www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Kralupy nad Vltavou

Kralupy nad Vltavou

Publikováno: 8.10.2007
V okrese Mělník, 30 km od Prahy po proudu řeky Vltavy, s 18 000 obyvateli, leží Kralupy nad Vltavou. První písemná zmínka o městě ve středočeském kraji pochází z roku 1253. V roce 1881 byla ves povýšena na městečko a byl jí potvrzen městský znak. Kralupy nad Vltavou vznikly v roce 1902, kdy se z městečka stalo město a byla k němu připojena sousední Lobeč.

Kralupy nad Vltavou     Ves po většinu času vlastnil řád Křížovníků. Byla několikrát postižena povodněmi, teprve s rozvojem říční dopravy byla Vltava v roce 1894 zregulována. S výstavbou železnice tady přibyly výrobní podniky a továrny (cukrovary, pivovar, chemická továrna). V roce 1912 byl zřízen okresní soud a v roce 1913 okresní hejtmanství. Z Kralup nad Vltavou se stalo centrum okresu se 6 000 obyvateli. V roce 1919 byl připojen sousední Lobeček a roku Kralupy nad Vltavou1923 Míkovice.

    Kostel sv. Jakuba v Minicích je pravděpodobně nejstarší církevní památkou z roku 1352. Prošel několika přestavbami, nyní má podobu neorenesanční a v současnosti prochází velkou rekonstrukcí. U něj se také nachází nejstarší socha- sv. Jan Nepomucký.

     Ve městě se nachází Kralupy nad Vltavoumuzeum, které bylo otevřeno veřejnosti v roce 1928, kulturní a společenské středisko a další sportovní střediska a centra k trávení volného času. V současnosti jsou Kralupy nad Vltavou centrem chemického a petrochemického průmyslu (kaučuk, výroba plastů), dále je zde strojírenský, dřevozpracující a potravinářský průmysl.

     V roce 2002 postihla město povodeň a Kralupy byly jedním z nejpostiženějších míst v České republice.

 

 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikipedia.org, ŠJů, č.2, č.3JAn Dudík                                       

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Dvojí osudová siréna města Kralupy - VIDEO
Publikováno: 16.11.2010
Kralupy nad Vltavou - před 2. světovou válkou něco jako středobod českého průmyslu, krátce před jejím koncem pak jen ruiny kdysi prosperujícího města. V poledne 22. března 1945 vytrhl kralupské z jarního rozjímání pronikavý zvuk sirény. Krátce poté pak Američané shodili na město víc než 12 set bomb a přisoudili tak Kralupům jedno smutné prvenství - válkou nejvíc poničené české město.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 28. 6. 2022
svátek:Lubomír
dnes:
úterý 28.6.
19 °C
zítra:
středa 29.6.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X