www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Mělník: místo patriotů - VIDEO

Mělník: místo patriotů - VIDEO

Publikováno: 1.2.2011
Mělník. Kdo by neznal město, alespoň podle názvu, proslulé vinařstvím a soutokem dvou nejdůležitějších českých řek – Labe a Vltavy.

Průmyslová zóna na periferii, paneloví fešáci, v nichž se dá byt 2+1 koupit za něco málo přes milion korun a tak nějak všechno, co k pravému středočeskému městu nedaleko Prahy patří.

Všední mělnický den se výrazně neliší od života v jiných dvacetitisícových městech. Všechno podstatné se odehrává v centru. Také turisté, kteří se do Mělníka vypraví za poznáním, míří rovnou tam. Pravdou ale je, že samotné historické jádro s několika zajímavými uličkami, pestrobarevným náměstím Míru a neopomenutelnou vyhlídkou na okolní krajinu a téměř magický soutok, na první pohled nenabízí příliš.

náměstí Míru - Mělník

Lákadla viditelná a méně viditelná

Spoustu lákadel je vidět už z dálky, spousta jich je ale ukryta v nejrůznějších zákoutích města. Třeba středověká studna na náměstí, ale hlavně pak 150 metrů dlouhá podzemní chodba pod svahem, kde od pradávna zraje vinná réva, je ukryta dokonale. Kdysi přísně tajné úkryty jsou ale naštěstí dnes z velké části odtajněny a zpřístupněny všem, kdo o ně jeví zájem - i nejširší česká studna.  

soutok Labe s Vltavou

chrám sv. Petra a Pavla - Mělníkmělnická vyhlídkavěž chrámu sv. Petra a Pavla

To, co lidi do Mělníka ale táhne už z dálky, je místní vyhlídka hned u zámku, kostnice a věž chrámu svatého Petra a Pavla. Od náměstí stačí jen pár kroků a můžete se nechat uchvátit kouzelným pohledem na kopce Českého středohoří, posvátnou horu Říp a Labe s Vltavou. Řeky se v mělnickém podzámčí přátelsky pojí v jeden říční tok, aby pak pod jménem Labe, protnuly Německo, a pak se rozpustily ve vodách Severního moře. Pro Čechy je tohle místo, protkané vinohradem, skoro posvátné. Nejvíc se jich v Mělníku schází při podzimním vinobraní. Vůbec první slavnosti vína se tam konaly roku 1911.

„To je ale asi jediná akce, kdy město ožívá,“ stěžuje si mladá majitelka obchodu se sportovním oblečením. „Je tady nuda. Lidi hodně jezdí do Prahy, kde jsou schopni strávit i celý víkend nakupováním v obřích obchoďácích. Vždycky, když je v centru nějaká akce, přijde tam jen pár lidí. Je to smutné,“ krčí rameny a doufá, že se přízemní život místních obyvatel změní k lepšímu.

Apatie vůči historii je v Mělníku vyloučená

Faktem je, že na krásnou kulisu historického centra si člověk zvykne rychle a pak už jí tolik nevnímá. Nevšímá si architektury svých předků a netěší se z toho, že podloubím, které tam stojí stovky let, může jít do práce. Zapomíná se dívat kolem sebe a mnohdy ani nepátrá po tom, kdo kdysi stál u zrodu jeho města. V případě Mělníka je takový druh apatie ale naštěstí skoro nemožný. mělnická vinice a věž

O rozkvět města se zasloužil Karel IV. Jeho jméno proto nesou ulice, a po slavném panovníkovi je pojmenován i mělnický vinohrad. Právě Karel IV. totiž Mělník prohlásil za královské věnné město a dal základ tradici vinařství, když nechal do oblasti nedaleko Prahy z Burgundska a Champagne přivézt vinnou révu.

Vinobraní je daleko a tak se dnes o Mělníku mluví a píše hlavně ve spojitosti s výstavbou nové kanalizace, za kterou se město chystá zaplatit přes 200 milionů korun. To, ale nás turisty příliš neohromí. Dalším horce diskutovaným tématem, pro cestovatele mnohem zajímavějším než kanalizační systém, je možné obnovení osobní lodní dopravny na historické labské trase. Lodě z litoměřického přístavu tak možná už v létě propojí Děčín s Mělníkem. Nechme se překvapit!

MělníkMělníkMělník

Mělník

Text/foto/video: Klára Svobodová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Krabčice – hora Říp
Publikováno: 16.7.2020
Pár kilometrů od Roudnice nad Labem stojí hora, která se nesmazatelně zapsala do dějin českého národa. Vystoupat na ni můžete z Rovné, z části obce Krabčic v Ústeckém kraji, kde i dobře zaparkujete.

ČR, Měšice: zapomenutý zámek rodu Nosticů - VIDEO
Publikováno: 27.5.2014
Obec Měšice je nenápadné místo, na mapě ležící severovýchodně od Prahy. Mnohé proto překvapí, že právě tady stojí poměrně rozsáhlý zámecký komplex. Zámecká budova si v sedmdesátých letech zahrála také ve filmu podle námětu Jiřího Dietla Pět mužů a jedno srdce.

ČR, Kokořín: kultovní záležitost - VIDEO
Publikováno: 13.8.2013
Kokořín je další z hradů, jejichž návštěva je pro každého Čecha skoro povinností. Obklopen krásou chráněné krajinné oblasti, láká Kokořín turisty do svých komnat už pěknou řádku let.

ČR, Hořín: zapomenutý zámek - VIDEO
Publikováno: 30.4.2013
Hořín je místem, kde se zastaví každý, kdo jím projíždí. Takovou magickou silou disponují všechna města a vesnice, kterými protéká nějaká řeka nebo v tomto případě plavební kanál. Hořín je ale výjimečný také obrovským zámeckým komplexem. Tedy abychom byli přesní, jeho ruin - vcelku zachovalých.

ČR, Chlumín: sbohem slavná éro - VIDEO
Publikováno: 23.4.2013
Není to tak dávno, co jsme vás zavedli do Obříství, neobvykle působivé středočeské obce. Chlumín leží nedaleko a i tady je leccos zajímavého – třeba zámek, morový sloup nebo kostel sv. Máří Magdaleny.

ČR: Liběchov - v polozbořeninách ukryté bohatství - VIDEO
Publikováno: 20.3.2012
Dlouho se nám nepodařilo narazit na takhle kompletně rozbořené město jako je Liběchov, stojící na levém labském břehu nedaleko Mělníka.

ČR: Dobříš - místo pod rakouskou nadvládou - VIDEO
Publikováno: 13.9.2011
Ta Dobříš, ne ten Dobříš, jak se mnozí mylně domnívají, je město bezmála 50 kilometrů vzdálené od Prahy. V Dobříši se lidé stavují hlavně, aby viděli místní Chateau.

ČR, Návštěva královských věnných měst
Publikováno: 25.6.2022
Dnes se vydáme do devíti měst, které až na jednu výjimku leží ve východních Čechách a spojuje je nejen společná historie, ale i to že patřila v minulosti českým královnám. Jsou to Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto.

ČR: Jičín - Rumcajsův nebo Český ráj - VIDEO
Publikováno: 22.2.2011
Vítejte ve městě pohádky, v Jičíně. Ten, kdo navštíví historické jádro města ležícího v Českém ráji, jen pár kilometrů od Prachovských skal, ať chce nebo ne, si jako v pohádce připadá. A navíc, kdo by si Jičín nespojil s loupežníkem Rumcajsem, nezapomenutelnou postavičku Václava Čtvrtka?

ČR, Mělník: památky historického jádra
Publikováno: 27.3.2016
Centrum Mělníka představuje náměstí Míru, odkud máte památky hezky dokola, jen pár kroků od sebe. V turistickém informačním středisku za rohem vám se vším ochotně poradí sedm dní v týdnu po celý rok. Zde je také vstup do podzemních prostor, kde se chodbou dostanete k nejširší studni v České republice.

ČR, Mělník - Povodně 2013: den po dni - VIDEO
Publikováno: 11.6.2013
Apokalypsa v Česku – možná tak by se daly souhrnně nazvat události uplynulých dní. Českem se po letech prohnala velká voda, svou silou srovnatelná s rokem 2002, kdy se hladiny toků vyšplhaly na úroveň stoleté vody. Česko ale bylo lépe připraveno než před lety, voda i přesto napáchala v zemi obrovské škody.

ČR, Říp – nepříliš uctívaná svátost Česka - VIDEO
Publikováno: 6.4.2010
Pro Čechy posvátná hora, která je z mírně vlnící se krajiny vidět na kilometry daleko. Dostat se na vrchol je možné bez zvláštních fyzických nároků. Na kole je to pak bez zastavení už trochu problém.

Nelahozeves – tak trochu snobská obec - VIDEO
Publikováno: 18.5.2010
Vesnička, která se pyšní asi nejkrásnějším renesančním zámkem je zároveň místem, kde vyrostl fenomenální hudební skladatel Antonín Dvořák.

Velvary: kouzelná atmosféra maloměsta - VIDEO
Publikováno: 10.8.2010
Když prý se stavěl Karlův most a přidávala se do něj čerstvá vejce, velvarští přivezli do Prahy vejce uvařená. Aby se nerozbila. Od těch dob se jim podle pověsti říká trvdovaječníci. Od tohoto příběhu nás dělí stovky let, něco z povahy tehdejších velvarských obyvatel ale možná zbylo dodnes. V kdysi najetých kolejích žije malé středočeské město pohodlně dál.

Neratovice: daň zvaná chemický průmysl - VIDEO
Publikováno: 15.3.2011
Že by se o Neratovicích dalo říct, že je to místo bohaté na hluboké dojmy, tak to tedy zrovna ne. Město, které leží necelých dvacet kilometrů od Prahy, neproslavilo nic takového, kvůli čemu by jeho obyvatelé museli jásat a vychvalovat svoje rodiště do nebe. Řeč je totiž o gigantické chemičce Spolana, která se po konci druhé světové války stala dominantou města.

ČR: Veltrusy - výlet do "nedotčena" - VIDEO
Publikováno: 31.5.2011
Snad každý, kdo kdy o Veltrusech slyšel, si toto středočeské maloměsto spojí s tamním zámkem. Nebýt totiž jeho, moc důvodů k návštěvě Veltrus by nebylo. Jenže je.

ČR: Sázava - město na stejnojmenné řece – VIDEO
Publikováno: 7.6.2011
Sázava je řeka, na kterou bratři Nedvědové vždycky pěli úplné ódy. Sázava je ale taky město, které na stejnojmenné řece leží.

ČR: Vlašim - život na zámku a v podzámčí - VIDEO
Publikováno: 20.12.2011
Historické centrum Vlašimi kouzlí všemi možnými způsoby. Jeho půvab jen podtrhuje kopcovité podloží, na kterém se rozkládá.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Mělník – královské věnné město
O soutoku Labe s Vltavou a zrajícím víně na mělnických stráních se zpívá ve známé lidové písni, k...


ČR: Nymburk - Hrabalovo město
Foto: Klára Svobodová


Souvisejicí videa

ČR, Zásmuky: rod Šternberků, Kmoch a Neruda
Zásmuky leží necelých dvacet kilometrů od Kolína. K turistům otevřená obec nabízí hned několik za...

ČR, Mšeno: brána do Kokořínska
Středočeské město Mšeno má ideální polohu pro výlety do Kokořínska, na jehož jihovýchodní hranici...

ČR, Hořín: zapomenutý zámek
Pojďte se s námi podívat do Hořína! Obec ležící asi dva kilometry od Mělníka je známá především d...

ČR, Chlumín: sbohem slavná éro
Přestože Chlumín, malá středočeská obec ležící nedaleko Mělníka, má svou slavnou éru za sebou, st...

ČR, Panenské Břežany - stopa Santiniho i Heydricha
Panenské Břežany – v malé středočeské obci, ležící asi 15 kilometrů od Prahy, stojí dva zámky – h...

ČR: zámek Dobříš - kus Rakouska v zemi české
Dobříš je město asi 50 kilometrů vzdálené od Prahy. Důvodem návštěvy Dobříše zůstává pro většinu ...

ČR: Neratovice
Neratovice – nevelké, ale zato průmyslově významné město leží necelých dvacet kilometrů od Prahy....

ČR: Kralupy - město bez náměstí a radnice
Dvacetitisícové město nedaleko od Prahy má smutnou historii. Největší újmu utrpělo koncem 2. svět...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2023
Nenechte si ujít tradiční noční výstup na hrad Bezděz v sobotu 27. května od 19-té hodiny. Čeká na vás bohatý doprovodný program, ukončený fantastickou ohňovou šou.
23.5.2023
Více než půl milionu cestovatelů ze 178 zemí hlasovalo za evropské destinace roku 2023, ze kterých bylo 20 oceněných titulem "Best European Destinations 2023". První místo získala Varšava, která je podle hodnocení krásná, přátelská, zelená a s otevřeným myšlením. Jaké destinace následovaly, se dozvíte v následujících řádcích.
20.5.2023
Květnově-červnové číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s elitní slovenskou skialpinistkou Mariannou Jagerčíkovou, pozve vás na Nový hrad - castrum Wywar a budete také poznávat poutnická místa a kalvárie v okolí Žiliny.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 28. 5. 2023
svátek:Vilém
dnes:
neděle 28.5.
11 °C
zítra:
pondělí 29.5.
12 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X