www.infoglobe.cz » Bratislava: muzeum ve vojenském bunkru

Bratislava: muzeum ve vojenském bunkru

Publikováno: 7.4.2011
Zřejmě nejmladší muzeum ve slovenské metropoli se nachází v bývalém vojenském bunkru v Petržalce, nedaleko hranice s Rakouskem. Vybudovala ho hrstka nadšenců z občanského sdružení „Zachraňme petržalské bunkry“.

Bratislava - PetržalkaV letech 1935-38 bylo na předměstí Bratislavy, v dnešní Petržalce, vybudované obranné opevnění, jež mělo být součástí plánovaného obranného pásma podél hranic tehdejší Československé republiky podle vzoru francouzské Maginotovy linie. Bratislava - PetržalkaNa malém území za Dunajem toto opevněné pásmo pozůstávalo z patnácti železobetonových bunkrů, vzájemně propojených příkopy a podzemním telefonním vedením.

Koncem roku 1938 však byly bez boje vydány německé armádě, která obsadila toto území na základě Mnichovského diktátu a už v říjnu 1938 si je přijel osobně prohlédnout Adolf Hitler. Po druhé světové válce část z nich zůstala v přísně střeženém vojenském pohraničním pásmu nepřístupna veřejnosti, jen několik z nich bylo zlikvidováno při stavebních pracích během výstavby nových sídlišť a dálnice.

Bratislava - Petržalka

Bratislava - Petržalka BS 9 KittseeZkáza však čekala i bunkry, které v zakázaném hraničním pásmu zůstaly zachovány, protože po pádě železné opony byly vyrabovány a zdevastovány. O záchranu největšího z nich se nakonec zasloužila skupinka nadšenců z občanského sdružení „Zachráňme petržalské bunkre“, která v něm v roce 2009 otevřela improvizované muzeum.Bratislava - Petržalka

Návštěvník se k němu dostane, vydá-li se po Kopčianské cestě od konečné zastávky autobusu směrem k rakouským hranicím do Kittsee. Za dálničním nadjezdem projdete okolo bunkru č. 9 s betonovým komínem a za ním zabočíte doprava na první vyasfaltovanou cestu, která zřejmě kdysi sloužila pro rychlý pohyb vozidel pohraničníků, podél řídkého lesíku, před nímž ještě vede druhá podobná cesta, ta však odbočuje do rakouského vnitrozemí.Bratislava - Petržalka

Mezi oběma cestami se ještě zachovalo několik sloupků, upozorňujících na hraniční pásmo. Přibližně po kilometru se tato cesta stáčí doprava k obnovenému vojenskému hřbitovu z první světové války, ukrytému v háji, z něhož mezi stromy prosvítá velký bílý kříž. Celou cestu lze projet i autem, jen poslední úsek těsně kolem hřbitova vede po poli, takže na jaře nebo za deštivého počasí je těžko průjezdný.Bratislava - Petržalka

Prvorepublikový československý státní znak na sloupu a atrapy drátěných a protitankových překážek naznačují, že hned za zatáčkou se nachází cíl naší cesty – bývalý velitelský bunkr BS 8 s názvem „Hřbitov“. Určen byl pro třicítku vojáků, kteří tu mohli v úkrytu bránit republiku i delší dobu. Bunkr, se dvěma pancéřovými věžemi, byl vybaven vlastním elektroagregátem, studnou, zařízením na filtraci vzduchu a samozřejmě i kanóny a střílnami pro lehčí zbraně.Bratislava - Petržalka BS 8

Velká část původního zařízení, které se dalo odmontovat, je dnes nenávratně pryč, ale mnoha exponáty vypomohla nadšencům některá muzea, Vojenský historický ústav i jednotlivci. V jednotlivých místnostech ve dvou podlažích (horní bylo bojové, pod ním byly ubytovací prostory) jsou dnes instalovány expozice věnované dějinám a účelu obranného opevnění v Petržalce, ale i pamětným událostem z listopadu 1989, kdy se v těchto místech hroutila železná opona.Bratislava - Petržalka V jedné místnosti jsou zase shromážděny různé exponáty spojené s armádní tématikou a samostatná část s ukázkami munice je zaměřena na výchovu mládeže před náhodnými pyrotechnickými nálezy.

Návštěva bunkru je nepochybně mimořádným zážitkem zejména pro rodiny s dětmi, škoda jen, že okolí historické památky hyzdí obludná skládka odpadu v sousedství. V letním období (od dubna do konce října) je bunkr otevřen každý den odpoledne, v zimním období pouze o víkendech nebo po předcházející dohodě. Vstupné je dobrovolné.

Bratislava - Petržalka BS 8

Text a foto: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bratislava: Horský park - přírodní oáza klidu uprostřed města  
Publikováno: 8.1.2015
Už vás nebaví poznávání historických a kulturních památek, nebo bezcílné toulání se po bratislavských zákoutích, které nejednou ukrývají okouzlující místa s neopakovatelnou atmosférou? Máte dost městského smogu a rádi byste alespoň na chvilku vyběhli někam do přírody? Máme pro vás skvělý tip! Pojďte se spolu projít po Horském parku, který se nachází téměř v geografickém středu Bratislavy!

SR, Bratislava – kostel Panny Marie Sněžné
Publikováno: 1.1.2015
Teprve nedávno jsme zavítali do klidné části Bratislavy, která sice leží jen na skok od historického jádra města, ale rozhodně nepatří k turisticky hojně navštěvovaným. Bratislavané však na tuto lokalitu nedají dopustit. Dnes se po Hluboké cestě vydáme dál. Navštívíme kostel Panny Marie Sněžné, který je situován hned nad Lurdskou jeskyní.

SR, Bratislava – Hluboká cesta: Lurdská jeskyně
Publikováno: 11.12.2014
Bratislava - hlavní město Slovenska, jehož nejznámější turistické atrakce, jako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s pověstným ufem, nebo mnohé další kulturní a historické památky jsou notoricky známé snad všem Slovákům, aniž Bratislavu vůbec museli někdy navštívit.

SR: Bratislava - Přírodní zákoutí a zajímavosti Petržalky
Publikováno: 8.8.2013
Petržalka je největší a nejhustěji obydlenou městskou částí Bratislavy, zároveň je největším sídlištěm ve střední Evropě. Mnozí ji často v minulosti označovali přívlastkem "betonová džungle". V současnosti se však tato městská část může pochlubit nejen bohatou zelení, ale i několika zajímavými přírodními zákoutími nacházejícími se přímo mezi zástavbou, ale iv jejím blízkém okolí.

SR, Bratislava – Most SNP a jedinečná vyhlídka na jeho vrcholu
Publikováno: 25.7.2013
Jedinečný Most SNP s nepřehlédnutelnou stavbou, připomínající ufo na vrcholu pylonu jednoznačně patří k nejznámějším a nejfotografovanějším dominantám Bratislavy. Dnes už jaksi přirozeně patří k tváři hlavního města, ale vždy tomu tak nebylo.

Slovensko: Bratislava z nadhledu
Publikováno: 1.9.2011
Mezi nejznámější dominanty slovenské metropole patří Nový most s vyhlídkovou restaurací na vrcholku mostního pilíře. O něco kratší tradici má vyhlídková plošina nad restaurací, na kterou tentokrát zavítáme.

Bratislava: Od vynálezu kola po současnost
Publikováno: 12.5.2011
Muzeum dopravy v Bratislavě patří mezi poměrně mladé historické expozice, neboť vzniklo až na konci milénia. Zájemcům o technické památky nabízí názorný přehled o vývoji dopravy od vynálezu kola přes první samohybné stroje až po současnost.

Bratislava: památníky komunismu dnes
Publikováno: 13.1.2011
Bratislava se nám mění před očima. Je rozkošné nechat se unášet středověkou historií Starého města. Co se však děje za jeho hradbami? A co se dálo za posledních 70 let? Dnešní Bratislavu vyformovalo především období socialismu. V podmínkách trhu se metropole mění znovu. Kdo chce poznat autentickou tvář města, musí po procházce uličkami historického centra vyjít i za jeho hradby.

Víte, že? Tajný vojenský objekt v Praze
Publikováno: 20.11.2011
Asi málokoho napadne, že se během nedělní procházky v jednom z malebných pražských údolí nachází v blízkosti jednoho z nejtajemnějších vojenských prostorů ČR.


Souvisejicí fotogalerie

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každém městě se dají najít zajímavá zákoutí a pohledy pro objektiv fotoaparátu, slove...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.6.2023
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s kraji sestavila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů po celé České republice, vycházejíc ze statistických dat z minulého roku Jejich přehled se dozvíte v následujících řádcích.
6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 10. 6. 2023
svátek:Gita
dnes:
sobota 10.6.
16 °C
zítra:
neděle 11.6.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X