www.infoglobe.cz » Egypt, část 3.: Luxor a Údolí králů

Egypt, část 3.: Luxor a Údolí králů

Publikováno: 7.6.2012
V předchozí části jsme absolvovali prohlídku Hurghady. Dnes si popovídáme o dalších zajímavých místech v Egyptě a od našeho průvodce se dozvíme i něco o místních zvycích.

Budíček byl už ve 4 hodiny ráno, protože nás čekala cesta autobusem do Luxoru, což je přibližně 285 km. Egyptští řidiči jsou pověstní tím, že dopravní předpisy jim moc neříkají. Vidět, jak se řítíme do protisměru, nebylo nic pro naše povahy. Teploměr na slunci ukazoval 40 stupňů. Zajímavosti, které nám Jožko vyprávěl, (byl to náš egyptský průvodce, který konvertoval na křesťana) byly o vztahu muže a ženy. V Egyptě je to tak, že pokud se muži líbí nějaká dívka, měsíc se tajně setkávají někde v čajovně. Pokud jsou jejich sympatie vzájemné, muž se se svou rodinou vydá za rodinou dívky. Během této návštěvy rodina dívky nadějného nápadníka řádně vyzpovídá. Kde pracuje, jestli už má nějakou ženu, zkrátka udělá takový přijímací pohovor. Poté nevěstin otec sdělí nápadníkovi, že potřebuje tak 3 týdny na odpověď. Během tohoto období si svého nastávajícího zetě prověří. Zavolá jeho zaměstnavateli a vysvětlí, že jmenovaný má zájem o jeho dceru. Pak následují otázky typu jaký má plat, jak dlouho tam pracuje, jaký je člověk a podobně. Zjišťuje si ze všech dostupných zdrojů co nejvíce informací. Pokud ho budoucí zeť nezklamal a má jen ty nejlepší reference, povolí zásnuby, které se konají v chrámu. Svatba může být tak za rok. Během tohoto období se mohou snoubenci setkávat veřejně, ale nemohou spolu žít ve společné domácnosti. Taková normální svatba čítá i 2000 hostů. Muslimové mohou mít více manželek, ale všechny musí manžel umět stejně zajistit.

zeleň  u silnicev Údolí králůu silnice


Nákupy s erotickým podtónem

Po cestě jsme se zastavili na parkovišti, kde kromě toalet byly i obchůdky a "krámečky" s různými věcmi. Mě zaujaly slaměné klobouky. Najednou mě chytil za ruku nějaký mladý Egypťan a táhl někam pryč. V prvním momentě jsem nevěděla, která bije, ale z jeho angličtiny a posunků bylo jasné, že mi chce v obchůdku ukázat nějaké další klobouky. Můj pohled na ostatní znamenal, jen ať mě nenechají samotnou. Samozřejmě, že moje spolubydlící se rychle hrnula za námi. V malém obchůdku mi začal ukazovat a zkoušet klobouky všech možných barev. Nakonec se mi jeden líbil a začali jsme smlouvat cenu. Tři eura nás oba uspokojili, tak jsem začala v peněžence hledat drobné, ale v tom mě někdo chytil za zadek. Moje okamžitá reakce byla otočit se a pořádnou mu vrazit. No, dát facku Arabovi v té cizí zemi není asi nejlepší nápad, tak jsem mu rychle podala 3 eura a vyletěla z obchodu jako šíp. Moje spolubydlící se se smíchem řítila za mnou, a ještě jsme slyšely vykřikovat jeho poznámky o tom, jak moc miluje Slovenky.

Západní Théby

Zastavili jsme se prohlédnout Memnonovy kolosy. Kdysi byly strážným chrámem krále Amenhotepa III. a byly postaveny v roce 1400 - 1370 před naším letopočtem. V současnosti se zachovaly pouze dva kolosy, které jsou důkazem existence této stavby. Memnonovy kolosy představují Amenhotepa III. sedícího na trůnu. Trůn je pokryt reliéfy rostlin a hieroglyfy. Po stranách soch jsou menší sochy, zobrazující matku a manželku faraóna.

Konečně Luxor

Asi 700 kilometrů jižně od Káhiry leží jedno z nejstarších a nejvýznamnějších měst Egypta. Jeho aktuální název je Luxor. Ale nejstarší známý název byl Veset - ze začátku malé město na Nilu. Byl také rodištěm jednoho z nejznámějších knižních hrdinů, Egypťana Sinuheta, z knihy spisovatele M. Waltariho. Město je postaveno v souladu s pravidly egyptského náboženství: východ slunce je symbolem narození, resp. života, západ je symbolem smrti. Proto všechny chrámy, obytné domy a jiné budovy sloužící živým, byly postaveny na východním břehu Nilu. Západní břeh byl pohřebištěm. Jsou na něm situována významná místa, jako např. Údolí králů, Údolí královen, Chrám královny Hatšepsut. V současnosti je Luxor významným turistickým centrem.

Memnonovy kolosyparkoviště vláčkůChrám královny Hatšepsut


Údolí králů

Naše cesta vedla do Údolí králů, je to údolí v Egyptě, které sloužilo jako pohřebiště faraónů a šlechty v období Nové říše, od 18. do 20. dynastie. Rozděluje se na Východní údolí a Západní údolí. Ve Východním údolí se nacházejí nejvýznamnější hrobky a je přístupné veřejnosti. Jožko nám lámavou češtinou vyprávěl historii této oblasti. Dozvěděli jsme se, že faraoni stavěli chrámy a své hrobky, protože věřili v posmrtný život. Amenhotep I. chtěl postavit takovou pyramidu, která by byla nenápadná a nebylo ji vidět, tím by byla chráněna před zloději. Jeho architekt našel horu, chráněnou před záplavami, která vypadala jako pyramida a tak vzniklo Údolí králů. Hrobku bylo možné stavět pouze během vlády panovníka, čili když vládl dlouho, měl hrobku velkou, barevné fresky na stěnách, a pokud vládl krátce, i jeho hrobka byla chudší. Stavělo se pouze 3 měsíce v roce. Ramzes II. byl panovník, který měl 100 žen a 177 dětí, z toho 112 synů, dokonce poslední 3 manželky byly jeho dcery. Prvním faraonem, o kterém můžeme s určitostí říci, že zde byl pohřben, byl Thutmose I. Nejvýznamnější Ramzes II. a nejznámější Tutanchamon. V celém Západním údolí je veřejnosti přístupný pouze jediný hrob, a to hrob velekněze Aje, který byl následníkem panovníka Tutanchamona. Ve Východním údolí se nachází většina nejdůležitějších hrobek. Jen pro návštěvu Tutanchamónovy hrobky je potřeba mít zvláštní povolení. Tradici pohřbívat panovníky v Údolí králů zavedl zřejmě Ahmose, první panovník 18. dynastie. V Údolí králů bylo dosud objeveno více než 62 hrobek (pouze 24 z nich je královských), některé jsou vyhloubeny až 100 m hluboko do nitra skal.

Chrám královny Hatšepsut

Nedaleko Luxoru a Údolí králů máte možnost prohlédnout si jedno velmi zajímavé místo. Je to chrám královny Hatšepsut, který ve svých kresbách připomíná její slavné poselství Somálsku. Je to zádušní chrám Jejího Veličenstva. Tento palác vás může zaujmout několika věcmi. Je velmi zachovalý, protože je poměrně mladý. Je krásně zasazený do skály a vcházíte do něj po širokém schodišti. Královna Hatšepsut byla velmi zajímavá a po moci toužící žena. Provdala se za svého nevlastního bratra - faraona a s ním zplodila dceru. Faraon však měl i syna. Po faraónově smrti se nevlastního syna zbavila tím, že ho poslala s náboženskou misí do chrámu v Karnaku. Během jeho nepřítomnosti vládla sama. Když se vrátil, uzavřela s ním dohodu, že se ožení s její dcerou a Hatšepsut zůstane u moci. Lid ale nechtěl přijmout, že mu vládne žena, a tak uplácela duchovní, aby šířili legendu, že ona je pravomocným potomkem Bohů. Dokonce se začala oblékat jako muž a připevňovala si bradku. Když se její zeť konečně dostal k moci, nechal ji zavraždit a všechny její podobizny v paláci byly odtesané a dodnes tato místa zejí prázdnotou.

     v Údolí králůopice v kajutěv chrámu královny Hatšepsut


Konečně večer

Po skončení prohlídek následovala plavba malou loďkou po Nilu až k  výletní lodi, kde nás čekal oběd. Po ubytování v kajutě jsme se vydali na prohlídku výletních lodí a následovalo volno až do večeře. Po vydatné večeři byl program na lodi. V rámci programu jsme měli možnost vidět taneční vystoupení. Následoval volný program. Někteří se vydali prohlédnout si noční město a jiní zalezli do kajut trochu relaxovat. V kajutách nás čekalo milé překvapení, nad dveřmi pověšená opice vyrobená z ručníků a toaletního papíru. Noc na lodi byla poměrně klidná.

Jak dopadla prohlídka Karnaku, co všechno tam objevíte a mnoho dalších zajímavostí si přečtěte příště.

Text a foto: Karin Hörmannová

Překlad: Stanislava Waniová

,



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Egypt, část 1.: Krajina nevšedních zážitků
Publikováno: 24.5.2012
Egypt je velmi zajímavá severoafrická přímořská krajina, obklopující se Středozemním a Rudým mořem, zejména tehdy, když ani nevíte, že tam pojedete. Její historie je neodmyslitelně spojena s legendami opředenou řekou Nil, která ovládala náboženský, hospodářský i společenský život již za dob starověkých Egypťanů.

Egypt, část 4.: Chrámový komplex Karnak
Publikováno: 14.6.2012
V předchozím článku o Egyptě jsme si povídali o místech jako je Luxor, Údolí králů a Chrám Hatšepsut. Tentokrát se dočtete o chrámech v Karnaku.

Egypt, část 5.: Sharm El Sheikh a Rudé moře
Publikováno: 21.6.2012
V předchozích článcích jste se dočetli o Egyptských městech jako je Hurghada, Luxor nebo Karnak. Tentokrát se vydáme do letoviska Sharm El Sheikh a lodí na plavbu po Rudém moři.

Egypt, Nuweiba - Na toulkách po Sinajském poloostrově
Publikováno: 9.4.2014
Nuweiba leží přímo na Sinajském poloostrově u Aqabského zálivu. Je to pískem zalitá nenápadná vesnička, která je součástí Egypta. Ačkoli je rozlohou malá a nenápadná, je rájem na zemi, kde zaručeně najdete relax a pohodu.

Egypt, část 2.: Letovisko snů Hurghada
Publikováno: 31.5.2012
V předchozím článku jsme si řekli pár slov o Egyptě obecně. Dnes se podíváme trošku více na známé letovisko Hurghada. Je to egyptské město a také přístav na pobřeží Rudého moře. Původně to ale byla malá rybářská osada.


Souvisejicí fotogalerie

Egypt: Sharm el Sheikh – město plné života
Poměrně známé turistické letovisko se nachází na pobřeží Rudého moře. Návštěvníci si zde určitě p...

Egypt: Turistická místa Luxor a Karnak
Návštěvníci Egypta by si určitě neměli nechat ujít možnost prohlédnout si stará města Luxor ...

Egypt: Hurghada – místo pro  oddech
Egyptské letovisko Hurghada leží v oblasti Rudého moře a je poměrně často doporučovanou dovolenko...

Egypt a jeho krásy
Egypt je jednou z oblíbených prázdninových destinací, kterou si v poslední době vyhledá...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X