www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Sadská: kopec čnějící nad polabskou rovinou-VIDEO

Sadská: kopec čnějící nad polabskou rovinou-VIDEO

Publikováno: 27.4.2010
Kousek od Poděbrad, necelých 40 kilometrů od Prahy a taky v okrese Nymburk najdete Sadskou - historicky velmi zajímavé místo.

U cesty na Prahu stojí kaple Bolestné Panny Marie. Její dnešní podoba není nijak lichotivá. Není divu. Od roku 1721, kdy byla vystavěna, uplynula pěkná řádka let. Tím spíš by si ale starobylá památka zasloužila dostatečnou péči. Teď stojí smutně kousek od podobně zchrátralé autobusové zastávky. Málokdo ví, že v jejích útrobách kdysi vyvěral prý zázračný pramen a v okolí kaple fungovaly lázně. Honosný lázeňský život dávno vyhasl a místo lázeňáků teď kapli okupují holubi. Škoda, že slavnou éru nepřipomíná alespoň prostá cedulka s popiskem.

 

 kaple Bolestné panny Marie

 

Jeden z mála polabských kopců zdobí kostel

 

Nahoře na kopci se ve slunci bělá kostelík - nezvykle vyčnívá nad polabskou rovinou. Už z dálky je patrné, že je v podstatně v lepším stavu než kaple Bolestné Panny Marie. Má zvláštní atmosféru a když se jí poddáte, přenesete se v čase o pár stovek let zpátky. Od malebného kostelíka máte dokonalý přehled o tom, co se děje v severovýchodní části města. A když přeje počasí, je prý i vidět i na Sněžku.

cestou ke kostelu sv. Apolináře

Kostel sv. Apolináře se stal dominantou kraje už za knížete Bořivoje II. Ten jej dal vystavit v letech 1117 - 1118. Původně byl vystavěn s kapitulou a v románském stylu, později byl pak přestavěn do gotiky s klenutým presbytářem nebo-li prostorem pro kněží. Kapitula byla převezena do Prahy a pod kopcem vzniklo městečko. V letech 1737 - 1739 na sebe kostel bere podobu barokně gotickou. K přesbytáři přibyla kostelní loď a vež. Půdorys tak odpovídal kříži. Hlavní oltář zdobí obraz Kojící madony z poloviny 17. století. Samotný oltář pak vznikl v rukách kutnohorského řezbáře Kattebauera. Roku 1784 se stala Sadská městem.

 

Pro vězení není v Sadské místo

 

Kousek od kostelíka stojí barokní věž s oranžovou oprýskanou fasádou. Ta byla roku 1691 v Sadské vystavěna nedaleko náměstí. Čas jí ubral na důležitosti, ale taky na prostoru. Bývalá městská zvonice, která byla v minulosti osazena hodinami a v níž se dokonce ukrývalo vězení je doslova namačkaná na něčí zahradě. Stojí kousek od parkoviště a místní herny. Chcete-li udělat pěknou fotku, dá vám to zabrat. Škoda, že památkáři nebyli bojovnější a dopustili, aby kolem bývalé věznice zůstal jen nezbytně nutný prostor. 

 bývalá věznice se zvonicí

 

Paroubkova ulice

Se současnou politikou nemá rodák ze Sadské nic společného. Jedna z hlavních tříd, která nese jméno Paroubkova, ale takový dojem budí. Takže malé vysvětlení - nikoli Jiří ale Otakar Georgius Paroubek, spisovatel a kartograf, kdysi městu odkázal svou knihovnu a dal tak základ místnímu muzeu. O jeho otevření se roku 1910, pouhý rok od jeho smrti, zasloužil muzejní spolek. Svou velkorysostí si pak trpělivý sběratel knih vysloužil poctu v podobě vlastní ulice.

 Paroubkova ulicemorový sloup na náměstí v Sadskécestou k Labi a pískovně

 

Na kole za koupáním 

 

Jako ve všech městech v Polabí je i v Sadské jednoznačně nejlepším dopravním prostředkem jízdní kolo. V parném létě bývá cíl místních jasný - zatopená pískovna, písečné pláže, slunce, něco k pití a stín borových lesů. Pískovna vypňuje prostor mezi městem a řekou Labe.

 s koněm se v Sadské nevykoupetepohled na sadskou pískovnupohled na sadskou pískovnu

pláže zatopené pískovny

 

Text: Klára Svobodová

Foto/video:Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nymburk: inspirace Bohumila Hrabala-VIDEO
Publikováno: 3.8.2010
Nymburk – okresní město středních Čech, je a zřejmě vždycky bude ve stínu nedalekých lázní Poděbrady. Nemá sice kolonádu ani léčivé prameny, míst, která ale člověk může obdivovat, má Nymburk dostatek. Třeba středověké hradby nebo Postřižinské pivo.

ČR: Chlumec nad Cidlinou - místo, kde se zastavil čas - VIDEO
Publikováno: 28.6.2011
Chlumec nad Cidlinou – městečko, jemuž dominuje zámek Kinských, který se hrdě tyčí nad řekou Cidlinou, ale také místo, kde se zdá, zastavil se čas. Bohužel ale v době, na kterou nemá český národ příliš příjemné vzpomínky.

ČR: Nový Bydžov - bývalé město studentů - VIDEO
Publikováno: 25.10.2011
Nový Bydžov jsme navštívili ještě v parném létě, takže obrázky provázející tento článek mohou provokovat nebo zahřát. Záleží na vás. My bychom pro vás - naše čtenáře raději volili tu druhou variantu.

ČR: ZOO Chleby – tip na výlet s dětmi
Publikováno: 18.8.2013
Malou zoologickou zahradu Chleby najdeme ve stejnojmenné obci nedaleko města Nymburk ve Středočeském kraji. Z Prahy a okolních obcí je dobře dostupná především autem díky nedaleko ležící dálnici D11.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Nymburk - Hrabalovo město
Foto: Klára Svobodová


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 29. 10. 2020
svátek:Silvie
dnes:
čtvrtek 29.10.
8 °C
zítra:
pátek 30.10.
13 °C