www.infoglobe.cz » Skalní bludiště Tiské stěny

Skalní bludiště Tiské stěny

Publikováno: 7.11.2009
Pískovcový masív Tiských stěn leží na okraji Labských pískovců na severu Čech a dosahuje nadmořské výšky až 613 metrů. Přesto je zdejší procházka velmi příjemná a nemusíte vůbec překonávat žádné kopce či přelézat skály, opomenete-li poslední výstup úseku, kam jste takřka na začátku slézali.

Nejstarší turistická oblast v tomto kraji dostala název podle přilehlé vesnice Tisá, kde dříve rostlo mnoho tisů. V 18. století zde lidi zaměstnávala knoflíková výroba, později i jiná textilní galanterie. Se skalami si čas pěkně pohrál. Díky postupnému zvětrávání, erozi, vodnímu působení a odnosů materiálů se vytvořila bohatě členěná krajina, plná hlubokých kaňonů se svislými stěnami. Přírodní nádhera umocněna četnými sloupy, věžemi, stěnami, roklemi, soutěskami, převisy, jeskyněmi, náměstími či skalními hřiby, nenechá žádné srdce bez povšimnutí. Skalní chodby se podobají městským ulicím mezi zdmi domů. Vysoké skály zvláštních tvarů obývají poštolky, krkavci a rehkové. Rostou zde pokroucené břízy a nízké borovice.

Dva prohlídkové okruhy vedou po vyznačených stezkách Velkými a Malými stěnami. Ještě v 19. století bývala tato místa divokým bludištěm, kam nikdo dobrovolně nevstoupil a dokonce až do r. 1918 tam nikdo nesměl bez průvodce (možná díky zlomyslným skřítkům a bludičkám). Však i na pověstích může být něco pravdy a lidé tomu dříve věřili více než nyní. Podle vyprávění žili v těchto jeskyních trpaslíci. V zemi hledali vzácné kovy a drahokamy až nashromáždili pořádné bohatství. Uvnitř skal díky jejich píli vzniklo podzemní město. Nejprve se s lidmi přátelili a ochotně jim ukazovali své jmění. Ovšem, jakmile poznali, že je většina z nich chamtivých, lakotných a závistivých, nechali své poklady raději hluboko pod zemí a s lidmi si lehce poradili – hodným pomáhali a zlé krutě trestali.

Obě prohlídkové trasy spojuje naučná stezka značena bílým čtvercem s úhlopříčným zeleným pruhem, kde naleznete sedm informativních zastávek. Turistické stezky jsou značeny dvěmi barvami – zeleně a červeně. Na své si jistě přijdou i horolezci. Ti zdolávají tyto skály od roku 1908 a k prvním patřili Němci. Musí se zde dodržovat zásady platné pro chráněné oblasti. Do skupiny skal mezi Dogou a Zlomiskovou věží je v jarním a letním období omezen přístup.

Některé skály nesou svá jména už od 19. století. Ve Velkých stěnách je pojmenováno 56 skal a v Malých 19. Můžete se seznámit například s Gotickou bránou, Sloní nohou, Zvonem, Rytířským sálem, Kamenným hřibem, Želvou, Zpovědnicí, Lesní bránou, Kazatelnou, Herkulesem, Jeskyní oblud, Bradavičním kamenem, Kuřími nožkami, Orlí hlavou, Žabí korunkou, Tančícím medvědem, Cikánským táborem, Pašeráckým batohem, Ozvěnou, Hlavou krokodýla, Supem v hnízdě, Mumií, Tuleněm, Lenoškou, Kravínem, Ovčincem, Napoleonovou botou nebo Sťatým majorem.

Autem se sem dostanete od Děčína směrem na Sněžník a pak Tisá či od Jílového u Děčína a Ústí nad Labem, směr Libouchec a pak Tisá. Ze středu obce Tisá se držte ukazatelů. Turisté sem mohou přijít i pěšky ze stanice Libouchec – 3 km po silnici. Ubytování a občerstvení je možné v Turistické chatě a v okolí. 

Od roku 1996 patří  Tiské stěny mezi přírodní památky. Vstupné do skal činí 30 Kč pro dospělé a 15 pro děti (od školního věku). Pro příznivce sběratelů turistických vizitek a známek tu mají hned několik exemplářů. Ke vstupnému dostanete i pohled místa a pro návštěvníky neznalé terénu i mapku. A co vám pak brání si zahrát s dětmi na „hledání skal“, kdy musí najít úplně všechna čísla, která jsou na skalách namalovaná a vy se pak jednoduše i dle seznamu dovíte, u které právě stojíte a zda si to své dávné jméno ještě zaslouží...

Text a foto: Petra Nachtmanová

www.petranachtmanova.czDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Ústí nad Labem - outsider mezi turistickými cíli. Neprávem.
Publikováno: 18.9.2014
Město Ústí nad Labem je tu pro cyklisty, turisty i jejich děti, aby je povzneslo, ohromilo i pobavilo. Přečtěte si, jak na to jde. Jste-li Ústečan a máte pocit, že v tomto městě vás nemá co překvapit, čtěte také. Nejspíš zjistíte, že i pro vás má město pár novinek, o nichž jste nevěděli.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.4.2020
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci už léta nemělo dostatek výstavních prostor. Před dvěma lety počaly práce na přístavbě ve tvaru obřího broušeného krystalu. Stavební práce byly v minulých dnech dokončeny, otevření je plánováno po restriktivních opatřeních, nová expozice pak na konec letošního roku.
8.4.2020
Velikonoce jsou tu, a proto jsme moc rádi, že vám ve spolupráci s Muzeem Polička můžeme přinést fotonávod na výrobu vrkoče.
7.4.2020
Stavba nového kostela blahoslavené Marie Restituty je dokončena a čeká na otevření. Slavnostní mše byla plánovaná na 1. května letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

 

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Vše důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete zde a o Salvadoru zde.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 9. 4. 2020
svátek:Dušan
dnes:
čtvrtek 9.4.
20 °C
zítra:
pátek 10.4.
16 °C