www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Okoř: smutná historie, radostná budoucnost

Okoř: smutná historie, radostná budoucnost

Publikováno: 6.7.2010
„Na Okoř je cesta jako žádná ze sta“…..Autor lidové písničky napsal její text tak šikovně, že se perfektně hodí i na dnešní dobu. Zvlášť pak, když se někdo na zříceninu nedaleko Prahy vydá autem po jižní spojce. Jakmile dorazí na místo a zamíří k hradním troskám cestou roubenou stromama, musí se pousmát.

IMG_0511Zátah na pohádkový hrad

Ve vesničce Okoř žije jen pár desítek obyvatel. Evidentně se mají dobře. Upravené domy, posekané zahrádky a za bránou fotbalového hřiště se majestátně tyčí hrad Okoř.  „Já to tady mám moc rád, jen v létě, je tu trochu víc lidí,“ usmívá se starší pán, který tam žije už léta.  Za jeho zády si vítr pohrává s bílou páskou s varovným nápisem nevstupovat. Stejnou jako při svých akcích používají policisté. Jenže tahle páska je tu kvůli dětem, které se formou hry pokoušely dobýt „Pohádkový hrad“.  Právě kvůli nim v podhradí zaparkovala taky pouť.

zřicenina hradu Okoř

Zákolanský potok v Okořiv ruinách Okoře v ruinách Okoře

Na hradě Okoři, světla už nehoří aneb jak to na Okoři chodí……

 

Přestože je Okoř historickým dědictvím nás všech, jeho správu má od roku 1948 na starosti stát. A jak známo státu se musí platit. V případě Okoře 55 korun za dospělého, 35 za dítě, důchodce nebo studenta. Klíč od hradu visí v pokladně. Hradní bránu odemyká výhradně pokladní, která vám kromě papíru s historickými informacemi o Okoři ještě stanoví půlhodinový limit na průzkum trosek. Vrátí se pro vás na minutu přesně.

z interiéru Okoře nezbylo nic

 

…..a  kdysi chodilo

Mezitím máte spoustu času „prošmejdit“ zákoutí hradu, který kdysi nechal vystavět někdo, jehož totožnost historikové přesně nezjistili.  Ve svých spekulacích se ale nejčastěji shodují na jménu Františka Rokycanského, tehdejšího pražského zbohatlíka a číslu 1359, jako roku výstavby resp. přestavby. Podle odborníků totiž Okoř stála na svém místě ještě o něco dříve. Rod Rokycanských za neobjasněných okolností vyklidil Okoř roku 1390. Pak se v jeho zdech střídal majitel za majitelem.

zimní cesta k Okoři

 

Okořské ruiny má ale nejspíš na svědomí někdejší Studijní nadační fond v Tuchoměřicích, který o hrad přestal  pečovat. Roku 1878 se v kapli kvůli havarijnímu stavu přestaly konat bohoslužby. Tři roky poté se pak zřítila její klenba.  Krátce na to si hrad vzali „na starost“ místní, pro které se Okoř stala výhodným zdrojem stavebního materiálu. Dnes se ti samí místní, jen o něco později, snaží, aby jim hrad sloužil i přesto, v jakém stavu je.  Každoročně tam pořádají stále populárnější hudební festival „Okoř“, postarali se o to, aby bylo kde zaparkovat a aby zdejší hospody nebo cukrárny měly úroveň. Cedule „Buď vítán, kdo v dobrém přicházíš,“ na okraji obce se dá v kontextu popsaného chápat jako varování těm, kteří by snad měli nějaké nekalé úmysly.

Možná, kdyby tehdejší místní měli jen trochu kolektivní zodpovědnosti jako ti dnešní, mohli mít Češi další Křivoklát. Možná.

v ruinách Okoře v ruinách Okoře ukazatel pro cyklisty

Text: Klára Svobodová

Foto/video: Klára Svobodová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Budeč: živoucí kořeny češství - VIDEO
Publikováno: 20.11.2012
Kdybyste se ptali, kde najít vůbec nejstarší stavbu České republiky, pak naše odpověď zní - Budeč. Tohle místo pevně a neodmyslitelně spojené s historií národa českého leží v obci Zákolany – Kováry, několik kilometrů od Kladna.

ČR, Kladno: průmysl převálcovaný hokejem - VIDEO
Publikováno: 27.11.2012
Kladno – když většina lidí slyší název tohoto města, skoro automaticky si vybaví jadrného čtyřicátníka, který si získal svět hokejkou v ruce a hlavně uměním ji používat. My jsme Kladno navštívili v čase, kdy NHL měla výluku, tedy v době, kdy za Kladno hraje i Jaromír Jágr. Tohle město proto zcela logicky žilo hokejem.

ČR, Lidice – památník lidské tragédie
Publikováno: 13.5.2022
Ticho, klid a pokora… jen vánek si pohrává s korunami stromů v aleji. Místo se zvláštní energií, kterou očekává každý, kdo se sem rozhodne vypravit. Jen pár kilometrů od Prahy směrem na Kladno.

ČR: Po stopách slavného Krtka
Publikováno: 3.3.2021
Kdo by neznal Krtečka? Tato animovaná postavička slaví úspěchy po celém světě. Jeho autorem je Zdeněk Miler, který se narodil v největším městě Středočeského kraje, v Kladně. Tento výtvarník, režisér animovaných filmů a ilustrátor dětských knížek stvořil snad nejznámější českou pohádkovou postavičku.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
4 °C
zítra:
neděle 21.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X