www.infoglobe.cz » Egypt, část 4.: Chrámový komplex Karnak

Egypt, část 4.: Chrámový komplex Karnak

Publikováno: 14.6.2012
V předchozím článku o Egyptě jsme si povídali o místech jako je Luxor, Údolí králů a Chrám Hatšepsut. Tentokrát se dočtete o chrámech v Karnaku.

Nejrozsáhlejší chrámový komplex v Egyptě - Karnak byl budován mnoho století. Dnes se z něj zachovala sice už jen zřícenina, ale i tak je udivující, že množství staveb zůstalo do dnešního dne nádherně dochovaných. Jsou zde tři skupiny staveb: První je svatyně Amona - Réa, jemu je chrám zasvěcený. Pak chrám bohyně Mut, manželky Amona - Réa a třetí jsou stavby, týkající se thébského boha Month (pro veřejnost nepřístupné). Náš průvodce Jožko nám prozradil, že Ramesse II. vládl 67 let. Zjistili jsme, že sochy, které mají zkřížené ruce, představují již mrtvé faraóny a socha, která má pravou nohu vpředu, představovala živého člověka.

Alej beraních sfing
beraní sfingyDo chrámu v Karnaku vstoupíte alejí sfing. Když kráčíte po cestě k prvnímu obrovskému pylonu, napočítáte jich 40. Pylon je vlastně mohutný věžovitý objekt, který má tvar vysokého seříznutého jehlanu na protaženém obdélníkovém půdorysu. Vždy ho budovali po bocích vstupního portálu egyptského chrámu, kde dvojice pylonů tvoří hlavní průčelí. K této aleji sfing připlula loď Amona - Réa. Přestože první pylon nebyl nikdy dokončen, dosahuje obrovských rozměrů.

Velké nádvoří
sfingy na Velkém nádvoříVelkému nádvoří se "Velké" neříká jen tak. Měří dobrých 8000 m2! Je větší než jakékoli jiné chrámové nádvoří v Egyptě. Na tak obrovském prostoru se nachází kaple Sethiho II., Taharkova sloupová hala, beraní sfingy a sloupové kolonády. Z Velkého nádvoří vede vchod i do chrámu Ramesse III. Průčelí chrámu je postaveno ve tvaru pylonu s reliéfem krále, který se zvednutou rukou sráží nepřátele Egypta.

Velký sloupový sálVelký sloupový sál
Snad nejúžasnější z celého Karnaku je Velký sloupový sál! Napočítali byste zde 134 sloupů na ploše o velikosti 102 x 53 m! Atmosféra, která z tohoto místa vyzařuje se dá jen těžko popsat. Procházíte obrovským kamenným lesem, tyčícím se vysoko nad vaše hlavy a ani nestíháte vnímat všechny ty rytiny, které zdobí sloupy po celé své ploše. Je to úžasné divadlo. Hra světla a stínu v rytinách je přímo neskutečná.

Obelisk královny Hatšepsut
V celém Egyptě jsou jen 3 obelisky, v Karnaku jsou dva. Výška jednoho je 19,5 metru a váží 143 tun. Obelisk je symbol Boha slunce. Po stranách obelisku je popis života faraóna. Průvodce nám popsal, jak se vlastně takový obelisk vytvořil. Vybral se obrovský kámen, na který se nakreslil půdorys obelisku. Dělníci na něj položili rostliny, které polévali, a ty kámen roztrhly. Postavili cestu do kopce a posouvali obelisk dokud ho neposunuli na konec cesty, kde byla vlastně vytvořena propast a jednoduše ho shodili tak, aby stál.

Před pátým pylonem nechala královna Hatšepsut vztyčit dva obelisky! V dnešní době stojí vzpřímeně už jen jeden z nich. Druhý leží nedaleko posvátného jezera. Na něm je prý vytesané: "Pokud by se někdo ptal, proč jsem vytesala toto dílo, je to na počest božského otce Amona - Réa".

     beraní sfingadetail Velkého sloupuposvátné jezírko
Posvátné jezírko
Je zajímavé, že se v areálu dosud zachovalo posvátné jezírko. Je to vlastně vodní nádrž, která má rozměry asi 200 x 117 m. Duchovním posloužilo k mnoha účelům. Bylo to místo pro jejich rituální očistu, dále dějiště slavnostních procesí na člunech, kdy uctívali bohy, nebo jako rybník, kde plavaly posvátné Amonovy husy. V blízkosti jezírka se nacházela obydlí kněží, sklady, chlévy a také prostory pro přípravu oběti.

Skarab
Nepřehlédnutelná je také žulová socha obrovského skaraba - což znamená štěstí, nacházející se vedle jezírka. Průvodce nám řekl, že pokud člověk oběhne 3 krát kolem sochy, získá dobrého manžela a když oběhne 5 krát, získá peníze. Samozřejmě, že jsme si to vyzkoušeli a měli jste vidět německé turisty, jak se na nás dívají. Vypadalo to, jakoby blázni běhali kolem sochy. Oni asi neměli takový výklad. Určitě by obíhali také.
                 beraní sfingyRamzes II. s manželkouscarab

A opět odpočinek
Po nádherné prohlídce jsme nasedli do našeho autobusu a odvezli se zpět do Hurghady. Cestou byla ještě zastávka v novém projektu v Sahl el Hasheesh, kde je výstavba nového hotelového komplexu. Pokud chcete vědět něco o Sharm El Sheikhu, nebo se dočíst o našich zážitcích z plavby na lodi po Rudém moři, určitě si přečtěte i poslední díl našeho seriálu o Egyptě, který vyjde už za týden.


Text a foto: Karin Hermannová

Překlad: Stanislava Waniová

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Egypt, část 1.: Krajina nevšedních zážitků
Publikováno: 24.5.2012
Egypt je velmi zajímavá severoafrická přímořská krajina, obklopující se Středozemním a Rudým mořem, zejména tehdy, když ani nevíte, že tam pojedete. Její historie je neodmyslitelně spojena s legendami opředenou řekou Nil, která ovládala náboženský, hospodářský i společenský život již za dob starověkých Egypťanů.

Egypt, část 5.: Sharm El Sheikh a Rudé moře
Publikováno: 21.6.2012
V předchozích článcích jste se dočetli o Egyptských městech jako je Hurghada, Luxor nebo Karnak. Tentokrát se vydáme do letoviska Sharm El Sheikh a lodí na plavbu po Rudém moři.

Izrael: Mrtvé moře – sůl nad zlato
Publikováno: 19.6.2013
Na hranicích Jordánska a Izraele se nachází nejníže položená vodní plocha na světě, kterou všichni znají pod názvem Mrtvé moře. Toto bezodtokové slané jezero je nejen turistickým lákadlem pro cestovatele, zlatým dolem pro firmy těžící zde léčivou sůl, ale také klenotnicí bohaté a poutavé historie.

Egypt, Nuweiba - Na toulkách po Sinajském poloostrově
Publikováno: 9.4.2014
Nuweiba leží přímo na Sinajském poloostrově u Aqabského zálivu. Je to pískem zalitá nenápadná vesnička, která je součástí Egypta. Ačkoli je rozlohou malá a nenápadná, je rájem na zemi, kde zaručeně najdete relax a pohodu.

Egypt, část 3.: Luxor a Údolí králů
Publikováno: 7.6.2012
V předchozí části jsme absolvovali prohlídku Hurghady. Dnes si popovídáme o dalších zajímavých místech v Egyptě a od našeho průvodce se dozvíme i něco o místních zvycích.

Egypt, část 2.: Letovisko snů Hurghada
Publikováno: 31.5.2012
V předchozím článku jsme si řekli pár slov o Egyptě obecně. Dnes se podíváme trošku více na známé letovisko Hurghada. Je to egyptské město a také přístav na pobřeží Rudého moře. Původně to ale byla malá rybářská osada.


Souvisejicí fotogalerie

Egypt: Sharm el Sheikh – město plné života
Poměrně známé turistické letovisko se nachází na pobřeží Rudého moře. Návštěvníci si zde určitě p...

Egypt: Hurghada – místo pro  oddech
Egyptské letovisko Hurghada leží v oblasti Rudého moře a je poměrně často doporučovanou dovolenko...

Egypt a jeho krásy
Egypt je jednou z oblíbených prázdninových destinací, kterou si v poslední době vyhledá...

Egypt - Podmořský život
Představujeme unikátní fotografie podmořského života, jaký je možno vidět ve většině egyptských l...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.1.2020
Národní galerie Praha oslaví výročí 224 let od svého založení volným vstupem. Ve dnech 1. a 2. února se do sbírkových expozic dostanete zcela zdarma. Akci provází bohatý doprovodný program.
27.1.2020
Druhou únorovou sobotu (8. 2.) ožije obec Valaská jedinečným 3. ročníkem slovenského poháru v krňačkových závodech.
26.1.2020
Nenechte si ujít 8. ročník tradiční masopustní zabijačky v sobotu 1. února od 10 hodin v centru královského města Kežmarok.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 28. 1. 2020
svátek:Otýlie
dnes:
úterý 28.1.
4 °C
zítra:
středa 29.1.
2 °C