www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Královské město Slaný - VIDEO

Královské město Slaný - VIDEO

Publikováno: 14.12.2010
Slaný není jediným městem, které si do přívlastku přidalo slovíčko "královské". Slaný se tím ale pyšní na každé ceduli. Fakt, že se chystáte navštívit město králů, si uvědomíte hned u jeho samotné hranice – Vítá Vás královské město Slaný.

Kdysi hradbami opevněné město si oblíbil Václav II., který někdy kolem roku 1300 Slaný povýšil na královské město. Proč se ale Slaný jmenuje Slaný, to je záhadou dodnes. Podle legendy, jejíž autorem je Václav Hájek z Libočan, se u Slaného nalézal pramen slané chuti. Se zprávou o jeho nálezu měl údajně přispěchat sluha Holot, který pracoval ve službách knížete Nezamysla. Voda, která se nemusela solit, rozmařilého pána nadchla natolik, že v místě, kde pramen vyvěral, nechal vybudovat město. Pohádkový příběh o vzniku názvu Slaný sice vyvracejí geologické průzkumy, kdo ale chce, ať tomu věří.

Modletický dům

Sen o hornickém městě

Jaká je tedy realita? Město Slaný funguje jako důležitý dopravní uzel. Zácpy na silnici směrem na Prahu jsou na denním pořádku. Komunistické sny z konce 70. let minulého století o Slaném, coby hornickém městě, se rozplynuly po roce 2001. Obří budovy a důlní šachty byly nakonec zlikvidovány, aniž by vydaly jediný gram uhlí. Co se holt nestihlo splnit v první pětiletce, nemělo šanci na přežití. Místní přišli o práci a taky o vidinu zajištěné prosperity města. Mnozí slánští teď musí jezdit za prací do Prahy.

kostel sv. GothardaModletický důmkostel sv. Gotharda

kostel sv. Gotharda

Náladu ale neztrácí. V ulicích je slyšet smích. Lidé se zastavují a povídají si mezi sebou. Sněhová nadílka zůstává na slánských ulicích tématem číslo jedna. O upravených chodnících se totiž dá hovořit jen s nadsázkou. Místní překračují hromady sněhu a horečnatě komentují to, čím se musí brodit. Pravdou je, že to nemají jednoduché. Z chodníku na silnici se dá suchou nohou vkročit jen málokde. V místech, kde to jde, se právě zastavují ti, kteří se tam náhodou setkali. Zácpy se tedy tvoří i na slánských chodnících. Z místních je ale cítit jakási soudržnost. 

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném

radnice ve SlanémVlastivědné muzeumVelvarská brána

Zasněženému náměstí dominuje radnice. Svoje kouzlo má ale každý dům, který ho obklopuje. Mezi nimi samozřejmě budova Vlastivědného muzea nebo Velvarská brána, která je dnes spolu s Černou baštou jediným pozůstatkem fortifikace města ještě z předhusitské doby. Zmíněné Vlastivědné muzeum, stojící v rohu náměstí, kdysi sloužilo jako kolej piaristů. Dnes je uvnitř knihovna a výstavní prostory. Pár set metrů od něj nepřehlédnete renesanční Modletický dům a kostel sv. Gotharda. Na opačné straně města stojí za návštěvu Klášter bosých karmelitánů.

Slaný

Slánské nahoru a dolů

O důležitosti města rozhodla jeho strategická poloha. Slaný stojí přímo v cestě vedoucí od německých hranic směrem na Prahu. Ze Slaného je to pak do hlavního města jen 25 kilometrů. Není tedy divu, že královské město muselo v minulosti dělat zásadní rozhodnutí. A tehdejší páni je také dělali, ohni ale neporučili. Plamenná apokalypsa se do Slaného přihnala roku 1371. Tehdy vyhořelo celé město a v ohni zemřely tisíce lidí. O obnovu požárem zdevastovaného města se zasloužil Karel IV., který dal Slanému jisté výsady a hlavně nějaké ty peníze.

Později, za husitských válek, se město Slaný názorově přiklonilo k Praze. Dobyli ho Táborité, kteří nakonec bitvu s Pražany prohráli. Slaný se pak spolu s Louny a Žatcem poddalo prozatímní zemské vládě. Historicky zásadní pak byla doba pobělohorská. Tehdy bylo město znovu zničeno.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velvary: kouzelná atmosféra maloměsta - VIDEO
Publikováno: 10.8.2010
Když prý se stavěl Karlův most a přidávala se do něj čerstvá vejce, velvarští přivezli do Prahy vejce uvařená. Aby se nerozbila. Od těch dob se jim podle pověsti říká trvdovaječníci. Od tohoto příběhu nás dělí stovky let, něco z povahy tehdejších velvarských obyvatel ale možná zbylo dodnes. V kdysi najetých kolejích žije malé středočeské město pohodlně dál.

Kladno: Muzeum věžáků otevře expozici
Publikováno: 7.3.2020
Kladenské věžáky jsou pro svoji výjimečnost památkově chráněny. První muzeum sídlištního celku v Čechách poprvé otevře 14. března. Uvidíte vzorový byt, expozici o výstavbě, kryt civilní obrany a střešní terasu.

ČR, Budeč: živoucí kořeny češství - VIDEO
Publikováno: 20.11.2012
Kdybyste se ptali, kde najít vůbec nejstarší stavbu České republiky, pak naše odpověď zní - Budeč. Tohle místo pevně a neodmyslitelně spojené s historií národa českého leží v obci Zákolany – Kováry, několik kilometrů od Kladna.

Roztoky u Prahy: útočiště Pražáků nepražáků - VIDEO
Publikováno: 5.4.2011
Kdo byl v Roztokách u Prahy před několika lety, dnes by zřejmě stejné místo, ležící na levém vltavském břehu, těžko poznával. Kromě zámečku, který si po staletí drží svou původní podobu, se totiž Roztoky neobvykle rozrostly.

Louny: milé překvapení Českého středohoří - VIDEO
Publikováno: 19.10.2010
Nic vyhlášeného, jako jiná slavná česká města, Louny nejsou. Zřejmě nikdy nepředčí třeba věhlas západočeských Domažlic nebo Slavonic. Člověk, který neví, jak Louny vypadají, tedy nečeká žádné zázraky. Možná jen další tuctové město, jakých jsou v Česku tisíce. Ten, kdo ale Louny zná, se tam rád vrací. A dobře ví proč.

ČR, Mělník: památky historického jádra
Publikováno: 27.3.2016
Centrum Mělníka představuje náměstí Míru, odkud máte památky hezky dokola, jen pár kroků od sebe. V turistickém informačním středisku za rohem vám se vším ochotně poradí sedm dní v týdnu po celý rok. Zde je také vstup do podzemních prostor, kde se chodbou dostanete k nejširší studni v České republice.

ČR: Veltrusy - výlet do "nedotčena" - VIDEO
Publikováno: 31.5.2011
Snad každý, kdo kdy o Veltrusech slyšel, si toto středočeské maloměsto spojí s tamním zámkem. Nebýt totiž jeho, moc důvodů k návštěvě Veltrus by nebylo. Jenže je.

ČR, Roztoky u Prahy: Místo pro život i dovolenou
Jen co řeka Vltava na severu opustí hranici hlavního města, obtéká zprava zámek a malé městečko, půvabně zasazené v zeleném a skalnatém kaňonu – Roztoky. Snadná dostupnost historického centra Prahy a zároveň poloha v krásné chráněné přírodní oblasti dělají z Roztok ideální místo jak pro život, tak pro dovolenou.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Žatec: město, kde je pivo doma
Žatec, město nedaleko německých hranic a dominantou Českého středohoří má co nabídnout i v zimě. ...

ČR: Louny - vzpomínka na konec léta
Foto: Klára Svobodová/Štěpánka Svobodová


Souvisejicí videa

ČR: Kralupy - město bez náměstí a radnice
Dvacetitisícové město nedaleko od Prahy má smutnou historii. Největší újmu utrpělo koncem 2. svět...

ČR: Žatec – město chmele a piva
Typicky pivařské západočeské město ležící na Ohři. V Žatci, největším městě lounského okresu, žij...

Velvary: kouzelná atmosféra maloměsta
Když prý se stavěl Karlův most a přidávala se do něj čerstvá vejce, velvarští přivezli do Prahy v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 8. 2020
svátek:Alena
dnes:
čtvrtek 13.8.
30 °C
zítra:
pátek 14.8.
22 °C