prozatímní zemské vládě. Historicky zásadní pak byla doba pobělohorská. Tehdy bylo město znovu zničeno.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velvary: kouzelná atmosféra maloměsta - VIDEO
Publikováno: 10.8.2010
Když prý se stavěl Karlův most a přidávala se do něj čerstvá vejce, velvarští přivezli do Prahy vejce uvařená. Aby se nerozbila. Od těch dob se jim podle pověsti říká trvdovaječníci. Od tohoto příběhu nás dělí stovky let, něco z povahy tehdejších velvarských obyvatel ale možná zbylo dodnes. V kdysi najetých kolejích žije malé středočeské město pohodlně dál.

ČR, Mělník: památky historického jádra
Publikováno: 27.3.2016
Centrum Mělníka představuje náměstí Míru, odkud máte památky hezky dokola, jen pár kroků od sebe. V turistickém informačním středisku za rohem vám se vším ochotně poradí sedm dní v týdnu po celý rok. Zde je také vstup do podzemních prostor, kde se chodbou dostanete k nejširší studni v České republice.

ČR, Budeč: živoucí kořeny češství - VIDEO
Publikováno: 20.11.2012
Kdybyste se ptali, kde najít vůbec nejstarší stavbu České republiky, pak naše odpověď zní - Budeč. Tohle místo pevně a neodmyslitelně spojené s historií národa českého leží v obci Zákolany – Kováry, několik kilometrů od Kladna.

ČR: Veltrusy - výlet do "nedotčena" - VIDEO
Publikováno: 31.5.2011
Snad každý, kdo kdy o Veltrusech slyšel, si toto středočeské maloměsto spojí s tamním zámkem. Nebýt totiž jeho, moc důvodů k návštěvě Veltrus by nebylo. Jenže je.

Roztoky u Prahy: útočiště Pražáků nepražáků
Publikováno: 5.4.2011
Kdo byl v Roztokách u Prahy před několika lety, dnes by zřejmě stejné místo, ležící na levém vltavském břehu, těžko poznával. Kromě zámečku, který si po staletí drží svou původní podobu, se totiž Roztoky neobvykle rozrostly.

Žatec: město chmele – VIDEO
Publikováno: 9.11.2010
Příjezdová cesta směrem od Prahy dává tušit, že Žatec není jen tak obyčejné město. Pokud si člověk, který Žatec navštíví, přece jen neodveze žádné zvláštní dojmy, městu nedaleko německých hranic zůstává alespoň jedno faktické prvenství - je totiž největší v celém lounském okrese.

Louny: milé překvapení Českého středohoří - VIDEO
Publikováno: 19.10.2010
Nic vyhlášeného, jako jiná slavná česká města, Louny nejsou. Zřejmě nikdy nepředčí třeba věhlas západočeských Domažlic nebo Slavonic. Člověk, který neví, jak Louny vypadají, tedy nečeká žádné zázraky. Možná jen další tuctové město, jakých jsou v Česku tisíce. Ten, kdo ale Louny zná, se tam rád vrací. A dobře ví proč.

ČR, Roztoky u Prahy: Místo pro život i dovolenou
Jen co řeka Vltava na severu opustí hranici hlavního města, obtéká zprava zámek a malé městečko, půvabně zasazené v zeleném a skalnatém kaňonu – Roztoky. Snadná dostupnost historického centra Prahy a zároveň poloha v krásné chráněné přírodní oblasti dělají z Roztok ideální místo jak pro život, tak pro dovolenou.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Žatec: město, kde je pivo doma
Žatec, město nedaleko německých hranic a dominantou Českého středohoří má co nabídnout i v zimě. ...

ČR: Louny - vzpomínka na konec léta
Foto: Klára Svobodová/Štěpánka Svobodová


Souvisejicí videa

ČR: Kralupy - město bez náměstí a radnice
Dvacetitisícové město nedaleko od Prahy má smutnou historii. Největší újmu utrpělo koncem 2. svět...

ČR: Žatec - styl v chmelovém opojení
Typicky pivařské západočeské město ležící na Ohři. V Žatci, největším městě lounského okresu, žij...

Velvary
Když prý se stavěl Karlův most a přidávala se do něj čerstvá vejce, velvarští přivezli do Prahy v...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.8.2019
Další ročník letos už 46. nejnavštěvovanější zemědělské výstavy začíná na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 22. srpna a potrvá do úterý 27. srpna. Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. Národní dožínky doprovodí lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.
19.8.2019
Zažijte netradiční noční prohlídku hradu Strečno nebo jedné z největších vojenských pevností ve střední Evropě.

18.8.2019
Košice vás zvou 24. srpna na workshop Svět modře, jehož prostřednictvím odhalíte tajemství modrotisku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 20. 8. 2019
svátek:Bernard
dnes:
úterý 20.8.
20 °C
zítra:
středa 21.8.
17 °C