Poděbrady

Publikováno: 10.4.2008
Poděbrady byly původně ještě před počátky českého státu osadou nazývanou „pode brody“, neboť v její blízkosti byl brod přes řeku Labe. V letech 1262-1268 nechal král Přemysl Otakar II. u Labe vystavět hrad, který byl později po mnoha letech a úpravách přebudován na zámek.

V dobách, kdy Poděbrady obývali páni z Kunštátu, procházelo město obdobím největšího rozkvětu. Nesmíme opomenout, že důležitou osobou rodu pánů z Kunštátu byl Jiří z Poděbrad, který se v roce 1458 stal českým králem. V roce 1472 dostaly Poděbrady městský znak a čestná práva a byly povýšeny na město.

Dnes již lázeňské město (léčí se zde choroby srdce a oběhového systému) Poděbrady leží zhruba 50 km východně od Prahy a patří k nejteplejším místům s nejstabilnším počasím v České republice. Je to město, které svou rozlohou není velké a žije zde zhruba 13400 obyvatel. Toto malebné městečko je pro turisty velmi oblíbené a vládne zde čilý lázeňský ruch.

V samém centru Poděbrad se nachází náměstí Jiřího z Poděbrad, kterému dominuje jezdecká socha sv. Jiří. Nedaleko od ní je již zmiňovaný zámek, v jehož prostorách jsou nyní studentské koleje, divadlo a několik restaurací, kino a také malé muzeum. Další zajímavostí pro turisty je lázeňská kolonáda, která spojuje náměstí s nádražím. Je dlouhá asi 1 km a její součástí je upravený park se dvěma fontánami, z nichž jedna z nich je večer osvětlena. Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, můžete navštívit jeden z několika pramenů léčivé vody, který se právě v tomto parku nachází. Teče z něj silně železitá voda (Poděbradka) se svou specifickou chutí a zápachem a mnoho lidí právě z této kombinace zrovna nadšena není. Poděbradku si již několik let můžete zakoupit také v obchodech, ale její chuť nemá téměř nic společného s chutí vody z pramene.

Město Poděbrady zpravidla ožívá ve večerních hodinách, kdy je plné lidí, kteří míří za zábavou, o kterou zde zvláště o víkendech není nouze. Pokud jste si centrum již prošli, občerstvili se v jedné z mnoha příjemných restaurací, či kaváren a ochutnali několik druhů vyhlášené zmrzliny (u jednoho se totiž zůstat nedá), můžete se třeba projet parníkem. Jeho stanoviště je pod mostem u zámku a můžete si vybrat, zda pojedete na výlet do Nymburka, nebo na opačnou stranu, na soutok Labe s Cidlinou. Obě varianty, podle mého, stojí za to.

Pokud jste sportovnějšího založení, do auta připraveného na výlet do Poděbrad můžete klidně přidat kolo nebo kolečkové brusle, neboť krajina je tu rovinatá a podél Labe si můžete udělat výlet tak daleko, jak vám bude libo, nebo kam vás pustí cesty. Dále se můžete vyžít v tenise, golfu, squashi, či si zaplatit vyjížďku na jízdárně, která se nachází vlevo, nedaleko před mostem vedoucím do Poděbrad, pokud jedete po staré silnici směrem od Prahy. Neměla bych zapomenout ani na koupaliště s názvem „Jezero“, kam se pěšky z města dostanete buď po silničním mostě, nebo a to bych vám spíše doporučila, po mostě pro pěší. Pokud půjdete právě tudy, nemůžete minout další zajímavost, kterou je budova vodní elektrárny a procházka kolem této architektonicky velmi vydařené budovy spojené s hučením vody, vám přinese jistě nevšední zážitek.

Na Jezeře si kromě koupání můžete zahrát volejbal, nohejbal či minigolf, posedět si u jednoho z několika stánků a nebo chytat ryby (ne ovšem v placeném areálu koupaliště). Skoro bych zapomněla na oddělenou nudistickou pláž, pokud jste vyznavačem nudismu, či jste si jen zapomněli koupací oděv.

V případě, že se v tomto velmi příjemném městě budete chtít zdržet déle a nebudete chtít využít služeb některého z hotelů, či penzionů, můžete si pronajmout chatičku, či postavit stan v kempu vzdáleného cca. 3 km od centra města – to samozřejmě platí pro letní sezónu. V areálu kempu je také velmi příjemná restaurace.

Text/foto: Štěpánka Svobodová

 

 

 Diskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Poděbrady – krátké zastavení
Město na Labi je známé zejména ze dvou pohledů – jako proslavené lázně a také typickou kulatou vě...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
33 °C
zítra:
pondělí 21.6.
27 °C