www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Roztoky u Prahy: útočiště Pražáků nepražáků - VIDEO

Roztoky u Prahy: útočiště Pražáků nepražáků - VIDEO

Publikováno: 5.4.2011
Kdo byl v Roztokách u Prahy před několika lety, dnes by zřejmě stejné místo, ležící na levém vltavském břehu, těžko poznával. Kromě zámečku, který si po staletí drží svou původní podobu, se totiž Roztoky neobvykle rozrostly.

Dříve se lidé do měst stěhovali, dneska z nich spíš utíkají. Jen těžko se bez nich ale obejdou. Velkoměsta a Praha pak zvlášť totiž nabízí spoustu možností, počínaje širokým pracovním trhem a nekonečným společenským vyžitím konče. Za to všechno ale Pražáci platí vysokou daň – znečištěné ovzduší, nekonečný čas strávený v dopravních zácpách a vyšší náklady na život.

Městečka jako Roztoky u Prahy mohou být pro lidi, kterým zrychlený pražský život, cinkání tramvají a troubení aut, nedělá dobře a není ideálním útočištěm. A podle tempa, jakým se rozrůstají, je čitelné, že ze snu o bydlení kousek za Prahou se pomalu ale jistě stává realita. Developeři na polích, kde kdysi rostla kukuřice nebo obilí, staví jako o život.

Roztoky u Prahy

Velmi moderní je náměstí v Roztokách. Nezůstalo na něm nic, co by připomínalo maloměsto. Možná, že je to škoda. Těžko si totiž představit tyhle obrovské prosklené budovy za pár desítek let. Ale život jde den po dni, a tak je asi zbytečné předjímat, co bude. Třeba jednou budou Roztoky částí Prahy, kam povede metro a kde budou cinkat tramvaje.

Penicilinka a roztocký zámek

Ne že by tyhle dvě stavby měly cokoli společného nebo se snad vzájemně doplňovaly, ale na pohled to tak skutečně vypadá. Penicilinka se svou „tower“ stojí v těsné blízkosti zámku. Kontrast zámecké věže a čehosi, co snad vypadá jako moderní umění, ale přitom plní svůj důležitý průmyslový úkol, praští do očí každého hned na první pohled. Penicilinka, pozdější Výzkumný ústav antibiotik a biotransformací, stojí v Roztokách od roku 1948.roztocký zámek

roztocký zámek   roztocký zámek 

roztocký zámek

Na místě, které už pěknou řádku let okupuje roztocký zámek, stávala ve 13. století vodní tvrz. Do renesanční podoby s arkádovým ochozem byl zámek přestavěn tehdejším majitelem Davidem Boryněm ze Lhoty roku 1565. Nějaký čas ho dokonce vlastnil rod Lichtenštejnů, který ho získal po bitvě na Bílé Hoře (1620) a spravoval ho poměrně dlouho, až do roku 1803.

Asi nejvíc zabrat dostal zámek ve dvacátých letech minulého století. Tehdy se ho ujala skupinka nadšených vlastivědců. Těm trvalo skoro tři desítky let, než na roztockém zámku vybudovali muzeum, které dnes funguje pod názvem Středočeské muzeum. Další jizvu do podoby zámku, ale taky zmiňované fabriky, zasadila roku 2002 velká voda.

roztocký zámek

Roztoky cyklistické

Roztoky představují z Prahy snadný cíl pro nenáročné cyklisty. Po rovné asfaltové cyklostezce se tam dá dojet po obou vltavských březích. Jen z toho pravého je cesta o něco dobrodružnější. Člověk se totiž musí na druhou stranu řeky dopravit přívozem.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Dvojí osudová siréna města Kralupy - VIDEO
Publikováno: 16.11.2010
Kralupy nad Vltavou - před 2. světovou válkou něco jako středobod českého průmyslu, krátce před jejím koncem pak jen ruiny kdysi prosperujícího města. V poledne 22. března 1945 vytrhl kralupské z jarního rozjímání pronikavý zvuk sirény. Krátce poté pak Američané shodili na město víc než 12 set bomb a přisoudili tak Kralupům jedno smutné prvenství - válkou nejvíc poničené české město.

Královské město Slaný - VIDEO
Publikováno: 14.12.2010
Slaný není jediným městem, které si do přívlastku přidalo slovíčko "královské". Slaný se tím ale pyšní na každé ceduli. Fakt, že se chystáte navštívit město králů, si uvědomíte hned u jeho samotné hranice – Vítá Vás královské město Slaný.

ČR, Praha: Drahaňské údolí – VIDEO
Publikováno: 12.8.2014
Draháňské údolí spojuje městskou část Prahy 8 Dolní Chabry s pravým vltavským břehem. Pěším nabízí kouzelnou procházku plnou míst k pokochání, bikerům záludnou a poměrně náročnou trasu.

ČR, Červený Újezd: hrad a klášter Hájek
Publikováno: 22.6.2015
S historickou stavbou nemá hrad sice nic společného, přesto se těší početné návštěvnosti. Pár kilometrů západně od Prahy vyrostla r. 2002 stavba v podobě hradu, kde najdete hned několik stavebních slohů vedle sebe. Přilehlá zahrada s venkovskými objekty je příjemným zpestřením. Naopak historickou stavbou je zdejší klášter Hájek z počátku 17. století.

ČR, Mělník: památky historického jádra
Publikováno: 27.3.2016
Centrum Mělníka představuje náměstí Míru, odkud máte památky hezky dokola, jen pár kroků od sebe. V turistickém informačním středisku za rohem vám se vším ochotně poradí sedm dní v týdnu po celý rok. Zde je také vstup do podzemních prostor, kde se chodbou dostanete k nejširší studni v České republice.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Radonice - budoucí součást Prahy?
Vesnička leží jen nedaleko východního okraje Prahy. Zatím tam žije jen pár set lidí. Jaká je ale ...

ČR: Brandýs nad Labem
Foto: Klára Svobodová


Souvisejicí videa

ČR, Praha: Draháňským údolím
Draháňské údolí, jehož spodní část se nazývá rokle, je jedno z nejromantičtějších údolí v Praze. ...

Velvary: kouzelná atmosféra maloměsta
Když prý se stavěl Karlův most a přidávala se do něj čerstvá vejce, velvarští přivezli do Prahy v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.7.2020
Hlavním centrem letošních Dnů lidové architektury Středočeského kraje bude Muzeum lidových staveb v Kouřimi. Slavnostní zahájení víkendové akce se uskuteční v sobotu 18. července od 11 hodin, doprovodný program je plánován do neděle 19. července do 18 hodin.

13.7.2020
Jeden z nejatraktivnějších objektů válečné historie na Dukle – vyhlídková věž – je v současnosti otevřena pouze v expoziční části v přízemí. Ve vyhlídkové části věže probíhají rekonstrukční práce a veřejnosti by měla být jako celek zpřístupněna od 1. srpna 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 15. 7. 2020
svátek:Jindřich
dnes:
středa 15.7.
21 °C
zítra:
čtvrtek 16.7.
18 °C