www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Poděbrady - polabská srdeční záležitost - VIDEO

Poděbrady - polabská srdeční záležitost - VIDEO

Publikováno: 23.3.2010
Nevelké lázeňské město, kde se nevyplácí startovat auto, je zpestřením jinak monotónní polabské krajiny. Když ale projíždíte, stojí za to se tam zastavit.

Dokonale upravené náměstí se sochou krále Jiřího a v jejím pozadí se na modré obloze vystavuje prosluněný zámek. Ve městě panuje neuvěřitelný klid. Místní nebo lidé z blízkého okolí nehlučně projíždí na svých bicyklech. Stojany na ně jsou skoro všude. Poděbrady nemají jediný větší kopec, a tak je cestování kolmo, tedy na kole, to nejideálnější řešení jak se dostat do cíle.  

náměstí a zámek v Poděbradech

 

Poděbradka –  rezavá voda s bublinkami je gratis

U pramene poděbradské minerální vody, kterou někdo miluje a jiný nesnáší, stojí fronta. Plastové lahve na Poděbradku mají barvu rzi. Místní to vysvětlují tím, že jejich minerálka obsahuje hodně železa a soudě podle žlutohnědě zabarvených lahví, mají zřejmě pravdu. Tvrdí také, že ten kdo Poděbradku pije má železné zdraví. V horkých letních dnech by se ale spíš hodily železné nervy na to, aby si člověk mohl taky trochu „té zázračné slané vody“ načepovat. Za originál Poděbradku se totiž neplatí, a proto je kolem tří lázeňských pramenů prakticky pořád „narváno“.  V minulosti se radní pokoušeli vodu zpoplatnit, nakonec ale naštěstí jejich úsilí přebil zdravý rozum. 

turistický parník

u soutoku Labe s CidlinouLabe a Cidlinavšední - nevšední pohoda

 

Pohoda, relax a spousta zábavy

Míst k relaxaci je v Poděbradech nespočet - procházka lázeňskou kolonádou se zastávkou na zmrzlinu nebo lázeňskou oplatku, trochu delší výšlap podél Labe - třeba až na soutok s Cidlinou. Stejnou trasu, ale od Poděbrad směrem k Nymburku milují i cyklisti a bruslaři. Poděbrady se taky můžou pochlubit jedním z nejlepších jezdeckých areálů v Česku a golfovým hřištěm. V létě pak jistě zůstává středem zájmu poděbradské koupaliště Jezero.

 

Občas děravý neviditelný deštník nad městem

Poděbrady leží ve výšce 190 m n. m. a díky tomu patří k městům s nejteplejším klimatem v Česku. Když jinde prší, v Poděbradech bývá jen zataženo. Když ale nad městem zaprší, tak tedy opravdu vydatně. Když padají kroupy, tak jako tenisáky. Zvlášť pak poděbradské bouřky bývají nezapomenutelným zážitkem.

socha Jiřího z Poděbrad

 

Město proslavil král Jiří

Původní osada s názvem "Pode Brody" vznikla nedaleko brodu přes Labe. Roku 1262 začal Přemysl Otakar II. se stavbou kamenného hradu. Práce na něm trvaly šest let. Později byla pevnost přestavěna na zámek. O proslulost města se pak zasloužil rod pánů z Kunštátu, hlavně pak Jiří, který se roku 1458 stal českým králem. Díky snaze jeho potomků se Poděbrady roku 1472 poprvé představily jako město. Socha Jiřího z Poděbrad patří k top tvorbě monumentální plastiky 19. století.

 

Poděbrady lázeňské

První pramen Poděbradky byl navrtán roku 1905. O tři roky později vznikají poděbradské lázně, specializující se na  kardiovaskulární choroby oficiálně. O to se zasloužil významný pražský kardiolog Václav Libenský. Jeho jméno proto nese jeden z mnoha lázeňských domů na poděbradské kolonádě. Tenhle stojí ale právě naproti známým květinovým hodinám, které každoročně mění svůj design. První kamenné zřídlo je dodnes vidět na zámeckém nádvoří. Minerálka z něj ale už neteče.  

květinové hodiny na lázeňské kolonáděcesta k Letním láznímkolonáda

libensky - lázeňský dům

 

Text: Klára Svobodová

Foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nymburk: inspirace Bohumila Hrabala-VIDEO
Publikováno: 3.8.2010
Nymburk – okresní město středních Čech, je a zřejmě vždycky bude ve stínu nedalekých lázní Poděbrady. Nemá sice kolonádu ani léčivé prameny, míst, která ale člověk může obdivovat, má Nymburk dostatek. Třeba středověké hradby nebo Postřižinské pivo.

ČR, Poděbrady: sláva železitých lázniček - VIDEO
Publikováno: 20.5.2014
Důvodů proč navštívit Poděbrady, starobylé město ležící na Labi, je mnoho. Jedním z nich jsou zajisté poděbradské lázně specializující se na choroby srdce a oběhového ústrojí.

ČR, Velichovky: 115 let slatinných lázní končí krachem - VIDEO
Publikováno: 23.7.2013
Lázně – kdo by je neměl rád. Tu pohodu, klid a hlavně lepší zdraví. Lázně Velichovky se specializují, respektive ještě začátkem července specializovaly, na léčbu pohybového ústrojí. Kdo měl potíž s kostmi či klouby, vyrazil do Velichovek.

ČR, Nehvizdy: tam, kde se lámaly válečné dějiny - VIDEO
Publikováno: 8.1.2013
V Nehvizdech, městečku, oficiálně městysu, se zimnímu slunci nastavuje kostelík barokně stavěný. Zasvěcený byl svatému Václavu a doslova si říká o to, aby si ho člověk všiml. A místo samotné je zase zajímavé tím, co se tam událo za 2. světové války. V Nehvizdech totiž neoficiálně začala Heydrichiáda.

ČR, Poděbrady: hydroelektrárna jako z filmu - VIDEO
Publikováno: 28.8.2012
Poděbrady se vrací ke své zašlé slávě z dob první republiky. Alespoň tomu všechno nasvědčuje. Oproti minulým rokům tohle město výrazně ožilo. Je plné lidí, plné zábavy a míst, kam je možné se vypravit. Nutno říct, že mu to opravdu sluší. Ve městě takovém už jsme ale byli, tentokrát vás zavedeme na místo, které je nejen příjemné, ale také užitečné – k hydroelektrárně Poděbrady.

ČR: Chlumec nad Cidlinou - místo, kde se zastavil čas - VIDEO
Publikováno: 28.6.2011
Chlumec nad Cidlinou – městečko, jemuž dominuje zámek Kinských, který se hrdě tyčí nad řekou Cidlinou, ale také místo, kde se zdá, zastavil se čas. Bohužel ale v době, na kterou nemá český národ příliš příjemné vzpomínky.

Benátky nad Jizerou: inspirující? - VIDEO
Publikováno: 22.3.2011
Kdo by si nespojil známé italské Benátky s těmi českými Benátkami nad Jizerou? Každý, kdo tam nebyl. Jenže člověk, který Benátky nad Jizerou zná, má jasno. Ví o nich, že přestože tam stojí zámek, do Itálie mají daleko. Své kouzlo ale rozhodně mají.

ČR: Sázava - město na stejnojmenné řece – VIDEO
Publikováno: 7.6.2011
Sázava je řeka, na kterou bratři Nedvědové vždycky pěli úplné ódy. Sázava je ale taky město, které na stejnojmenné řece leží.

ČR, soutok Labe s Cidlinou: magie spojení dvou řek - VIDEO
Publikováno: 17.7.2012
Tentokrát vás vytáhneme ven z města, ale zas ne příliš daleko od něj. Vezmeme vás k soutoku dvou řek – Labe a Cidliny, ale hlavně na místo, které má, bůh ví proč, své neodolatelné kouzlo.

ČR: Libodřice u Kolína - Bauerova vila
Publikováno: 24.8.2013
Mnohdy najezdíme a nalétáme za zajímavými historickými památkami mnoho kilometrů a někdy se stane, že objevíme historický skvost přímo za humny.

ČR: ZOO Chleby – tip na výlet s dětmi
Publikováno: 18.8.2013
Malou zoologickou zahradu Chleby najdeme ve stejnojmenné obci nedaleko města Nymburk ve Středočeském kraji. Z Prahy a okolních obcí je dobře dostupná především autem díky nedaleko ležící dálnici D11.

ČR: Lysá nad Labem - podivnosti výstavního města - VIDEO
Publikováno: 17.1.2012
Další ze středočeských měst, které zřejmě vyroste do krásy. Momentálně to ale spíš vypadá, jako kdyby tam vybuchla bomba.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Poděbrady – krátké zastavení
Město na Labi je známé zejména ze dvou pohledů – jako proslavené lázně a také typickou kulatou vě...

ČR: jaro v Čelákovicích
Malé město na Labi leží nedaleko Prahy. Díky tomu se sem za poslední léta stěhuje stále víc lidí....

ČR: Nymburk - Hrabalovo město
Foto: Klára Svobodová


Souvisejicí videa

ČR, Poděbrady: sláva železitých lázniček
Slavné prvorepublikové lázně Poděbrady, specializující se na choroby srdce a oběhového ústrojí, o...

ČR, Poděbrady: hydroelektrárna vlastně filmová
Hydroelektrárna na Labi v lázeňském městě Poděbrady začala fungovat roku 1919. Spolu s pohyblivým...

ČR, soutok Labe s Cidlinou-magie spojení dvou řek
Nedaleko od historického centra Poděbrad, ale stále ještě na jeho území se stéká Labe s Cidlinou....

ČR: Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou – asi sedmitisícové středočeské město nedaleko od Prahy, které proslavil dáns...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
12.6.2021
V Českých Budějovicích je výstava soch pod širým nebem už tradicí. Ty se nacházejí v ulicích i v parcích, což znamená, že umění přichází za lidmi do jejich přirozeného prostředí, nemusíte za ním do galerií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 17. 6. 2021
svátek:Adolf
dnes:
čtvrtek 17.6.
31 °C
zítra:
pátek 18.6.
32 °C