www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Milovice: ruská Amerika - VIDEO

Milovice: ruská Amerika - VIDEO

Publikováno: 29.6.2010
Vítá Vás město Milovice – na ceduli stojící jen několik metrů od oficiální hranice města není nic divného. Na městu Milovice na první pohled také ne. Je tam kostel, hospoda, chátrající hotel Modrá hvězda, vlaková i autobusová zastávka a supermarket.

Ještě v roce 1991 byla ve městě kousek od Lysé nad Labem hlavním dorozumívacím jazykem ruština. Nápisy v azbuce najdete v Milovicích ještě teď. Rusy, podle vysloužilého majora a bývalého místostarosty Milovic, také.

hangár milovického letiště

kasárna ruských vojákůpohled na Milovice - Boží Darletištní budova

Ruští vojáci se do Milovic nastěhovali v roce 1968. Postupně se za nimi přesunuly také jejich manželky s dětmi a zřejmě i dalším příbuzenstvem. Oficiální čísla o jejich počtu se různí, vesměs se ale hovoří o pár desítkách tisíc přistěhovalců. Při pohledu na monstrózní opuštěné domy v Milovicích – Božím Daru je ale zřejmé, že Rusů zde muselo být mnohem víc. „Jeden byt obývaly vždycky dvě rodiny. Kuchyň a koupelnu měly společnou. Tamhle stála škola,“ ukazuje na rozpadlou budovu vysloužilý major a bývalý místostarosta Milovic Aleš Kubeš. V 70. letech si tam Rusové vystavěli čističku odpadních vod pro 80 tisíc lidí, což podle Kubeše vypovídá o jejich skutečném počtu.

 

Oficiální pitky se konaly na neoficiálních místech

 Prostornému dlážděnému milovickému náměstí, přes které kdysi pochodovali vojáci, dominuje „Dům oficírů“. Dneska by tam nejspíš žádný důstojník nezavítal. Obří kulturák chátrá. Ještě před dvaceti lety se tam ale s velkou slávou vítali nejvyšší vojenské „šajby“ z Moskvy. „Tady na těch schodech měli červený koberec a mozaika na stěně, je vůbec největší v Evropě,“ popisuje dosud jasně patrné stopy Rusů Kubeš. Ty pořádné večírky se podle něj ale konaly doma.

Dům oficírů

největší mozaika Evropy

 

Aleš Kubeš prožil v Milovicích celý svůj život, dnes je mu třiaosmdesát. Přestože je profesionální voják a má dril v krvi, s Rusy měl prý jen samé potíže. „Opilí vodkou se potáceli městem a naše děti kvůli tomu nemohly spát.  Kšeftovali se s vším možným, třeba s benzínem, potravinami, vodkou nebo cigaretami. Jednou mi dokonce ukradli auto,“ ukazuje na béžovou škodu 120, ještě s kulatými světly. Od té doby, co mu jí pak jeden ruský důstojník přišel vrátit, jí radši parkuje v garáži, jejíž stěnu zdobí stará vojenská mapa Milovic a okolí.

 

Apokalypsa jménem Milovice - Boží Dar

 

Milovice - Boží Dar

budova bývalé školyRusové a jejich silné nátěrysídliště Milovice - Boží Dar

Procházku kdysi hustě zalidněným sídlištěm Boží Dar provází nepříjemné pocity. Vymlácená okna, vchody do bílých paneláků prorůstají stromy. Obří stavby demonstrují to, jak silné bylo přátelství mezi českými a sovětskými soudruhy.

Tapety ze stěn léta neobývaného pokoje pomalu padají dolů. Z jejich druhé strany je vidět novinový papír popsaný ruskou azbukou. Z vlhkých zdí se odlupují silné vrstvy nátěru. „Rusové pořád natírali. Nanášeli jednu vrstvu na druhou. Dělali to skoro pokaždé, když se někdo nový přistěhoval,“ vysvětluje Kubeš. Veškerý materiál na výstavbu obřích domů pochází z Ruska. „Tehdy sem přijížděly nákladní vlaky plné železobetonu.“

 

Sbohem Ameriko

 Z obrovských bílých panelových domů se vytratil život s posledním ruským rychlíkem směr Moskva. O jejich odsun se až dva roky po revoluci zasloužil rocker a tehdejší poslanec Národního shromáždění Michael Kocáb. „Rusové to tady milovali. Milovice pro ně bylo něco jako pro nás Amerika. V den, kdy z města odjel poslední Rus, jsem se šel podívat do míst, kde bydleli a našel ještě teplé jídlo na sporáku. Věděli, že musí odjet, ale nechtěli tomu věřit,“ vzpomíná důstojník ve výslužbě. Konec ruské mise provázel totální chaos. S sebou domů si chtěli odvést všechno, co si tu kdy nahromadili. To, co nemohli sbalit, se na poslední chvíli snažili prodat.

 

Text: Klára Svobodová

Foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brandýs n/L-zámek: chata významných panovníků - VIDEO
Publikováno: 25.2.2014
Zámek v Brandýse nad Labem měli v oblibě nejvýznamnější čeští panovníci. Vyšlechtili si ho tak, aby se na svém letním sídle nedaleko od Prahy cítili co možná nejlépe. Teď je výsledek jejich úsilí k dispozici nám – obyčejným lidem.

Víte, že? Tajný vojenský objekt v Praze
Publikováno: 20.11.2011
Asi málokoho napadne, že se během nedělní procházky v jednom z malebných pražských údolí nachází v blízkosti jednoho z nejtajemnějších vojenských prostorů ČR.


Souvisejicí videa

ČR, Brandýs n/L-zámek: chata významných panovníků
Brandýský zámek leží na vyvýšeném bodě na pravém labském břehu. Bývalé mimopražské sídlo řady výz...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 30. 6. 2022
svátek:Šárka
dnes:
čtvrtek 30.6.
19 °C
zítra:
pátek 1.7.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X