www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Milovický bunkr: přísně střežené místo - VIDEO

Milovický bunkr: přísně střežené místo - VIDEO

Publikováno: 13.7.2010
Mělo to být tajemství, ale věděli o něm všichni. Něco tak obřího, jako je bunkr ukrytý v lesích nedaleko Milovic, se Rusům utajit nepodařilo. K čemu ale sloužil, to je záhadou dodnes.

 

IMG_1386Veškerý materiál na stavbu bunkru putoval po železnici přímo z Moskvy. Měla to být tajná mise.  „Z milovického nádraží pak kousek za město mířila těžká technika, kterou Rusové před očima místních odváželi  tuny železobetonu. To, že tam něco budují, se proto nedalo utajit,“ vysvětluje vysloužilý důstojník a bývalý místostarosta Milovic Aleš Kubeš.

Aleš Kubeš u milovického bunkru

milovický bunkrmilovický bunkr - zadní stranamilovický bunkr

K ruskému opevnění vede široká panelová cesta. Stovky metrů daleko od bunkru, tak aby na něj nebylo možné dohlédnout, stojí polorozbořená strážnice. Sovětští vojáci tam ještě v 90. letech minulého století tvrdě lustrovali každého, kdo se přiblížil. Podle informací vysloužilého důstojníka a bývalého místostarosty Milovic Aleše Kubeše Rusové do bunkru nepustili ani tehdejšího ministra obrany generála Vacka. Bunkr a bezpečnostní systém kolem něj zabral čtyři hektary lesa.

závora přes příjezdovou cestu

budova z blízkosti bunkrujedna z mnoha šachet milovický bunkr

 

Borovicový les se proměnil na les antén

 

„Vidíte tohle?“ ptá se Kubeš a prstem ukazuje na cosi železného zapuštěného v zemi.  „Tady byla obrovská anténa. Byly všude. Připomínalo to les antén,“ vzpomíná Kubeš na dobu, kdy krátce po odsunu Rusů prozkoumával vojenský terén. 

Velitelsko-štábní bunkr spojovacího charakteru vyrostl nedaleko Milovic v 80. letech. „Byl přímo napojen na Moskvu a okolní vojenské jednotky,“ tvrdí Kubeš.  Rusové ho obehnali kilometry ostnatého drátu a nechali zarůst travou. Okolí hlídalo několik strážních věží. Pohled na něj ještě dnes připomíná sílu ruské velmoci. S bunkry, které známe třeba z pohraničí, nemá nic společného. 

 

Zřejmě na věky vojenské tajemství

 

Do asfaltu obrovské haly, která je jeho součástí,  se vryly otisky pneumatik. „Nejdřív jsme se domnívali, že tam byly uloženy mobilní jaderné zbraně na podvozcích. Pak jsme ale došli k závěru, že pokud to tak skutečně bylo, byly bez hlavic. Hlavice byly uloženy ve vojenském prostoru v Bělé pod Bezdězem, vysvětluje Kubeš.  Skutečnou pravdu ale vědí jen Rusové, kteří zlikvidovali nebo s sebou odvezli veškerou dokumentaci.

budova strážnicepříjezdová cestabudova strážnicehala ruského bunkru

 

Systém chodeb vede jen po povrchu země. Útroby bunkru si Rusové vymalovali žluto-modře. Uvnitř je kromě tmy taky vlhko a chlad, což jen umocňuje nepříjemné pocity.  Jedna z místností nejblíže vchodu zřejmě sloužila k dezinfekci nových vojáků. Podlahou téměř všech místností a chodeb vedou šachty. Rusové do nich natáhli stovky metrů kabelů a samozřejmě také vodu. Na stropy některých místností, od kterých se dodnes neví, k čemu sloužily, sovětští vojáci přimontovali kovové úchyty.  

„Jedním z nejdůležitějších míst bunkru byla operační místnost. Štábní důstojníci si tam na plátno promítali alternativy, které mohou v boji nastat a pak k nim měli podat své vysvětlení.,“ míní Kubeš. Desítky mužů si museli vystačit se čtyřmi záchody a malou koupelnou. Na kachličkách je dosud jasně čitelný nápis, který nabádá k šetření vodou a zavírání kohoutu.

 

Text: Klára Svobodová

Foto/video: Klára Svobodová



Diskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Tajný vojenský objekt v Praze
Publikováno: 20.11.2011
Asi málokoho napadne, že se během nedělní procházky v jednom z malebných pražských údolí nachází v blízkosti jednoho z nejtajemnějších vojenských prostorů ČR.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X